lyžařské vzdělání - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

lyžařské vzdělání

26.09.2009 10:18:54 #1 

administrator

(Štěpán, ) Zdravím všechny. Měl bych otázku ohledně instruktorkých kurzů pro výuku lyžování – existuje jiný způsob než kurzy APULu? Rád bych učil lyžování v Čechách, ale i v zahraničí. Z toho důvodu bych potřeboval licenci která je mezinárodně uznávaná. předem všem děkuju za reakce

26.09.2009 11:25:25 #2 

administrator

(HonzA, ) Podle Evropského práva je pro výuku lyžování v jiné zemi třeba mít v domovské zemi alespoň kvalifikaci na úrovni, která ti dovolí ve výuce lyžování samostatně podnikat. V ČR je strukturura kvalifikací Instruktor, Cvičitel a Učitel. Cvičitel a Učitel může na základě kvalifikace podnikat. Víc informací najdeš na webu Interski ČR, specálně v dokumentech Interski – popisy kvalifikací v ČR (česky) a Interski – popisy kvalifikací v ČR (anglicky), které Interski ČR připravila pro uznávání kvalifikací.

Ve skutečnosti narazíš v každé zemi na nějaké specifické požadavky, které se musí pořešit navíc. V reálu i dost záleží na tom, u koho budeš pracovat a co je ochotný udělat pro to, aby tě mohl zaměstnat. Probíralo se to před nějakou dobou právě v diskuzi na webu Interski. Tak si to pročti. APUL se často ohání tím, že oni jsou určitě ti jediní správní pro splnění všech požadavků (mají na to připravené kurzy). Ale není to pravda, to co potřebuješ je mít cvičitele a splnit dané požadavky v místě kde budeš chtít učit. Hodně štěstí.

26.09.2009 17:16:09 #3 

administrator

(Štěpán, ) Moc děkuju za informace, hned se vrhnu na čtění na interski.. nevíš ještě i nějaké jiné organizaci krom APULu, která příslušné vzdělávání nabízí?

26.09.2009 19:04:36 #4 

administrator

(HonzA, ) Z vlastní zkušenosti můžu doporučit klub Skiplus. Na webu najdeš i podklady pro školení a můžeš (spíš musíš ;-) ) si je projít dopředu.

28.09.2009 17:20:33 #5 

administrator

(Štěpán, ) děkuju za rady, snad se všechno povede dle planu :-)

28.09.2009 18:10:03 #6 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) většinou pro „zaměstnavatele“ jsou důležitý hlavně vlastnosti toho kdo chce učit než to, jakou se může prokázat kvalifikací. Někdo má papírově kvalifikaci špičkovou a je schopen svoje svěřence mršit pitomostma, jinej má přirozený schopnosti „vidět-vcítit se-porozumět-získat pro-naučit…:-). Zaměstnával jsem pár skvělejch učitelů zcela bez kvalifikace a žádnýho alespoň dobrýho s kvalifikací… – navíc, někdo je moc dobrej na děti, jinej na dospělý, někdo na první kroky, jinej na "vylepšovací lyžování“ :-)

29.09.2009 18:21:05 #7 

administrator

(Štěpán, ) Všudepřítomná důležitost mnohdy zbytečného papírování se nevyhnula ani lyžováni, v určitěm smyslu. Je mi jasné že v Čechách je pro naprostou většinu lyžařských škol druh licence nedůležitý a hlavní je motivace a dobrý úmysl předat své znalosti (dovednosti) druhým. Něco jiného může nastat v zahraničí, kde často berou učení lyžování o trochu vážněji a bez licence se s nikým moc nebaví :-/ Uvidíme jak všechno nakonec dopadne…

