Kronplatz - lyžování - SNOW.CZ

Kronplatz

Bruneck, Olang, Plan de Corones, St. Vigil

Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski

Foto

Kompaktní a univerzální lyžařská hora Kronplatz oslní širokánskými sjezdovkami, moderností a pohodlím kabinkových lanovek a bezprecedentní péčí o tratě včetně ultravýkonného zasněžování. Do údolí stéká z vrcholu hned pět dlouhých sjezdů s převýšením přes 1 000 m, přičemž třešničkou pro náročné je dvojice černých sjezdovek Sylvester a Hernegg. Z nejkrajnější větve areálu, která dosahuje až do osady Piculin v sousedním údolí Gadertal, jezdí celodenně skibus do oblasti Alta Badia. Kronplatz je na vrcholu své obliby a patří mezi nejkvalitnější, ale i nejrušnější areály Dolomit.

Kronplatz - sjezdovky

44%35%21%
119 celkem sjezdovek (km)
119 zasněžování (km)
0.4 noční lyžování (km)
464 rozloha sjezdovek (ha)

Kronplatz - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
1
sedačka expres
1
sedačka krytá
3
kabinka
21
70500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

900-2275 m n.m.1375 m

Mapa sjezdovek

Kronplatz - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kronplatz - lyžování

Kronplatz je spolehlivým tipem pro neobyčejně široké spektrum lyžařů – je dostatečně veliký, aby uspokojil i náročnější, ale z velké části je to mírná pohodová hora vhodná i pro méně zdatné. Na svých svazích soustředí superlehké modré ranveje na vrcholu, dlouhé červené tratě na východní straně do Olangu i příkré černé krpály spadající o 1 300 výškových metrů na severní straně do Brunecku. Celý vrchlík hory je zejména z východní a jižní strany jednou velkou, denně žehlenou pohodovou sjezdovkou. Ačkoliv v Alpách sotva najdete širší tratě než na Kronplatzu, vysoká návštěvnost si vyžaduje stále více lyžařské plochy – v uplynulých letech přibyla především nová sedmikilometrová sjezdovka na severním svahu nad Bruneckem (Ried) a rozrostly se i některé sjezdovky směrem do Olangu nebo v okolí Furkelpassu.

Na severní straně hory stoupá na vrchol z Reischachu dvojice kapacitních kabinek, jež lemují dvě náročné pětikilometrové černé sjezdovky – klikatější Sylvester s neustále se měnícím sklonem a přímější a širší Hernegg. V horní části se k nim přidává ještě široká červená ranvej, obsloužená kabinkovou lanovkou Gipfelbahn. Navzdory sportovním parametrům těchto tratí je ale Kronplatz ideální horou pro pohodově-carvingové sjíždění – celá polovina sjezdové plochy, zejména na jihovýchodní straně spadající do Olangu a k průsmyku Furkelpass, je modrá. Jen spodní třetina 6kilometrového sjezdu do Olang je poctivě červená. Kratší černý slalomák se nachází na Furkelpassu, odkud sjíždí i dlouhá červeno-modrá trať až do St. Vigilu, kde navazují lanovky na protilehlý pahorek Piz de Plaies s dominující příjemně členitou červenou tratí, ostrým černým slalomákem Erta a černou tratí Piculin s extrémně prudkou střední pasáží. Výzvou pro nejnáročnější jezdce je skalp všech pěti zdejších černých sjezdovek. Na vrcholu nechybí ani snowpark pro děti, začátečníky a mírně pokročilé freestylery.

Velmi vítanými návštěvníky Kronplatzu jsou děti, které v jinak rušném areálu naleznou ideální výukový terén. Pro ty nejmenší je přímo na vrcholku dětský park s figurkami, pokročilejší kličkují po slunném a prostorném svahu směrem na Olang. Na severním úpatí Kronplatzu je cvičná louka s dětskou kabinkovou lanovkou Korer-Express, podobně i na jihozápadním úpatí v St. Vigilu. Součástí velké restaurace na vrcholu je i velkorysý dětský salónek s vlastním menu.

Téměř veškerou přepravu na svazích Kronplatzu, nejen z údolních stanic, zajišťují pohodlné, bezpečné a elegantní kabinkové lanovky, do nichž se však musíte neustále zouvat z lyží. Výjimkou jsou dvě expresní sedačkové lanovky nad Olangem a jedna kratší na jižním vrchlíku Kronplatzu.

Kronplatz je jedním ze sněhově nejspolehlivějších areálů v Alpách, a to i v úplných okrajích sezóny, která trvá od konce listopadu nejméně do poloviny dubna – umění zdejších pistérů je na světové špičce, takže pravidelně lze dlouho před Vánoci i okolo Velikonoc sjíždět po precizně vysněžených sjezdovkách až do údolí. Začátek a konec sezóny láká i nižší návštěvností, protože v hlavní sezóně tu je opravdu velmi živo.

Po lyžování můžete zamířit relaxovat nebo se kulturně vyžít. V pěší vzdálenosti od nástupních stanic lanovek v Reischachu je postaven akvapark Cron4 s řekou, masážními tryskami, tobogánem i bazénkem pro batolata a velkým světem saun. Kulturním lákadlem je pak kromě starobylého městečka Bruneck páté Messnerovo muzeum Ripa vybudované v hradě nad městem, které nabízí pohled do života mnoha horských národů naší planety.

Kronplatz nezklame ani počtem horských chat s terasou, dřevěnic zvaných „ütia“ (z ladinštiny, pradávného jazyka zdejších obyvatel), samoobslužných restaurací i barových hříbků. Nejlepší aprés-ski adresou je bar K1 přímo v nástupním terminálu v Reischachu, kde se žije denně do pozdní noci. Kuriozním vrcholem sezóny je pak zábavní hudební slavnost Locknfescht, jejímž hlavním hřebem je sjezd na čemkoliv s dojezdem jezírka, přičemž s každým dalším kolem se snižuje nájezdová vzdálenost závodníků.

Jako ubytovací zázemí lze volit mezi hotelovými vesničkami v okolí Olangu nebo St. Vigilu, starým městečkem Bruneck anebo o něco vzdálenějšími horskými vesnicemi jako Terenten, jejichž nejpříjemnější stránkou jsou nižší ceny hotelů.

Kronplatz - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

592

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, přehledné a místy až neskutečně široké sjezdovky
  • dvě prvotřídní černé sjezdovky
  • pohodlné a moderní kabinkové lanovky
  • velké množství restaurací a horských chat
  • 99% sněhová jistota díky ultravýkonnému zasněžování
  • dlouhá sezóna včetně sjezdů do údolí
  • daleký rozhled

Minus:

  • málo terénně členitých sjezdovek
  • vyšší cena skipasu i dražší gastronomie
  • velmi čilý ruch s atmosférou továrny na lyžování

Kronplatz - komerční prezentace

[* http://farm2.static.flickr.com/1401/5098788501_0a551a66b3_m.jpg >] "Autobusové lyžařské zájezdy do oblasti Dolomiti Superski - Kronplatz - Plan de Corones":http://www.ck-vikend.cz/lyzarske-zajezdy/kronplatz-alta-badia-sella-ronda.php, hotel s polopenzí a 2lůžkovými pokoji.
-------------------------------------------- [* http://farm9.staticflickr.com/8446/7941678102_937e0f18f7_o.jpg >] "Lyžařské zájezdy - Kronplatz":https://www.fede.cz/lyzovani-italie/dolomiti-superski/kronplatz/?utm_source=snow&utm_medium=cptime&utm_content=Kronplatz&utm_campaign=odkazy-snow - od 4 490 Kč.
------------------- [* http://farm6.staticflickr.com/5493/12194793373_56bf014789_m.jpg >]Hora Kronplatz, nebo též Plan de Corones, si zcela právem vysloužila označení lyžařské jedničky v Jižním Tyrolsku. Nikde jinde v Alpách se na tak malém území nenachází více než 25 lanovek s obrovskou přepravní kapacitou a z jediného vrcholu nevede na všechny strany tolik sjezdovek jako právě zde. Kronplatz je zkrátka zárukou toho nejlepšího lyžování široko daleko.
------------------- [* https://farm9.staticflickr.com/8267/29000659424_93a50e9328_t.jpg >] Bezpochyby "nejlepší lyžařské středisko Jižního Tyrolska":http://www.sport-s.cz/lyzovani/italie/kronplatz.html se 105 km sjezdovek je ideálním místem pro lyžaře i snowboardisty, kteří jistě ocení snowpark na ploše 58 tis. m2, stejně jako pro milovníky carvingu. A na své si přijdou i běžkaři na téměř 200 km tratí. Stačí si jen vybrat z nabídky Sport-S rezidenci nebo hotel a vyrazit na italské svahy.

Odkazy

Sníh Kronplatz

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 32
Otevřené sjezdovky 0 z 119 km

Počasí Kronplatz

sobota (22.07.) weather 14°/ 24°
neděle (23.07.) weather 13°/ 24°
pondělí (24.07.) weather 15°/ 18°

Lyžařské zájezdy

Apart Belvita
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 349 Kč/os.
Résidence Les Hauts du Rogoney
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 990 Kč/os.
Hotel Sonnenhof
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 045 Kč/os.