Arabba Marmolada

Porta Vescovo

Itálie - Benátsko | Dolomiti Superski

Foto

Arabba je malé městečko tísněné horami s působivým severním svahem Porta Vescovo, jenž bičují velmi sportovní a atraktivně vedené sjezdovky. Páteřní kabinové lanovky s vysokou kapacitou jsou bohužel nekomfortní a nevýhodou je i chybějící skutečně lehká trať z vrcholu. Zato sníh bývá vynikající až do jara. Díky své poloze je Arabba lyžařskou křižovatkou – probíhá tudy Sella Ronda a přímé spojení je i na Marmoladu.

Arabba Marmolada - sjezdovky

41%45%14%
62 celkem sjezdovek (km)
58 zasněžování (km)

Arabba Marmolada - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
8
sedačka expres
4
sedačka krytá
4
kabinka
2
visutá kabina
4
44800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1446-3269 m n.m.1823 m

Mapa sjezdovek

Arabba Marmolada - mapa sjezdovek
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 

Arabba Marmolada - lyžování

Lyžařské srdce Arabby tepe na členitém skalnatém severním svahu Porta Vescovo. Když jej lyžařští Bohové tvořili, ponechali ve vrcholovém hřebeni úzkou rozsedlinu, skýtající prostor pro stanice lanovek. Odtud je úchvatný výhled na mohutný severní svah Marmolady s ledovcem. Dolů pak rolují četnými úžlabinami mezi skalami namáhavé, ale krásně členité sjezdovky od klidnějších červených až po černočerné.

Hned úvodní partie sjezdu z Porta Vescovo širokým, asi tři sta metrů dlouhým, ale velmi strmým skalním trychtýřem je prověrkou kondice (díky vyrůstajícím boulím zejména odpoledne). Zde se chapadla sjezdovek roztáhnou, přičemž ta černá z nich se brzy náhle lomí a propadají mezi skalami. Před dojezdem do Arabby je zmírňuje cílová rovinka. Červená varianta ve vrchní partii v mírném sklonu kopíruje kabinkovou lanovkou, od její mezistanice už padá strměji, i když s četnými ploššími úseky. Hlavní tahy z Arabby na Porta Vescovo tvoří dvě kapacitní, ale nepohodlné kabinové lanovky. Nově je doplňuje krytá 6sedačka Carpazza, která obsáhne tři červené a černé tratě ve středních partiích Porta Vescovo. Svah z Porta Vescovo je severně orientovaný a poměrně stíněný, díky čemuž tu prašan vydrží výrazně déle než v okolních střediscích – do poloviny března se na něj lze téměř spolehnout. Od mezistanice směrem k Marmoladě vede zdlouhavý přejezd přes průsmyk Padón – sedačky jsou pomalé a jejich sjezdovky mírné až rovinaté, strmější jsou až tratě přímo ze sedla na obě strany. Velmi dlouhá červená sjezdovka z Passo Padón po jižním svahu s krásným výhledem na ledovec končí po nekonečném plochém dojezdu přímo na úpatí Marmolady v Malga Ciapele.

Na vrcholu Porta Vescovo je velká, nově zrekonstruovaná samoobslužná restaurace Luigi Gorza, v mezistanici pak moderní designová restaurace a panoramatický bar s příjemnou instrumentální muzikou a houpacími křesly Cesa da Fuoch.

Cesta na hřeben nejvyšší hory Dolomit – Marmoladu – vede z malé hotelové vísky Malga Ciapela. Ve třech sekcích dobude visutá a odvážně vedená kabinová lanovka vrchol Punta Rocca (3 269 m), druhý nejvyšší na Marmoladě. Každou ze svých tří sekcí překoná lanovka za méně než 4 minuty – výjezd bez čekání pak zabere s přestupy do 20 minut, přičemž z horní stanice je třeba sejít na sjezdovku tři patra schodů. Atraktivní sjezd z Marmolady začíná příjemně červeným a středně širokým sjezdem k mezistanici ve 2 900 m n. m., odkud pak pokračuje serpentinovitě až pod sedlo Fedaia a dále velmi mírně a dlouze podél dvou vleků do Malga Ciapely. Při lyžování jen na horním „ledovcovém“ úseku Marmolady je nutné pokaždé absolvovat průchod tunelem ze sjezdovky do mezistanice Serauta. V mezistanici je strohá a jednoduchá samoobslužná restaurace, útulnější horské chaty lemují plochý dojezd do Malga Ciapely.

Malé válečné muzeum v poslední mezistanici připomíná smutnou roli Dolomit v první světové válce. Tehdy bylo v ledovci ukryto celé vojenské „město“ a dodnes vydají čas od času masy ledu svědectví minulosti.

Lyžařským areálem Arabba se protahuje i trasa safari Sella Ronda, provádějící své návštěvníky fascinujícími scenériemi kolem masívu Sella. Její modře značená trasa je zároveň „únikovou“ cestou z Porta Vescovo pro slabší lyžaře zpět do Arabby. Přes Arabbu a Marmoladu probíhá i lyžařské safari Grande Guerra po stopách 1. světové války.

Arabba Marmolada - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

723

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
expozice terénu:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

 • vynikající dlouhé a spíš náročnější sjezdovky
 • poloha v srdci Dolomit s výbornou dostupností sousedních středisek
 • pohodlné sedačky na několika pěkných tratích
 • kvalitní sníh po celou sezónu
 • kouzelná scenérie Dolomit

Minus:

 • nepříjemné pasáže tratí pro méně zdatné lyžaře
 • dlouhý plochý dojezd do Malga Ciapely
 • páteřní lanovky jsou jen k stání
 • pěší pochody stanicemi lanovek
 • stinné svahy ve vrcholu zimy
 • velmi rušno na trase Sella Rondy
 • minimum aprés-ski aktivit

Arabba Marmolada - komerční prezentace

Lyžování Arabba Marmolada


Lyžařské zájezdy - Arabba-Marmolada - od 4.190 Kč.

Více o lyžařských zájezdech Arabba-Marmolada.


Skiareál Arabba / Marmolada, ležící na půli cesty mezi průsmyky Pordoi a Campolongo, je součástí největší italské lyžařské oblasti Sella Ronda, která se obtáčí okolo masivu Sella. Lyžování na více než 60 kilometrech upravovaných sjezdovek určitě nebude nudit ani zkušené sjezdaře a milovníci carvingu by si určitě neměli nechat ujít sjezd z ledovce Marmolada.


Odkazy

Sníh Arabba Marmolada

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 28
Otevřené sjezdovky 0 z 82 km

Počasí Arabba Marmolada

úterý (07.07.) weather 13°/ 22°
středa (08.07.) weather 12°/ 18°
čtvrtek (09.07.) weather 10°/ 21°

Lyžařské zájezdy

Appartement Wieslbauer

Appartement Wieslbauer

sleva až 2% Od 1 107 Kč/ub.
Apartmány Uttendorf

Apartmány Uttendorf

sleva až 2% Od 6 762 Kč/ub.
Ferienwohnungen Almsonne

Ferienwohnungen Almsonne

sleva až 2% Od 9 310 Kč/ub.