Výběr slalomek - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Výběr slalomek

07.09.2009 14:02:09 #1 

administrator

(Martin, Veselý) Zdravím. Potřeboval bych poradit s výběrem lyží na tuto sezónu. Jsem malý a lehký jezdec (20 let, 167 cm, 60 kg) a sháním lyže na energickou jízdu převážně v „běžném provozu“ , které by však neselhaly ani kdybych se třeba nachomejtnul k nějakému amatérskému slalomu. Předpokládám, že skutečné závodničky jsou i vzhledem k mé fyzické konstituci nevhodné (nevím ani, kde bych si je mohl vyzkoušet), ale kdesi jsem se dočetl, že lehčí lyžaři by si mohli užít více zábavy na juniorských závodničkách než na konvenčních katalogových „slalomkách“. Chtěl bych vědět, co je na tom pravdy. Nehrozí, že bych je při agresivní jízdě prošlápnul? Jak se bude chovat ten uzonký střed na standartně upravené sjezdovce, která má k závodní pistě hodně daleko? A co výška lyžáky nad sněhem? Nebude příliš roztřesená? A vyráběné délky? – nejvíc je asi 156, že? Díky za vaše názory.

07.09.2009 19:03:03 #2 

administrator

(jarda, ) si (vzhledem k tomu, že píšeš o agresívní jízdě), že měkčí babskou slalomku (155cm) by jsi zvládl, klidně ti půjčím na vyzkoušení tu svoji (Rossignol 9S WC, model 2006). Není to žádná krvelačná bestie, na běžně upravené sjezdovce si lebedí, mírně rozježděná se v pohodě dá, rozrytá sjezdovka, měkký sníh, nebo projíždění nahrnutých hromad je nevhodné. Výškou lyžáky se nijak netrap, pokud nemáš extrémně širokou botu, tak bude dostatečná a příliš vysoko se bez úprav určitě nedostaneš.

07.09.2009 22:01:46 #3 

administrator

(ivan, ) Já bych 60kg kluka na juniorskou slalomku rozhodně nestavěl. Pokud je tvých 60 kilo „sportovních“ (Bruce Lee asi víc neměl a o jeho síle asi sotva kdo pochybuje), tím spíš. Tzv. juniorské lyže bych viděl tak do cca 50 kilo a na věkově odpovídajícím puberťákovi. Větší kluci už stejně přecházejí na dospělé lyže. (Taky uvaž, jaká je tvoje prognoza: budeš nafurt tak drobnej (genetika), nebo ještě rosteš a sílíš?)
Nemám teď čas prohledávat katalogy, ale myslím, že jsou do 150 cm – logicky, když dospělé modely jsou od 155, některé dokonce už od 150.
Výšku nad sněhem bych neřešil, dneska to už není téma. Podobně „uzounký střed“ – není to tak dávno, co lyže měly většinou 62 mm a přežili jsme to, včetně třeba superobřaček 63 mm, které jsem měl. Upřímně řečeno nevím, kde se nějaký „amatérský slalom“ dá natrefit, vím jen o obřáčcích (které asi budou jakýsi obřákoslalom).
Úplně obecně bych ti dal k úvaze, jestli je opravdu SLALOMKA to, co užiješ nejlíp a nejvíc. Nic proti ní, ale je to dost jednoúčelová lyže. Dneska má každá sportovní lyže pod nějakých 175 cm tak malý radius, že může tvrdě konkurovat slalomce všude tam, kde nejde o funcarving nebo opravdu o co nejkratší oblouky.

07.09.2009 23:56:12 #4 

administrator

(ivan, ) Kromě toho, přinejmenším u některých firem (konkrétně to vím o Atomicu) nejsou juniorské katalogové „závodní“ lyže tím, co se na závodění starších žáků opravdu dělá.
A také ze života jsou zkušenosti s tím, co to udělá, když starší žák(yně) přesedlá z juniorských lyží na nejkratší dospělé (zase konkrétně Head, dlouholetá zkušenost Luďka Čeřovského). Rozdíl je to značný a ta děcka po kratičkém přivyknutí začnou jezdit o kus lépe. Ta pořádná lyže jim prostě dovolí a umožní víc. A nejde přitom o otázku jejich tělesné váhy, nýbrž o kvalitu lyže.
Takže nejlepší komerční juniorku lze dát dobré lehké dospělé holce, nebo i trochu těžší babě, která jezdí rekreačně. Ale (skoro) dospělého dobrého kluka určitě ne. Možná tak 60kilového počítačového nešiku, ale u slabého lyžaře to nemá logiku, protože si lyže buďto může půjčit, nebo sežene spoustu jetých univerzálek za pár šupů.

09.09.2009 10:16:46 #5 

administrator

(TomáS, ) určitě si nepořizuj juniorskou. Jak píšou babská bude fajn. Pak by ses měla ale rozhodnout jestli chceš lyži závodní nebo jenom tu, která se prodává v Gigasportu. Jak už taky ale bylo napsáno, na měkší a rozježděný svahy není tvrdá slalomka optimální věc. Tj. počítej s tím, že bude fajn na níjezdit první tři hodiny ráno a pak už to zase tak prima nebude. Tj. zvaž pečlivě jestli nebude lepší nějaká univerzálnější lyže. Třeba kratší s menším rádiusem ale pohodovější (tj. širší a měkčí). T

09.09.2009 19:05:45 #6 

administrator

(Martin, ) Díky za dost jednoznačnou odpověď. Ovšem tvá poznámka o srovnatelnosti „každé sportovní lyže“ se slalomkou připadá mi přinejmenším poněkud pochybná. Jízda na slalomce má svá specifika: ten pocit, když člověk vší silou vskočí do oblouku a dříve než se lyže stihne vůbec pořádně zakousnout, už je z něj vymrštěn do protisměru, je alespoň dle mé zkušenosti na nějaké univerzálce s kulatou patkou nedosažitelný – ať by měla radius sebemenší. Jízda na slalomce přeci není žádný funcarving – to je přesný opak funcarvingu! To vzrušení, když se před vámi otevře svah plný dokonale utuhlých muld různé velikosti místy proložený nějakou tou ledovou plochou a vy musíte bleskurychle volit trasu a mnohdy měnit směr ve zlomku vteřiny. A jaká je zábava na slalomkách v úzkém ledovém korytu – ďábelsky prudkém a nekonečně dlouhém: celé volné jenom pro vás, jede se dokud neupadnou nohy, jediné vyjetí z trasy se může zle vymstít… Mám sice zkušenosti pouze s komerčními „slalomkami“, ale i rozdíl mezi těmito a nejvyššími modely sportovních univerzálek mi připadá znatelný (ale možná si to jenom vsugerovávám, nevím, kdyžtak mě tedy vyveďte z omylu). Každopádně spojení funcarvingu s tím, co si představuji pod slalomovým obloukem mi jaksi nejde pod vousy a rychlá agresivní a nesymetrická slalomová jízda pro mě bude vždycky atraktivnější, než kreslení vyrovnaných půlkruhů do sněhu, jež bych rád považoval za součást mé lyžařské minulosti.

09.09.2009 20:04:21 #7 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) máš na sebe dost sportovní nároky a nevidím důvod, proč bys něměl mít eventuelně i klukovský závodní slalomky 165cm – třeba Lusti mají dobrej poměr cena/výkon. Rozhodně holčičí slalomky 155cm by měly bejt pro tebe tím nejnižším standardem… Měl by sis ale, myslím, vyzkoušet jízdu i na obřačkách – teprve na nich začíná lyžování :-)

09.09.2009 20:38:31 #8 

administrator

(ivan, ) Pokud „agresivním“ chápeš to, co tak sugestivně a pěkně popisuješ, máš zjevně pravdu, že se slalomce, a to i komerčnímu topmodelu, kdejaká univerzálka jenom kvůli tomu, že má taky malý radius, postavit nemůže. Promiň, člověka, který uvažoval o juniorské lyži, jsem správně neocenil. Podle toho, co píšeš, jsi dravec a potřebuješ pořádnou lyži, tedy opravdu ne juniorskou. Jak píše HOnza – možná některý 155ky (marný by nemusel být racestock), možná 160ky (ty tradičně dělá Head, snad i jiní), Vist má tuším 157ky (jejich úplně první generaci před lety jsem měl – senzační lyže!). 165ky – možná jo, krojení mají OK, ale měl by sis zkusit, jak fakticky i psychologicky utáhneš lyže jen o trochu menší, než jsi. Ale kopci, terénu a sněhu je většinou jedno, jak velký a těžký lyžař se po nich pohybuje.

11.09.2009 10:30:37 #9 

administrator

(TomáS, ok7171@seznam.cz) doporučuji sendviče SL: Vist, Duel, Blade, Stockli – to je zcela optimální řešení. Rok nebo dva roky staré modely se dají s dobrým vázáním a deskou pořídit do 20tis. Malinko jeté třeba za 15. Nejlevnějším řešením sendviče jsou pak Lusti. Lyže stojí 7tis. + vázání. S lepší deskou a lepším vázáním stejně budeš na cca 14–15tis. Jestliže ti ty značky nic naříkaj, tak si schvalně o tom něco přečti na netu, než bys za stejné peníze koupil masovku… T. PS. jestli chceš napiš mi, dám ti kontakt, kde všechny tyhle lyže seženeš:-)

11.09.2009 10:54:57 #10 

administrator

(ivan, ) Lusti SCT ve 157 cm (109–66–97/14 m) sice není slalomka, ale možná by nemusela být špatná. Nová 6900,– holá, 13 300,– s deskou a Vistem 311. Je taky 152 cm za stejné peníze.
Juniorka slalomka ve 150 cm s R 10,8 je dost krojená a není o moc levnější (5750,–). Sice jsem psal, že juniorské ne, ale stálo by to event. za dotaz, protože Milan dělal některé lyže hodně tvrdé. Slalomku 160 cm bohužel nemá.
Souhlasím, že cenově ideální by obecně byl (před)loňský model. Ale na popisované řádění poctivý sendvič.
Tomáši, odhadl bych, že pro 20letého kluka asi bude 20 tisíc za lyže trochu moc. Navíc v dnešní době? Ale s Lusti jsi ho navedl na dobré uvažování, dovolil jsem si v této linii přidat pár tipů.

11.09.2009 14:06:18 #11 

administrator

(kankan, color.company@seznam.cz) Ahoj, pokud jsi to ještě neudělal mrkni se sem: http://www.sporten.cz/…ze/sportovni, případně ještě na AHV 05. U prodejců jsou ceny ještě o něco nižší. Skol.

12.09.2009 19:45:34 #12 

administrator

(jarda, ) trochu pohledáš na netu u nás i venku, tak kolem 10k se dá koupit celkem dost velmi slušných SL. Zde máš pro inspiraci jeden příklad

13.09.2009 10:08:18 #13 

administrator

(ivan, ) Jo, kvalitní práce pátračova, to vypadá dobře, dokonce je i ta mnou zmiňovaná 160ka. Tím FF Pro 11 hodně srazili cenu, to bylo vždycky levné vázání, ale pro tak lehkého kluka by mělo stačit.
Btw, jak se vám líbí, když „1. centrum závodního lyžování v České republice“ napíše, že „lyže má velice dobrý torzní flex“?

13.09.2009 11:58:51 #14 

administrator

(jarda, ) že TomaS ten příklad vzal jako návod k tomu, že se něco najít dá i za „rozumnou“ cenu, není to jediná lyže, co je ve světě k mání, jen výsledek 5minutového poohlížení se.
Napsali kravinu, ale chápu, že se chtějí něčím odlišit od masového přebírání popisů z firemních katalogů, přitom stačí vyměnit flex za tuhost a už to hned bude znít líp :-)

13.09.2009 22:31:41 #15 

administrator

(Pavlos, ) Občas tam mají zajímavé kousky za slušné ceny. Třeba Elan SLX 07/08 za 8990,– (ale už jen 165 cm), nebo Völkl Racetiger SL Racing 08/09 za 13990,–.

14.09.2009 08:03:15 #16 

administrator

(PetrAT, ) Ale zní to hrozně důležitě. Prostě kdo ji koupí, tak má pocit, že je „in“ ;-)
U nas v Beskydach řikame, že se zkratka „nekruti“ :-))))

16.09.2009 06:53:51 #17 

administrator

(jarda, ) Pokud chceš více tipů na koupi, tak mi napiš na jarda_x zavináč seznam.cz ať tady z diskusního fóra neuděláme přehled výprodejů :-)

18.10.2009 13:12:36 #18 

administrator

(Milan Vrábel, vrabel_milan@yahoo.com) Ja takisto hľadám slalomky. Teda tento rok mi asi lyžovanie moc nevyjde pretože čakám operáciu kolena ale aj napriek tomu rozmýšľam o lyžovaní stále…Najprv som uvažova že narok by mohli byť vhodnou kúpou lyže ako Atomic SL12, tohtoročný model D2, Volkl Racetiger SL, možno Nordica Doberman Pro SL, ale ako čítam asi je rozumnejšie investovať do lyží ..hm..neznámejších ,,nemasových´´­..Vlastne čo je na týchto lyžiach lepšie?..pred­pokladám že asi životnosť a výkonnosť. Bol by som vďačný keby ste mi dali nejaký tip i kde kúpiť takéto lyže,díky.

18.10.2009 13:56:15 #19 

administrator

(marek, ) cau martine,nevim odkad si,ale v praze 10 maj ve sportu kubáň 50 % slevu na minulou kolekci,maji rossi,dynastary a tusim atomic..

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá

včera 18:47:55 od oblouk

Klínovec: [Středisko]