Samolepka na lyže - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Samolepka na lyže

07.10.2009 23:40:36 #1 

administrator

(fuchs, ) Chci si celé lyže přelepit samolepkou s mým motivem. Už to někdo dělal? Kvůli vodě ji nechám asi zalaminovat.

08.10.2009 02:37:23 #2 

administrator

(ivan, ) V 70. letech (20. století, aby bylo jasno) byly samolepicí fólie lyžařských firem módou. Prostě sis koupil „tapetu“ určitého modelu lyže. Tehdy jsem si polepil lyže Lange fólií Kästle. Vydrželo celou sezonu, samozřejmě bez laminace, a přesto, že fólie přelepila jen topsheet a zůstaly bočnice, na prvních závodech mi říkali „Ty vole, ty máš nový lyže!“
Smyslem té krátké módy tehdy bylo, že si lyžař koupí nálepku „svých“ lyží a uchrání si tak vlastní topsheet od škrábanců.

08.10.2009 07:06:34 #3 

administrator

(PetrAT, ) Lyže Lange? To mi nějak uniklo …

08.10.2009 08:37:50 #4 

administrator

(ivan, ) Asi tak v polovině 70. let to u nás byly velice oblíbené lyže, protože jedny z nemnoha dovážených. Pamatuju na tři modely: slalomka a obřačka, obě černé se žlutou, a nezávodní model Banshee, červený. Konstrukčně nevím, pravděpodobně sendvič s PU jádrem. Měl dělené hrany, přinejmenším slalomka. Vynikal dobrou cenou, bez záruky 2850 Kčs oproti cca 3000 ař 3500 u konkurence. Jako nová lyže (slalomka) bezvadně držela, ale byla tak na sezonu (TomáS by řekl, že vydržela si tolik, co Atomiky do sezony 08/09). Pamatuju, jak jsem se na nich jednou na konci sezony na Štítu Pardubic Javořáku, když jarní břečka brutálně zmrzla, zoufale šoupal kopcem dolů, držely už jen asi jako běžky.
Jejich začátky neznám, ale od roku 1978, kdy Rossignol koupil Lange, se dělaly v továrně Authier ve Švýcarsku, která tehdy Rossi patřila také.
Udělali tam dokonce echt závodní lyže, na kterých nějaký čas za mlada jezdila Olga Charvátová.

08.10.2009 15:49:59 #5 

administrator

(TomáS, ) To sis člověče nemohl těch 650 Kčs připlatit! Já si pamatuju, jak jsme chodili s kamarádem do tuzexu koukat na Salomon Equipe747, no a když nás to přestalo bavit, tak jsme jeli do Máje se dívat na Rossignoly. Měli bílý obřačky tuším, 3G a pak zelený slalomky, tuším 4S. Jako malej kluk jsem to měl jako zcela normální náplň odpoledne, abych pak večer mohl snít. Rózy stály 4.000 Kčs, což bylo 150% výplaty mého otce. V tu dobu jsem valil na Artis Beta s tím plastovým bordelem, co ti zůstaval na noze, jako vázání. Když už jsem byl pak na vejšce a neměl jsem prachy, tak jsem si ty bílý koupil v bazaru. Nevím jestli to byly přesně ony, na který jsme se dívali v Máji, ale pak jsem je stejně vohnul v Peci vedle Bramberku na takovým prudkým svahu. Už nevím jak se jmenuje. Salomona 747 jsem nikdy neměl a ani v Boingu 747 jsem nikdy neletěl. Ještě hold mám pár věcí, který budu muset v životě udělat.

08.10.2009 16:32:10 #6 

administrator

(ivan, ) Nemusel. Ty lyže byly oddílovej erár, snad právě ta hranice 3000,– byla důležitá pro nákup. Když jsem ještě předtím fasoval Fischer C4 Competiton, cosi jsem si připlácel, snad právě to přes 3000.
Artis Beta byla klasika, měla je i moje žena, když jsme se v Rokytnici seznámili. Jednou cca 1975 jsem na nich chvíli jezdil, když mi cosi odešlo na lyžích a od vlekařů v Rokytnici jsem narychlo splašil právě Bety. Rekreační děs té doby. Vázání Gertsch se k nám vozilo i poté, co ho už ve světě nikdo nechtěl. Princip ne tak špatný, realizace hrozná.
Nad Salomonem 555 a poté 747 jsem slintal taky. Sice jsme měli dobré Markery, ale měl je každý a člověk by se byl v té všeobjímající stádnosti přece jenom rád trochu odlišil. Taky mi nebylo dopřáno. Ani jsem nevěděl, že byly v Túzu. Až na výjimky v něm minimálně do poloviny 80. let žádná extra zajímavá lyžařská nabídka nebyla.
Btw, kdyby někdo věděl o nějakých starých vázáních a/nebo lyžích, mám zájem. Dík.

