Tonale Ponte di Legno - aktuální report z 25.02.2014 - SNOW.CZ

Tonale Ponte di Legno | aktuální report z 25.02.2014

Tonale Ponte di Legno - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Itálie Itálie - Trentino

průměrné hodnocení Tonale Ponte di Legno:
autor: Milka
hodnocení:
návštěva od: 25.02.2014 do: 25.02.2014
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Oblast nabízí především dobré sněhové podmínky, podle potřeby severní i jižní svahy, dostatek sjezdovek všech obtížností i rozmanité možnosti ubytování. Na sjezdovkách a lanovkách se domluvíte česky, je zde obrovská spousta Čechů – jen v bezprostřední blízkosti našeho auta parkovalo 7 dalších aut s českou značkou. Ostatně parkování považuji za jednu ze slabin střediska – spolu se staršími sedačkami a horší dostupností ledovce Presena.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

 • Oblast nabízí od každého trochu – prosluněné mírné až středně obtížné jižní svahy, dlouhý černo-červený bezlesý sjezd zpod vrcholku hory Cima Presena i další náročnější, červené a černé, převážně v lese zanořené tratě nad Ponte di Legno a Temù.
 • Z asi čtyř desítek sjezdovek bych vypíchla pěknou a dlouhou modrou Valbilolo, která se nachází na nejvýchodnějším konci střediska, červenou Bleis, která je naopak na západním konci Tonale, a dále pak dvě černé – Paradiso a Como d’Aola, obě jsou poměrně dlouhé.
 • Některé sjezdovky během naší návštěvy v podstatě neexistovaly – očividně dlouhodobě nebyly upravené, takže naprosto splývaly s okolním terénem, nebyly ani vyznačené rozcestníkem a byl tam plůtek – to je příklad černé Presena Sinistra. Na jižních svazích nad Tonale bylo několik sjezdovek uzavřených pro trénink. Na černé Temù byly nafoukané hromady technického sněhu, který nebyl rozhrnutý, a každá hromada byla označená upozorněním, což vytvořilo až jakýsi „obří slalom“.

Sněhové podmínky:

V oblasti celého průsmyku Tonale je sněhu dostatek nejen na sjezdovkách, ale i mimo ně, na chodnících, parkovištích a místy i na silnicích. :-) Jižní svahy nad Tonale byly odpoledne pod náporem sluníčka už trochu rozměklé, ale pořád ve velmi dobrém stavu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

 • Jižní svahy nad Tonale jsou obsloužené sedačkovými lanovkami – převážně těmi rychlými s bublinami.
 • Ledovec Presena je dostupný kabinkovou lanovkou „vajíčko“ bez možnosti sezení, na kterou navazuje pomalá dvousedačka a dva kotvové vleky (snad ještě letos má být nahrazeno osmimístnou kabinkou).
 • Při návratu od ledovce Presena do Tonale je nutné přejít silnici, sjet k lanovce Nigritella, tou vyjet nahoru a teprve pak se po sjezdovkách dostat do Tonale. V lyžařské mapce je značen jakýsi „přibližovací pozemní vláček“, ale nic „přibližovacího“ jsme neviděli…
 • Nad Ponte di Legno a Temù jezdí sedačkové lanovky, převážně starší a pomalé.

Zalidněnost:

 • Menší fronty se tvořily pouze u některých sedaček (bublin) nad Tonale, všechna ostatní přepravní zařízení byla bez front.
 • Sjezdovky byly spíše volné, maličko plnější byly nárazově některé nad Tonale – jak ty jednodušší na jižních svazích, tak černá Paradiso.

Doprava do střediska a parkování:

 • Příjezd v podstatě nekomplikovaný, silnice jen místy se zbytky sněhu, po sněžení na ní ale ležela v podstatě souvislá vrstva sněhu.
 • Zvýšenou pozornost je třeba věnovat chodcům v Tonale – během celého dne tam přecházejí přes silnici a jelikož je jich tolik, že se nevejdou na chodník, chodí po silnici a ignorují jakékoli snahy projet (vyhnout se většinou není kudy, blikání a troubení kupodivu nezabírá).
 • Parkování mi přišlo trochu komplikované, parkovišť je zde několik, ale všechna jsou poměrně malá a při našem příjezdu asi 15 minut před začátkem lyžování jsme na parkovišti pod sedačkou Alpe Alta zabrali poslední místo. Za parkovné jsme neplatili.

+ plusy

 • dostatek terénů všech obtížností
 • jižní i severní svahy
 • celá oblast Passo Tonale nad hranicí lesa
 • převážně prázdné sjezdovky nad Ponte di Legno a Temù

- mínusy

 • časově náročnější přejezdy mezi Tonale a Ponte di Legno/Temù
 • návrat z Preseny do Tonale
 • v některých místech starší sedačkové lanovky
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

19.03.2017  | Tonale Ponte di Legno

autor: Kubino88
hodnocení:
V rámci našeho skipasu pro celé Val di Sole jsme z Marillevy vyrazili do Passo Tonale. Nakonec jsme byli rádi, že jsme zde nemuseli lyžovat celý týden :-D Samotné Tonale, které mezi italskými středisky působí jako přízrak (malebnost o údolí vedle ležící Madonny se kamsi vytratila), nás velmi zklamalo. Přelidněnost celého střediska kompenzují pouze prázdné sjezdovky nad Ponte di Legnem a Temú, které ale vzhledem ke své nízké poloze byly po obědě již silně zboulované. Sjezdovky pro sjezd do samotného Ponte i Temů byly pro nedostatek sněhu zavřeny. Sjezdovky v Passo Tonale byly opravdu přelidněné, nepříjemná je i absence spojnice (pravděpodobně kvůli nedostatku sněhu), která by propojovala všechna dopravní zařízení na jižním svahu. Krásné sjezdovky na ledovci Presena (včetně černé, které padá do údolí) byly též silně přeplněny a kolem poledne v již příšerném stavu.

