33 years back - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

33 years back

08.07.2009 15:15:27 #1 

Příspěvků: 8274

administrator

(ivan, ) Před 33 lety jsem měl za sebou poslední lyžování sezony – v Krkonoších.
Jak jsem psal v jednom nedávném vláknu, koncem června onoho roku jsem naposledy lyžoval coby nevolník v řadách ČSLA (Československá lidová armáda, zaštita míru a socialismu, v rámci bratrské Varšavské smlouvy obranný val proti rejdům amerických imperialistů a západoněmeckých revanšistů). 2.-4. července jsem ale ještě využil sněhových podmínek a jel lyžovat na věhlasnou mapu republiky, tedy na svah Studniční hory do Modrého dolu.
Vzpomněl jsem si na to, když jsem viděl článek
Zima ještě neskončila, v Krkonoších stále leží sníh
http://cestovani.idnes.cz/…/igcechy.asp?…
Sněhu bylo tehdy podstatně víc, než co dokumentuje prolinkované foto z konce června 2009. To už je houby „Republika“ – ale možná Krakonoš reflektuje realitu a změnil ji na Čechy, Moravu a Slezsko bez Slovenska. Ovšem pořád slabota proti jednomu létu počátkem 60. let, kdy tam na opravdu velmi slušném sněhovém poli ještě v srpnu lyžoval hlouček lidí a legendární Sláva Sedlák (říká to jméno ještě dneska někomu něco?) tam natáčel jeden ze svých lyžařských filmů, jimiž poté oblažoval děcka při lyžařských kursech v Peci. Já na to tehdy jako opěšalý klouček vyjeveně zíral.
Ale ani červenec na Modráku nemusel být v tuzemsku konečnou. V Tatrách ve Velkej Zmrzlej Dolině se lyžovalo durch. Jezdíval jsem tam v srpnu a neřešil, jestli bude na čem. Naopak si spíš zoufal, když tam jednou napadlo asi 20 cm a já se lopatou snažil odházet sníh z napíchaného slalomu.
A vůbec nejlepší lyžování jsem tam zažil jednou koncem září. To tam na takřka ideálně tvrdé podložce trénovalo i Gymnázium Kežmarok (název poněkud klame, byl to svého času nejlepší oddíl v republice s několika reprezentanty) a já s nimi pak jezdil i na jejich přenosném vleku. To už jsem tam byl štamgast a chatárovi jsem i jezdil pomáhat s nákupem.
Jo, to byly časy. Zkuste se dneska někde kvalitně svézt začátkem července. A jestli napadne do konce září, nikdo neví.
Dobře holt už bylo. Otoh, máme jakžtakž demokracii, mobily, internet, karvingový lyže a možnost zaletět si na lyžovačku na Zéland nebo do Chile.
Takže je vlastně líp teď. Starý režim nás připravil o možnost vychutnat si léto a ledovce v době, kdy to tam opravdu za něco stálo a kdy to frčelo. Trčeli jsme za železnou oponou a rozmýšleli, jestli emigrovat. Spousta lyžařů to udělala (pamatuju, jak jsme si každý rok při prvním lyžování v Rokytnici sdělovali, kdo zase „zdrhnul“ a říkali si, že závody s nimi všemi na startu by byly opravdu kvalitní), my další z různých důvodů ne.
Neutíkali taky ti, kdo byli naverbovaní StB nebo VKR. To je taky hezká kapitolka, vlastně kostlivec v lyžařské skříni. Nešlo jenom o Ploce, nevzdělaného hlupáčka, co uměl jen skákat. Ale to je samostatné téma, jež možná ani není „šikovné“ otevírat. A pro úplně mladý jsou to asi stejně starosti starejch strejců.
Tak vidíte, kam až mě obrázek flíčku sněhu dovedl. Naposledy jsem ho viděl předevčírem z naší polabské placky. Furt tam je, ale malinkej. Holt asi to oteplování, i když „tento způsob léta“ vystihl už klasik.
Tak ať se nám to vylepší.

09.07.2009 12:37:46 #2 

Příspěvků: 8274

administrator

(milan2, ) Flíček Tě dovedl za hranici sportovní úcty. Nevím jestli Ploc opravdu neumí nic než " jen" skákat, ale ono to asi není potřeba, protože byl skokan profesionál a na rozdíl od mnoho jiných a dalších sportovců to opravdu uměl na úrovni světové špičky, dokázal vyhrát závody WC i medaile z OH. A co víc je jeden z mála skokanů co se dokázal ve své kariéře několikrát dostat do formy což ve skoku není obvyklé. Skoky jsou hrozně specifický sport a ani ta největší dřina a nejlepší podmínky většinou nevedou k odpovídajícím výsledkům. Jak jednoduché z laického pohledu je to jen šikmý vrh jeden složený pohyb ve správnou chvíli na odrazovém stole a přitom tak složité že se to během závodu podaří jen několika borcům z WC ještě v kombinaci s nevyzpytatelnými podmínkami. Znám několik reprezentantů většinou z motokrosu a možná jsou na tom mentálně stejně. Na součet dvou celých čísel berou kalkulačku, ale i ta je nakonec zradí, prostě je vidět že místo do školy trénovali v dukle. Možná opravdu vrcholový sport a duševní rozvoj skloubit nejde/nešlo. Tak že to jsem schopen přejít jako u sportovního novináře mlhavou znalost fyziky.