30.09.2009 22:53:21 #8 

administrator

(Jenos, ) Jsem instruktor v Rakousku a můžu ti říct, že bez rak. kvalifikace se budeš plácat tak celý den někde s dětmi na loučce u školy. Samozřejmě pokud budeš hodně dobrý lyžař, tak to můžou posoudit individuálně a dostaneš třeba i lepší hosty. Problém budeš mít ale bez místní kvalifikace se do školy vůbec dostat. V případě Rakouska tě budou posílat hned tam na kurz, jinak tě zpravidla nevezmou. Pokud by tě i přesto někde přijali, tak narazíš na problém dodržování rakouského Lehrplanu a rakouské metodiky, který je v kvalitních školách velmi pečlivě vyžadován a jednou i víckrát opakován na instzruktorských trénincích. To by byla pak asi pro tebe trošku španělská vesnice a měl bys z toho akorát zamotanou hlavu. Rozdíly jsou totiž už dokonce i jednotlivými zemskými Skilehrerverbandy, takže lidi kteří učí např. v Salzbursku s Tirolskou kvalifikací se v tom trošku pak motají. Takže pokud chceš do ciziny, minimálně v případě rakouska ti doporučuji si udělat večkeré kurzy tam a ještě u toho zemského svazu, které zemi budeš pracovat…

30.09.2009 23:18:38 #9 

administrator

(ivan, ) Nesouhlasím, HOnzo, důležité je hlavně fungovat bez průseru. A učit bez papírů je z hlediska potenciálního průseru jako jezdit bez řidičáku nebo bez technický. Jestli ne tady v Česku, tak venku asi ano.
Pokud se někde v cizině ucházíš o práci jako řadový neznámý, budou logicky chtít potřebný glejt, neboť to pro ně bude základní záruka a zároveň nutné právní krytí. Pak už, podle skutečnosti, nastoupí i to, co umíš. Ale vždycky bych počítal s nutností mít papíry na potřebnou úroveň. Ne tak kvůli tomu, jestli umíš ukázat, vysvětlit a naučit, ale kvůli paragrafům. Proč by si měl někdo zahrávat kvůli nějakému gastarbeiterovi?
Kromě toho, proč by ti bez vysoké kvalifikace měli svěřovat jiné klienty než začátečníky za nejnižší odměnu? Ty si svými staatlichy apod. vyčekali, vyjezdili a vypapírovali jiní. Svým způsobem zaslouženě, i když třeba nejezdí tak jako závodník. On třeba takový Eberharter věděl, proč si toho staatlicha udělat ještě jako hvězda Svěťáku…
(Měl jsem to napsané už předevčírem, ale zapomněl a teprve Jenosův příspěvek mně to připomněl. Není to ale moje parketa, takže zčásti jen spekuluju.)

01.10.2009 14:07:50 #10 

administrator

(Petris, ) Potom se nelze divit, že je pak na svazích tolik „lovců duší“ kteří učí na vlastní triko. Je pravda, že jsou to většinou snowboardisti.

01.10.2009 16:01:07 #11 

administrator

(Jenos, ) No, je to prostě tak, že v Rakousku je vysoká úroveň instruktorů prostě standartní a vyžadována a ne každý je ochoten za to obětovat snahu, čas a peníze. Jen se divím, jestli tady v Čechách tomu tak není, pokud běžně učí v lyžařských školách instruktoři bez patřičné kvalifikace… Tak to tedy pánbůh s nimi a hlavně s hosty těchto škol…Co se týká „lovců duší“ těch v Alpách moc tedy nevidím, ale myslíš patrně průvodce od různých cestovních kanceláří, kteří své hosty provázejí po sjezdovkách (Skiguide). Pokud je i vyučují, mají také téměř 100% rakouskou lyžařskou kvalifikaci, jen to nejde prostě přes nějakou Skischule…

01.10.2009 18:39:05 #12 

administrator

(HOnza, ) bych si nikdy a tím méně, že bych to napsal, že kvalifikace je zbytečná – a to zejména právě pro to právní krytí.Jen jsem se snažil zdůraznit volbu dobrého (často individuálního) přístupu ke klientovi – a to je věc, která je základem úspěchu při výuce čehokoli a schopnost, kterou má jen někdo a kterou jakékoli školení nenahradí… :-).To bylo vždycky to hlavní, na co jsem dbal u instruktorů – vesměs s kvalitní závodnickou zkušeností – kteří prošli „mým instruktorským kursem“… Tři z nich, po krátkém zácviku, byli např. zařazeni do „superteamu“ ve Vancouveru a na N.Z,

01.10.2009 23:33:20 #13 

administrator

(ivan, ) Jenos, nezapomeň, že v Rakousku je výuka lyžování prací, jíž se může uživit mnohem víc lidí než v Česku. Má i mnohem vyšší společenský statut, není to převážně brigádička pro študáky nebo lehce institucionali­zované hobby. Jak jsem slyšel, nejlepší učitelé na Arlbergu byli vždycky hvězdy. Tam v terénu lidé učitele potřebují, u nás na sjezdovce se obejdou bez něj. Atd. atp., vždyť to musíš vědět líp než já, tak to prosím upřesni, oprav, doplň. V Česku se učitelováním skutečně živí jen pár áčkařů z APULU a něco učitelů na katedrách VŠ, ti ale asi většinou v kombinaci s jiným sportem.
Jinak bych úplně nesouhlasil s tou vysokou úrovní. Vídám v Tyrolsku (jasně, Tirol ist Tirol) starší borce, kteří by zfleku mohli hrát v lyžařském retrofilmu málem Toniho Sailera, ale moderní oblouk v životě nezajeli. Jako pedagogové jsou možná skvělí, jako společníci taky, ale jako lyžaři už koukají za ujetým vlakem…

02.10.2009 13:26:32 #14 

administrator

(Jenos, ) Máš pravdu, Ivane. V Rakousku je opravdu Skilehrer normální profese jako každá jiná a instruktoři jsou uznáváni jako kdokoli jiný. I firmy jsou zvyklé zaměstnávat lidi jen na letní sezonu, protože v zimě jdou pak zase lyžovat… O tom že na Arlbergu jsou instruktoři hvězdy jsem hodně slyšel od svých kolegů, když jsem dělal kurz Ski-Landeslehrer, ale myslím si že to tak není, protože jsme byli všichni lyžaři na stejné úrovni a všichni dělají stejně kurz a zkoušky za stejných podmínek. Možná proto že je tam víc možností ježdění ve volném terénu než jinde v Rakousku si připadají lepší…S těmi strašími instruktory máš opět naprostou pravdu. Ti už totiž ani na instruktorské tréninky nechodí a lyžují pořád po svém, jako když před 30ti lety ve škole začínali, i když jako pedagogové a společníci bývají výborní…Je taky pravda, že hodně instruktorů jsou Holanďani, Dánové, takže vlastně „nelyžařské“ národy. Ale i ti, vzhledem k tomu, že již od svých lyžařských začátků nelitují peníze za lyžařské školy, jsou po pár sezonách velice slušnými lyžaři a potažmo instruktory. Většinou je jich ale přijde hodně jen na jednu sezonu a pak jdou třeba studovat a další rok přijdou zase jiní. Proto také dosáhnou jen 1.stupeň lyžařské kvalifikace-Skilehrer-Anwärter (lyž. instruktor uchazeč, čekatel) proto se to i jen tak jmenuje a tito instruktoři mohou vlastně metodicky učit jen lyžování po přívratný oblouk. Hotový Ski-Landeslehrer, je až po absolvování další tří desetidenních kurzů, Landeslehrer1, LS2 a Alpinkurs mezi kterými musí být i určitý odstup kvůli praxi, takže celkem už vlastně 40dní kurzu. Při Landeslehrer2 jsou již nároky hodně vysoké a několik zkušebních jízd: Schulefahren, Gelände, Buckelpiste a Riesentorlauf na čas. Hotový Landeslehrer už pak dostává ty nejlepší hosty a hodně si zalyžuje..No a majitel školy nebo i Chefskilehrer musí být už samozřejmě Staatlich, na který už jsou přijímací zkoušky a trvá několik týdnů, zpravidla celou sezonu… Ti potom dělají pro instruktory 1 i vícekkrát týdně trénink, takže všichni mají příležitost se průběžně zdokonalovat, jak metodicky, tak i své vlastní lyžování…Tak to asi jen tak pro doplnění…

02.10.2009 18:08:21 #15 

administrator

(ivan, ) Pokud je staatlich, tak je hvězda proto, že má nejvyšší možnou kvalifikaci (když ještě třeba navíc je v demotýmu). A na tom Arlbergu může hrát roli to, že pravidelně jezdí s VIPy, mnohdy štamgasty, lidmi známými i hodně bohatými. Už jen ten lesk celebrit hraje svou roli. Kdo by nechtěl učitele, kterého si pravidelně najímá hraběnka X, zpěvák Y a miliardář Z? Tam by i Klaus jezdil s někým, byť jen jako s guidem v terénu a rádcem, kde je nejlepší sníh či pista, kdežto u nás na Monínci apod. si stačí sám, někde v závěsu snad bodyguard a nějaký ten patolízal k tomu (schválně nejmenuju, Petr Socha ví).
V Americe třeba i SKI a SKIING uveřejňují Top 100 učitelů lyžování – to se pak v takové zemi dá uživit!

