Girardelli stále ve formě

11. Opening v Söldenu okračoval v neděli obřákem mužů. Před startem byla favorizována pětice Raich, Svindal, Niller, Ligety a Albrecht a nutno předeslat, že svou roli zvládli. Nor Aksel Svindal stál na startu po 334 dnech od svého pádu, Raicha trápí záda a Miller žádal svého sponzora Lasse Kjuse o prémi v případě vítězství a ten mu slíbil Sacher dort.
Vzrušení vzbudila sázka mezi Marcem Girardellim, pětinásobným vítězem SP a služebně nejstarším závodníkem, Marcem Büchelem z Lichtenštejnska (37). Vtip byl v tom, že Büchel jel na vybavení z časů Girardelliho a ten naopak použil lyže současné. Mezi 40 brankami obřího slalomu byl v obou jízdách rychlejší o 4 vteřiny populární, stále trénující, pětačtyřicetiletý „Gira“.

První kolo nepřekvapilo

Zahájil vítěz loňského SP ve slalomu Ital Moelgg a první hvězdou, která vypadla byl loňský vítěz v SP v SuperG Hannes Reichelt. Oba po svém loňském úspěchu přestoupili od Fischeru ke konkurenci - první k Rossignolu, druhý k Salomonu.
První pětice se vešla do 32 setin vteřiny a v sevření Švýcarů – vedoucího Albrechta a třetího Cuche byla největší domácí hvězda Benni Raich ze sousedního Pitztalu. Ten toužil po úspěchu, protože čtvrtých a pátých míst už získal na Rettenbachu dost.
Probojovat se do finálové třicítky v konkurenci 75 mužů není jen tak. O tom se přesvědčili třeba Ivica Kostelič, Felix Neureuther i slavný Hermann Maier, kteří ve druhém kole chyběli. Do cíle nedojel Petr Záhrobský, jediný Čech na startu.

Dvojitý švýcarský úspěch

Rakousko – švýcarské bitvy z osmdesátých a počátku devadesátých let se zřejmě znovu vrací na scénu. Po dekádě rakouské nadvlády získal SP na zajímavosti. Kdo zazářil ve druhém kole? Především nejrychlejším časem mladý Švýcar Carlo Janka, a dvojice Rakušanů Schröghofer a Baumann, kteří dokonce na chvíli ovládli nejvyšší pozice. Nepřekonal je ani Bode Miller, který po velkém náskoku na mezičasu, spodní polovinu pokazil. Pravý opak předvedl Didier Cuche a potvrdil skvělý cit pro skluz v nejprudším stinném svahu i na plošším prosluněném závěru sjezdovky. Překonal vedoucího Ligetyho, který se stejně jako loni vyhoupl na stupně vítězů. 15000 diváků šílelo, když se dolů řítil Benni Raich, ale ani frenetické povzbuzování mu na více než bramborovou medaili nestačilo. Poslední na startu stál Švýcar Daniel Albrecht a precizní jízdou uhájil vedení z 1.kola.
Ve druhém kole byl ještě skvělý 2. nejlepší slalomář loňského ročníku Francouz Jean Baptiste Grange, který zajel 2. nejlepší čas. Jinak vládli druhému kolu Švýcaři (3 ze 4 nejlepších časů).
Výborným týmovým výkonem oslavili státní svátek Rakušané, v první desítce měli hned kvarteto lyžařů.Kromě výše jmenovaných i stále solidně jezdícího Christopha Grubera (32 let).
Nespornou zajímavostí je fakt, že do cíle druhého kola dojelo všech 30 závodníků.

Výsledky - obří slalom:
1. Albrecht 2:15,78 min. (1:07,30+1:08,48), 2. Cuche (oba Švýc.) 2:15,92 (1:07,56+1:08,36), 3. Ligety (USA) 2:17,03 (1:07,57+1:09,46), 4. Raich (Rak.) 2:17,08 (1:07,42+1:09,66), 5. Fanara (Fr.) 2:17,22 (1:08,30+1:08,92), 6. Gruber 2:17,25 (1:08,10+1:09,15), 7. Baumann 2:17,34 (1:08,51+1:08,83), 8. Schörghofer (všichni Rak.) 2:17,35 (1:08,63+1:08,72), 9. Janka (Švýc.) 2:17,36 (1:09,08+1:08,28), 10. Miller (USA) 2:17,37 (1:07,62+1:09,75)

Sledujte Worldcup!

Začátek se vydařil jak po sportovní, tak společenské stránce. Spousta diváků, slunečné počasí, výborná trať…
Bílý cirkus je zase tu a další štací budou slalomy žen i mužů ve finském Levi a následný přesun do zámoří. Máme se na co těšit!