Bacha na oči - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Bacha na oči

15.06.2009 19:16:58 #1 

administrator

(jarda, ) Vždy jsem si myslel, že s lyžováním skončím nejspíše kvůli kolenům, jakožto nejsložitějšímu a při bílém šílenství nejčastěji zraňovanému kloubu na těle, ale doufal jsem, že to bude ještě pár let trvat. V naději na lepší zítřky jsem si na květen domluvil plastiku přetrženého křížového vazu a začal s rehabilitací – vše se zdálo být na nejlepší cestě k další sezóně na sněhu. Jenomže již delší dobu jsem měl zároveň problémy s periferním viděním na pravém oku, při pohledu přímo jsem zaostřil, do strany to bylo zamlžené, jakoby pod vodou. Výsledek očního vyšetření byl děsivý – odchlípnutá a proděravělá sítnice s nutností urgentního zákroku. Za tři dny po vyšetření jsem přijel na operaci do Gemini Zlín k MUDr. Čejkovi (schálně jmenuji, protože dle mého posouzení odvedl fantastický, profesionálně 100% výkon) a závěr jeho vyšetření zněl – okamžitá operace nebo slepota, s tím, že pokud se operace povede, tak to bude OK, pokud ne, tak mě čekají další 3 náročné operace. Dnes jsem byl na kontrole a výsledek je dobrý – operace se povedla, oko je zachráněno a zároveň žalostný – do smrti se musím vyvarovat vysoké tělesné zátěže a zároveň bacha na rány do hlavy. Samozřejmě jsem se hned ptal, co to znamená – pro představu tedy kolo ano, ale jen po rovině! Při dotazu na lyžování – to si musíte zvážit sám, co je pro vás důležitější, ale k fyzické námaze se tu přidává i riziko pádu. Můj vlastní závěr – lyžování se úplně vzdát nechci, ale zrak je přece jenom důležitější, takže zřejmě zbývá pouze umírněné kroužení na modrých loučkách. Ještě si chci vyzkoušet, při jakém lyžařském tempu se mi tepovka dostane někam ke 130, což by měl být strop, zda se tam vleze i mírnější červená, zajetá na obřačce opravdu dlouhými oblouky. Když mě zajímala příčina, tak ji nelze jednoznačně určit, ale v mém případě to byla zřejmě kombinace poměrně silné krátkozrakosti (cca –8D), nadměrného přetěžování organismu při cvičení a cyklistice (zvyšování nitroočního tlaku) a zřejmě i těch několika držkopádů na lyžích, kdy sice lyžařské brýle a jednou i koleno praskaly, ale díky helmě a páteřáku to tělo jinak zdánlivě bez pohromy přežívalo. Nejvíc mě na tom štve, že to přišlo přesně v době, kdy jsem nashromáždil dostatek kvalitního lyžařského materiálu pro (téměř) všechny sněhové podmínky a kdy se díky HOnzovi objevila možnost „bezbolestného“ vylepšování techniky. Úplně to nevzdávám, takže prosím – žádné kondolence, věřím, že se na svahu ještě potkáme :-)

15.06.2009 20:05:44 #2 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) se na těle porouchá je Jardo blbý… Na druhou stranu, cokoli se porouchá, je tak porouchaný a tolik nám to překáží v životě, nakolik si to připouštíme… V osmnácti mi udělali 70% plastiku kolene s tím, že ve 30 budu už blbě chodit a rozhodně bych neměl sportovat – teda třeba kolo jo, ale lyžování v žádným případě… No měl jsem kliiku – nadělená dobrá schopnost regenerace organismu, neustálá chuť na vepřový kolena (kližky, chrupavky atd. což prej je nejlepší přírodní léj…)… Se stářím je to podobný – prostě když si někdo říká „jo tohle už pro mě není“ tak to s čím jinej s chutí nepořestává, nebo dokonce i začíná v 70, přestane dělat ve 40. Není lepší rada Jardo, než: a) kór moc se nepozorovat, b) bejt vopatrnej, ale dost velkoryse :-)… c) určit si priority mezi který musej patřit i doposud provozovaný aktivity v uměřený podobě d) spoléhat na Pána Boha, že když přistupuješ k životu jako daru, ke kterýmu patří aktivní život, tak že ti pomůže, aby to tak mohlo bejt… Organismus se dokáže velmi dobře adaptovat na plynule dávkovanou a postupně zvyšovanou zátěž – a to jistě platí i pro problém, kterej souvisí se zátěží nebezpečnou pro oči. Nějakejch 130, to je třeba dost vysoká frekvence . tu nedosáhneš normální volnou jízdou „jeď jak se ti líbí, zatoč, kde se ti chce…“ :-). Klídek… Velká část mejch kamarádů má třeba nový kyčle a nikdo z nich kvůli tomu neopustil zakázaný lyžování a někteří mají za sebou už i výměnu kov za kov… :-)… Buď ZDRÁV a statečen :-)

