Pomoc s vyberem lyze - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Pomoc s vyberem lyze (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 63 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

06.10.2009 17:38:00 #31 

administrator

(Pavlos, ) K2 XTR. Je to celkem slušná allmountain lyže. V délce 160 cm má slalomový rádius 13 m. Délky 160 cm se nemusíš bát. K2 je twintip (zdvižená i patka) takže 160 cm je délka kontaktní plochy skluznice se sněhem.
Jezdil jsem ji a můžu ji s klidným svědomím doporučit. Není náročná a dokáže pěkně podržet v oblouku. Umí jak řezaný tak i smýkaný oblouk. A je to celodřevěná lyže.

06.10.2009 17:59:58 #32 

administrator

(Petr, ) Pavle a jak jezdí na tvrdé pistě. Udrží se, nebo ustřelují. Měl jsem předloni půjčené stejné lyže od Elanu a na tvrdém se na nich jezdit moc nedalo. Až se oteplilo a svah změkl, tak to bylo dobrý. A jízda ve volém byla super.

06.10.2009 18:20:52 #33 

administrator

(Pavlos, ) tak stabilní jako tvrdá slalomka samozřejmě není. Na tvrdém manšestru byla v pohodě. Na ledu (plotnách) to samozřejmě tolik nedrželo. Ale já s ní radši vjížděl do hlubšího rozježděného sněhu. Tam s ní byla větší zábava.

06.10.2009 18:40:11 #34 

administrator

(ivan, ) „Rychle se střídající obloučky, kdy je skutečně vlastní délka oblouku krátká a dá se zajet i na DH :-), nebo oblouky s malým rádiusem, kdy délka oblouku může být i při malém r poměrně velká?“
Jasně, už rozumím. Akorát mě zmátlo to, že u těch oblouků s malým R a současně velkým úhlem, tedy typických zárohácích, v extrému až z vrstevnice do vrstevnice s φ = 180°, píšeš „POMĚRNĚ VELKÁ“ délka/dráha oblouku. Ale asi se shodneme, že jde o použití toho „poměrně“.
Problém je myslím i v tom, že všichni hovoří o krátkém či dlouhém oblouku, ale každý si pod tím může představovat ledacos.
Ale souhlasím, že většinově bude „krátký“ oblouk chápaný jako oblouk s dostatečně velkým úhlem a přiměřeně krátkou (byť „relativně“ větší) dráhou oblouku, tedy i s poměrně malým R. Jakkoli vlastně u „délky“ oblouku by parametr radius správně neměl co dělat, nýbrž jen ujetá dráha. Ale pak i jen spíše naznačené změny směru, jak je vidíme třeba ve vlásence, kdy je R velký a úhel oblouku φ malý, pod „krátký oblouk“ patří.
Btw, Maršík v Carvingu uvádí podle délky (od zahájení k ukončení) krátké „asi 5 m“, střední „okolo 15“ a dlouhé „zhruba 25 a více“, o stránku dále je na obr. 5–8, 12–15 a 20–25 m. (Jaké jsou ty mezi, zůstává záhadou.)
Pokud někdo kroutíte hlavou, co že to tady pitváme, berte nás s nadhledem a nechte nám trochu té hnidopišské radosti, please.

06.10.2009 19:35:06 #35 

administrator

(Jenos, ) Pavlosi, to ani snad nemyslíš vážně? Takovéhle lyži říkáš allmountain? To je takovej paskvil, že bych to nemohl doporučit ani kdybych byl těžkém opojení. To je tak možná nějaká zpitvořená slalomka, s kterou možná půjde zajet krátký oblouk na sjezdovce, ale tím to končí. Vypadá jak twintip lyže do snowparku, ale ani tam by nebyla k ničemu pro to velké krojení…A 160cm s krojením jak slalomka do volného terénu a do boulí?? Přátelé, myslím, že už k tomu nemám co říct…

06.10.2009 19:53:56 #36 

administrator

(Pavlos, ) Jel si ji ? Nejel, tak nesuď podle prvního dojmu. Ne každý potřebuje lyži s R > 20 s pasem > 84 mm. A mírně pokročilého takový plnokrevný allmountain dokáže jenom odradit, protože to pro něj bude těžká netočící bestie. Ne každý na tomto fóru je lyžař kategorie RACE+ a při první možnosti zapluje do boulí nebo brázdí manšestr rychlostí > 80 km/h. Je nás tady spousta mírně pokročilých a někteří jsou i začátečníci…
Pokud to nedokážeš pochopit, tak opravdu nemáš co říct …

06.10.2009 20:18:51 #37 

administrator

(Jenos, ) za prvé, tazatel se píše, že je mu 19 a lyžuje od mala a má rád krátké oblouky ale i jízdu v hlubokém sněhu a boulích.. Z toho už mohu alespoň částečně odvodit, že to bude docela vylyžovaný kluk, který bude mít rád sportovní jízdu a ambiciozní se stále zlepšovat. Učím lidi lyžovat a měl jsem již několik takových mladých šikovných kluků v kurzu na takto naprosto nevhodných lyžích. Když si je na moje doporučení v půjčovně vyměnili za „normální“ lyže, cítili se na nich mnohem lépe a bylo to vidět po prvních pár obloučkách. A dále, pokud někdo chce jezdit do prašanu, předpokládám, že asi někde v Alpách, protože v ČR si toho freeridu asi moc neužije. A posílat někoho do powderu v Alpách na těchto „podivných“ slalomkách je prostě nezodpovědnost. No a v boulích to bude na nich rovněž zážitek…To je totiž stejně legrační, jako když někdo tvrdí, že na funcarvových lyžích se dá v pohodě jezdit v terénu…Zamysli se trošku…

06.10.2009 20:33:42 #38 

administrator

(Pavlos, ) nemá to cenu …
Takže nejlepší bude topmodel racecarverů 180 cm R>20 m.
Neboli jediná správná lyže pro VŠECHNY LYŽAŘE. Stejné dogma jako na CARV.CZ, kde je jediná správná lyže slalomka 140 cm R<11m.
UNBOOK

06.10.2009 20:47:58 #39 

administrator

(Jenos, ) dneska už myslím snad ani neexistuje racecarver, který by měl rádius vetší než 20m nebo se k tomu rádiusu i blížil. Dokonce ´komerční Fischerka RC4 při 180cm má rádius 17m a nové modely, alespon dle analýzy, kterou udělal Ivan, mají rádius i menší. Tak že pro celkem dobré lyžaře to nebude vůbec špatná volba, i když závodníka asi neuspokojí… Já jsem ale v momentě, kdy tu Tomáš znejistěl, mu navrhl at si lyže nejdřív vyzkouší a koupí co mu bude vyhovovat..A k tomu dogma na carvu.cz to jsi mě úplně překvapil. Myslel jsem skoro že jsi jejich vyslanec, ale jinak v pohodě. Měj se fajn…

06.10.2009 21:01:08 #40 

administrator

(jarda, ) Souhlasím s tebou, že rozhodně pro všechny lyžaře NENÍ jediná správná lyže obřačka a vsadím lyžáky na to, že se pod tohle podepíšou i další bardi tohohle fóra, jakkoliv se mnohým z nás jízda na ní ve VHODNÝCH podmínkách velmi líbí. Jen velmi nerad bych viděl, kdybys kvůli jednomu nesouladu na tohle fórum zanevřel.

06.10.2009 21:03:26 #41 

administrator

(Pavlos, ) UNBOOK pouze z tohoto vlákna.
Na SNOW.CZ se zanevřít nedá ;o)

06.10.2009 21:14:24 #42 

administrator

(Jenos, ) nikde jsem nenapsal, že pro všechny je jediná vhodná lyže je obřačka. Celou dobu jsem psal o racecarveru, což už dneska není ani zdaleka žádná obřačka. To je dezinpretace. Toto forum, se mi tajé moc už jen proto, že tu diskutují lyžaři s různými názory a není to nějaká dogmatická sekta. Myslím, že Pavlos to chápe, že s tím vyslancem to byla jen taková nadsázka a legrace a neurazí se. :-))

06.10.2009 21:19:18 #43 

administrator

(Jenos, ) z minulého příspěvku: Toto forum se mi také líbí moc už jen proto… Píšu nějak rychle a pak dělám chyby:-))

06.10.2009 21:22:24 #44 

administrator

(Lyžník, ) Tak to je fakt. Před léty jsem si pořídil super ski FISCHER RADARC. Ve své době naprostá bomba ani v dnešní době by podle mě nijak nezaostával. Mám je dodnes, ale už jen z nostalgie, páč jsou už téměř bez hran. Jednou na dovolené mě jeden expert totálně ukecal, že je možné si s nima zajet volný. Já tupka mu na to skočil a do volného s ním vyjel. KATASTROFA. Nejhorší bylo, že prvních 500 metrů bylo po tvrdém povrchu a až poté nastal ten krásný prašan. Ale jak pro koho. Normálně jsem se v něm utopil. Neskutečný,, vopruz,, !!!! K lanovce jsem se dostal za dvě hodiny a totálně K.O. Dnes už se tomu jen směju a když někdo začne něco takového tvrdit, tak jsem ihned v obraze. Osobní zkušenost je za všechny RADY !!!

