Špičák na Šumavě - aktuální report z 06.02.2014 - SNOW.CZ

Špičák na Šumavě | aktuální report z 06.02.2014

Špičák na Šumavě - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

autor: P.R.O.CH.Y.
země: Česko oblast: Šumava
délka navštěvy:1 den hodnocení:
reagovat na report

Úvod – celkový dojem z návštěvy střediska

Na úplně prázdné parkoviště P1 dorážíme z Prahy chvíli po půl deváté ranní. Přijíždíme akorát - první lyžaře turnikety pouští v 8.30 hod. Pro první cestu vzhůru si vybíráme čtyřmístnou, neodpojitelnou sedačkovou lanovku s nástupním kobercem, která vede až na samý vrchol lyžařského areálu. Cesta je klidná, ale na můj vkus až příliš pomalá. Z podmračeného počasí v údolí vjíždíme asi v polovině tratě do husté mlhy, která se převaluje přes vršky kopců. Po pár minutách jízdy vystupujeme v nadmořské výšce 1 202 m.

Nejsilnější dojmy z návštěvy

Sjezdovky:

Ve čtvrtek, v době naší návštěvy bylo v areálu otevřeno celkem 2,4 km sjezdových tratí, jedna sedačková lanovka a dva vleky. K prvnímu sjezdu si vybíráme červenou sjezdovku číslo 3. Bohužel hned po prvních pár metrech zjišťujeme, že s výškou sněhové pokrývky, kterou udává provozovatel areálu, to nebude úplně tak pravda. Avizovaných 45 cm sněhu na vrcholku hledáme marně. Povrch sjezdovky připomíná spíše kluziště pro bruslaře, než zasněženou pistu a jízdy na sjezdovce nám navozuje jen nutnost slalomu mezi velmi vydřenými místy plné kamenů a trávy.
Sjezdovka byla oficiálně otevřená a žádné informace o špatných sněhových podmínkách při nákupu skipasu nebyly avizované, což při cenách hlavní sezóny a zoufalého stavu sjezdové trati, považuji za velmi nekorektní jednání.
Po sjezdu zpět do údolí zkoušíme úplně novou modrou sjezdovku číslo 5, která se jeví jako dobře vysněžená a upravená. Obsluhována je novým kotvovým vlekem, který slouží i pro večerní lyžování. Úprava sjezdovky byla opravdu bezchybná, ovšem na této sjezdové trati se dnes konají závody s Českou televizí, a tak je zde velmi silná zalidněnost, která je ještě umocněná stavem okolních tratí.
Ranní oblačnost a mlha na vrcholcích se kolem poledne rozpustila v polojasnou oblohu a vykouklo i slunce. Ovšem ani to nás nedokázalo udržet na svahu, především kvůli jejich stavu a zalidněnosti, a tak jsme příjemně unaveni kolem druhé hodiny zamířili zpět do údolí k autu.

Sněhové podmínky:

 • Oficiální udávaná výška sněhu je na vrcholku 45 cm a u dojezdové stanice 25 cm.
 • Teplota se pohybovala od ranní nuly až po odpolední čtyři stupně nad nulou.
 • Celý den téměř bezvětří.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

 • Páteřní lanovkou je čtyřmístná neodpojitelná sedačková lanovka s nástupním kobercem.
 • Další možností dopravy vzhůru, ale nikoliv až na samý vrchol, nabízejí dvě pomy a jeden nový kotvový vlek.

Občerstvení a aprés-ski:

 • Jednodenní skipas pro dospělého stojí v hlavní sezóně 560 Kč, s možností vydání na čipovou kartu, která je zálohována částkou 100 Kč.
 • Večerní lyžování stojí 270 Kč, opět s možností vydání na čipovou kartu, která je zálohována částkou 100 Kč.

Doprava do střediska a parkování:

 • Cesta z Prahy trvá něco málo přes dvě hodiny a ujedete přibližně 170 km.
 • Dle času příjezdu a zaplněnosti areálu je možné parkování na bližším parkovišti P1 a nebo následně na P2.
 • Cena parkování za jeden den je 100 Kč, respektive 50 Kč při zakoupení celodenního skipasu.
 • Špičák nabízí v České republice méně vídanou možnost dopravy až na svah vlakem - nádraží je totiž v těsné blízkosti lyžařského areálu.

+ plusy

 • bezprostřední blízkost vlakového nádraží
 • díky malé návštěvnosti úplně volná parkoviště

- mínusy

 • v ranních hodinách úplně zmrzlé a odpoledne naopak rozježděné sjezdovky s obrovským množstvím kamenů a se spoustou míst úplně bez sněhu
 • nepravdivé informace o výšce sněhové pokrývky
 • neochotný personál, který nešel daleko ani pro nepublikovatelná slova
reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

24.01.2015  | Špičák na Šumavě

autor: dnovy
hodnocení:

Na webu slibovali nejlepší lyžovaní sezony, tak jsem rád, že jsem na Špičáku dřív v sezoně nebyl, protože ani dnes to žádná sláva nebyla. Díky testování lyží jsem se aspoň nemusel bát o ty svoje.

zobrazit celý report

30.12.2014  | Špičák na Šumavě

autor: P O L
hodnocení:
V úterý v provozu jedna sjezdovka, dobře vysněžená, ale taky poměrně dost lidí, po poledni dost rozbitá, u lanovky fronty do 5 min. Finišovali ale přípravy otevření Spodní Šance s kotvou. 580 za celodení permanentku za jednu sjezdovku je na můj vkus dost, mládež 15 let taky 580, Špičák doznal změn, ale nechá si je taky zaplatit. Třetí hvězdičku dávám za to, že byly zaplaťpánbůh vypnutý sprchy na tý jedný sjezdovce.

12.12.2013  | Špičák na Šumavě

autor: Miky888
hodnocení:

Moderní středisko, které je na šumavské poměry relativně dobře zařízeno. Hlavní čtyřsedačka byla letos doplněna o kotvu, která končí na čtvrté sjezdovce těsně pod Šancemi. Další letošní novinkou je snowpark, který se přestěhoval na Lubák.

zobrazit celý report

12.01.2012  | Špičák na Šumavě

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Nenápadně velká proměna sjezdovek

Špičák má čtyři hlavní a velmi pěkně členité sjezdovky, jejichž hlavní slabinou byla úzká místa, zejména na dvou nejfrekventova­nějších červených tratích. Ty byly před letošní sezónou vykáceny a rozšířeny o 3 ha, tedy bezmála čtvrtinu plochy. Šumavský Špičák a...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Penziony Wildschönau
Orientační cena za noc vč. snídaně 1 057 Kč/os.
Premium Résidence Les Fermes de Méribel
Orientační cena za noc 2 406 Kč/os.
Residence Parc des Airelles
Orientační cena za noc vč. dopravy 1 194 Kč/os.