08.10.2009 17:07:34 #7 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) úplně starejch lyží z doby vo který píšete – mezi nima asi i Bety (ale s Markerem)… Pak mám plakát z roku 1982 na kterým jsem vyfocenej na ARTIS-test (byly to Bety) ve skoku a v oblouku na bouli na ještě nerozšířený horní části černý ve Špindlu (fotil fotograf celebrit Alan Pajer :-)) – plakát jsem tehdá dělal za účelem doporučení délek lyží :-) … – a s příslušným filmem kterej byl součástí tý kampaně jsem tehdá vyhrál soutěž reklamních filmů zemí RVHP :-).

08.10.2009 18:29:18 #8 

administrator

(HonzA, ) Mám Marker M4–12, asi tři Rotamaty… Ale to asi bude docela běžný, co?

08.10.2009 19:09:51 #9 

administrator

(ivan, ) HOnza:
No člověče, proč už to nevyšlo ve SNOW? Ve skoku se tam objevil už kdejakej obeďarovanej cucák, tohle retro, jestli je pěkný, by mohla bejt dobrá sranda!
HonzA: díky, ale právě Markery jsou to, co tady měl každej. Jestli tedy můžu specifikovat, zajímal by mě Rotamat LS (patní pružina byla ještě na lanku, ne jako u FD na šroubech, základna paty podlouhlá a s oky na sichrák) se starou dvoukloubovou špičkou Simplex Super (tedy ne už M4). A potom Marker řemenový, tedy jen otáčivý patní talíř s oky pro dlouhý řemen a zmíněná špička Simplex. Něco staršího už asi nikdo nemá, nanejvýš Kostelec ve firemním muzeu nebo Jirka Seidl doma.
Takovou starou celokovovou Look Nevadu II bych vyvažoval zlatem. Existovala i v pirátské kopii našeho družstva Lověna.
Asi ten svůj zájem dám do SNOW. Na půdách se možná ještě povaluje leccos. A každým děděním a jarními úklidy mizí nenahraditelné hodnoty.
Totéž platí pro staré prospekty, katalogy a lyžařské časopisy. Samozřejmě i knihy. Ne že bych to chtěl začít sbírat, ale je to cenný materiál, se kterým se dá hodně dokumentovat, ukázat a objasnit. A taky se samozřejmě pobavit.

08.10.2009 20:15:20 #10 

administrator

(HonzA, ) Myslím že jeden ten jeden Rotamat je LS. Simplex Super jsem měl, ale už je někde ve šrotu… Mrknu na to a když tak pošlu foto.

09.10.2009 16:30:34 #11 

administrator

(ivan, ) HOnza: tou starou Černou jsi mi připomněl, že už dávno chci pro historii zachytit staré názvy pasáží obou sjezdovek, které dnes už nikdo nepoužívá. Líbila by se mi montáž, kdy by se do současné fotky (letecké záběry tratí skiareál má) vkomponovala trať stará (myslím, že Hubert by nějaké staré zákresy mohl mít, aby je nevyhodil s odchodem do důchodu – nemá končit teď v říjnu?) + ty názvy. Jak se tratě změnily, názvy vyhnily a říkat dneska někomu, že tohle bylo na Čihadlech, tamto na Václaváku a že jsi na obrázku v Rukávu, budeš vypadat jako cvok.
HonzA: LS by bylo fajn. Jako vázání stálo za houby, ale je to cenný mezičlánek mezi posledním modelem lankovým a dalšími a je na něm krásně vidět, jak se to vyvinulo z vylepšeného kandahárového lanka. Díky.