03.10.2009 08:32:59 #16 

administrator

(Jan Brzezina, brzezinaj@yahoo.com) Ahoj Štěpáne, ja sám jsem již strasně dlouho v zahraničí na horách a to jak v Evropě tak v Australii a lyžování je moje práce a koníček zároveň. Nejdříve by jsi se měl rozhodnout jestli chceš učit jenom u nás anebo raději preferovat hned zahraničí. V případě, že chceš jít ven jednoznačně neváhej a udělej si kurs rovnou venku, investice se ti urcitě vrátí v podobě kvalitního vzdělání. Vzdělání u nás je sice taky na dobré úrovni, ale její uznávaní v zahraničí je jenom z velkými obtížemi, popř. soudně (ITA) nebo „na černo“, což ale znamená při 1.problému…zranění klienta, atd obrovský problém pro danou školu i pro tebe. Navíc v zahraničí se naučíš daleko lépe jazyk a ještě si víc vyděláš. Debata o tom jestli si s tou nebo s tou kvalifikaci odučíš víc dětí nebo freeride je pro mě jako dlouholetého učitele a lektora naprosto bezpředmětná, dobrý učitel a lyžař se k lyžařsky vyspělým klientum dostane vždy, ať už si je sám postupně získá anebo mu budou přiděleni. Jelikož jsi psal, že potřebuješ mezinároně uznávanou licenci, což je dlouhodobější investice do vzdělání a to znamená znamená zvolit si skutečně kvalitní vzdělávací systém, který tyto mezinárodní licenci splňuje. U nás se tomu blíží APUL (s licenci ISIA), v zahraničí zdaleka nedostačující, ale individuálně někdy prosaditelné, jsou licence v ramci VŠ, INTERSKI, SKIPLUS ap., . Pokud absolvuješ kursy v zahraničí, tak např. absolventi rakouského, francouzkého, italského, švýcarského systému a držitelé jejich licencí nemají problémy získat práci a zkušenosti všude ve světě. To , že naše výdělání ještě stále není akceptované aspoň minimálně v okolních zemích, je podle mě dáno neschopností vedení sdužení INTERSKI ČR, prosadit naše vzdělání na takové úrovni aby bylo akceptováno. Honza

03.10.2009 08:42:58 #17 

administrator

(Jan Brzezina, brzezinaj@yahoo.com) Čau Jenosi, chtěl bych Tě jenom popravit v tom, že je rozdíl mezi Salcburskem a Tyrolskem ve vzdělání. Není tomu tak Ty rozdíly byly naprosto jasné a viditelné před rokem 2000, ale po poslední velké změně v metodice právě v sezóně 00/01, jsou veškeré velké rozdíly smazány. Jednotlivé svazové země mají sice drobné, ale ja bych je nazval spíše kosmetické, rozdíly v metodice. A pokud jsou nějaké velké rozdíly v technice, popřípadě výuce, tak jsou to individuální chyby, které se systémem rakouského vzdělání nekorespondují. Těžko totiž někdo bude lektorovat něco totálně odlišného na Kapruně a něco odlišného u nás v Serfaus, když jsme všichni lektoři absolvovali stejného staatlicha se stejným výstupem. Pokud ano jsou to individuální postoje. Ale pokud tam jsou ještě starší lektoři, tak s tebou souhlasím před rokem 2000 byly v jednotlivých svazových zemích skutečně velké rozdíly. Honza

03.10.2009 11:50:56 #18 

administrator

(Jenos, ) Čau Honzo, jsem rád že taky nějaký kolega… Nemyslel jsem, že rozdíly mezi Salcburskem a Tyrolskem jsou velké…Technické rozdíly to nejsou vůbec, to je samozřejmě dáno rakoouským Lehrplanem a ten musí všchny zemské instruktorské svazy dodržovat a dokonce prý i nějaká státní komise toto vše kontroluje..Dělal jsem Anwärter a LS1 u Salzburského svazu a LS2 u vídeňského a když jsem dělal LS2, tak jsem měl trošku zmatek v posloupnosti, kdy třeba u paralelního oblouku co přijde a náš Ausbilder si mě nechal vychutnat…V tomto prostě odchylky jsou a každý zemský svaz si toto může částečně dělat po svém. Jinak i ta posloupnost např. Schuss-Pflug-Kurven-Schrägfahren-Rutschen-Carven Grundstufe atd…samozřejmě je všude taky uplně stejné…Jinak ty lyžuješ celou sezonu? To bych asi nevydržel, ale i když už teď se zase na tu novou sezonu staršně těším…:)

03.10.2009 12:00:57 #19 

administrator

(Jenos, ) Myslel jsem jetli lyžuješ celý rok?to bych asi nevydržel…Rychleji píšu než přemýšlím:)

04.10.2009 07:40:33 #20 

administrator

(Jan Brzezina, brzezinaj@ahoo.com) No ale to jenom potvrzuje co jsem psal. Odchylky jsou dány individualními chybami jednotliivých lektoru. A u Videňského svazu mě to moc nepřekvapuje. Jinak všechny svazy musí dodržovat lehrplan od zaćatku do konce..... Jestli si Tě nějaký lektor nechal vychutnat, tak si pravděpodobně „léčil“ nějaký svuj problém. Třeba ho mrzí, že lektoruje ve vídeňském svazu a ne někde v prestižnějším. Ale to jsou chyby, které má každý systém. Jinak letos jsem v letě nikde nebyl na sněhu, ale v uterý zase mizím na Kaprun, lektorovat Aw, LS1 Rusum, tak se jdu sklouznout…Radši bych ale ještě zustal na golfu;)

04.10.2009 10:04:19 #21 

administrator

(Petris, ) Pokud nenapadne ještě min.30 cm sněhu, tak si moc nezajezdíš. Kamarád co tam žije psal, že se jezdí jen na horní části ledovce a stav pisty není příliš dobrý a místy kouká jen ledovec plný rozdrolených kamínků :( . ale když koukám na kamery, tak pomalu tam začíná sněžit.

04.10.2009 10:19:37 #22 

administrator

(Jenos, ) Myslím, že jsi mě asi nepochopil. Rozdíly v metodice prostě jsou. To je dáno prostě už ze skript, které dostaneš při kurzu. Mám možnost porovnat salzburské a vídenské, ty mám doma a tyrolské od kolegy. Všude je to TROŠKU jinak, jak už jsem vysvětloval v předchozích příspěvcích, a nejedná se o chybu lektora. Je to v rámci prostoru ke svému výkladu, který prostě každý zemský svaz má. Na toto téma už mám prodiskutované celé hodiny a i sezení nad skripty, různých zemských svazů proto že mě to baví, ale i proto že náš trenér v Skischule který je přímo školitel u salzburského svazu a který školí všechny kvalifikace až po LS2, je mým kamarádem a skoro denně s ním lyžuji. A který svaz je podle tebe prestižní? korutanský? Štýrský? Tyrolský? a proč? Můžu ti říct, že u vídeňského, jsou ty nároky hodně vysoké a úroveň vyšší než jinde.To je moje srovnání a i tvrzení mnoha mých kolegů.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...
30.11.2016

SP v alpském lyžování: kde bere ta holka energii?

O víkendu se jely další závody světového poháru alp...

Diskuze o lyžování

Výber vhodných lyží pre muža

dnes 20:46:24 od fischerbl

vosky Skivo

dnes 20:26:55 od Marek Bednář

Klínovec: [Středisko]

dnes 20:09:59 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 19:37:35 od Marek Bednář

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 18:59:53 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

dnes 16:18:08 od Martin_B

Bootfitting

dnes 14:26:12 od orim

Krátký nebo dlouhý oblouk

dnes 09:32:46 od Vvladimir

Testování Sporten Stupava

včera 20:43:35 od BoB

Slalomky

včera 16:54:56 od johnycek