Lyžařská dovolená - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Lyžařská dovolená

22.06.2009 18:25:35 #1 

administrator

(Robert, smidek.robert@seznam.cz) Zdravím všechny milovníky lýžování.Léto na počátku a já se už třepu na zimu.A to dlouhé čekání bych rád vyplnil přípravou na zimní dovču.A teď důvod mého psaní : pravidelně na počátku zimy jezdíme na Dachstein West,kde je v tomto obdbí poměrně výrazná sleva na skipasy,chci Vás zkušené požádat o tip na místo s podobnými výhodami,samosebou v zahraničí.Uvítám i tip na ubytování.Předem děkuju za odpovědi…

23.06.2009 09:56:45 #2 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) jsou před Vánoci výrazný slevy na skipasy – leckde jsou dokonce skipasy zdarma (proč asi?). Pokud jde tedy pouze o toto, pak se poradit dá velmi snadno – použij internet a postupně navštiv několik desítek středisek a vybírej… – mimochodem v tomhle období se dá výtečně a levně lyžovat a bydlet i u nás – a to třeba i ve vykřičeným Špindlu se ti v tomhle období budou klanět až k zemi :-)… Podobně je to i od druhý poloviny března (s výjimkou Velikonoc)… To jsou lyžařsky daleko nejlepší období :-) – a zdaleka nejen kvůli ceně… :-) – doporučuju si to zapamatovat :-)

23.06.2009 17:25:35 #3 

administrator

(Robert, ) Ano, to je vcelku nad slunce jasné, že v tomto období jsou výrazné slevy, stejně jako je jednoduchou rovnicí skipas zdarma, měl jsem spíš na mysli nějaké konkrétní, ozkoušené místo, které spojuje slušnou cenu a výborné podmínky… Jinak dík za odpověď.

23.06.2009 22:29:51 #4 

administrator

(HonzA, ) To je těžké dát obecné doporučení, podmínky na začátku sezóny jsou pokaždé trochu jiné. Je potřeba hledat podle aktuální situace.

23.06.2009 23:54:55 #5 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) jsem odpověděl právě tak jak jsem odpověděl – tejden před odjezdem projet všechno na internetu a vybrat aktuálně nejlepší nabídku (hlavně sníh, výška střediska, dýlka kopce, předpověď počasí…) a pak, den před odjezdem, event. odjezd přesunout na jindy a jinam…

24.06.2009 12:36:44 #6 

administrator

(ivan, ) Mně by se v prosinci líbil třeba Kronplatz. Sice asi nedává takové slevy jako jiní, ale mívají už dobře zasněženou většinu tratí. Ty jsou profilově na rozježdění velice vhodné, při jejich šířce se tam lyžaři krásně poskládají. Je tam i lepší počasí než v severní části Alp. Už jsem tam ale dlouho nebyl, a tak tipy na ubytování nemám aktuální. Tuším obci Percha (to je kousek před Olangem) byla levná mládežnická ubytovna. Ale jsou to už roky, od té doby tam celkově ubytování dost podražilo. Nejlevnější bývali základně vybavení soukromníci v malých vesničkách. Existoval kompletní katalog ubytovatelů (v něm byli právě i tito levní), ale sháněl se dost obtížně. Dneska je to možná na webu, i když nevím, jestli všichni.
Není to rozhodně nejlevnější (včetně cesty, kdy asi koupíš rakouskou vinětu a zaplatíš i mýto na Europabrücke a za italskou dálnici, jakkoli to jde zvládnout i bez nich), ale bývá to na začátek sezony výborná kvalita včetně pověstně špičkové úpravy.
S tím špindlerovským klaněním bych byl opatrný. Většinou se před Vánoci zasněžuje, co to jde (letos mnohem déle, přišlo mi hodně kruté, že lyžařům v nejdražším vrcholu sezony Vánoce + Silvestr furt fučel do ksichtů sníh z děl a furt se někde kvůli tomu nedalo jezdit) a zdaleka nemusí být vše vysněžené dostatečně. Taky těch lidí tam o víkendech nebývá zrovna málo a těch pár metrů (otevřených) tratí bez problémů přeplní. Ale to jsme zase u konkrétního stavu, jaký bude.