09.10.2009 18:46:27 #12 

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) ČERVENÁ: nájezd z věže pak horní rovinka, generálšus, čihadla, dřevařská, nájezd na václavák, václavák (vpravo u lesa pak na pařízek) a šup na odpad, nájezd na katyn, katyn, hrobeček, dolní rovinka, edákova hrana, cíl… – každý místo mělo svojí historii – nejnovější edákova hrana :-)… Z toho všeho zůstala věž (zdevastovaná), horní rovinka, generálšus, asi čihadla a pak asi už nic – snad dolní rovinka :-)… – hezká a zajímavá byla ta sjezdovka :-)… ČERNÁ: nahoře se to snad člověče vůbec nijak nejmenovalo – bylo to úzký a na levou nohu a sloužilo to snad jen k cestě na černou sjezdovku, která v podstatě začínala rukávem – pak velkej hank (o dost prudší než dnes), rovinku a malej hank – což víceméně zůstalo…

10.10.2009 09:19:54 #13 

administrator

(Martin47, martin.pich@tiscali.cz) Tohle čtení ve mě vyvolalo řadu vzpomínek. Tady jsou. Někdy začátkem 70. táta přivezl sobě a mámě lyže Elan. Tátovy celé tmavě modré, s kovovým plátem a jasně žlutou skluznicí, osazené jednou z prvních Tyrolek, byla malá, černo stříbrná a na tehdy progresivní posun paty se musely použít kombinačky na otáčení válečku. Na máminejch, oranžovejch s červeným pruhem uprostřed by Marker Rotamat, pata ještě na lankách, která se dala posunovat tak, že se oddělala kovová destička pod patou a pod ní byla odpředu dozadu řada zubů držících lanko. K tomu měli pětipřaskové, žluto – tmavě modré Kastingery. Ty soupryvy byly v obýváku na výstavě dost dlouho (to mi po rodičích zůstalo a dodnes se v obýváku novinkama ve výzbroji kochám). Další v dnešní lavině vzpomínek je nádhera prvních lyží v reflexních barvách na sněhu. Pamatuji si hlavně Kästle a Völkly – ty zářily nejvíc. Potom červeno modře přebarvené hůlky od tyčí – poznávací znamení závodníků. Čím byly hole od klacků přebarvenější, tím byla prestiž závodníka větší. Lyžování na hmotě – dodnes musím mít na MTB otočné řazení, páčky mi vyhazují vylágrované palce z pádů na hmotě. A ten přejezd po naolejovaných válcích nahoře, a to utrpení při jídě na již suchých lyžích na vleku. To byla posilovna (dnešní ekologové by se z toho naolejovanýho kopce zbláznili). Vybavily se mi i některé z mých prvních lyží. Sulovky ještě s pastičkama a šněrovací kožené boty (když se nadojily, to byla váha a kosa. Artistky už Rotamatem z Barandova, Polsporty s kovovým plátem, První Atomiky ARC z Tuzexu za bony od veksláka, Elany z Pragoimpa (ty nervy v autobuse aby je ještě měli). No a oblečení? Strašně mě mrzí, že jsem neschovával tu řadu šponovek a bund s vycpávkama holení, kolen a rukávů made in doma. Javoru v Peci se říkalo Labuť, na Muldě vedl nejdelší vlek odnikud nikam a v přechodu na závěrečné stoupání byla lanka kotev tak krátká, že jsem visíval ve vzduchu. Tomu svahu vedle Brambergu jsme říkali Strž, Jednou jsme tam jezdili až do té doby, než nám mezi jízdami na vleku odjel sníh dolů v lavince. No a první kloubáky z prutů, kloub z hadice, chrániče z molitanu nebo hokejové a už třísky lítaly. A ještě připomenu žehličky na pevný líh a plynovou, vůni škvířícího a prskajícího vosku a končím. Skol

10.10.2009 14:13:31 #14 

administrator

(marťas, ) Ten svah s umělohmotnými koberci měli taky Deštným.Bylo to na Martě1 asi 300 metrů dýlka.Doteď mě mrzí že jsem si to tam na tom ani jednou nevyzkoušel.Ze začátku si to tam dost hlídali, bylo to jen pro členy místního oddílu v rámci letní přípravy.Vydrželo to tam až snad do roku 91.Jednou asi v roce 85 už jsme měli domluvený trénink, ale pak ten dotyčný co to domluvil někam odejel a soustředění na hmotě se nekonalo.Pády na ty docela tvrdé kartáče mysely být asi teda dost drsný a nechat třeba palec v díře koberce na to se bojím jen pomyslet.Ten plast moc kvalitní nebyl ty kartáčky na vrchu se prý lámaly a praskaly a cena byla docela pálka.Ani nevím kdo byl výrobce nebo odkud se to dováželo..Jinak Elany z Pragoimpa mám doma taky.Koupil jsem si je v roce 87 za svoje první prachy a byly to slalomky elan comprex s dělenýma hranama délka 195 cm.Stály tenkrát 3800 kčs.Vázko Marker MR.Hrany maj skoro původní o ručním broušení věděl tenkrát málokdo.Kdybych je znovu srovnal a naformátoval tak by zase jezdily.