18. - 23.01.2017  | Tonale Ponte di Legno

autor: Milan T.
hodnocení:
Passo Tonale jsem navštívil po třech letech a středisko opět nezklamalo. Excelentní technický sníh na všech tratích. Mimo provoz pouze krátká sjezdovka Angelo v Ponte di Legno a sjezdovka Alpino v Tonale. Zalidněnost velmi malá, bez čekání, sjezdovky vydrží v perfektním stavu až do odpoledne. Na některých sjezdovkách se stále zasněžuje a jejich stav se tak průběžně ještě vylepšuje, protože díky nízkým teplotám a vlhkosti vzduchu se daří vyrábět sníh špičkové kvality. Nová kabinka až na vrchol ledovce Pressena a expresní čtyřsedačka nad Ponte vylepšily komfort, a proto považuju tento areál v poměru cena/kvalita za jeden z nejlepších v Itálii.

14. - 21.01.2017  | Tonale Ponte di Legno

autor: pepolda
hodnocení:

Počasí nám vyšlo na 1*, celý týden absolutní azuro, což se nám snad ještě nestalo v jiném středisku.
V Passo přímo je hodně modrých a "školních" kopců, což trochu ovlivní zaplněnost sjezdovek vzhledem k blízkosti ubytování všech turistů přímo u svahu. Celkově na nás středisko působilo spíše jako v...

zobrazit celý report

09. - 12.12.2016  | Tonale Ponte di Legno

autor: fish33
hodnocení:

Z mého pohledu na alpské poměry spíše průměrné, až podprůměrné středisko lákající sice na 100 km sjezdovek, ale jelikož velká část z nich je paralelních a nepropojených, tak nenabízí moc možností a kombinací. Středisko se skládá ze tří částí, která však nejsou propojena sjezdovkami. Paradoxně se tak...

zobrazit celý report

13. - 19.02.2016  | Tonale Ponte di Legno

autor: purple
hodnocení:

Po několika letech jsem zavítal opět do středisek Passo Tonale, Ponte di Legno a Temu. Moje očekávání změn a vylepšení se však nenaplnilo. Vše při starém a dopravní zařízení jsou ještě zanedbanější.

zobrazit celý report

25. - 29.01.2015  | Tonale Ponte di Legno

autor: TomasT11
hodnocení:

Po delší době jsem vyrazil na zahraniční lyžovačku, tentokrát s rodinou a všichni jsme byli nadšeni. Počasí vyšlo na jedničku, po celý pobyt azuro a teploty pod nulou, prostě paráda.

zobrazit celý report

10. - 16.01.2015  | Tonale Ponte di Legno

autor: sejk68
hodnocení:

Po delší době jsem si vyrazil do Tonale, byl jsem zde již asi 5x, ale vždy na jarním lyžování koncem března a vždy to bylo parádní. Tak jsem to chtěl zkusit v pravé zimě. Ale pravá zima už asi nebude... Cestou tam bylo skoro pořád okolo 15 až 20 stupňů Celsia a vrchol byl, když ve vesničce Fucine po...

zobrazit celý report

15.12.2013  | Tonale Ponte di Legno

autor: mira.buchta
hodnocení:
V Legnu jsem byl od 7.12.2013 do 12.12.2013, mimo 2 krátkých vleku, celý areál v provozu, všechny sjezdovky nebyly otevřené a v průběhu týdne je otevírali. V Tonale pouze technický sníh, ale počasí kdy ani nefouklo a stále svítilo to vynahradilo.

19. - 26.03.2011  | Tonale Ponte di Legno

autor: pinky
hodnocení:

Velmi příjemné středisko s mnoha zajímavými terény. Pro ubytované v Ponte di Legnu po propojení kabinkou s Tonale velmi rychlá cesta, která vás pohodlně přiblíží k ledovci.

zobrazit celý report

07. - 10.03.2012  | Tonale Ponte di Legno

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Passo Tonale připomíná v těchto dnech lyžařskou kolonii České republiky. Navzdory velmi chudé přírodní sněhové nadílce ale nabízí stále velmi solidní – byť jarní – lyžařské podmínky. Největší ubytovací kapacitu má samotné Tonale, komornější alternativou je Ponte di Legno a zejména skromné Temu. Svah...

zobrazit celý report

21. - 27.01.2012  | Tonale Ponte di Legno

Co nezmůže počasí, přemůže člověk

Tak vypadá současná sněhová situace v italském dvojstředisku v Passo Tonale a Ponte di Legno. Zatímco řada horských oblastí severně od hlavního alpského hřebene hlásí rekordní množství sněhu, už cesta mnohé o jeho množství na jižní straně Alp naznačovala. Za ...

zobrazit celý report

05.03.2010  | Tonale Ponte di Legno

Itálie zažívá jednu ze svých sněhově velmi nadprůměrných sezón, za což vděčí přívalům zpočátku zimy a následnému mrazivému počasí, které uchovalo tučnou podkladovou vrstvu pro další sněhové přírůstky. Žebříčkům sněhového zpravodajství suverénně vévodí Passo Tonale, kde jsou i letos Češi jako doma. O...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Schönblick Mountain Resort & Spa
Orientační cena za noc vč. skipasu 950 Kč/os.
Résidence Le Hameau de St. François
Orientační cena za noc vč. skipasu 822 Kč/os.