Hochficht - lyžování - SNOW.CZ

Hochficht

Rakousko - Horní Rakousko

Foto

Šumavský Hochficht je kvalitou, rozsahem i infrastrukturou svého areálu tím nejlepším, čeho lze ve středoevropských podmínkách dosáhnout. Má početné a relativně dlouhé sjezdovky spojené do malé houpačky a obsloužené třemi sedačkovými lanovkami. Vykazuje solidní sněhovou jistotu danou nadmořskou výškou i zasněžováním. Stejně jako mnohé další areály v širším okolí Lipna má i Hochficht velmi zdařilý dětský park. Neduhem je vysoká víkendová návštěvnost a nakonec i komplikovanější příjezd z české strany hranice. Možná se ale v budoucnu dočkáme i jeho zpřístupnění lanovkou z české strany od lipenské nádrže z Nové Pece.

Hochficht - sjezdovky

45%50%5%
20 celkem sjezdovek (km)
17 zasněžování (km)
1 noční lyžování (km)
78 běžecké tratě (km)

Hochficht - lanovky a vleky

vlek
7
sedačka
2
sedačka expres
1
12960 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

933-1338 m n.m.405 m

Mapa sjezdovek

Hochficht - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hochficht - lyžování

Hochficht není střediskem v pravém slova smyslu s městečkem na svém úpatí, jen lyžařským areálem s nutností většího či menšího dojíždění.

Hlavním terénem je lehce členitý, středně strmý a jižně orientovaný svah Hochficht (Smrčina) se 400m převýšením, dále Reischlberg (Hraničník) s jedním vlekem a protilehlý severní svah Zwieselberg s nadprůměrně širokou červeno-černou tratí a ještě modrou na jeho odvráceném úbočí. Všechny vrcholky jsou kompletně propojené do malé lyžařské houpačky. Hochficht tak působí skoro alpsky, v absolutních parametrech je ale stále relativně malým centrem (20 km sjezdovek).

Po jižním svahu Hochfichtu s expresní 4sedačkou stéká smíšeným lesem jemně terénně členitá, široká a akorátně červená pro pohodovou i rychlejší jízdu, jejíž alternativou je užší modrá, využívaná hlavně dětmi a školami. Ze sousedního Reischlbergu spadají kolem vleku poměrně užší tratě, zato na mýtině vedoucí od něj na úpatí Zwieselbergu vede pohodová modrá dálnice s vlekem. V horní pasáži sjezdovky jezdí ještě zastřešený pojízdný koberec pro děti. Z vrcholu Zwieselbergu, kam stoupá 4sedačka, vedou zpět dvě sjezdovky – jedna dostatečně široká, postupně červenající a druhá širokánská, nejprve mírná, poté strmější až černá. Po odvráceném, jižním svahu stéká ještě oblíbená, pohodová a přehledná modrá dálnice se 4sedačkou.

Na většinu tratí Hochfichtu se dá vyjet pohodlnými 4sedačkovými lanovkami, skipas není třeba tahat z kapsy (je bezkontaktní) a velmi příjemné a kapacitní je i zázemí restaurací. Hlavní, bezplatné parkoviště leží pod 4sedačkou na Hochficht a je přístupné a dobře značené z obce Pfaffetschlag. Druhé parkoviště je u 4sedačky z jižní strany na Zwieselbergu. WC je k dispozici snad na všech stanicích lanovek.

Hochficht je parádním „rodinným“ areálem v šumavských poměrech s kompletním rozptylem obtížností sjezdovek a kvalitním zázemím. Chybí mu jen opravdu strmá, delší černá trať. Ceny skipasů jsou těsně pod alpským standardem a převyšují i nejdražší české – úroveň areálu tomu ale odpovídá a zájem o Hochficht, dopravně hůře dostupný, to také nijak nepoznamenává.

Není divu, že české obce na břehu Lipna neúnavně prosazují přibližovací lanovku z české strany z Nové Pece, která by do nich spolu s přeshraničním lyžařským areálem přilákala ještě více ubytovaných hostů.

Hochficht - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

648

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • početné a relativně dlouhé sjezdovky spojené do malé houpačky
  • pohodlné sedačkové lanovky
  • sněhová jistota daná nadmořskou výškou i zasněžováním

Minus:

  • žádná opravdu strmá trať
  • obvykle vysoká návštěvnost
  • komplikovanější příjezd

Odkazy

Sníh Hochficht

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 12

Počasí Hochficht

neděle (28.05.) weather 11°/ 23°
pondělí (29.05.) weather 15°/ 25°
úterý (30.05.) weather 17°/ 26°

Lyžařské zájezdy

Aparthotel Jagdhof
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 915 Kč/os.
Hotel Lebzelter
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 245 Kč/os.
Berghof Tauplitzalm
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 499 Kč/os.