15.06.2009 20:46:13 #3 

administrator

(ivan, ) Je to vždycky trochu blbý, když lékařští laici začnou přesvědčovat, že to není tak horký, jak doktoři tvrdí, ale musím dát hodně zapravdu HOnzovi. Ten první šok bývá nejhorší, když na člověka vybalí ty své pesimistické prognozy. „Povinně“ vždycky malují všechno co nejčerněji: jednak je to potřeba profesionálního varování, jednak automaticky předpokládají, že pacient je neposlušný a stejně ta doporučení nebude dodržovat. Takže i moje zkušenost ukazuje, že to velmi často není tak zlé, jak se zpočátku jeví. Zejména u člověka pravidelně sportujícího a optimisticky naladěného (to je zase psychosomatika).
Také já patřím do té kategorie, kterou uvádí HOnza. I já jsem už dávno neměl lyžovat, před 20 lety jsem lyže i boty prodal a pár let skutečně hory ignoroval. No a podívej se. (Detaily si odpustím, nechci provokovat.)
Jak píše HOnza, 130 je fakt hodně. Se slušnou fyzičkou se na to člověk dostane snad v delším obřáku, hlavně v závodě, kde hraje roli i psychické vypětí, ale nedovedu si to představit ve volné jízdě. Měl jsem to štěstí jet na jaře párkrát tvrdou špindlerovskou Černou na jeden zátah, docela rychle (Piškot je svědek) a žádné extra zadejchání jsem nepozoroval. Ale sežeň si sporttester a sám uvidíš.
Spíš neměj blbý kecy v cizích hospodách, abys nedostal na budku :-) Ale lyžování, spíš asi po upravených tratích a v ne moc divokým terénu, bych vůbec neviděl černě.
Myslím, že prognoza na ještě hodně let lyžování je značně dobrá.

15.06.2009 21:34:46 #4 

administrator

(Vlasta, ) Ahoj Jardo, jak jsi řekl…operace se povedla a oko je zachráněno, to je strašně dobře:-))) Souhlasím s Honzou, náš organismus je schopen se velice dobře regenerovat. Všechno je to v hlavě. Pozitivní přístup a myšlenka jsou těmi nejlepšími léky a ne jen na fyzická zranění. A i kdyby jsi neměl jezdit červené a černé kopce, věřím, že i u nás jsou svahy, kde si lyžař užije krásné lyžování třeba na modré a v době, kdy není moc lyžařů. Přeji Ti hodně zdraví a optimismu :-)

16.06.2009 06:31:02 #5 

administrator

(jarda, ) za povzbuzení, vždyť to ještě nebalím :-)
Jen k té tepovce – na kole jsem běžně jezdil trasy do 30km s průměrem kolem 150, 50ti a více kilometrové kolem 140, takže 130 byla taková vyjížďka na nákup, s igelitkama na řidítkách a připadá mi, že na lyžích jsem se poměrně často dostal, přinejmenším pocitově s dechem někam, kde na kole už blikala červená a tep lítal kolem 170. Jasně byl to jen pocit, nikdy jsem to tepákem neměřil a teď to už nevyzkouším. Jakmile budou podmínky, tak tepák nasadím a sám jsem zvědavý, co to ukáže.
Blbé je, že ten tep je stejně jen orientační ukazatel zátěže a nevím jak dobře koreluje s hodnotou nitroočního tlaku, ještě se povyptám. Ten doktor navíc nebyl žádný sportovní laik, sám dřívě dělával triatlon, takže jsme se docela dobře pobavili o tom, co pro nás sport znamená. A klouby mají proti očím jednu výhodu – pokud dostávají nepřiměřeně zabrat, tak se ozvou a bolí, sítnice nijak nesignalizuje, že už je na hraně a že se při dalším zvýšení zátěže odporoučí. Ale minimálně mám před sebou nový cíl, po kterém jsem jsem už dříve po očku pošilhával, ale doposud jej vždy přebíjelo opojení z rychlosti a odstředivky – naučit se jezdit s minimálním využíváním vlastní síly a maximálním využitím správné techniky + vlastností materiálu, což je dostatečně motivující a nikdy nekončící proces.

16.06.2009 09:12:27 #6 

administrator

(Duro, ) Myslim ze s tou tepovou frekvenciou je blizsie k pravde Jarda. 130 nie je nic moc, a clovek uz musi byt poriadne trenovany aby sa pri zatazi, hoci minimalnej nedostal cez tuto frekvenciu. Cez 100 sa sa clovek dostane uz pri chodzi a nemusi byt ani mimoriadne svizna. Na lyziach tep pod 130 asi jedine pri pohodovom vozeni sa po radiuse na naozaj miernych svahoch. No, asi to tiez na buducu sezonu pre zujimavost vyskusam.

16.06.2009 10:40:25 #7 

administrator

(Vlasta, ) A také záleží na tom ,zdali jsi rychlostní nebo vytrvalostní typ. Já jako rychlostní typ jsem se dostal při tréninku až na 180 tepů, zatímco jiní při stejné zátěži nepřesáhli 166. Pokud jsi vytrvalostní máš větší šanci se nad 130 nedostat. A sporttestr je dobrá věc. Pokud máš možnost tak si ho kup. Před deseti lety byl dost drahý, ale dnes si myslím, že se dá sehnat levněji než průměrné lyžáky. Hlídá Ti to tepovou frekvenci, nastavíš si tam 130 a ono Ti to dá signál, když přesáhneš…

16.06.2009 10:40:54 #8 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) je hodně individuální a taky proměnlivá podle toho, jak je člověk „nastavenej genově“ a jak je na tom momentálně s trénovaností. Míval jsem ranní klidovou pod 30 – teď v 63 letech těsně nad 40 a dostat se přes 130, no to už jsem skoro v koncích :-) – jsem hodně choulostivej :-) … Takže Jardo, sice lehounce, ale pravidelně a třeba i s Leninem – cvičit, cvičit, cvičit…

16.06.2009 10:50:11 #9 

administrator

(Duro, ) to si mal hned napisat ze si superman … nebol by som sa priznal k trapnym 100 pri chodzi :-) … viem ze vytrvalci maju kludovku pod 40 ale pod 30 to som este nepocul :-0 … kurna, asi budem musiet trosku potrenovat …

16.06.2009 15:34:23 #10 

administrator

(ivan, ) Nedávno jsem četl, že nějaký náš rekordman v hlubinném potápění má v hloubce, kde se „zmenší“ plíce a naopak „nabyde“ srdce, asi jen 10 tepů za minutu. Takže teď už jenom čekám, kdy se ozve nějakej jogín, že si umí srdce zastavit úplně.
Jinak ale, Armstrong (cyklista, ne muzikant, ani astronaut, ani lyžařka) snad prý měl klidovou bradykardii 32, vytrvalci jsou okolo těch 40, když jsem kdysi dávno denně běhal 10 km a zmákl i 40 km, naměřil jsem si – bez přesnosti testeru – 42 nebo 43. A pokud HOnzo nejsi nějaká hříčka přírody (jako např. Eva Kurfurstová, ta má od narození nenormálně „rychlé“ srdce, pokud si pamatuju), tak ta tebou uváděná čísla hooodně nepasujou.
Ale nemá se cenu laicky přít, podstatné jsou rozumný doktor a sporttester. Moje úvahy o obtížné dosažitelnosti 130 byly jen odhadem, nikdy jsem při lyžování nic neměřil a výsledky nějakých použitelných sledování neznám.

16.06.2009 18:54:59 #11 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) nekecám – tech 42 jsem naměřil třeba dnes ráno, teď rozčilenej z tvýho obvinění mám 58 a těch 29 jsem měl ještě počátkem let 70, když jsme se o tom bavili v sauně na Strahove s jakýmsi Emilem :-), kterej měl ve svý slavný době taky pod 30. Jenže on je měl vydřený, já vod pánaboha aniž bych se o ně sebemíň zasloužil :-)… Byl jsem vždycky slabota potácivá a líná – což jsem sobě i tobě m.j. znovu dokázal v pátek po lyžování, když jsem vybruslení do kopce na horní stanici vzdal pio cca 10 metrech, zatímco tys tam svejch nejmíň sto naklouzal :-)… Samozřejmě vím, že ta moje nízkotepost je přírodní úkaz – však nad ním sportovní pan Dr.Šatava kroutil hlavou…:-)…

16.06.2009 18:59:23 #12 

administrator

(Pavlos, ) dosáhnu na rotopedu až při frekvenci 100 otáček/minutu při stupni zátěže 6. V klidu se pohybuju okolo 50.
Je to dáno i trénovaností organismu. Když jsem hrál hokej, byl jsem schopný se dostat na max 190–195/min. Teď nejsem schopný udýchat 160/min.