06.10.2009 21:29:35 #45 

administrator

(Jenos, ) Ty jsi mi ale zlepšil náladu. Smál jsem se tu sám doma jak blázen…To je super story. To budu někde vyprávět…:-)))

06.10.2009 21:37:40 #46 

administrator

(jarda, ) jsme si tu pěkně poplakali na rameni a Tomas K ví pořád houby o tom, jakou lyži si má koupit :-)
Ale abych tě milý Tomasi uklidnil, když jsem se před mnoha lety ptával, která lyže je ta nejlepší a stále nemohl nikoho přinutit k tomu, aby mi napsal konkrétní model, tak jsem to taky vůbec nechápal a byl na ty odborníky dost naštvaný, že asi něco tají a nechtějí mi to říct. Až časem jsem došel k tomu, že jsme každý jiný a svůj, každému z nás nejlíp sedí něco trošku jiného, prostě stejná situace jak s babama. Někteří z nás jsou dokonce takoví nevěrníci, že ty baby měníme podle momentální situace ! Pokud můžeš, tak fakt nejlíp uděláš, když jich pár vyzkoušíš, abys viděl která padne právě tobě, předváděček bývá celkem dost a vyplatí se na ně zajet. Konec konců nějaké lyže už doma máš a ještě chvíli to na nich určitě vydržíš.

06.10.2009 23:12:13 #47 

administrator

(ivan, ) Hmm. Až za řadu let budou starci vyprávět, že zamlada jezdili v prašanu a neměli široký (a dokonce ani pořádně vykrojený) lyže, nikdo těm plkům starejch zbrojnošů nebude věřit.
Ale to jsem už úplně OT, sorry.

07.10.2009 08:04:43 #48 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) nikdy jsem neměl nějaký speciální lyže do prašenu na nohách.Vždycky jen a jen závodnický obřačky nebo slalomky a ani mi nenapadlo, že by to mohlo bejt jinak.Je pravda, že když ty slalomky měly kdysi 200–205 cm a obřačky 207 – 212 cm a já pod 70 kg, bylo to snadňoučký a neuvěřutelně radostný!!! Teď když mám slalomky 165 a obřačky 186 nebo 193cm a skoro 80 kg je to těžší – asi ale hlavně proto, že jsem taky daleko nešikovnější a bázlivější!!! Ale jde to, což potvrzujou moje předloňský vejlety do prašanu s tehdy čerstvou vícemystryní světa v jízdě deblů v prašanu Lenkou Dřízhalovou v Samnaun :-). Jediný, na čem to fakt nešlo bylo moje letošní vjetí do půlmetrový vrstvy na SG 205, protože ty mají úplně plochou špičku a ačkoli jsem hned lehnul skoro na záda, utopil jsem je po pěti metrech – ještě že ho bylo jen 50cm a dalo se dlouhým doprava vjet zpátky na sjezdovku :-)… Vídkalákno je to dlouhý – jak jsem se obával :-) – trvám na tom, že nejlepší rada byla hned ta první od Jenose!!! Jo a pak nabídka-přijeď na VL 10.-13.12. do Rokytnice – tam nejen budeš mít možnost pojezdit na hodně různejch lyžích, ale potvrdíš si, jak na nich jezdit :-)

07.10.2009 13:06:22 #49 

administrator

(Lucinka pusinka – krásná, ) Vínové FISCHER RADARC 155. Moje srdeční lyžička. Do prašanu je nepoužitelná, ale na sjezdovku super. Škoda že už je FISCHER pár let nedělá. Hned bych si je zas koupila. Pá klucí chytrý ušatý.

07.10.2009 13:21:07 #50 

administrator

(Petr, ) Tak to bych tě chtěl někdy vidět, jak při 80Kg na slalomce 155cm pojedeš v půlmetrovém prašanu. A ještě lepší by byl pohled na tvojí jízdu v metrovém !!!! Na slalomce dlouhé 155 nebo i 165 cm bys musel vážit tak 30 Kg aby ses neutopil. A i při tak malé váze by ta jízda stála za ho..o !!!! Vážení přátelé, co to tady píšete za bludy.

07.10.2009 13:42:47 #51 

administrator

(Petr, ) Tak to sedí na 100%. Metrony jsem si koupil a byla to nejhorší koupě lyží co jsem kdy udělal. Metrony se nehodí ani pro ty důchodce nad 70 let jak píšeš. Jsou totiž neskutečně těžký. Jinak jako tyčky na plot opravdu dobrý, jenom ten rýgl musí být ze železa. Dřevěný by tu váhu neunesl.