24.06.2009 15:37:03 #7 

administrator

(Radek Holub – SNOW, ) Přidávám se k Ivanově tipu, Kronplatz můžu z vlastní zkušenosti doporučit – mají nejvýkonnější zasněžování, co znám, takže obvykle od prvního dne sezóny na konci listopadu se dá jezdit až do údolí včetně černých tratí. Jako součást Dolomiti Superski mají akce typu 4 za 3 (noci, skipas) ve vybraných hotelích a apartmánech, možná ještě levněji se pořídí v no-name penzionech (je jich tu opravdu hodně, nejlépe zkusit www.kronplatz.com, www.suedtirolprivat.com ap.), existují i docela levné párdenní zájezdy cestovek. Velmi oblíbené a s lákacími slevami je v prosinci i italské Livigno (www.livigno.com, www.skipasslivigno.com). Jako nejvýhodnější se mi zdá vyhledat dopředu dva tři tipy (v Rakousku i Itálii) a pak se těsně předtím rozhodnout podle podmínek – často se stává, že na jedné straně Alp už sníh je, na druhé ještě ne, stejně tak s počasím.

25.06.2009 22:45:00 #8 

administrator

(H.Hugo, ) Taos je v Novem Mexiku; oteviraji typicky koncem listopadu a do Vanoc je ubytovani a vlek za polovicni cenu. Jeden si tam uzije poustniho (lehkeho) prasanu, prudkych svahu a prazdnych sjezdovek. Nevyhodou je to, ze je to dost vysoko (neco pres tri tisice metru a to clovek uz trochu citi) a taky dost na jihu tak ty nejzajimavejsi useky zacatkem sezony jeste nemusi byt dostatecne zasnezene. Urcita potiz je taky s tim, ze je to trochu z ruky, ale cestinu jsem tam uz parkrat slysel.

28.06.2009 16:27:53 #9 

administrator

(Robert, ) Nové Mexiko, no to je v podstatě za rohem ,že mě to nenapadlo.Já celou minulou sezonu sjížděl permice ze Snow ( za kteréžto jsem rád) a přitom sem moh svištět za humny. No snad někdy příště. Ten Kromplatz se mi líbí již delší dobu , ale vždy skončím na ceně.Přece jen pro rodinu se to načte. Snad jednou..... Proto se mi líbil Dachstein,za málo peněz hodně dobré muziky.Ale už cítíme potřebu změny.Tak hledám . Jako zajímavé tipy se mi jeví: Rakouské Lungau snad iObertauern( přece jen je to blízko a poslouchat co 10km – kdy už tam budem – je jistým plusovým argumentem) a z Itálie Solda,Civeta či zmíněnéLivigno. U Soldy je i dobrá výška ,tak i snad jistá záruka kvalitního Snow. Pokud někdo máte osobní zkušenost či jen technickou k uvedeným střediskům tak jen pište , já si to rád přečtu. Díky za čas všech zůčastněných

28.06.2009 22:44:07 #10 

administrator

(HonzA, ) Solda, Obertauern i Livigno jsou báječná střediska – a současně i celkem dost drahá. I když Livigno letos dávalo skipass zdarma na začátku a konci sezóny v některých ubytováních (samozřejmě ne v těch nejlevněších).
V Livignu jsem před lety byl a ty další dvě mám na svém seznamu do budoucna – takže kdybys našel nějaké pěkné bydlení za rozumnou cenu, určitě dej vědět.

