Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - lyžování - SNOW.CZ

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

4-Berge Skischaukel

Rakousko - Štýrsko | Schladming Dachstein

Foto

Čtyři zalesněné, zhruba dvoutisícové vrcholy s dlouhými a velkoryse vykácenými sjezdovkami jsou jednak plnohodnotnými samostatnými areály, jednak velkou a dobře propojenou houpačku. Potěší velkým množstvím rychlých, přehledných, i když vzájemně podobných tratí s náročností okolo nejoblíbenějšího červeného středu. Většina tratí je dosažitelná expresními, někdy i vyhřívanými lanovkami, ceny jsou přiměřené. Sněhovou jistotu severních svahů podtrhuje supervýkonné zasněžování, díky němuž se tu začíná lyžovat už v listopadu. Všechny tyto vábničky jsou ale zároveň příčinou, že tu v sezóně bývá nabito.

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - sjezdovky

38%55%7%
123 celkem sjezdovek (km)
123 zasněžování (km)

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - lanovky a vleky

vlek
14
sedačka
3
sedačka expres
1
sedačka krytá
16
telemix
1
kabinka
8
visutá kabina
1
72000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

745-2015 m n.m.1270 m

Mapa sjezdovek

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - lyžování

Čtyřvrcholová houpačka okolo Schladmingu, hostitele mistrovství světa v r. 2013 a každoročního „svěťákového“ nočního slalomu, má učebnicově červené sjezdovky v nadprůměrně širokých lesních průsecích. Tratě stékají zpravidla přímo po spádnici, jsou vždy přehledné a zplanýrované, občas s širokými zatáčkami a jen výjimečně členitější nebo s výraznějšími změnami sklonu. Jen vrcholové partie Hauser Kaiblingu, Planai a Reiteralmu dosáhnou i na otevřený terén. Všechny čtyři vrcholy jsou poctivě protkány spletí vzájemně se prolínajících sjezdovek, přičemž ty jsou dostupné pomocí pohodlných expresních sedačkových nebo kabinkových lanovek. Staré, pomalé a neduživé sedačky potkáte jen při přejezdu z Hauser Kaiblingu k Reiteralmu, a to v nejnižších, málo lyžařsky využívaných partiích. Vzdálenost mezi jednotlivými lokalitami je větší, než se zdá z mapy, a přejezdy proto delší – safari mezi oběma konci houpačky a bez vynechání lyžařsky atraktivních tratí po trase zabere skoro celý den. Výhledům dominuje obrovský masiv Dachsteinu – ale nic jiného, všechny svahy jsou namířeny „jen“ na něj.

Hlavní sjezdovky – nad úrovní mezistanic – jsou dlouhé, dálničně široké a bez hluchých míst. Méně záživné a užší jsou naopak mnohé dojezdy na dno údolí Ennstal. Výjimkou jsou výstavní sjezdy z Hauser Kaiblingu (ten se ostatně chlubí „nejhezčími“ sjezdovkami v celé oblasti), černý slalomový svah do Schladmingu a samozřejmě široký a velmi sportovní dojezd Grande Finale z Reiteralmu („nejhezčí“ sjezd do údolí).

Hauser Kaibling protínají tři hlavní, jako dálnice široké červené sjezdovky v horní části svahu, ve střední části s modrou příchutí a opět strmější ve spodní třetině. Krátká, lehce černá sjezdovka s kvalitním sněhem i na jaře a freeridová ski-route se rozbíhají pod vrcholem.

I na Planai dominují širokánské a přehledné červené tratě, jen od mezistanice dolů svah nabírá na sklonu a vrcholí závodním slalomovým padákem do Schladmingu.

Z vrcholu Hochwurzen stékají ostřeji červené tratě v několika variantách a s postupně se zmírňujícím sklonem, nově obsloužené prostornou 10místnou kabinkou. Příjemně červená přecházející do pohodového mírného dojezdu spadá i podél vyhřívaného telemixu ve spodní polovině svahu. Na úpatí Hochwurzenu se rozkládá ohromná cvičná louka s hotelovým letoviskem ski-in/ski-out Rohrmoos.

