skialpy na sjezdovce? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

skialpy na sjezdovce?

04.10.2009 23:43:35 #1 

administrator

(Jirka Březina, jiri_brezina@centrum.cz) Ahoj, potřeboval bych radu. Jsem lyžař – začátečník a rád bych si koupil lyže. Kamarád jezdí na skialpech a hrozně mě do nich tlačí, já ale nevím jak se k tomu postavit. Na lyžích to moc neumím a rád bych se nejdřív zajezdil na sjezdovce, než začnu zkoušet nějaký prašan. Otázka – má pro začátečníka cenu kupovat skialpy? Dá se s takovými lyžemi strávit týden na sjezdovce, nebo je to trápení?

05.10.2009 08:42:41 #2 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) víš, že s teréním speciálem se dá docela pěkně jezdit po normálních klikatejch silnicích a dokonce i po dálnici. Vypadá to divně, zatáčky si na tý vysoká koze a hrubým dezénu moc nenaklopíš (což je na jízdě na motorce to nejlepší)… Podobně je to i se skialpovejma lyžema na sjezdovce – pro toho kdo do umí – ale je to blbost nesmírná a trápení veliký. Ve chvíli, kdy se máš zdokonalovat (nebo dokonce učit) správně na lyžích stát a sjíždět je to nesmysl. Kup si normílní (třeba i starší) lyže s R 12 – 16 v délce cca – 10 od tvojí výšky a středem nad 68mm. Až to na nich zvládneš na sjezdovce můžeš s nima kliďánko i do hlubšího a hlubokýho a pak, tak za rok – dva začni uvažovat o speciálech na skialp. V tu dobu už budeš vědět, že to maj bejt tvoje druhý lyže – ne jediný :-)

05.10.2009 12:14:20 #3 

administrator

(Luboš/Freeski, ) Ahoj, souhlasím s tím co píše HOnza, protože lehké skialpové speciálky ti na sjezdovce moc radost neudělají. Sjedeš ji, ale radost to není, zvášť když se chceš zlepšovat. Hlavně to ale platí o lehkých skialpových botách. Další možnost je pořídit si lehké/lehčí freeridové lyže. Oproti skialpovým jsou těžší, ale jízda i na sjezdovce je o něčem jiném. Takové už má snad každá skialpová značka, např. G3, Ski Trab, Black Diamond. Lyže kolem 90 mm ve středu jedou slušně na tvrdém, užiješ si na nich volný terén a nejsou zase až tak těžké. Ovšem důležité je ujasnit si, jakou formu skialpu budeš provozovat. Pokud něco jako běžkování se stoupacími pásy, pak nedoporučuju zkoušet najít jediné lyže na to i na zaježdění si na sjezdovce. Podle mě takové neexistují. Ale pokud ti nesejde na „pár gramech“, protože nahoru půjdeš kvůli tomu, aby sis užil sjezd, pak myslím najdeš lyže, které budeš moct využívat na oba účely. Zase je to kompromis, ale ne tak velký, abys ho nedokázal zkousnout. Já mám na skialp i ježdění jedny lyže, nejsou nejlehčí, ale jedou skvěle. To je to, co chci. Nakonec ještě musím dodat, že pokud na lyžích moc neumíš, doporučuju nejdřív nějakou průpravu na sjezdovce a teprve pak se pustit do hor. Můj názor je ten, že než neumět lyžovat a dělat skialp, je lepší vyrážet na běžky. Tím nechci říct, že bych měl něco proti běžkám nebo nelyžařů, naopak, na „cestování po horách“ jsou běžky pohodlnější, levnější a terény dostupnější, přičemž se nemusíš zabývat lavinovou problematikou a podobně. Takže nějaký závěr: já osobně bych jako ekonomicky optimální variantu viděl pořídit starší sjezdovkové lyže a skialpy si ze začátku půjčovat – více modelů různých šířek a až zjistíš, co je pro tebe nejlepší, pořídíš vybavení s jistotou, že ho nebudeš za chvíli prodávat.

06.10.2009 12:39:21 #4 

administrator

(Jirka B., ) děkuji za rady! říkal jsem si to taky, že nejdřív je třeba se naučit jezdit, teď jste mi to potvrdili.

06.10.2009 13:21:08 #5 

administrator

(Pat, ) V podstatě souhlasim s tim, co je výše napsáno. Pokud zatím moc nejezdíš, asi bych raději koupil lyže na sjezdovku a pořádně se do toho dostal. Pokud se dostaneš do Alp, stačí vyjet mimo sjezdovku a potrénovat jiný povrch, což na skialpech budeš sakra potřebovat.:-) Pokud půjdeš s kamarádem zkusit výšlap a sjezd volným terénem, je lepší si ze začátku lyže půjčovat, protože každý to má hozené trochu jinak a je dobrý nasbírat nejdřív svoje vlastní zkušenosti a podle toho se rozhodnout při nákupu skialpových lyží. Já jsem to nakonec vyřešil jedním párem na sjezdovku, jedním na freeride a jedním na skialp, protože mi vadilo pořád řešit nějaké kompromisy. Jo a nezapomeň taky věnovat úsilí lavinové problematice.