29.06.2009 11:39:12 #11 

administrator

(ivan, ) 33 euro/den, 64/2 dny a 95/3 dny v prosinci na Kronplatzu je sice docela pálka, ale pokud bude z tamějších cca 100 km tratí v dobrém stavu 80–90%, je to cena za opravdu slušnou kvalitu. Pro děcka je dobré, že si všude při výjezdu sednou. Tři dny v dobrém počasí přitom vidím jako rozumný pobyt, aby se ta dálka vyplatila. Ovšem poplatky spojenými s transportem cena trochu naskočí. A s netrpělivými dětmi nelze jet po státovce mimo dálnici (přes GaPa, Mittenwald, Innsbruck a na Brenner i z něj dolů po staré silnici místo po dálnici: dá se to, ale je to trochu pakárna, spíš na noc se střídáním řidičů a když jsou silnice bez sněhu).
Ve 2–3 lidech by Kronplatz na 3 dny bez akce šel zvládnout do 160 euro/os., tedy cca 4300 Kč neboli těsně pod 1440 korun/den. Pokud bych věděl, že mám už slušně vysněžené a přemírou lyžařů neznehodnocené pisty ve Špindlu a/nebo Rokytnici, hodně bych se rozmýšlel. V Česku je to v prosinci přece jenom za mnohem míň. A když všichni straší tou krizí…
S Livignem zkušenosti nemám, ale tam zase boduje bezcelní zóna s možným vánočním dárkem (kosmetika, chlast) a levnými pohonnými hmotami.
Se Suldenem/Soldou opatrně. Sice jsem tam byl na jaře 1996, takže aktuálně to tam může být lepší, ale od té doby jsem opravdu nezatoužil podívat se tam znovu. Tehdy to byla nezajímavá díra hluboko v horách, jež za svou známost a určitou popularitu z 90% vděčila bývalému německému SkiMagazinu, který tam dlouhé roky pořádal svůj test lyží a na zahájení sezony tam navezl kvantum svých nadržených čtenářů na „Skispasswoche“. Hezké sice je, že se nahoře dá dosáhnout kóta 3250 m, ale jejich nabídka mě vůbec neoslovila. Zahájení sezony v těchto končinách může mít i problémy se sněhem. Pamatuju na reportáže, jak ty Němce vozili autobusy několik desítek km za sněhem (budiž, dneska snad mají slušné zasněžování – loni slibovali zahájení 1/11, zahájili 8/11 dnem zdarma). A jestli je děckám zdlouhavá cesta na Dachstein, tak na Sulden zapomeň.
Ovšem s nějakou cestovkou by se nějaká ta Itálie v předsezoně dala udělat jistě levněji. Kronplatz ale sotva. To by asi nejlíp věděl Radek.
Zmiňované akce „skipas zdarma“ nebývají vždy tak výhodné, jak se může zdát. Ušetřit se dá především v apartmánech (pozor na poplatek za úklid) či levných privátech. Těch ale nebývá mnoho a bývají nejdříve vyprodané. V takových akcích jedou se skiareálem především hotely a v nich ty 4 noci za 3 dny lyžování zase tak levné nejsou. A čím výhodnější ceny, tím víc lidí nakumulují v daném termínu (proto se taky dělají, že). A když ještě není dost tratí vysněžených, může to na sjízdném zbytku být docela maso.
Všechno ale záleží i na tom, jakou roli této lyžovačce připisuju. Má-li to být jedna ze tří za sezonu, nemělo by se přehnaně šetřit.
Hugo: na rozdíl od mých přízemních úvah a kalkulací žádný troškař. Nebylo by ale už lepší nečekat až do konce listopadu a vyrazit koncem září na závěr sezony v Jižní Americe nebo na Zélandu? Pravda, je to trochu z ruky, ale dneska se už přece neplaví po moři…

29.06.2009 18:00:22 #12 

administrator

(H.Hugo, ) S tim Taosem jsem nechtel provokovat, ja to mam v dosahu jizdy autem, ale i pro stredoevropany to nemusi byt tak daleko od veci, kdyz clovek zakulkuluje historicky nejnizsi cenu letenek. ( Alespon moje zkusenost je takova ze za letenku jeden zaplati min nez pred cca dvaceti lety – a to porovnavam absolutni cisla bez korekce na inflaci). Sam vyuziju jakoukoliv prilezitost si zalyzovat v Alpach ale duvody jsou mino vlastni sjezdovku – je tam proste krasne, slapala tama historie, skvela kuchyne, pivo a vino, nostalgie stareho sveta… ale lyzovani jako takove za americkym stredozapadem (Utah, Colorado, Nove Mexico) malicko pokulhava. Uz i tim ze je tam hlava na hlave. Pokud cloveku jde o prvotridni lyzarsky zazitek tak Ivanem navrhovana Jizni Amerika je taky dobry napad.

29.06.2009 22:25:56 #13 

administrator

(Radek Holub – SNOW, ) K Suldenu: pestrostí sjezdovek to není žádný zázrak, ale bída také ne. Osobně mám než hlavní část Madritsch (nahoře až středně prudké, klikatější trasy, ve střední pasáži bledě modré ranveje, dolů úvozová cesta) radši Kanzel a Langenstein (sjezdovky v lese začínající přímo z vesnice). Nedostatku sněhu bych se po loňské plošné instalaci děl tolik nebál, spíš zimy – je to vysoko a dost stíněné (impozantními) horami. Celkově radši mám asi hodinu vzdálený ledovec Schnalstal (pokud jezdí vše). Obertauern je podle referencí sjezdařsky výborný, byť s nižším převýšením, pravidelně sněhově ultraspolehlivý, ale poměrně dražší (dáno kvalitou hotelů přímo v průsmyku). Civetta je z rodinného pohledu po lyžařské stránce asi nejvděčnější, ale zas už tam nejsou domácké penziony, kde by se snadno operativně domluvil prodloužený víkend. Vlastně moc nevíme, jaký typ ubytování se hledá a na kolik ten Dachstein přišel. Všechna výše položená střediska (Sulden, Obertauern) také nesou větší riziko mizerného počasí. Možná to spíš zamotávám než radím:-)

30.06.2009 11:05:53 #14 

administrator

(ivan, ) Ad Sulden: v létě 2008 udělali zasněžování za 5 milionů, takže ty scény s vožením rekreantů busy za sněhem jsou už zřejmě minulostí. Ale stejně bych byl opatrný: díky zasněžování slíbili začátky 1/11, ale navzdory loňskému brzkému sněhu a chladnu začínali „až“ 8. Ale měli kliku, že ten projekt vůbec stihli. Majitel tamějších lanovek Walter Klaus se dostal do problémů, už dříve se zbavil Silvretty Novy a teď nechává padnout sousední prodělečnou vesnici Trafoi, která zoufale shání peníze na zabezpečení příští zimní sezony. Sulden je na tom o něco líp, ale při své odlehlosti taky žádná sláva. To už ale s lyžováním v listopadu souvisí spíš tak, že se zase bude usilovně snažit lidi nalákat. Ale obecně bych na jeho lyžařskou budoucnost moc nesázel, jakkoli za něj lobbuje i Reihold Messner (Klaus mu prý dával sponzorské dary na jeho tamější muzeum) a i když tam, pokud vím, současný SkiMagazin pořád pořádá ten svůj opening. Ale to už je OT, jen tak na okraj.
Ad Hugo a Taos: není to úžasné, jak snadno spolu komunikují lidi z různých konců světa? Pro naši generaci dlouho nemyslitelné, leda tak ve sci-fi… Obávám se ale, že navzdory rekordně nízkým cenám letenek doba takovým akcím moc nepřeje. Tedy takový Kellner si tam ve svém Gulfstreamu klidně zaletí, ale našinec má přece jenom trochu výš do žlabu… Lyžování v Americe by asi přece jenom chtělo jiné vlákno než toto…

30.06.2009 12:00:26 #15 

administrator

(Radek Holub – SNOW, ) V tomto koutu Alp je obecně návštěvnost výrazně slabší než v „továrnách“ typu Flachau, Kronplatz nebo Ischgl, ale Sulden ji mívá alespoň v sezóně docela slušnou. Ta menší, lokální střediska mají problémy určitě větší – o Trafoi nevím, ale před dvěma lety se „zachraňoval“ Latsch (o něco níže v údolí Vinschgau).

30.06.2009 13:03:11 #16 

administrator

(ivan, ) Takové odlehlé pidistředisko na konci civilizace je prostě v průserové situaci. Mohli by snad bodovat nízkou cenou, ale když jsou opakovaně proděleční, těžko. Zjevně těch nenáročných vyznavačů tzv. rodinné idylky není dost. Jinak je zajímavé, že Rakušané začali cíleně zachraňovat některá malá střediska, protože si uvědomují, jak mnoho dětí se učí lyžovat právě v nich. Jenže to jde o malé areálky s dostatečnou spádovou oblastí a množstvím denních návštěvníků, např. v okolí Salzburgu. Kdežto Trafoi je absolutní Kaff, kam přijede jen rekreant týdenní. Kdyby bývali povolili lanovku na Passo Stelvio, byla by to jiná. I pro chcípající ledovcové středisko nahoře. Jenže je to v národním parku a tahle snaha je bez šance.
Třeba jim něco vylobbuje Gustavo. Ale i když seženou nějakou vládní dotaci, bude to nejspíš jen na nutnou údržbu, aby stávající zařízení prošla revizí.
Nebo to koupí nějaký mafián kvůli „optimalizaci daní“. Akorát nevím, jestli je šikovný prát peníze právě v Itálii. Nebylo by to lepší u nás?
To měl před časem jeden kamarád Rakušák možnost koupit nevýdělečné malé středisko v jeho rodném Vorarlbergu. Líčil to úplně úžasně, snad tam bylo zainvestované už i zasněžování, cena takřka směšná. Už jsem skoro vymýšlel, jak udělat v Česku kampaň a začít tam, i s pomocí SNOW, valit našince. Ale pak se ukázalo, že to tak slavné nebylo a nešel do toho. Jak to tam dopadlo, nevím. Takových areálků tam musí být plno. Když nemají zasněžování, jsou nejspíš neprodejné.
Taky Sulden si uvědomuje nutnost zvýšení konkurenceschop­nosti. Snaží se o houpačku přes Madritsch do jednoho vedlejšího údolí, ale tam jsou zase proti majitelé tamějších kvalitních pastvin. A projekt obnovení geniálního ledovcového provozu u Casattihütte opět padl kvůli národnímu parku.

30.06.2009 16:16:32 #17 

administrator

(Radek Holub – SNOW, ) Krachujících mrňousů je v posledních 20 letech zřejmě na desítky, alespoň podle tohoto seznamu. Důvodem bývá sněhová nejistota, zastaralost (ta bývá definitivním víkem od rakve), konkurence, ekologické důvody i kuriozní důvody. Co se týče Trafoi, vsadil bych se, že ho zachrání (už kvůli Thönimu) – podobně jako Latsch. Ten má aspoň teoretický potenciál spojit se přes hřeben se Schwemmalmem, i když podobně jako v případě Stelvia tomu zřejmě bude bránit ochrana přírody. Podle mě malé středisko nerovná se vždy problémy, ale nesmí příliš zaspat, zaostat a kvalitní musí být i další infrastruktura (hotely ap.). Příkladů úspěšných outsiderů by se taky pěkných pár našlo. To jsme ale daleko odbočili od rady na předvánoční lyžování:-)

01.07.2009 22:51:25 #18 

administrator

(Magda Glemmi, glemmi@seznam.cz) je opravdu snehove spolehlivy, jedno z mala rakouskych stredisek postavenych „na zelene louce“, ale lyzarsky prilis zajimavy neni, temer kazda ze 100km sjezdovek konci dlouhou rovinou, pekne svahy jsou asi ctyri, predevsim cerna fiska Scheidbergbahn. Letos planuji zahajeni sezony na 20.11. Italie je opravdu systemem vysnezovani asi nejrozumnejsi variantou (nemusi to byt drahy Kronplatz, i mensi strediska byvaji z valne vetsiny pod dely), v Rakousku bych se spise priklanela k nizkym, ale travnatych strediskum Salzburska. Oblast DT, konkretne Reiteralm zahajuje kazdorocne sezonu jako prvni stredisko v Rakousku, nasleduje ji Planai a Haus, Sportwelt s bezne preplnenym Flachau, Kleinarlem a Wagreinem byva zacatkem prosince liduprazdny a vysnezeny (pozor na skalnate Zauchensee) – deti plati o vikendu kolem 12 EUR, s rodinou lze diky detskym cenam vyrazne usetrit (sleva plati pro cele Amade, tedy i Reiteralm a spo.). U mensich a levnejsich stredisek je potreba zjistit pocet del, jez pri nedostatku prirodniho snehu rozhoduji o tom, zda levny skipass je opravdu levny. Ale venku je 35C, mozna bychom meli spise surfovat nebo jezdit na kole nez spekulovat nad stavem snehu v listopadu:)

20.07.2009 16:59:24 #19 

administrator

(ondra, ) tak tak… :-)

26.07.2009 22:06:15 #20 

administrator

(Robert, ) Jen abych upřesnil ten Dachstein,per­manentka 31eu- 30%, a ubytování v soukromí 17eu na osobu při 4.lidech. Tak nevím jeli možné i jinde strávit prima dovolenou za podobných finančních podmínek.

27.07.2009 06:22:04 #21 

administrator

(Pavlos, ) Vyzkoušej ještě Berchtesgaden. Jezdíme v únoru a polopenze se skipasem nás stojí 20 tis. Kč/týden (2 dospělí + 1 dítě zdarma). Pokud budeš chtít penzion bez stravy, dostaneš se na ještě lepší cenu.

28.07.2009 23:02:06 #22 

administrator

(Robert, ) Je to sice menší,ale vypadá to zajímavě…Do které části této oblasti jezdíte?

30.07.2009 22:17:00 #23 

administrator

(Pavlos, ) Jezdíme na Jenner

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 08:09:55 od Harry

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Co v lyžárně přebývá

08.12.2016 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo