Obertauern - lyžování - SNOW.CZ

Obertauern

Rakousko - Salcbursko | Lungau

Foto

Obertauern je hotelový resort usazený ve stejnojmenném průsmyku a obkroužený kompaktním systémem lanovek a vleků je díky své vysokohorské poloze jedním ze sněhově nejspolehlivějších v Rakousku. Není nutné nikam dojíždět, a tak jde o jedno z mála rakouských středisek s nástupem na sjezdovku přímo od hotelu. Pestrý mix obtížností tratí na holých, ale členitých svazích limituje jen nižší celkové převýšení. Největší legendou je černá trať z vrcholu Gamsleiten – jedna z nejstrmějších v Rakousku, jen zčásti upravovaná.

Obertauern - sjezdovky

61%35%4%
100 celkem sjezdovek (km)
95 zasněžování (km)

Obertauern - lanovky a vleky

vlek
6
sedačka
5
sedačka expres
3
sedačka krytá
9
telemix
1
kabinka
1
50600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1632-2313 m n.m.681 m

Mapa sjezdovek

Obertauern - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Obertauern - lyžování

Čistě turistické městečko Obertauern (1 740 m) plné barevných hotelů je epicentrem rušného lyžařského lunaparku, který má tak trochu francouzskou dispozici, ale rakouského ducha – vzniká tak zvláštní, ale pro leckoho přitažlivá kombinace. Z postele se vyráží přímo na svah. Terény obepínají letovisko tak pevně, že jimi lze na lyžích kroužit kolem oběma směry, aniž by to vyžadovalo příliš nezávižného traverzování.

Obertauern je letovisko, které žije lyžováním a bezskrupulózním aprés-ski – ve všech horských chatách duní hudba všech možných i nemožných žánrů a v průběhu odpoledne se mnoho lyžařů baví vlněním svého těla u baru s parohy na hlavě a rytmicky světélkujícím prstenem. Resort je praktický, ale rozhodně ne malebný, navíc jej protíná poměrně rušná silnice z Radstadtu do Mauterndorfu.

Obertauern je vyhlídkový ostrov – samotný průsmyk leží již dost vysoko a z vrcholů panuje daleký rozhled, přitom členité a pohledné jsou i horské kulisy, v nichž se rozkládají vlastní lyžařské terény. Sjezdovky mají jedinou chybu – jsou výškově poměrně dost omezené, jen výjimečně přesahují 400m převýšení. Paleta obtížností je ovšem skutečně barevná – nejstrmější tratě se řítí ze svahů na jižním konci průsmyku (Gamsleitenspitz, Gamskarspitz nebo Plattenspitz), pohodověji laděné tratě vedou zpod severněji ležících vrcholů Seekarspitz, Seekarecku a po dně terénního kotle kolem samotného Obertauernu. Sjezdovky jsou navíc proměnlivé s neustále se střídajícími strmějšími pasážemi a krátkými rovinkami. Kratší až střední délka tratí z nich dělá „jednohubky“, které sjedete v jednom tahu a brzy zase sedíte na lanovce. Jakmile se tratě po pár jízdách nasytíte, láká to přejet na další – a jejich výborná propojenost vám to velmi ulehčí. Jste tak na nekonečném safari, přitom v dosahu ubytovacího letoviska, kam můžete téměř odkudkoliv snadno sjet.

Východně orientované terény pod Gamsleitenspitz a Zehnerkarspitze jsou středně i více strmé. Na rozsáhlejší a západně orientované straně je široký kotel s plochým dnem obemknut horským půlkruhem s vrcholy Seekarspitz, Hundskogel a Gamskarlspitz – jejich svahy jsou členité a proměnlivé, takže skýtají přívětivější i strmé trasy sjezdu.

Všechny tratě jsou vybavené sedačkovými, vesměs expresními a často i krytými sedačkovými lanovkami, jen na vrchol Zehnerkar stoupá kabinková lanovka.

Ve dnech s „bílou tmou“ se vyplatí skipas Lungo , který je alternativou ke skipasu jen do Obertauernu – v jižněji položeném Lungau bývá při severním a severozápadním proudění o poznání přívětivěji než nahoře v průsmyku.

Obertauern - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

506

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozmanitý a poměrně rozsáhlý areál, uspořádaný do obousměrného safari
  • expresní a výkonné lanovky
  • velmi dlouhá sezóna
  • hotelové městečko přímo u sjezdovek
  • vícedenní skipas platí i v nedalekém areálu Grosseck Speiereck

Minus:

  • převýšení sjezdovek jen do 400 m
  • při nepříznivém počasí „bílá tma“
  • všudypřítomné a hlučné aprés-ski
  • příjezd po horské silnici

Odkazy

Sníh Obertauern

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 26
Otevřené sjezdovky 0 z 100 km

Počasí Obertauern

čtvrtek (25.05.) weather /
pátek (26.05.) weather /
sobota (27.05.) weather / 11°

Lyžařské zájezdy

Hotel Malerhaus
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 505 Kč/os.
Apartmán Abendstein
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 971 Kč/os.
Hotel Zum Stadttor
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 500 Kč/os.