07.10.2009 13:44:59 #52 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) nepsal jsem na slalomce 155cm a ani v půlmetrovém prašanu. Psal jsem o slalomkách 165cm a obřačkách nad 186cm. O hloubce v Samnaun nepadlo ani slovo – bylo ho sotva 30 cm a bylo to pěkný – pod ním tvrdo :-). A na těch slalomkách a obřačkách dávnejch nebyl problém vůbec třeba v metrovým úplně nadejchaným i když šel až přes hlavu:-). Problém byl jedině s dejcháním a event co by mohlo bejt pod ním …

07.10.2009 13:53:01 #53 

administrator

(ivan, ) No neříkal jsem to? :-)))

07.10.2009 13:58:24 #54 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) protožes to taky jezdil – třeba ve Špindlu pod jednosedačkou, když to napadlo :-) …

07.10.2009 13:58:58 #55 

administrator

(Petr, ) Ale ta tvoje informace je silně zavádějící. Člověk který nemá moc zkušeností by to klidně mohl chápat jako že slalomka 165cm je do prašanu ideál. Slalomka je slalomka a patří na upravený svah. Ve volném nemá co dělat. To je to samé, jako tvrdit že je Porsche 911 ideální auto do hor. Ano je ideální, ale na hladkou silnici bez sněhu a ne do 20cm vrstvy břečky na horské silnici.

07.10.2009 14:15:53 #56 

administrator

(ivan, ) Zkusil jsem odhadem porovnat novou slalomku 165/115–65–100 s historickou 205/85–69–78. Velmi přibližně mi vyšlo, že délka té druhé oproti prvé přidala plochu asi 7,5 * 40 cm = 300 cm-2, kdežto šířka prvé asi 50 * 30mm + 35 * 20 mm, tedy 220 cm-2. Větší šířku staré v pedálu jsem nechal být, nová je zase měkčí a má víc plochy ve špičce, stará byla tvrdší. Ale co do plochy ty dlouhé jako by přidaly 30cm kus 10 mm široké lyže.
No a při 69mm středu 70kilový kluk zase tak strašně moc „přes míru“ nebyl.
A hlavně to nikdo neřešil, protože napadlo, sníh ležel, jinak než skrz něj to nešlo a jinak než na SL nebo GS taky ne.

07.10.2009 14:29:46 #57 

administrator

(Petr, ) No to jsi to spočítal asi dobře, ale podle mého nejde až tak o plochu lyže, ale o její tvrdost. Slalomka má většinou 2 tit. pláty a ty mají za úkol udržet špičku a patu lyže co nejvíc přitisklou ke svahu. A podložka pod vázáním to jen utvrzuje. Naopak prašanka má za úkol špičku a patu co nejvíce udržet nad sněhem !!!! To jsou dvě naprosto odlišné vlastnosti, které se nedají kombinovat. Zjednodušeně – slalomka na koncích tlačí ke svahu co jí síly stačí a prašanka tlačí přesně naopak !!!

07.10.2009 14:38:43 #58 

administrator

(Petr, ) Že ti vyprášíme kožich, týý holka drzá, týýý........... Prej – kluci ušatý !!!!!! Týý kafko jedna.........

07.10.2009 14:57:41 #59 

administrator

(Tom, ) Tak ono by se dalo koupit Rossi zenith a tam se da lehce menit nastaveni tvrdosti lyze takze by se teoreticky dal splnit jeho pozadavek na vetsi univerzalnost lyze

http://www.rossignol.com/index.php?…

07.10.2009 15:48:35 #60 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) podstata mojí reakce na Ivanovu „výzvu“ přece byla v tom, že jsem potvrdil, že dřív bylo normální, že nebyly speciální lyže do prašanu a že i teď se lze obejít bez širokánskejch speciálek-prašanovek… Já jsem si zajezdil docela dobře na svejch lyžích (už ani nevím, zda OS 186 nebo SL 165) tam, kde Dřízhalka na širokánskejch a dlouhejch Kneissl speciálech. Rozdíl byl – já jsem projížděl a občas se opřel o podklad, ona plula na povrchu – radost jsme měli oba… Klidně si někdy do hlubokýho půjdeme zajezdit spolu Petře – vůbec si nemyslím, že by byla tvrdá špička takovým problémem – je širokánská a lze ji docela snadno udržet na povrchu a střed a patka se při správně zvolený technice dají dobře „prošlapávat“ pod sebe :-). Je to holt úplně jinej způsob jízdy než na pistě :-) – no a co – jsme snad lyžaři…

Nalezené položky: 63 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

dnes 12:05:39 od oblouk

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 11:15:54 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox