Livigno - lyžování - SNOW.CZ

Livigno

Carosello 3000, Mottolino

Itálie - Lombardie | Alta Valtellina

Foto

Malebné vysokohorské městečko Livigno s bezcelní zónou s levným benzínem a alkoholem je obklopeno bezlesými svahy s mírnějšími i poctivě červenými tratěmi s převýšením až 900 m. Jejich šíře je přitom ohromná. Sněhová jistota je díky nadmořské výšce i zasněžování nadprůměrná, a to až do konce dubna. Ze severu je příjezd do Livigna komplikován jednosměrným tunelem Munt la Schera.

Livigno - sjezdovky

26%57%17%
115 celkem sjezdovek (km)
75 zasněžování (km)

Livigno - lanovky a vleky

vlek
11
sedačka
5
sedačka expres
1
sedačka krytá
8
kabinka
6
50200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1815-2798 m n.m.983 m

Mapa sjezdovek

Livigno - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Livigno - lyžování

Největší plocha sjezdovek Livigna náleží východnímu hřebeni Carosello 3000 s vrcholem Vetta Blesaccia (2 796 m), kam míří z obou konců Livigna kabinkové a výše pak expresní sedačkové lanovky. Nejprudší sjezdovky spadají podél kabinkové lanovky Carosello. Jsou štědré šířkou i sklonem, čímž si říkají o delší carvingové oblouky. Z vrcholu Blesaccia jsou z opačné strany přejezdovou cestou připojeny mírnější, ale rovněž královsky široké dálnice s krytými 4sedačkami. Na strmosti tratě přidají až v nižších, zalesněných partiích při sjezdu do Livigna.

Menší, ale kompaktnější a celkově sportovnější areál Mottolino spojuje s Livignem 12místná gondola. Především tratě spadající z vrcholů Monte Sponda a Monte della Neve holým svahem směrem k Livignu jsou špičkové. Hustý spletenec sjezdovek obsluhují krytá 4- a 6sedačka, přičemž se vesměs jedná o dálniční červené až černé tratě, jedna členitá černá pak pokračuje od spodní stanice 6sedačky až do města. Ideální „rozlyžovací“, široká a mírnější červená sjezdovka míří z Mottolina do průsmyku Trepalle. Podél kabinkové lanovky do Livigna stéká širokánská a oblíbená červená sjezdovka.

Cvičné terény vystélají dno údolí podél pěší zóny Livigna a dále pak na celém úpatí Carosella.

Livigno je díky nadmořské výšce (městečko v 1 800 m, vrcholy nad 2 700 m n. m.) obvykle sněhově bezproblémové od začátku prosince až do konce dubna, přesto závislé na přívalech sněhu z nevyzpytatelných jižních směrů. Zhruba dvě třetiny tratí pojišťují sněžná děla. Rizikovým faktorem bývá i vítr, který může uzavřít vrcholové partie Carosella i Mottolina.

V samotném městečku, dlouze roztaženém podél silnice, je velké množství hotelů a apartmánů v pěší vzdálenosti od přibližovacích lanovek. Nově je zde i akvapark Aquagranda s wellness areálem. Celé město pak v častých intervalech pročesávají tři linky skibusů.

Hlavní příjezdová trasa z Česka vede přes rakouský Landeck a švýcarský Zernez, do Livigna se pak vjíždí jednosměrným tunelem s vysokým mýtným a kyvadlově řízeným provozem – zvláště o sobotách je vhodné počítat i s výrazným zdržením.

Livigno - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

437

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • ultraširoké, pohodově i sportovně skloněné sjezdovky
  • trvanlivý sníh, zejména na Monte della Neve
  • velký podíl krytých sedaček
  • malebné městečko
  • bezcelní nákupy (benzín, alkohol, tabák, kosmetika)
  • dobře fungující skibusy

Minus:

  • pravidelné až monotónní svahy
  • několik přestárlých lanovek
  • minimum lesních sjezdovek chráněných proti nepřízni počasí
  • komplikovanější příjezd a sobotní dopravní zácpy

Livigno - komerční prezentace

[* http://farm2.static.flickr.com/1401/5098788501_0a551a66b3_m.jpg >] "Autobusové lyžařské zájezdy do střediska Alta Valtellina - Livigno":http://www.ck-vikend.cz/lyzarske-zajezdy/altavaltellina-livigno-bormio-santa-caterina.php, apartmány v centru Livigna přímo u sjezdovek.
------------------- [* http://farm9.staticflickr.com/8446/7941678102_937e0f18f7_o.jpg >] "Lyžařské zájezdy - Livigno":https://www.fede.cz/lyzovani-italie/alta-valtellina/?utm_source=snow&utm_medium=cptime&utm_content=Livigno&utm_campaign=odkazy-snow - od 6 200 Kč.
------------------- [* http://farm6.staticflickr.com/5493/12194793373_56bf014789_m.jpg >]Od listopadu do září obvykle trvá lyžařská sezóna na svazích nad obcí Livigno. Lyžování na 150 kilometrech sjezdovek ve výškách od 1.800 do bezmála 3.000 metrů, dvě desítky lanovek a vleků a možnost bezcelního nákupu jako třešnička na dortu dělají z Livigna jednu z nejžádanějších lyžařských oblastí v celé Itálii.
-------------------

Odkazy

Sníh Livigno

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 30
Otevřené sjezdovky 0 z 115 km

Počasí Livigno

úterý (27.06.) weather 10°/ 16°
středa (28.06.) weather 11°/ 13°
čtvrtek (29.06.) weather / 11°

Lyžařské zájezdy

Aparthotel Des Alpes
Orientační cena za noc 446 Kč/os.
Hotel Schloss Lebenberg
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 6 175 Kč/os.
Hotel Ferienalm Schladming
Orientační cena za noc vč. polopenze 2 320 Kč/os.