Jaké lyže - dřevěné jádro, nebo umělá hmota? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Jaké lyže - dřevěné jádro, nebo umělá hmota?

18.09.2009 19:35:10 #1 

administrator

(Petr Lupač, Petik62@seznam.cz) Zdravím. Hodlám si na Vánoce pořídit nové lyže a už jsem se tak nějak díval, jaké by se mi líbily. Když jsem narazil na Atomiky, zarazilo mě, že tento výrobce nědělá(nebo to aspoň nepíše) lyže s dřevěným jádrem. Je tam jen laminát a magnéziové pruty. Zarazilo mě, že je to i u modelů vyšší třídy a ptám se, jestli je snad tato kombinace v jádře lyže lepší, než u dřevěného jádra jako např. u Blizzardu, Elanu atd. Ještě bych chtěl poradit, jaké lyže doporučujete v relaci do max. 8000Kč. Jsem pokročilejší lyžař, mám rád rychlost a sem tam si i skočím na skokánku. Mě osobně se zalíbily tyto lyže: Atomic GS 10 ib (08/09) a Blizzard Magnum 7.5 TIC (08/09). Můžete mi prosím poradit? Díky.

18.09.2009 23:39:23 #2 

administrator

(ivan, ) U Atomiků už to není pravda, na tuto sezonu zásadně změnili konstrukce a sjezdovkové topmodely už jsou, podobně jako u většiny konkurentů, sendviče se dřevem.
Těm loňským či ještě starším už bych se raději vyhnul, ledaže by byly za hodně nedolatelnou cenu. Jednoznačně ale zapomeň na loňskou GS 10, to není lyže na „rychlost“ a „skokánek“, nýbrž hodně měkký sportovně-rekreační model, který má z „Race“ jen ten nápis. Pokud bys narazil na tu zmíněnou neodolatelnou cenu, tak jedině GS 12 a 11 nebo SX 12 a 11, níž určitě ne.
Mrkni se do nedávných vláken zde, probíraly se jak sendviče, tak i výhodné nabídky kvalitních slalomek. Pokud máš strop 8000,–, asi nemá cenu hledat konkrétní model, nýbrž jít po výhodných nabídkách (např. doprodeje) kvalitních lyží vhodného typu bez ohledu na značku. Výjimkou je snad jedině Lusti, kde se do té ceny dostaneš u každé (holé) lyže.
Dřevo vs. umělé hmoty v jádru je téma na článek (k němuž si už dělám poznámky a třídím myšlenky). 99% lyžařů ti řekne, že „dřevo ničím nenahradíš“, ale já bych si to tak jednoznačně tvrdit netroufal. Opatrně si myslím, že vyrobit či použít by se daly umělé hmoty vhodnější než dřevo, ale takový materiál by byl příliš drahý. Kdežto dřevo vyroste samo bez složitého výzkumu a vývoje a svými vlastnostmi je vhodné. Takže v praxi většinou platí, že do nejlepších lyží se dává jádro dřevěné. Ale málokdo ví, že třeba více modelů tak ceněné značky jako Stockli dřevěné jádro nemá – včetně slalomky.
Zásadní rozdíl je mezi nejlevnějším procesem vypěňování předtvarovaného profilu, v němž se vtlačená PU pěna ochladí, roztáhne a vyplní vnitřek lyže (v ní tedy není žádné jádro coby „srdce“ lyže), a mezi PU jádrem, s nímž se pracuje jako s dřevěným, dostane další vrstvy včetně třeba titanalů a klasických bočnic (např. zmíněné Stockli Laser SL).

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 22:26:57 od BigBang

Crans-Montana: [Středisko]

dnes 22:02:17 od mirjur

Výber vhodných lyží pre muža

dnes 20:33:57 od Mefko1

Ester Ledecká

dnes 18:44:23 od m3

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

dnes 00:38:48 od MMartin

vosky Skivo

včera 20:26:55 od Marek Bednář

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

včera 16:18:08 od Martin_B