09.07.2009 15:30:50 #3 

Příspěvků: 8274

administrator

(ivan, ) Musím ti dát za pravdu, chtěl a měl jsem použít termín „prosťáček“. Moje chyba. Tím ovšem vůbec nenarážím na to, že někdo zamlada sportoval a zanedbával vzdělání, pro něž navíc (třeba), na rozdíl od toho sportu, neměl moc velké předpoklady. Nemůže být každý – naštěstí – vzdělancem. Za dlouhé roky jsem se při sportu setkával s velkým množstvím lidí a nikdy jsem neřešil, jestli to byl docent nebo dělník. Naopak, třeba ještě jako volejbalista jsem byl vždycky ve dvojičce právě s truhlářem – sami jsme si tak zvolili a šlo nám to k duhu (on byl později i mistr republiky). A naopak dodneška nemusím pár vystudovaných pražských lyžařů, zatímco se vždycky rád vidím s „obyčejnými kluky“ kdysi z východočeských oddílů. A svého času jsem znechucený odešel z jedné pražské VŠ a šel se živit rukama na hory, kde se to vzdělanci nikdy moc nehemžilo. A kamarády tam mám dodneška.
Pavel byl podle toho, co si pamatuju z dob jeho největší slávy v Harrachově, fajn kluk, nemachroval, ba dokonce, jestli se dobře pamatuju, chodil s holkou se dvěma dětmi. Což by při jeho ohromné tehdejší popularitě floutek rozhodně nedělal. I s Pavlem seniorem se spolupracovalo dobře.
Ten můj komentář k Plocovi se týkal až jeho současné politické dráhy (kdyby zůstal místním váženým majitelem penzionu jako většina lyžařských hvězd v Alpách, ani neštěknu o nějakém prosťáčkovství, ale tady se evidentně nechal vmanipulovat do pozice, na niž nestačí) a způsobu, jímž se brání informacím o své spolupráci s VKR. Což samozřejmě nijak nesnižuje jeho sportovní výkony, ty mu nikdo nevezme a za ně zaslouží velké uznání!
Nejspíš ale bude lépe sem toto téma nezatahovat – jak jsem ostatně uvedl už předtím. Jen mě jako příslušníka určité generace poznamenané minulostí (a kterého ona VKR také – usilovně, leč neúspěšně – verbovala) toto téma asi oslovuje víc než ty, kdo tuto problematiku pod kůží nemají. A taky jsem nechtěl nechat diskusi chcípat.
V tom, jak popisuješ skoky a jejich specifika, máš nejspíš pravdu. Vyvracet tím ale není co, já jsem se tím nezabýval.
„Mlhavou znalost fyziky“ bez mučení přiznávám. Každý umíme něco. Dovolím si jen upozornit, že např. v nedávném posledním „výletu“ do této oblasti (síly působící na lyžaře) jsem použil především argumenty a vzorečky od profesora Růžičky ze strojní fakulty ČVUT.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

26.04.2017

Zažijte bikový závod s J. Ježkem a další akce ve Velkých Karlovicích

Víte, že Velké Karlovice žijí nejen v zimě? Jestli ...
26.04.2017

SNOW tour 2016/17: Hannibal – největší soudobá show v Alpách

Každý lichý rok v dubnu se na söldenském ledovci Re...
24.04.2017

SNOW tour 2016/17: Sölden – „Jako Bond, James Bond!“

Söldenský ledovec i jeho „neledovcové příslušenství...
24.04.2017

Máte ho rádi? Něco vás naštvalo? Ohvězdičkujte střediska!

Záplava sněhu na horách přišly coby symbolická rozl...
21.04.2017

Česká horská střediska zažila po třech letech normální sezónu

Tři zimy po sobě nebyly pro provozovatele lyžařskýc...
20.04.2017

SNOW tour: Hannibal v Söldenu – show s vrtulníkem nad hlavou

Po pravidelné dvouleté pauze se Hannibal opět vydá ...

Diskuze o lyžování

Rozteč Tyrolia Raceplate

dnes 14:57:46 od skijan

Jaké boty k Rossignol Hero E-ST Ti?

dnes 12:52:19 od PetrAT

Klínovec: [Středisko]

dnes 11:36:18 od Vvladimir

zvedající se pata

dnes 11:07:32 od PetrAT

Vyplnění skeletu

dnes 09:11:45 od PetrAT

Strojove vs. rucni voskovani

včera 22:49:00 od HonzA_

broušení hran -> vlastnosti

22.04.2017 21:53:38 od HonzA_

Sports tracker vs. GPS vs. Skiline.cc

22.04.2017 16:47:25 od Luck13