Změna tvrdosti lyže? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Změna tvrdosti lyže?

11.09.2009 10:51:13 #1 

administrator

(jaryn, ) Existuje nějaká možnost rozumně a pokud možno jednoduše změnit tvrdost lyže????? Mám na mysli zvětšit tvrdost. Mám freeslylovku (Salomon Foil) bez desky pod vázkem. Na měkkém a mimo sjezdovku jsem moc spokojen, ale na tvrdé pistě to není ono. Pomůže deska pod vázko nebo nějaký zásah do útrob lyže?????

11.09.2009 11:38:57 #2 

administrator

(TomáS, ) ale otázkou, jestli to stojí za to. Aby ta deska nějak fungovala, tak budeš musek koupit nějakou pořádnou. Ne jenom plastovej špalek. Deska zpevní střed lyže tak, že se ve středu lyže nebude tolik prohýbat. Asi bych doporučil sehnat nějakou starší desku, než kupovat nějakou novou za cca 2tis. V každým případě z freestylovek lyži na tvrdou sjezdovku ani deskou neuděláš a jestli si chceš zajezdit i na sjezdovce, asi bych koupil i lyže na sjezdovku. T

11.09.2009 13:35:22 #3 

administrator

(Honza, ) Jestli ono to nebude tím že je do měkkého a mimo sjezdovku určená (často uváděná v kategorii Freestyle backcountry)?
Takže pozor na to, aby sis lyže jenom nerozvrtal kvůli desce a nakonec neztratil i ty výborné vlastnosti v měkkém a mimo pistu. Deska totiž „na tvrdé pistě“ pravděpodobně s takovou lyží nic naprosto zásadního neudělá.

11.09.2009 14:39:38 #4 

administrator

(TomáS, ) jsem napsal „asi trochu“ pomůže:-)

11.09.2009 21:47:24 #5 

administrator

(ivan, ) Každá lyže, resp. systém lyže + (deska) + vázání + (bota) je sumou určitých vlastností. Ty by měly být optimalizované podle účelu = předpokládaného (hlavního) použití. U freestylovky jím není nízda na tvrdé pistě, stejně jako u obřačky a slalomky jím není freestyle. Z ní ledobijku prostě neuděláš, i kdyby ses podělal a rozkrájel sebe i lyže. V okamžiku, kdy do vyladěného mixu vlastností nějak šáhneš, riskuješ, že ho rozhasíš a lyže ztratí i to, v čem byla dobrá.
Musel by sis definovat, proč to na tvrdé pistě není ono. Větší tvrdost? Jaká: ve zkrutu (torze) nebo v ohybu (flexe)?
S torzní nic nenaděláš. Ve střední části lyže ji můžeš trochu zvýšit tvrdou deskou a dobrým vázáním, ale za peníze, které bys za ně asi dal, už skoro seženeš lyži, která bude držet.
Flexe? Ano, tuhá deska přenese něco tlaku do konců lyže, jenže ti zásadně změní ohybovou křivku, takže lyže se bude prohýbat neplynule. Střed by ti možná držel lépe, ale celkový dojem z oblouku by mohl být hodně nepříjemný, neharmonický. A vůbec bych se nedivil, kdybys ji o takovou desku někde v rampě nebo při doskoku zlomil. V éře kovových desek se o ně lámaly i weltcupové bestie.
Jediná fungující metoda by byla přidáním další vrstvy seshora na lyži celkově zvýšit její tuhost v ohybu. To lze, lyže coby nosník reaguje na poměrně subtilní materiálové zásahy. Jenže: 1. nevíš, kolik a kam přidat, skončíš jako cvok, který bude napřed nalaminovávat a poté zbrušovat (tohle si kdysi zažil Milan Trnka, když se snažil z příliš měkkých lyží udělat tužší) a 2. když bude hlavní problém v torzi, stejně ti to nepomůže.
Podobně bys nahoru na lyži mohl přidělat nějakou lištu (laminát, pružný plech), aby vyztužila. Ve středu bys ji třeba přišrouboval napevno, na koncích bys v ní udělal oválné otvory, aby okolo připevňujících šroubů mohla prokluzovat a měl bys co, Kefalín? Měl bys to, co je podstatou Salomonu Powerline a Atomicu D2 VarioFlex.
Jenže tohle všechno je neúměrná práce, která by snad slušela jenom nějakému receptářovskému kutilovi, který by si tak chtěl hrát. Asi jako kdyby sis chtěl svépomocně udělat z auta dvoukolky čtyřkolku, když do nějakých 50k (odhaduju) můžeš mít ojetinu jako Niva, Jimny, Samurai, Punto 4×4, Justy a kdovíco ještě.