Reiteralm má dlouhou, širokánskou a poctivě červeně strmou červenou podél nové kabinky Preunegg Jet. Do hlavního údolí vedou přívětivé červené dálnice, které níže přechází buď do náročného a impozantního, ale širokého Grande Finale, anebo do členitější a klidnější červené.

Jedinečná je vzhledem k nadmořské výšce 100% sněhová jistota, kterou reprezentuje i každoroční délka sezóny – ta v posledních letech začíná na Planai a Reiteralmu nezřídka v první půli listopadu, přičemž tréninkové centrum na Reiteralmu bylo jedním z mála míst, kde se dalo lyžovat i začátkem neslavné zimy 2006/07. Zvláště na jaře je v ohrožení spíš kvalita sněhu, nicméně o dostatečné množství je postaráno nejvýkonnějším zasněžovacím systémem v Rakousku.

Čtyřvrcholová houpačka je moderním areálem se všemi vymoženostmi doby – moderní a ergonomicky uspořádané nástupní terminály s pokladnami, půjčovnami, restauracemi, vyhřívaní sedaček, rozjasňující kryty sedaček, originální design budov lanovek (tvar carvingového oblouku Planai West, Planet Planai ve Schladmingu) a samozřejmostí jsou i četné a dobře přístupné toalety na většině stanic lanovek. Mezi kuriozitami nechybí třeba „veselý“ vlek s muzikou, výstavou podprsenek a Santa Clausem hledajícím práci.

Cenou skipasu je Schladming z dražších rakouských středisek, ale nikoliv nejdražších – kvalitou své infrastruktury je přitom v naprosté špičce a velikostí se řadí mezi ty absolutně největší. Cenami občerstvení nevybočuje z rakouského průměru, a vzhledem ke vzdálenosti z Česka a hlavně Moravy má v podstatě nepřekonatelný poměr výkon/cena.

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

585

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a pohodové i sportovnější červené tratě
  • atraktivní houpačka přes čtyři vrcholy
  • téměř všechny sjezdovky v lese chráněné proti nepřízni počasí
  • expresní a kryté lanovky
  • navzdory nižší nadmořské výšce nadprůměrná sněhová jistota

Minus:

  • terény všech čtyř vrcholů jsou si vzájemně velmi podobné a sjezdovky jsou bez větších terénních členitostí
  • málo lehkých sjezdovek do údolí
  • severní svahy jsou ve vrcholu zimy velmi stinné
  • velmi rušná oblast

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - vyhledání ubytování

<ins class="bookingaff" data-aid="1245031" data-target_aid="1244717" data-prod="dfl2" data-width="300" data-height="350" data-dest_id="3817" data-dest_type="region">

Booking.com
(function(d, sc, u) {
var s = d.createElemen­t(sc), p = d.getElementsBy­TagName(sc)[0];
s.type = 'text/javascript';
s.async = true;
s.src = u + '?v=' + (+new Date());
p.parentNode.in­sertBefore(s,p);
})(document, 'script', '//aff.bstatic­.com/static/af­filiate_base/js/fle­xiproduct.js');

Odkazy

Sníh Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

Výška sněhu 110 cm
Otevřené lanovky a vleky 42 z 44
Otevřené sjezdovky 120 z 122 km

Počasí Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

pondělí (27.03.) weather -1°/ 10°
úterý (28.03.) weather / 12°
středa (29.03.) weather / 12°

Lyžařské zájezdy

Hotel Alpenruh
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 551 Kč/os.
Apartmány Les Menuires
Orientační cena za noc vč. skipasu a dopravy 1 459 Kč/os.
Résidence Le Mont Soleil
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 796 Kč/os.