10.10.2009 17:15:07 #15 

administrator

(TomáS, ) Dík, že si mi připoměl, že se to jmenovalo Strž. To byly časy. Byli jsme na vejšce, bydleli na Smrku v nějakoý chalupě, kterou ve sklepě protýkal potok, což byla jediná voda…ale to nám nevadilo, dokázali jsme vypít strašně vína a holky byly krásný. Když jsem byl na základce a měl jsem ty strašný Bety „pozor“ s koženejma přezkáčema, tak táta jednou donesl domů plastové červené boty Botas a věřte tomu nebo ne stříbrné Elánky se průhlednou skluznicí, kde od shora dolů bylo všude Elán. Protože Botasky nějak ještě nepočítaly s brzdičkama, museli jsme na ně přidělat, takový dřevěný špalíky, aby se brzdičkys došláply. Lyže byly pouze a jenom opřeny o zeď v mém pokoji a celé noci jsem na ně čuměl. Když jsem pak s nima byl na sjezdovce a měl lyže odepnuté, tak jsem zásadně jednu lyži otočil, aby všichni mohli vidět mé lyže i mé fantastické průhledné skluznice. Jo to byly hodnoty:-))) Nejvíc jsem těšil na lyžák až se budu moct vytahovat. Ze třech tříd, tam byly pouze 4 značkový lyže. Jeden blbeček z Béčka závodně lyžoval a měl Kneissle White Stary, spolužák, co se pak v 18 zabil v autě měl Blizzardy a jeden učitel Rózi. Jo, jo… Před pár lety mi náš mladej, když mu bylo tak 16 řekl, že už u nás lyžovat nebude, že je to o ničem, že jedině v Rakousku…a myslel to vážně…Kapitalismus není špatnej, ale děti bychom měli posílat tak na dva roky někam do socíku. Jo a pak jsem měl takovýho obrovskýho bílýho Markera s velikánskou našlapovací dlouhou patkou (asi M40), s tím jsem spal v posteli 2 měsíce. T

10.10.2009 21:19:08 #16 

administrator

(Martin47, martin.pich@tiscali.cz) Taky jsem jezdil na takovou chalupu – do Obřího dolu. Nejdřív tam byl jediný zdroj vody potok kousek od chalupy a pak se tam svedl hadicí pramen. Doteď cítím tu úžasnou svěžest při čištění zubů. Kam se hrabe Orbit. Taky tam byl sucháč v takovým přístavku z prken s mezerama. Když chumelilo, uživatel se musel k díře nejdřív proházet závějí. Mý první ubytování na horách bylo ale jiný. Táta chvíli učil s řídícím panem Sochorem v Peci a když se oženil a odstěhoval, pan Sochor ho nechal i s partou z vejšky nocovat o zimních prázdninách ve školní tělocvičně na žíněnkách. Na večeři se chodilo dolů do Hvězdy a protože to bylo krásně uklouzanou cestou dolů, hlavní kritérium nákupu zimních bot bylo aby klouzaly. Byl jsem jedinej malej kluk v partě a každý večer jsem na Hvězdě obehrál v Pexesu jednoho ze spolužáků rodičů o dorta ze zaklený vitríny . Naši si to uměli zařídit. Tak postupně narůstaly známosti v Peci a pak, když to v tý škole někdo zatrhl, vystřídali jsme hromadu různejch chat po známejch. Docela paráda. No a v tý Strži, to byl vlastně dnešní Freeride, akorát že na 205cm obřačkách. Další Freeride býval tradičně na jaře pod Studnou. Jednou tam kamarádovi při přezouvání ujela lyžáka dobře 400 metrů. Byla vůbec klika, že ji našel. Byli jsme takový magoři, že jsme neváhali na tu studnu tahat hodinu nahoru i klacky na slalom a mydlit ho tam ve firnu v korytech po pás. Ale aby si mlaďáci nemysleli, že žijeme jen nostalgií a bulíme do piva. Dnes mám v lyžárně dvoje WC slalomky, dvoje WC obřačky, jedny na sjezd, jedny odladěný racecarvy a dvoje skialpy. A do těch sjedovejch lezu v Nordikách Dobermanech 150.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Hinterstoder Wurzeralm - hit pro děti do 10 let

Hinterstoder a Wurzeralm v kouzelné kulise pohoří T...
10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

včera 19:11:33 od AntonByckov

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 14:49:07 od MMartin

Klínovec: [Středisko]

včera 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

09.12.2016 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo