Špičák na Šumavě - lyžování - SNOW.CZ

Špičák na Šumavě

Železná Ruda

Česko - Šumava

Foto

Šumavský Špičák je se svým 300m převýšením nejatraktivnějším střediskem na české straně Šumavy. Vrchol se zdvihá nedaleko Železné Rudy do výšky 1 202 m a jeho zalesněnými svahy vede pět pestrých, nově rozšířených sjezdovek, obsluhovaných moderní 4sedačkou. Legendou je černá trať Šance, jedna z nejstrmějších u nás.

Špičák na Šumavě - sjezdovky

41%42%17%
8.4 celkem sjezdovek (km)
7.4 zasněžování (km)
0.4 noční lyžování (km)

Špičák na Šumavě - lanovky a vleky

vlek
10
sedačka
1
7550 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

860-1202 m n.m.342 m
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 

Špičák na Šumavě - lyžování

Špičák má na svém jihovýchodním zalesněném svahu tři velmi pěkně členité tratě, neustále měnící sklon i směr – od celkově nejmírnější modře značené „jedničky“ přes klasickou červenou „dvojku“ až po slalomovou „trojku“ s několika strmějšími úseky. Hravě proměnlivé tratě se několikrát vzájemně dotýkají nebo jsou propojeny přejezdovými cestami a od sezóny 2011/12 jsou i rozšířeny, čímž zmizela úzká místa, která zejména za hustého provozu kazila požitek z pestře tvarovaných tratí. Unikem je přímá, neupravovaná černá Šance, která se třikrát postupně lomí, než nabere svůj pověstný 100% sklon ve střední pasáži, zpestřený obvykle velkými boulemi, dojezd je mírný. Večerní lyžování se odehrává na centrální 400 m dlouhé, modré a poněkud úzké trati zvané Lubák, vybavené unikátním historickým zasněžovacím systémem. Pro začátečníky je k dispozici cvičná louka u hotelu Sirotek nebo řada cvičných svahů nad nádražím v Železné Rudě.

Dopravní páteří je moderní 4sedačka s nástupním kobercem, z níž jsou dostupné všechny zdejší tratě. Kromě ní jezdí ještě vleky na Lubáku a na sjezdovce U zalomeného.

V areálu je velké množství malých stánků a bufetů s venkovním posezením a lidovými cenami.

Nepohodlné či placené je parkování – nejblíže k areálu je parkoviště u nádraží (100 Kč/den), další možnost je na „kaskádách“ přímo u hlavní silnice ve Špičáku (zdarma, cca 500 m od pokladen) nebo na Špičáckém sedle, odkud lze sjet od hotelu Rixi lesní cestou přímo na dojezd Šancí (neznačené, neupravované), ovšem nikoliv snadno zpět. O víkendech pendluje skibus k hotelu Sirotek a k parkovišti Kaskády. Jednou z nejlepších dopravních možností je tak příjezd vlakem (sleva na jednodenní skipas při předložení úplatné jízdenky ČD).

Několik hotelů je přímo v obci Špičák, hlavním střediskem je ale nedaleká Železná Ruda. Městečko na česko-bavorském pomezí s hotely, apartmány, restauracemi, samoobsluhami i cukrárnou je oklopené mnoha cvičnými nebo nenáročnými svahy (Nad nádražím, Samoty) i velkými areály nebo běžeckými tratěmi a nabízí i další atrakce jako muzeum Šumavy, lyžování a motocyklů. Někdejší malebnost městečka je však přebita nočními kluby, směnárnami, architektonickým nevkusem některých starých i rekonstruovaných budov a množstvím reklamních poutačů, o asijském tržišti v sousedním Alžbětíně ani nemluvě. V Železné Rudě najdete skoro vše potřebné, ale chybí mu atmosféra horského letoviska a turistický tep. Vyhlášená je cukrárna Sněhurka, výborné je i řeznictví Šnebergr. Nešumavsky vyhlížející penzion Böhmerwald se dostal do top 10 oblíbených českých penzionů. Bazén, vířivka, sauna, římské lázně i fitness najdete ve wellness hotelu Horizont na Špičáckém sedle.

Špičák na Šumavě - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

899

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, dostatečně široké a proměnlivé lehké i sportovní sjezdovky
  • všechny tratě obsáhne 4sedačka
  • přednostní nástup na lanovku pro jednotlivce (single line)
  • unikátní extrémní černá trať Šance
  • přiměřené ceny občerstvení

Minus:

  • jižní orientace tratí
  • parkoviště s pěší docházkou do areálu
  • na sjezdovkách jen bufetové občerstvení

Odkazy

Sníh Špičák na Šumavě

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 9
Otevřené sjezdovky 0 z 14

Počasí Špičák na Šumavě

pondělí (25.07.) weather 24°/ 25°
úterý (26.07.) weather 15°/ 25°
středa (27.07.) weather 17°/ 23°