Kals Matrei / Grossglockner Resort - lyžování - SNOW.CZ

Kals Matrei / Grossglockner Resort

Rakousko - Východní Tyrolsko

Foto

Největší vychodotyrolský areál vznikl v r. 2008 propojením Matrei a Kalsu přes dvouapůltisícový vrchol Cimaross. Má dlouhé, poctivě středně náročné a v Kalsu i liduprázdné tratě, kterým dominuje vysokohorská kulisa s Grossglocknerem, a určitě se zdá větší než udávaných 37 km tratí.

Kals Matrei / Grossglockner Resort - sjezdovky

23%61%16%
37 celkem sjezdovek (km)
37 zasněžování (km)
5 ski-route (km)
270 rozloha sjezdovek (ha)
107 zasněžování (ha)

Kals Matrei / Grossglockner Resort - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
2
sedačka krytá
3
kabinka
3
18300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

920-2422 m n.m.1502 m

Mapa sjezdovek

Kals Matrei / Grossglockner Resort - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kals Matrei / Grossglockner Resort - lyžování

Grossglockner Resort vznikl ze dvou dosud samostatných, sotva středně velkých areálů Matrei in Osttirol a Kals am Grossglockner. Jejich spojením se ze dvou outsiderů mělo stát atraktivní středisko, dokonce se 110 km sjezdovek aspirující na pozici v rakouské špičce. Některé plánované tratě se nakonec nepodařilo zbudovat a rozsah areálu musel být přepočítán podle nové rakouské metodiky, ale tyto nenaplněné finesy nezkazí výborný dojem z dlouhých, rychlých a v Kalsu až liduprázdných sjezdovek, převýšení až 1 400 metrů a bezchybného propojení obou lokalit přes vrchol Cimaross.

Hlavním hřištěm arény je větší a dopravně dostupnější Matrei, odkud je do areálu kabinkovou lanovkou načerpána i většina návštěvníků. Hned po opuštění kabinky se před vámi rozestře spletenec širokánských červených sjezdovek, které si s občasnou zatáčkou hledají cestu lesem, aby vás dovedly ke komfortní 6sedačce a ještě níže ke kapotované 4sedačce a dále po neposedné červené vedoucí po mýtinkách až do Matrei (ve spodní pasáži je údolní trať osvětlená pro ty, co se odpoledne zdrží déle v hospodě). Od horní stanice kabinky můžete také odtraverzovat do kotliny, z níž vás moderní, rovněž vyhřívaná 6sedačka Cimaross vynese na stejnojmenný vrchol. Zde se můžete konečně pokochat výhledem na horu, jež dala aréně jméno – Grossglockner. Hluboko pod vámi se krčí i vesnička Kals.

Z Cimarossu směrem ke Kalsu v terénu směřuje po spádnici krásná, členitá červená sjezdovka a poněkud delším obloukem ještě černá, využívající prudšího svahu ve své střední pasáži. Obě se sbíhají u mezistanice kabinky z Kalsu, odkud už pokračuje jen širší cesta do údolí.

Z vesničky Kals se lze dvěma 4sedačkami vyvézt ještě do areálu pod Blauspitze. Neskutečně opuštěné červené a černé tratě se nejprve líně rozbíhají bezlesou plání, aby se později bezhlavě zanořily do lesa a rolovaly v četných zatáčkách k mezistanici anebo až do Kalsu. Přímo nad Kalsem, v prostoru mezi spojovací kabinkou a zmíněnými sedačkami, je několik cvičných a občas i dost dlouhých vleků s ideálním lehkým výukovým tereném.

V Kalsu se při pobytu můžete oddávat naprosto nerušenému klidu, jen o něco méně ospalé je městečko Matrei. To je i snadněji dostupné, neboť přímo nad ním prochází hlavní tah z Mittersillu přes Felbertauernský tunel do Lienzu.

Na lyžařské safari můžete vyrazit do asi hodinu vzdálených vysokohorských center jako Mölltal, Ankogel nebo St. Jakob in Defereggental, ale i do vzdálenějšího kitzbühelského areálu. Ve všech východotyrolských centrech platí společný skipas Ski Hit.

Kals Matrei / Grossglockner Resort - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

495

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a vcelku sportovní sjezdovky
  • rychlé a pohodlné lanovky, hlavně v Matrei
  • slabší ruch než v severním Tyrolsku a pravděpodobnost slunečnějšího počasí
  • panorama Vysokých Taur

Minus:

  • přeci jen menší areál, i když roztažený po velké ploše
  • údolní sjezdy buď klikaté (Kals), nebo nevedoucí k lanovkám (Matrei)
  • pomalé lanovky na Blauspitze v Kalsu

Kals Matrei / Grossglockner Resort - komerční prezentace

110 km sjezdovek v sousedství nejvyší hory Rakouska - Grossglockneru má díky vysoké nadmořské výšce ideální sněhové podmínky až dlouho do jara, je snadno dostupná díky Felbertauernskému tunelu a navíc si na jeden skipas můžete zalyžovat v dalších 7 střediscích Východních Tyrol a Korutan. A my vám k tomu zajistíme skvělé ubytování dle vašeho výběru.

Odkazy

Sníh Kals Matrei / Grossglockner Resort

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 13
Otevřené sjezdovky 0 z 37 km

Počasí Kals Matrei / Grossglockner Resort

neděle (23.10.) weather /
pondělí (24.10.) weather / 10°
úterý (25.10.) weather / 13°

Lyžařské zájezdy

Hotel Grüner Baum
Orientační cena za noc vč. polopenze 2 732 Kč/os.
Apartmány Klára
Orientační cena za noc 450 Kč/os.
Hameau Du Mottaret

Hameau Du Mottaret

Francie Francie - Mottaret
bez stravování autobusem, vlastní doprava bez skipasu
Od 12 620 Kč
Orientační cena za noc vč. dopravy 2 135 Kč/os.