14.01.2010 09:55:55 #6 

Honza_Janky

Lubosi, muzes prosim prozradit, ktere lyze pouzivas na skialp i jezdeni? Prave neco takoveho hledam. Jsem sjezdar (amatersky zavodnik) a hledam neco, na cem muzu v ceskych podminkach vyslapat kopec a nejspis po sjezdovce si to pekne uzit dolu. Ze vsech moznych diskusi jsem nasel tip – K2 Shuksan. Pripadne jsem videl nabidku na Volkl Snoweagle (ty uz jsou ale dost tezke, cca 1800g). Jak delku bys na tyhle ucely doporucil? Diky

14.01.2010 10:01:58 #7 

Honza_Janky

Pate – stejne jako mas 3 pary lyzi, pouzivas i troje ruzne boty nebo mas jedny na skialp i jezdeni? A ktere to jsou? Chci koupit svou prvni vybavu na skialp do ceskych hor a tak sbiram info. Viz. dotaz na Lubose ohledne lyzi. Ceny vybavy jsou brutalni a slapnuti vedle by bylo trochu bolestive :-( Diky

14.01.2010 11:44:59 #8 

Luboš - FREESKI muž

>> #6, Honza_Janky, 14. 01. 2010 09:55:55

Ahoj, já musím říct, že už neprovozuju to, co by se dalo nazvat skialpem, sice chodím, ale abych si to následně sjel dolů. Tomu je přizpůsobený výběr lyží. Takže pokud ti jde víc o chození, budeš chtít vybavení úplně jiné. Jezdím na Salomon Czar, vázání Naxo (zatím, pokukuju po Marker Duke) a normálních sjezdařských botech. K tomu jsem se dobral po letech chození a ježdění v Nordikách TR12, Diamir Freeride a postupně lyžích od 70 do 100 mm (které ale nikdy nebyly čistě skialpové – Rossignol Pow Air Pro 70 mm, Scott Punisher 89 mm, Line Prophet 100) Vzhledem k tomu, že zatím ty sám nevíš, co ti bude sedět, nemůžou to vědět ani ti, kteří ti doporučují konkrétní modely;-). To neznamená, že se nemůžou trefit do tvého vkusu, ale pokud budeš brát v potaz takovou radu, měl bys posoudit kolik různých modelů skialpových, případně ideálně i užších freeridových a sjezdovkových lyží dotyčný vyzkoušel a měl možnost srovnat. Pak můžeš jeho radu brát jako podloženou nebo jen subjektiní zkušenost s jedním modelem lyží. Píšeš, že budeš chodit v Čechách nahoru a dolů po sjezdovce. Pak ti asi půjde o fyzický výkon a ne jak daleko dojdeš. Na to bych si pořídil lyže, které dobře jedou i když jsou těžší (all mountain, užší freeridovky, případně i lyže na sjezdovku). Unavíš se dřív a zajezdíš si líp :-) Pokud bys chtěl ale univerzální skialpovky, tak bych doporučil podívat se po něčem, na čem se hned nestrháš, ale taky si slušně zajezdíš, pro mě to jsou skialpové/ski touringové lyže kolem 90 mm ve středu. Jinak možná jako zavodníka sjezdaře, byť amatérského, tě mohou vlastnosti příliš lehkých skialpových lyží cestou z kopce nepříjemně překvapit. Zvlášť několik let staré modely. Nedá se paušalizovat, ale lyže dělané na ježdění dolů jsou na to opravdu lepší. Ty lehoučké jsou zase super na běhání do kopce. Takže zase – zkoušet, zkoušet, zkoušet. Případně zkus prolézt fórum TGR

14.01.2010 13:00:31 #9 

Honza_Janky

Ahoj, díky. Každopádně není to vůbec jednoduché. Moje představa byla podobná, jako píšeš o sobě, tj. chodit nahoru, abych si to následně užil dolů. Primárně v Čechách, tzn. po sjezdovkách, tzn. carvingově, tzn. rádius taky hraje roli, tvrdost lyží, atd., atd. Ale neměl bych se nahoru dohrabat úplně hotovej…tím se poměrně jednoduché zadání komplikuje… Každopádně díky za pár erudovaných postřehů, které si beru k srdci a jdu dál pátrat. Zdravím (Honza z lyžařského oddílu Ekonom – před rokem koncem záříjsme se viděli na Bohnischovych boudách v Čerňáku – víkend na kolách. Težko si asi ale budeš pamatovat :-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

včera 22:26:57 od BigBang

Crans-Montana: [Středisko]

včera 22:02:17 od mirjur

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:33:57 od Mefko1

Ester Ledecká

včera 18:44:23 od m3

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

včera 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

včera 00:38:48 od MMartin

vosky Skivo

02.12.2016 20:26:55 od Marek Bednář

Alpine Ski World Cup 16/17

02.12.2016 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

02.12.2016 16:18:08 od Martin_B