Nassfeld - lyžování - SNOW.CZ

Nassfeld

Hermagor

Rakousko - Korutany

Foto

Ani malé, ani velké a lyžařsky příjemně rozmanité středisko na hranici rakouských Korutan a Itálie neoslní nadmořskou výškou, ale určitě horskou kulisou. Často překvapí nejen slunečným počasím, ale i množstvím sněhu. Sjezdovky v celkové délce 111 km se rozlévají v řídce zalesněných terénních kotlinách a padnou do noty „střední třídě“. Je jedním z nejlépe dostupných větších alpských středisek při cestě z Moravy.

Nassfeld - sjezdovky

27%63%10%
110 celkem sjezdovek (km)
110 zasněžování (km)
2.2 noční lyžování (km)
10 běžecké tratě (km)

Nassfeld - lanovky a vleky

vlek
11
sedačka
1
sedačka expres
5
sedačka krytá
3
kabinka
5
48200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

600-2002 m n.m.1402 m

Mapa sjezdovek

Nassfeld - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Nassfeld - lyžování

Členitý a řídce zalesněný terén Nassfeldu, z něhož vyčnívají vápencové vrcholy Gartnerkofel, Trogkofel a Zweikofel, je lyžařsky neobyčejně vděčný. Jeho areál už je totiž dostatečně rozsáhlý, abyste se mohli rozptýlit po několika různorodých svazích, a zároveň ještě přehledný, takže není těžké se rychle vrátit na jeho centrální vrchol. Sjezdovky jsou plné oživujících drobných i výraznějších terénních zlomů, které potěší hravé lyžaře. Ke každé lanovce se sbíhá několik variant sjezdovek, které se mezi sebou ještě křižují – spolu s členitostí svahů tak vzniká nespočet tras sjezdů, které areál pocitově zvětšují.

Lyžařský den začíná pro většinu návštěvníků v údolí ve vesničce Tröpolach v pouhých 600 m n. m. ve velké nástupní stanici kabinkové lanovky Millenium Express. Jedna z nejdelších lanovek na světě překonává vrcholek Gmanberg, údolí Rudniggraben a vyjíždí po podlouhlém hřebínku na bezmála dvoutisícový vrcholek Madritsche. Z tohoto centrálního hřebínku vedou tři pestré červené sjezdovky s mírnějšími i prudšími pasážemi k ubytovací osadě Sonnleitn (sedačková lanovka) a na Tressdorferalm, kde je i cvičná louka s koberci, pohádkovými postavami a vleky (mezistanice kabinkové lanovky). Z hřebínku Madritsche se jižním směrem k průsmyku Nassfeld spouští příjemně pohodové červené a modré tratě, severním směrem k Troghöhe naopak poměrně ostré, sportovní červené. Ze skalnatého ostrohu Troghöhe se mezi skalisky rozbíhá strmá červená trať, která se níže na prostornějším svahu větví v přímou černou a dvě červené varianty, vybírající na sportovně skloněném svahu o něco málo mírnější trasu (v nejnižších partiích vede i „záchranná“ modrá cesta). Z Rudnigsattelu klesá přímá, terénně proměnlivá a celkově sportovnější červená. Kolem kabinkové lanovky Zweikofelbahn se vine serpentinovitá, nepříliš široká červená trať – lanovka slouží hlavně pro dopravu na start sjezdovky Carnia do údolí. Můžete si tu ale nechat natočit svou jízdu na vymezeném úseku na video a pomocí kódu ze skipasu vyhledat své účinkování na stránkách střediska.
Oblíbená a dlouhá návratová trať do údolí Carnia startuje ostrým černým padákem, alternativně červeně nebo modře po „záchranné“ cestě, brzy však přechází do mírné rovinky a traverzuje, poté se opět rozbíhá do příjemně červeného sklonu, který se u mezistanice kabinky na Gmanbergu lomí na přímou, poměrně dost strmou červenou rozdělenou do několika hangů s krátkými odpočinkovými úseky.
Sjezdovky na jižní straně Gartnerkofelu končí již na italském území – jsou slunečné, příjemně proměnlivé a nepříliš náročně červené. Z Gartnerkofelu se směrem k Nassfeldu řítí široká, dosti sportovně červená FIS, jejíž alternativou jsou členitější červené tratě se střídajícími se hangy a rovinkami.

Název Nassfeld („mokré pole“) pochází z faktu, že zdejší horské louky jsou protkané množstvím potůčků. Díky poloze na rakousko-italském pomezí získává hlavní a časo od času i mimořádně bohatý příděl sněhu z jihu, ze Středomoří. Jelikož je ze severu kryt hlavním alpským hřebenem, typické je spíše slunečné zimní počasí.

V mezistanici Millenium Express sídlí NTC park se „zábavným“ nářadím určeným pro sjíždění na sněhu. Nejsnazší a zároveň nejzábavnější je snowbike – jakési kolo s lyžinami místo kol a bez brzdy, kterou nahrazují minilyže na nohou jezdce (bez velkých zkušeností lze sjíždět i „velké“ sjezdovky, snowbike je poměrně stabilní a umožňuje dobře zatáčet).

Až na dvě výjimky jsou všechny sjezdovky v Nassfeldu dosažitelné pomocí expresních kabinkových nebo sedačkových lanovek, žádná sedačka však nemá kryt proti větru. Některé strmější úseky červených sjezdovek se dají objet po modře značených, serpentinovitých „bobo“ cestách, což ocení nejen hravé děti.

Nassfeld je v nejlepším slova smyslu normální, středně velké středisko obklopené krásnou scenérií a slunečným klimatem, které si ovšem zakládá na dokonalé propojenosti služeb a drobných potěšení, jež na spokojenost hosta ale zvláště působí. Perfektní spolupráce všech poskytovatelů služeb (ubytování, horské chaty, servis, úschovna) spočívá především ve zvýhodněných pobytových balíčcích. Z drobných „milých překvapení“ si návštěvník nejspíš dobře zapamatuje statistiku nalyžovaných kilometrů (náhled přímo na horní stanici lanovky), video v obřím slalomu, kapesníčky u stanic lanovek, obří a v rámci balíčků bezplatnou úschovnu v dolní stanici kabinky, levný expresní servis lyží přímo na sjezdovce nebo levné půjčení výbavy. To vše završují četné gastronomické a hudební akce, velké oblibě se těší zvláště jarní několikatýdenní „karibský“ festival, při němž se na sjezdovce objeví plážová lehátka a horské chaty se promění v bary s exotickými drinky.

Nedaleko Nassfeldu ve výšce 930 m n. m. se rozlévá jezero Weissensee, romanticky obehnané zalesněnými pahorky a v zimě hluboko zmražené. Na jeho hladině se upravuje až 25 km bruslařských drah – jde o nějvětší přírodní bruslařskou areénu v Evropě. Bruslení je velmi uvolňující a uklidňující aktivitou, ke které se málokde jinde dostanete tak snadno jako právě na Weissensee. Zvláště jízda na tzv. dlouhých nožích stojí za to - lze si je tu půjčit, přičemž systém uchycení na botu je stejné jako u běžek. Největší světoví milovníci tohoto sportu – Holanďané – si 27 km dlouhé jezero Weissensee znárodnili pro své každoroční mistrovství na konci ledna poté, co nizozemské kanály přestaly zamrzat. Na trať dlouhou 200 km se vydávají tisíce Holanďanů, amatérů i sportovců. Dosavadní rekord činí 5 hodin a 11 minut, což představuje průměrnou rychlost bezmála 40 km/h.

Nassfeld - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

438

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • členitý a přívětivý lyžařský areál
  • jedno z nejslunečnějších rakouských středisek
  • ubytovací možnosti přímo v areálu

Minus:

  • nižší nadmořská výška
  • rušný výjezd z Tröpolachu v hlavní sezóně

Nassfeld - komerční prezentace

"Skokan roku" 2016 v nabídce Sport-S! Vyzkoušejte i vy tuto největší, nejrozmanitější a nejmodernější lyžařskou oblast v celých Korutanech.
Hledáte ubytování na sjezdovce? Vyberte si stylové apartmány v originálním selském stylu nebo hotel s vynikající polopenzí, hlavně ale s dojezdem na lyžích až ke dveřím. Levnější ubytovací kapacity v údolí v údolí.

Odkazy

Sníh Nassfeld

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 30
Otevřené sjezdovky 0 z 110 km

Počasí Nassfeld

neděle (28.05.) weather 13°/ 23°
pondělí (29.05.) weather 13°/ 24°
úterý (30.05.) weather 14°/ 25°

Lyžařské zájezdy

Aparthotel Jagdhof
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 915 Kč/os.
Hotel Lebzelter
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 245 Kč/os.
Berghof Tauplitzalm
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 499 Kč/os.