Abychom se vyhnuli polednímu slunci, vydali jsme se hned zrána na cyklovýlet po jednom z nabízených okruhů v mapce, kterou dostanete zdarma na pokladně nebo na recepci hotelu Monínec. Cílem námi zvolené cyklotrasy č. 5 o délce 32 km byla vodní tvrz Starý zámek v Borotíně. Na startu vám může síly ušetřit lanovka, která znatelně zkrátí cestu na Ounuz. Dále pokračujete na Cunkov, Jistebnici s malebným náměstíčkem a přes Ludvíkov a Vesec se dostanete do Borotína. Cedulky vás z městečka navedou přímo ke tvrzi, která se nachází ještě kilometr za obcí. V cíli výletu si můžete dát svačinu na lavičce s výhledem na hrad odrážející se ve vodní hladině před vámi nebo se následně bez kola vyškrábat pěšinkami přímo k hradu. Kdyby se vám zachtělo vydatnějšího sousta, než co si vezete v batůžku, za hradem čeká typická česká hospůdka.


Zpátky na Monínec následujete cyklotrasu č. 1059 směrem na Kamennou Lhotu, kde můžete okouknout malý zámeček, následně přes Smrkov, v něž si dokonce obec volí svého krále, a přes Nehonín a Brtný už se dostanete zpět na počáteční Ounuz. Trasa vede z velké většiny po šotolinové cestě, nikde nehrozí silniční provoz a profil trati je navíc jen mírně zvlněný, takže se tu nemusíte bát žádných nekonečných stoupání. Po cestě se nabízí krásné výhledy na malebnou krajinu a v malých vesničkách na vás dýchne atmosféra „pravého Česka“.


Kdo nás ale zná, ví, že nejvíc jsme se těšili do moníneckého bikeparku. Ten sice patří mezi ty menší u nás, kratší tratě ale kompenzuje variabilita stopy, kdy jeden úsek můžete projet několika způsoby – přeletět, přejet, objet nebo i podjet. Tratí vhodnou pro začátečníky je modrá, na které jsme v sobotu viděli i cyklisty s pevnými koly a dokonce i prcka, co nám sahal sotva po pás a neohroženě ujížděl svému tatínkovi  Modrá trať zahrnuje na svém začátku množství klopených zatáček a terénních vln, na kterých zkušení skáčou, jiní je mohou klidně přejíždět. V lese se pak modrá oddělí a lemuje vnější kraj, takže značnou část tratě si lze prohlédnout už z lanovky a charakter trati se nese stále ve stejném duchu jako na začátku, tedy žádné kameny nebo kořeny, jen vyhlazená stopa s charakterem „flow“, tedy plynulá.


Červená trasa vyžaduje i trochu té lesní techniky, která už k pevným kolům zcela přívětivá není a odpružení je tu minimálně doporučeníhodné. Kromě kamenitých úseků tu najdete i dřevěné wallridy nebo lávky a rovněž zde se dají všechny překážky objet, takže jde spíše o hravou technickou trasu, než o vyloženě sjezdový těžký terén.


Zkušení bikeři nejspíš ocení letošní novinku bikeparku - nový lávkový trail, který začíná zhruba v půli červené trati. Jde hlavně o záležitost balancu, takže milovníci adrenalinu tu najdou další výzvu.


Značnou část dalších letních aktivit, které se dají na Monínci provozovat, zastřešuje Jirsasport - v portfoliu aktivit jsou například bungee trampolíny, lanové centrum, letní tubing, horské koloběžky nebo discgolf. Zázemí všech jmenovaných aktivit včetně stánku s občerstvením se nachází u cesty mezi parkovištěm a restaurací M2. My si tu vyzkoušeli stále více populární discgolf, což je obdoba golfu, jen místo golfových míčků používáte frisbee talíře s různými letovými vlastnostmi. Cílem je trefení koše, kterých je tu 9 a z části jsou rozmístěné i po sjezdovce. Za zapůjčení sady disků na hřišti zaplatíte 150 Kč.


Těm nejmenším bude dobře v Juniorparku, tedy v lanovém parku určeném pro děti od 4 do 9 let, který se nachází přímo u parkoviště. Tři jednoduché trasy se sjezdem na kladce se mezi stromy klikatí ve výšce 2 metrů a děti se po nich díky jisticím sítím pod překážkami pohybují samostatně pod dohledem instruktora. Cena za den v Juniorparku činí 120 Kč.


Naobědvat se na Monínci můžete buď u dolní stanice sedačkové lanovky v samoobslužné restauraci M2 s možností vnitřního i venkovního posezení, nebo s výhledem z terasy restaurace hotelu Monínec. My jsme volili druhou variantu, kde se denní menu mění a v den naší návštěvy byl k mání salát s mým oblíbeným kozím sýrem nebo polévka v podobě rukolového krému. Kolega Tom zvolil klasiku, tedy smažený řízek s bramborovou kaší. Ceny hlavních jídel se pohybují kolem 130 Kč.


Trávíte-li na Monínci delší dovolenou, můžete se po okolí vydat i na pěší výlet, samozřejmě opět klidně s využitím lanovky, která vám usnadní trasu třeba za bizony nebo do obce Ounuz, která je díky svým malebným roubeným stavbám vyhlášená jako vesnická památková zóna a dokonce se tu natáčela i pohádka Pyšná princezna. Poblíž od vesničky se jako zajímavý výletní cíl nachází i stará budova České poštovny, která sem byla přemístěna ze Sněžky.


Od 1. července bude na Monínci oficiálně otevřené koupaliště Pilský rybník, který je vyhlášený svou čistou vodou díky protékající vodě a disponuje i pravou písčitou pláží. V zázemí koupaliště je dále k dispozici sprcha, „toi-toika“ a stánek s občerstvením. Vykoupat se v Pilském rybníčku můžete samozřejmě i před oficiální dobou otevření, ovšem na vlastní nebezpečí.Na Monínci jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku nechyběla svačiny v podobě tyčinek Bombus.
Partneři SNOW tour: