David Pražák - komentář k analýze č. 1: Adys_e - SNOW.CZ

David Pražák - komentář

k analýze: Adys_e (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Adame! Nejprve chci ocenit, že jsi poslal své video k analýze. Z tvé jízdy a projevu na lyžích mám pocit, že jsi člověk, co se rád hýbe a do lyžování dává vše. Líbí se mi, že dokážeš udržet lyže na hranách a nebojíš se rychlosti. To je ten nejlepší předpoklad se posunout svou techniku ještě na vyšší úroveň. Pojďme se podívat společně na to, co bys mohl ještě vylepšit!

Analýza:

Ano, máš pravdu, video není nejlepší kvality. Napříště také doporučuji se pořádně natočit i zepředu a z boku. Některé chyby jsou prostě při pohledu zezadu špatně vidět. Takže teď k tomu, co z videa vyčíst lze. Sám cítíš, že nejsi úplně ve vyváženém středovém postoji, ale spíše vzadu. A to zejména v závěru oblouku. Rovnou ti napovím, že rukama to ale není. Ty bys měl řešit spíše až úplně naposled. Daleko důležitější je, co dělají tvoje nohy s lyžemi. Abychom se dopátrali příčiny tvé chyby při zakončení oblouku, musíme se podívat až na jeho úplný začátek, na jeho zahájení. Takže si svoje video pusť ještě jednou, klidně i zpomaleně a zamysli se, jakými pohyby vlastně uvolníš tlak ze starých hran a postavíš lyže na nové? Na co jsi přišel? Máš? Dobře. Teď ti povím můj názor: Při zahájení oblouku se celkem razantně zvedneš z kolen, jakoby ses chtěl napřímit. Což Tě téměř katapultuje do dalšího oblouku. Normálně by ti potom přehranění lyží trvalo dlouho. Ale protože už pravděpodobně víš, že máš na nových hranách být co nejdříve (optimálně dlouho před spádnicí), doháníš to rychlým vkloněním pánve dovnitř oblouku. To ovšem vede k předsunu vnitřní lyže, jejímu zatížení a hlavně zmíněnému záklonu v závěru oblouku. V dalším oblouku se zase zvedáš, abys záklon vyrovnal, a je to tu zas. Vlastně hraješ na honěnou se svými vlastními lyžemi, které ti neposedně neustále ujíždí pod tělem. Jak z toho ven?

Cvičení:

Až zase budeš příště na kopci, zkus se během své jízdy zamyslet nad tím, co se děje s tvými chodidly. Které je více zatíženo? Hned druhou jízdu se zkus více soustředit v oblouku na vnější lyži. O tu by ses měl opřít a právě na chodidle vnější nohy bys měl cítit největší tlak. Vnitřní noha by oproti tomu měla působit lehce. Jakmile budeš chtít zahájit nový oblouk, prostě tu nohu, na které se vzpíráš, povol a pomalu se začni vzpírat na té druhé. Vlastně je to pohyb, jako bys cvičil na stepperu ve fitku. Jedna noha se krčí, druhá natahuje a pak se střídají. Uvidíš, že dosáhneš dokonce lepšího efektu, než kdyby ses pouze zvedal z kolen. Až ti tohle půjde. Soustřeď se na vnitřní lyži. Zkus ji jakoby zatahovat pod tělo. Trochu jako při telemarku. Tím bys měl odstranit to předsouvání. Také doporučuji vyzkoušet lyže s delším poloměrem otáčení. Budeš mít víc času všechno promyslet. Dej vědět jestli to funguje v porovnání s tím, co jsi jezdil doteď. Kdybys měl víc dotazů, rád se s tebou sejdu na kopci u nás v Davosu!

Zpět na analýzu - Adys_e (lyžařská analýza č. 1)

Články

17.09.2017

Aktuálně: ledovcová sezóna začíná vlažně, ale na novém sněhu

Letošní léto bylo k alpským ledovcům kruté, hned za...
15.09.2017

KROM WARS 2017 Return

Nad koupalištěm se smráká, organizátoři balí stany,...
14.09.2017

Novinka ve Ski amadé: „den plný vzrušení“

Ve Ski amadé, jedné z největších lyžařských oblastí...
11.09.2017

Čeští travní lyžaři se stali na MS nejúspěšnějším národem

Perfektní zakončení mistrovství světa travních lyža...
10.09.2017

Bike SNOW tour: Špindlerův Mlýn – nově s e-buginami a Fly Agaricem

Špindlerův Mlýn je v létě krkonošským průkopníkem n...
09.09.2017

Pauláthová se těší na první sníh s novými vazy v koleni

Bude to skoro na den přesně pět měsíců. Tak dlouho,...

Diskuze o lyžování

Špindlerův Mlýn: [Středisko]

dnes 08:24:36 od fischerbl

Veronika Zuzulová

dnes 06:43:08 od orim

Videa - SKI, RACE, TEAM, WORLD CUP atď...

včera 21:39:07 od Martin47

Lyže Lusti

včera 16:14:42 od ˘Ö˘Krab

Předsunutí vnitřní lyže v oblouku

včera 14:47:52 od Vvladimir

Fischer Progressor F19 Ti 177cm

včera 14:08:53 od chlebik.marian

Lusti SCT nebo CCT?

21.09.2017 20:47:33 od fischerbl

Zkusenost Head Worldcup Rebels i.Speed 2014 az 16

21.09.2017 20:44:28 od fischerbl

přeskáče x brusle (letní i lední)

20.09.2017 11:10:37 od honzaj.