17.06.2009 06:17:19 #13 

administrator

(ivan, ) jsi hříčka přírody a měl bys bejt asi mrtvej :-))). Ale tím spíš se nelze řídit podle Verla, nýbrž raději podle sporttesteru.
Otoh, být „slabota potácivá a líná“ a klouzat na lyžích ve tvém věku pořád tak více než obstojně dává přinejmenším podnět k zamyšlení. Jsou tací, co se vyčerpají a po 30ce nebo 40ce propadnou lenosti a zchátrají, a jiní, co si své síly vyšetří až do pozdějšího věku. Netřeba říkat, co je ve výsledku rozumnější a prospěšnější. Kéž ti tvých plusminus 40 ještě dlouho vydrží.

17.06.2009 14:59:32 #14 

administrator

(Krab, ) Je potřeba se hlavně podívat na osobní aerobní a anaerobní prahy. Jarda je na tom na kole podobně jako já, osobně končím někde na 175 s rudo-černou tmou před očima. Soudím, že 130 (tak do 140) by ještě mohl být čistý aerobní režim bez dalších problémů. Ale subjektivně se na lyžích dostávám určitě nad 155, spíš na horní část přechodové křivky. V zimě vyzkouším. Jardo drž se !

18.06.2009 12:33:43 #15 

administrator

(ivan, ) Taky mi to tak vychází. Jestliže ve 40 letech je TFmax. cca 180 (ať už jako 220 – věk, nebo 214 – věk*0,8 = 182), tak 130 by ještě vycházelo někam ke spodní hranici AE pásma. Což už lze považovat za rozumné sportování a v případě nezávodního sjíždění za režim, v němž se lze především technicky zlepšovat. Možná mě moje pocity klamou, ale podle nich se sportovní lyžař ve slušné celkové kondici a s dobrou technikou nezadýchá, pokud neprovozuje:
1. jízdu po dlouhém náročném boulovém svahu (pamětníci vědí, že třeba Černá ve Špindlu v 70. letech se dala sjet jen naněkolikrát), ten je ale dnes třeba cíleně vyhledat
2. „slalomový aerobik“ v podobě rychle navazovaných skutečně krátkých oblouků na „stlačené“ lyži
3. podobnou jízdu na obřačce, kdy je permanentně stlačovaná silně pod svůj konstrukční radius. Něčím podobným je jízda v brankách, tréninková i závodní, ale tu zde neuvažujeme.
Jinak ještě k „nízkotepci“ HOnzovi. Trochu jsem se poinformoval: je v dobré společnosti. Šéfem je třeba plejtvákovec s pouhými 9 tepy/min., kousek před HOnzou slon s 25, těsně za slonem slavný Eddy Merckx s 27 a TFmax 160…
Jinak, jardo, přemýšlím, jestli by se tato kauza nedala nějak využít coby modelový případ, fundovaně podchycený a posléze zdokumentovaný a publikovaný. Časopisy i servery běžecké a cyklistické jsou plné rad ohledně tréninku, tepovky a dalšího, mělo by to silně zajímat i lyžaře-běžce, ale u sjezdování se to vesměs nijak neřeší. Přitom lyžování různě hendikepovaných je už roky, a zejména v posledních letech, v západních zemích docela velkým tématem, existuje i postupně modernizovaná metodika Schonskilaufu, tedy „šetrného lyžování“ pro určité kategorie problémů, pořádají se kursy pro diabetiky, nemocné se srdcem, lidi po rakovině…
Už na jaře jsem sondoval zájem o nějakou formu spolupráce u svého ortopeda, a reagoval interesovaně. Jak vidíme, nikdo z nás vlastně nemá představu, v jaké intenzitě a zátěži vlastně sjíždíme – možná je načase tohle změnit. Ještě je to třeba domyslet a probrat, zatím to tedy jen takto házím do placu.

20.06.2009 07:59:45 #16 

administrator

(jarda, ) že bych mohl být využit alespoň jako „lyžař – invalida“ ? To jsem to teda dopracoval :-) I když vlastně jo, příliš takových „šťastlivců“ asi mezi námi nebude. Ale rád bych využil hluchého období, své situace a jednoho ivanova námětu, který tu již v dikuzi padl, ale tehdy bohužel zapadl, otevřu nové téma.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:50:20 od Marek Bednář

Co v lyžárně přebývá

včera 18:47:55 od oblouk

Klínovec: [Středisko]