Schladming Dachstein - lyžování - SNOW.CZ

Schladming Dachstein

4-Berge Skischaukel, Fageralm, Galsterbergalm, Planneralm, Ramsau, Rittisberg, Stoderzinken

Rakousko - Štýrsko

Foto

V okolí Schladmingu je nejvýznamnějším lyžařským areálem čtveřice perfektně propojených zalesněných vrcholů Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm s výhodou severního svahu a supervýkonným zasněžováním. Čtyřvrcholová houpačka potěší množstvím rychlých, přehledných a vzájemně podobných tratí s náročností okolo nejoblíbenějšího červeného středu. Většina tratí je dosažitelná expresními lanovkami, ceny jsou přiměřené. V dojezdové vzdálenosti se nacházejí ještě menší, komornější střediska Galsterbergalm, Fageralm, Stoderzinken a ledovec Dachstein, která jsou zahrnutá ve skipasu Ski amadé, a pak tajné tipy Planneram a Riesneralm s vlastním skipasem.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Reiteralm | Planai Hochwurzen | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm | Hauser Kaibling | Planneralm | Fageralm | Galsterbergalm | Ramsau Dachstein | Dachsteingletscher

Schladming Dachstein - sjezdovky

37%54%9%
236 celkem sjezdovek (km)
236 zasněžování (km)
7 noční lyžování (km)
490 běžecké tratě (km)

Schladming Dachstein - lanovky a vleky

vlek
39
sedačka
13
sedačka expres
2
sedačka krytá
18
telemix
1
kabinka
9
visutá kabina
2
115250 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

745-2700 m n.m.1955 m

Mapa sjezdovek

Schladming Dachstein - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Schladming Dachstein - lyžování

Centrem oblasti je středověké, duchem sportovní městečko Schladming, k němuž přiléhá severní svah Planai – srdce lyžařské houpačky přes čtyři vrcholy (Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm).

Dopravní tepnou Planai (1 894 m) je kabinková lanovka, ve vrchních partiích posílená o dvě kryté expresní sedačky a několik dalších sedaček a vleků. Sjezdařsky dominuje červená „fiska“, jejíž (černý) spodní úsek je dějištěm legendárního nočního slalomu, při němž se Schladming mění na jeden lednový večer v hlavní město lyžování s elitou Světového poháru a s padesáti tisíci diváků. Příjemně svižný a více méně konstantní sklon mají i tratě v bezprostředním okolí. Pro carving je všude prostoru dost a dost, z hlediska rušnosti bývá výhodnější svah Mitterhaus s novou komfrotní sedačkou, který je v týlu hory směrem na Hauser Kaibling. Krásný členitý sjezd se vine z Kessleralmu do údolí podél nové kabinky, spojující Planai a Hochwurzen.

Hauser Kaibling (2 015 m) rovněž potěší širokými a svižnými dálnicemi - jeho spádovou tratí je prostorná červená trať, směřující z vrcholku s „ještědským“ vysílačem až do údolního Haus im Ennstal (752 m). S ní sousedí ve spodní pasáži černá FIS trať.

Hochwurzen (1 850 m) je nejmenší ze „4vrcholové“ houpačky. Po severovýchodním svahu stéká poctivě červená do Rohrmoosu, obsloužená tzv. pulzační lanovkou, tvořenou čtyřmi skupinkami po čtyřech kabinkách. Příjemný sjezd vede pod 4sedačkou směrem do Pichlu, odkud se lze přehoupnout na Reiteralm.

Reiteralm (1 860 m) nese příjemné, ale i velmi sportovní červené tratě a je to oblíbené místo tréninku rakouské reprezentace.

Velkou výhodou Schladmingu je sněhově spolehlivá severní orientace sjezdovek. Unikátní je 100% pokrytí sjezdovek technickým sněhem, nejkapacitnější zasněžovací systém v Rakousku. Sezóna pravidelně začíná už v polovině listopadu.

Přímo pod Dachsteinem v Ramsau najdou ideální lyžařskou oázu ti, kteří chtějí kombinovat sjezdovky s běžeckými tratěmi. Od zdejšího stadionu se rozbíhá ohromná síť 220 km pravidelně upravovaných tratí, které jsou uspořádané do více než 10 okruhů různých délek, obtížností a převýšení. Podél tratí je množství horských chalup, občerstvovacích stanic a odpočívacích laviček. Trať na stadionu je navíc od 17 do 21 hodin osvětlena, takže se na ní můžete „proběhnout“ třeba i po dni stráveném z větší části na sjezdovkách. Přímo na stadionu je i běžecký park pro děti, kde si mohou zábavnou formou hledat vztah k tomuto zdravému sportu a naučit se jeho základní dovednosti. Samozřejmostí je běžecká škola pro dospělé, test centrum a servis. Za vstup do běžeckých stop se platí, a to zhruba 10 eur za den – v prodeji jsou i půldenní nebo vícedenní permanentky.

Horská vesnička Ramsau má i svůj vlastní sjezdařský kopec – Rittisberg (1 600 m). Neohromí velikostí, ale nabídne aspoň jednu sjezdovku od každé obtížnosti včetně té nejtěžší. V okolí je i množství cvičných svahů a dětských výukových parků – právě pro menší děti je tato část lyžařské superoblasti kolem Schladmingu zdaleka nejpřívětivější.

Za návštěvu stojí i ledovec Dachstein s několika vleky a ploššími tratěmi, ale obřím snowparkem se dvěma velkými skoky (18 a 12 m) a mnoha raily, který je s údolím spojen visutou kabinovou lanovkou. Na horní stanici lanovky si obdivovatelé panoramat, kteří netrpí závratěmi, mohou dopřát adrenalinový zážitek – 17 m dlouhou panoramatickou plošinu SkyWalk, která je vysunutá do „volného“ prostoru a navíc s prosklenou podlahou.

Schladming Dachstein - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

488

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • atraktivní houpačka přes čtyři vrcholy
  • dlouhé a pohodové i sportovnější tratě
  • téměř všechny sjezdovky v lese chráněné proti nepřízni počasí
  • rychlé a moderní lanovky
  • navzdory nižší nadmořské výšce nadprůměrná sněhová spolehlivost

Minus:

  • terény všech čtyř vrcholů jsou si vzájemně velmi podobné a sjezdovky bez větších terénních členitostí
  • málo lehkých sjezdovek do údolí
  • severní svahy jsou ve vrcholu zimy velmi stinné
  • velmi rušná oblast

Schladming Dachstein - komerční prezentace

Schladming Dachstein


Propojení 4 vrcholů skýtá dokonalé možnosti lyžování v oblasti Dachstein / Schladming jak pro zkušené lyžaře a snowboardery, tak i pro začínající jezdce. Nejrůznější snowparky na Hauser Kaiblingu a Stoderzinkenu, skoky na Hochwurzenu a Dachsteinském ledovci a především stovky kilometrů dokonale upravených tratí dělají z okolí Schladmingu jednu z nejatraktivnějších lyžařských oblastí Rakouska.


Odkazy

Sníh Schladming Dachstein

Výška sněhu 110 cm
Otevřené lanovky a vleky 58 z 76
Otevřené sjezdovky 160 z 197 km

Počasí Schladming Dachstein

středa (29.03.) weather 10°/ 12°
čtvrtek (30.03.) weather / 13°
pátek (31.03.) weather / 14°

Lyžařské zájezdy

Schweizerhof
Orientační cena za noc vč. polopenze 5 317 Kč/os.
Les Balcons De La Vanoise
Orientační cena za noc vč. dopravy 990 Kč/os.
Hotel Metropol
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 5 840 Kč/os.