16.09.2009 18:50:31 #6 

administrator

(jaryn, ) Chlapi, vsem diky za odpovedi.

17.09.2009 10:00:46 #7 

administrator

(valerius, valerius@centrum.cz) Vicemene zde zminujete, ze deska zvysi tuhost lyze…mozna ano. Nicmene, predpokladam, ze to myslite tak, ze se ve stredu lyze priplacne neco tuheho a tim se zvysi tuhost a tato uvaha mi prijde chybna(jen spekuluju). Totiz, myslite, ze se lyze ve stredu prohyba, pokud tam desku nemate? Misto desky tam fajnove pusobi lyzaka. A naopak, to se pavazuje za nechteny efekt(uz kvuli zmene profilu prohybani) a delaji se desky (ivan to jiz zminil), ktere nemaji pevne uchyceni a tam bych naopak videl, ze se tuhost snizi, resp. profil prohybani je plynuly. Jedine, cim se muze zvysit tuhost je to, ze deska zabira vetsi delku lyze, nez vazani. Ale predevsim se zmeni ten profil tuhosti/prohybani. A navic mi prijde, ze neplynuly profil na mekkych lyzich ma vic negativnich vlastnosti nez na tvrdy…ale to mi fakt jen tak prijde a badat nad tim ted neminim.

17.09.2009 12:31:09 #8 

administrator

(ivan, ) Jistěže se lyže prohýbá. Podešev lyžařské boty sice působí proti tomu, ale vázání umožňuje určitou kompenzaci – buďto samotná pata, nebo propojená se špičkou (freeflex, fullflex, maxflex). Průhyb je tak sice poněkud omezený, ale nemizí.
Můžu tě ujistit, že průhybem jsme žili skoro deset let od roku 1995, takže to považuju za oblast dost slušně zmapovanou. Když pominu osobní zkušenosti za tu dobu (x desek a podložek a zejména spolupráce na vývoji S-flexu), můžu odkázat např. na seriozní německý test vázání asi tak před 4–6 lety, kdy se sledovaly začínající systémy a pro porovnání i dvě klasická vázání bez desky. A k všeobecnému překvapení všech, krmených klasickou story o „ne/ovlivněném“ průbybu atd., se ukázalo, že rozdíl nebyl skoro žádný. Tedy že tehdejší rádobysofistikované „prohýbací“ desky v rámci systémů vlastně tento svůj trumf neprokázaly. Napsal jsem o tomto testu tehdy článek, ale nedaří se mi ho rychle najít a víc času hledat ho nemám.
Jak jinak by taky bylo možné montovat tolik lyží (freeride, freestyle) bez desek a přitom na nich v pohodě jezdit i na pistě?
Záměrně jsem napsal „tuhá deska“. Všechny se dělají s nějakým prokluzem. Ale ten prokluz nemůže být tak velký, aby to VŮBEC neovlivnilo průhyb. Deska musí být připevněná skutečně bytelně, bez větších vůlí. V lyži tam působí skutečně velké síly, které mohou vyrvat desku-kolíbku, nebo lyži pod ní roztrhnout, nebo které kdysi u Trnkova prototypu způsobovaly, že se úchyty desky SKRZ lyži protlačovaly až do skluznice.
A pokud opravdu tuhou desku dáš na hodně měkkou lyži a la freestylovka, určitě takovou lyži navzdory oválným otvorům na koncích vyztužíš. Že to zřejmě nebude dobré, na tom se shodujeme.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Lyzovani Prosinec 2016

dnes 17:40:31 od oblouk

Klínovec: [Středisko]

dnes 12:27:15 od PetrAT

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo