Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - aktuální report z 19.01.2012 - SNOW.CZ

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm | aktuální report z 19.01.2012

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Rakousko Rakousko - Štýrsko

průměrné hodnocení Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm:
autor: mr.pohoda 1
návštěva od: 19.01.2012 do: 19.01.2012
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Pomalu se vše chystá na mistrovství světa 2013 Lyžařská houpačka mezi 4 vrcholy (Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen, Reiteralm) se postupně modernizuje k většímu komfortu pro lyžaře. I během mistrovství chce areál zůstat z 85% dostupný pro širokou veřejnost. Malým testem je aktuální příprava na večerní slalom mužů světového poháru. Kdyby náhodou bylo na 4 vrcholech málo sjezdovek pro sportovně založené lyžaře dá se pohodlně skibusem přejet na další 4 areály, které nabízejí i samostatné skipasy za nižší cenu. Pokud jste zvyklí přemisťovat se vlastním vozítkem jistě Vás potěší kapacitní parkoviště přímo u lanovek, která jsou pro lyžaře zdarma na těch modernějších použijete pro výjezd platný skipas. Celá oblast je uzpůsobena pro rodiny s dětmi, takže nepřekvapí množství vleků a sjezdovek pro malé ratolesti. Stejně tak jako zábavné koutky kam můžete děti beze strachu odložit.

Ve výčtu různých vychytávek pro skvělý zážitek z lyžování bychom mohli pokračovat v podobně četných hospůdek a množství Apré-ski barů, přes různorodé odpočinkové lehátka, sedátka i úplně obyčejné dřevěné lavice na vyhlídkových místech. Celá hlavní oblast 4 vrcholů je pokrytá signálem Wifi - takže zážitek z prvního obloučku Vašeho dítěte můžete on-line posílat blízkým. Stejně tak zde může workoholiky dohnat jejich práce. Co je trošku daň za propojenost jednotlivých areálů, jsou četné traverzy, na kterých zvládnete občas krátký oblouk a někdy vůbec to ne. Na druhou stranu tam, kde byste jinak museli sundat lyže a vyšlapat několik výškových metrů ke sjezdovce, vám postaví pojízdný koberec v proskleném tunelu s hudbou. Vše je zařízeno tak, aby jste nikde neskončili ve slepé uličce. Na své si zde mohou přijít i freerideři, ale jen den poté co napadne čerstvý sníh, pak už jsou vlnky úplně všude a jen těžko se hledá prostor, několik tras je zde pravidelně necháno neupravených a zároveň se z nich výhodně dostanete opět k vleku.

Novinkou je několik nových sedaček a kabinových lanovek - všechny už vyhřívané a pro Čechy s nepříliš výhodným odbavení v podobě turniketu s kamerovým systémem , který porovnává identitu lyžaře - takže pře prodání skipasu nehrozí. Jste-li z Itálie zvyklí na porovnávání svého úhrnu odjetých kilometrů s kolegy i zde dojdete uspokojení v údolní stanici Planai Planet (možná to jde i jinde, ale o tom nevíme) - si po přiložení skipasu můžete nechat vyjet záznam o ujetých kilometrech.

Nejsilnější dojmy:

Sjezdovky

 • množství sjezdovek propojených mezi sebou - takže si můžete naplánovat mnoho různých druhů sjezdů do údolí - trošku nevýhoda pro osoby s horším orientačním smyslem - ztratit se může každý, je vykompenzováno podrobným značením na každém křížení.
 • tratě mají proměnné šířky od úzkých lesních pasáží po široké loukové pláně, které se občas jakoby slévají nebo jsou propojeny přejezdovými cestami.
 • Těžko charakterizovat jednotlivé kopce - na každém najdete tu svou vysněnou sjezdovku, na které se budete chtít zdržet.
 • Většina sjezdovek je orientována na sever, takže i v průběhu dne a při větším počtu lyžařů vydrží do odpoledne v zachovalém stavu.
 • Pokud chcete projet všechny sjezdovky, rezervujte si alespoň 2 dny přeci jen na přejezdech mezi vrcholy trošku času ztratíte.

Sněhové podmínky

 • všechny sjezdovky kromě úseků vyhrazených pro freeride byly vymanšestrované s příjemně ztuhlým prašanem - přes noc přemrzlým, který během dne dlouhodobě držel
 • při rychlejší jízdě bylo potřeba dávat pozor na změny konzistence mezi přírodním a uměle tvořeným sněhem na horší časy - který průběžně promíchávaly rolby. Na mírnějších svazích z nich zachovávali umělé terénní vlny pro potěchu hravějších lyžařů.

Zalidněnost

 • příjemně živý provoz bez čekání na lanovky, jen nárazově do 2 minut při větším přelidnění u propojovacích vleků mezi kopci.
 • místy na vybraných sjezdovkách se pohybovaly větší shluky několika skupinek lyžařských škol a bylo potřeba zvýšit opatrnost při objíždění
 • přesto se nám několikrát podařilo jet i liduprázdné sjezdovce

Komfort

 • téměř všechny tratě obsluhují sedačky nebo kabinky (místy už dost ošumtělé, ale bezproblémové), přeci jen čím větší areál tím se pomaleji rekonstruuje
 • v místech závodních a tréninkových tratí - doplněné duplicitní vleky
 • základní zázemí (pokladna, prodejna a půjčovnavybavení či lyžařská škola) stojí přímo pod nástupní stanicí 4sedačky
 • po lyžování je možné vytisknout informace o lyžování (počet sjetých km, počet cest lanovkami atd.) pouhým přiložením skipasu k automatu u dolní stanice Planai
 • parkoviště přímo u nástupní stanice
 • většina areálu pokryta free wi-fi signálem

Občerstvení na sjezdovce

 • typické rakouské hospůdky s vnitřním i venkovním posezením

Doprava do střediska

 • cesta do Schladmingu z Brna trvá 4 hodiny, většina vede po dálnici, kromě posledních cca 40km
 • parkoviště jsou zdarma, pro výjezd z parkoviště slouží skipas
 • denně jezdí skibusy

Plus lyžařského areálu:

 • dlouhé, dostatečně široké a proměnlivé lehké i sportovní sjezdovky
 • vyhřívané sedačky na několika místech
 • pokrytí wi-fi signálem
 • velká parkoviště a možnost přejezdů mezi vrcholy

Mínus lyžařského areálu:

 • při velmi nízkých teplotách zima v některých kabinkách (profukují)
 • v době návštěvy uzavřená sjezdovka k parkovišti v Reiteralm kvůli přípravě závodu (nutné využití skibusu)

Odkazy:

Homepage: http://www.schladming-dachstein.at/en/
Ceník: http://www.schladming-dachstein.at/…lift-tickets
Mapa sjezdovek: http://www.planai.at/…chstein.html

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

11.03.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: MichalW
hodnocení:

Konečně jsem se utrhl od povinností a vyrazil s kamarády udat zakoupené skipasy ze Skipasomatu. Nástup v Reiteralmu tedy byla nutnost a vlastně taky premiéra tohoto vrcholku jako takového, protože v minulosti jsme vždy zaparkovali již na Hausu a až na poslední vršek propojené "houpačky" nikdy nedoje...

zobrazit celý report

28.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Druhý den naší návštěvy Schladmingu a jeho houpačky 4 vrcholů jsme se s ohledem na to, že se mělo jednat o sobotu a tím i očekávanou vyšší návštěvnost, zvláště při naprosto katalogovém počasí, rozhodli projet lyžařsky o něco méně frekventované kopce - Hochwurzen a Reiteralm. Jako výchozí bod jsme zv...

zobrazit celý report

27.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Letos jsme se opět rozhodli pro prodloužený víkend ve Schladmingu a zase musím lyžování zde zhodnotit velmi pozitivně. Tento rozsáhlý rezort se sice změnil od našich minulých návštěv vcelku minimálně, jak se zmíním níže, ale mimo prvotřídních sjezdovek a převážně moderních přepravních zařízení napro...

zobrazit celý report

22.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: doum25
hodnocení:

Druhý den našeho víkendového lyžování jsme využili vouchery koupené přes Skipasomat a vyrazili jsme do střediska Schladming Dachstein, konkrétně jsme lyžovali na Reiteralmu a Hochwurzenu.

zobrazit celý report

14. - 17.12.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: polyaa
hodnocení:
Nejvíc času jsme strávili na Reiteralmu. Parádně upravené sjezdovky až do odpoledne bez muld a většinou i bez ledových povrchů. Čtvrtek a pátek na naše poměry prakticky bez lidí. Carving na jakémkoliv místě sjezdovky velmi v pohodě. Sobota plnější svahy. Odpoledne vyhlazené pouze Finale Grande. Sluníčko celý den a teploty lehce pod nulou. Restauračky a apres-ski jsou plné pouze na hlavní trase. Při přejezdech na Hochwurzen, Planai a Hauser Kaibling se musí absolvovat spousta tratí vysněžených jako silničky na trávě. Ale komu nevadí tvrdší uhlazený povrch, dá se. Tak trošku víc pro turisty a přejížděče ze svahu na svah. Na Hauser Kaiblingu moc hezké červená a černá č. 7 a 9. Ovšem pro broušení carvingových oblouků jednoznačně Reiteralm až do 16 h. Pak rychle dolů, už začíná být šero. Poměr Čechů je fakt významný (možná 30 %). To jsou všichni ti, co vám chybějí na našich sjezdovkách. Všude je až do 1 800 m n. m. prakticky jen poprašek přírodního sjezdu a v 800 m je zeleno.

19.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: eva
hodnocení:

Naskytl se jednodenní zájezd, takže jsem neváhala navštívit opět svůj oblíbený Schladming. Už ráno na parkovišti pod Planai počasí ukazovalo, že bude vyloženě jarní - dole teplo a beze sněhu a do kopců se táhly urolbované bílé pásy sjezdovek. Čtyři propojené kopce - Hauser Kaibling, Planai, Hochwurz...

zobrazit celý report

14.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Sjezdovky oblíbené čtyřvrcholové houpačky nad Schladmingem jsou lyžařsky velmi vděčné – červenavé a širokánské, někdy snad až marnotratně, takže není divu, že to na nich "žije" i v půli března.

zobrazit celý report

10. - 13.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: j-rich23
hodnocení:

Po roku opat navsteva z ČR/SR najblizsieho top strediska. Tentokrat o tyzden neskor.

zobrazit celý report

26. - 29.02.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Radim Polcer
hodnocení:

Lyžařská houpačka 4-Berge sestávající ze čtyř sjezdovkami a lanovkami navzájem propojených vrcholů Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm patří mezi Čechy nejoblíbenější lyžařské oblasti. To je dáno jednak snadnou dostupností, kdy je tato oblast mnohdy označována jako nejvýchodněji položené...

zobrazit celý report

05.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: luma147
hodnocení:

Středisko se chlubí mnoha oceněními, úpravu sjezdovek nevyjímaje, ale v sobotu tomu tedy moc neodpovídalo. Na druhou stranu Hochwurzen vypadal ještě hůř, navíc tam se nedalo ani v po obědě zaparkovat... Po jedenácté jsme to museli zabalit, naštěstí cena skipasu ze Skipasomatu to trochu napravila. Za...

zobrazit celý report

28. - 29.01.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: škubánek
hodnocení:

Po roce opět ve Schladmingu. Na tu sněhovou bídu mají na všech 4 kopcích vše otevřeno. První den jsme dali Reiteralm a Hochwurzen, druhý den Hauser Kaibling a Planai. Kvůli oblevě a nočním mrazíkům byl Reiteralm a Hochwurzen dost ledovatý, Hauser a Planai byl o poznaní lepší.

zobrazit celý report

16. - 18.01.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Po dvou letech jsem se opět rozhodl vyrazit na prodloužený víkend do Schladmingu, který je pro nás z východu republiky nejbližším velkým rakouským areálem. Proti mé minulé návštěvě před Vánoci 2013 (viz report z 18.12.2013...

zobrazit celý report

28.12.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Lehla
hodnocení:

Jako loni i letos jsme vyrazili na 3 dni po Štědrém večeru do Alp. Tentokrát jsme nenavštívili 3 střediska jako loni, ale 2 dny jsme byli na Tauplitzu a na jeden den jsme vyrazili do Schladmingu. Rozhodně jsme neudělali chybu! Co se týče lyžování, tak je to nebe a dudy. Prakticky všechny sjezdové tr...

zobrazit celý report

27. - 28.03.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: škubánek
hodnocení:

Celý Schladming jsme si rozdělili na dvě půlky - jeden den Reiteralm a Hochwurzen a druhý den Planai a Hauser Kaibling, aby jsme to projeli všechno. A celkový dojem?Prostě pecka! Dokonale vysněžené sjezdovky i na to, že je to celkově níže položené a je konec března, ale na druhou stranu severně orie...

zobrazit celý report

20.03.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: bronas
hodnocení:

Jedno z TOP rakouských středisek. Rozsáhlá lyžařská houpačka ze čtyř navzájem propojených vrcholů, čítající celkem 123 km sjezdovek. Vzhledem k velikosti lyžařského areálu a jeho relativně krátké vzdálenosti z ČR jej považuji s přehledem za nejkvalitnější možnost jednodenního lyžování v Rakousku. N...

zobrazit celý report

05. - 08.03.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: j-rich23
hodnocení:

Marcová lyžovačka slubovala dostatok snehu a slnečné počasie. Tak aj bolo. Štvrtok aj piatok celý deň a noc snežilo, tzn. ráno na zjazdovkách 10 cm nového snehu, ktorý rýchlo vytvoril muldy, a tak bolo lyžovanie naozaj náročné. Sobota a nedeľa bola krásna, až gýčovo slnečná a zasnežená príroda posky...

zobrazit celý report

15. - 18.12.2013  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Na doporučení kolegy z práce jsem letos pro pár dní předvánočního lyžování zvolil tuto houpačku 4 kopců jako pro nás (od česko-slovenských hranic) nejbližší velké rakouské středisko. Na místních internetových stránkách jsem pak zapátral po ubytování a nakonec zvolil z pohledu lyžování strategicky um...

zobrazit celý report

12. - 15.01.2013  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: chosse

Celkový dojem:

 • top středisko, málo lidí i o víkendech
 • prefektní technické vybavení
 • ráno sjezdovky upravené

  Moje druhá návštěva mě utvrdila v tom, že se jedná o to nejlepší, co lze zažít!

zobrazit celý report

23.02.2013  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: fildasmahy

Po delší době jsme se opět vydali busem na jeden den do Schladmingu. Ani tentokrát nezklamal. Vše zde bylo naprosto perfektní.

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Rezidence Abete
Orientační cena za noc 251 Kč/os.
Rodinný hotel Bad Neunbrunnen
Orientační cena za noc vč. all-inclusive 1 456 Kč/os.
Hotel St. Florian
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 643 Kč/os.