Jaké rekreační lyžáky? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Jaké rekreační lyžáky?

16.10.2009 09:00:26 #1 

administrator

(O. Weber, oweber@seznam.cz) Zdravím, mám dotaz na rekreační lyžáky. Syna po školním lyžař. výcviku chytlo lyžování, tak jsem minulou sezonu po dlouhé době taky začal. Když čtu různá fóra, tak je výběr úplná věda. Lyžáky jsem měl zatím jen z půjčovny. Líbí se mi – HEAD Edge+ 10 HP HeatFit např. (http://www.sjezdove-lyze.cz/…-bk/or/1040/ ). Prosím jakou velikost si mám koupit, nohu mám 285 mm, šířku 103, váha 76kg. Jsem lyžař amatér, tak asi spíš nějakou pohodlnější, abych v tom moc netrpěl :-). Ale to je jenom můj amatérský názor. Víc, jak ty 4000,– se mi dávat nechce, je to max. strop. Předem za reakce a rady velice děkuji.

16.10.2009 09:55:31 #2 

administrator

(TomáS, ) Jedna z největších otázek u lyžování. Dobře, že ptáš a uvažuješ o tom. Boty jsou totiž základ a mnoha lidmy na sjezdovkách zcela podceňovaná věc. Mají vše super, ale boty špatné a navíc ještě koupené špatnou velikost. Kdybys ještě napsal jak lyžuješ a na jakých lyží, mohli bychom ještě probart výběr typu boty. Jestli by náhodou nebylo vhodnější sáhnout po botě spíše v rozsahu 80–100. Nemusíš se bát, i takové boty by byly velmi pohodlné. Za cca 4 tisíce určitě botu koupíš, můžeme i dát nějaké typy dle toho od kud seš. Teď k velikosti. prakticky všichni kupují boty velké, což je největší chyba, kterou můžeš udělat. Máš nohu přesně o 1cmm delší než já a o 2mm užší. rada bude jednoduchá. Mé pohodlné boty byly vždy velikost 28,5. Tj. Měly bys koupit botu maximálně 27,5. Já používal boty tvrdší s menší vložkou, v tvém případě se botička ještě více vytáhne, tj. považoval bych tento rozměr za maximální!!!!!! Budeš-li mýt na výběr z více bot vol tu, která tě bude na šířku užší, i když to bude v prodejně třeba vyloženě nepříjemné. Na netu najdeš mnoho návodů, jak postupovat. Tj. základ, že bota musí být na první dojem malá (až nepříjemná). Před zapnutím se přední prsty ve předu dotýkají, po zapnutí jsou přesně. Pro ujištění, že nekupuješ botu malou nebo naopak velkou, vyndej v prodejně botičku a strč nohu do skeletu. Se špičkama ve předu bys neměl mít za patou více než 1,5cm. 2 cm jsou už s otazníkem a osobně bych do toho nešel. Hlavní problém je v tom, že lidi chtějí pohodlné boty již v prodejně, když to uděláš, budeš je mít, ale po týdnu budou k lyžování nevhodné. Musíš naopak koupit boty z počátku nepříjemné (uzké, menší). Po třech dnech ježdění se vyšlápnou a budeš mít dobře sloužící botu. Lidi se ale bojí a kupujou vždy raději větší. TO NEDĚLEJ!!!!!!!! PS. Mé tenisky jsou US 11,5 až 12, lyžák je US10,5, tak nějak by to mělo být i u tebe a platí dvojnásob u takových „bačkor“, které chceš koupit.

16.10.2009 10:03:00 #3 

administrator

(TomáS, ) Sportissima bych ti ale raději doporučil tyhle lange: http://www.sjezdove-lyze.cz/…80-lht/4423/ nebo tyhle salomony. http://www.sjezdove-lyze.cz/…-sport/7809/

16.10.2009 10:08:54 #4 

administrator

(TomáS, ) příspěvky číst, množství překlepů a pravopisných chyb je otřesné:-))

16.10.2009 12:49:34 #5 

administrator

(Weber, ) Velké díky za rychlou reakci a hodně podrobné rady. Ty boty, co jsem měl z půjčovny, byly dost nepohodlné a musel jsem se během dne úplně zout a nohám ulevit, proto jsem chtěl nějaké pohodlnější. Jak člověk není moc zvylký, tak možná, že v průběhu celodenního lyžování nohy trochu otečou, zvětší se a lyžáky jsou potom dost těsné. Byla to vždy obrovská úleva, když jsem se vyzul. Ale byly to lyžáky z půjčovny, tak nevím jak se budou chovat nové po vyšlápnutí. A také nevím, jak která firma a i jednotlivé typy, mají přizpůsobivé botičky. Nebo je to vesměs stejné a botičky se většinou vytáhnou a noha v botě „kloktá“? – pokud se nekoupí, jak píšeš menší velikost. Mé pohodlné boty jsou 9,5 nebo 44, tak to odpovídá přesně, jak jsi napsal, že máš nohu o 1 cm měnší (http://www.sport-live.cz/…rt-live.html ). Lyžování je jen vyloženě rekreační, jižní čechy = sjezdovky do 0,5 km, žádné velké kopce – http://www.skicihadlo.cz/pages/ , http://www.skibystrice.cz/index.php?id=1 . Lyže mám staré rovné nějaké Head, ale chci nějaké nové, ale na to mé ježdění by asi do cca 4000,– stačily – : např. Blizzard – RX IQ blue + IQ 3.10 ; SIGMA X-CROSS 8 + vázání IX 3.11 oboje za ty 4000,–. Ale klidně si nechám doporučit jiné – trochu tolerantnější k chybám lyžaře, když budou i levnější, jenom dobře. Ještě jednou díky.

16.10.2009 13:29:46 #6 

administrator

(TomáS, ) nemusí být úplně záležitostí boty a dokonce v úplných „bačkorách“, tě to může trápit. Moje skorožena na to dost trpěla i přesto, že měla boty velmi pohodlné. Někdy se dokázala za strašnýho jekotu zout rovnou na sjezdovce. Jde o to, že si v botě bortíš klenbu a noha nemá ze spodu adekvátní podporu. Někdo na to trpí víc, někdo míň. Řešením jsou vložky vytvarované dle tvé nohy, které tomuto zabrání. Bohužel jejich cena je od 1.000 do 2.000 Kč. V tvém případě bych to zkusil bez nich a pak by se vidělo. Jak popisuješ nemáš příliš vysoké nároky na výkon, takže výběr bot (Heady nebo třeba ty Lange) jsou v pořádku. I přesto, že nemáš vysoké nároky na výkon, nerezignoval bych na velikost boty, jako to často lidé dělají. Jde o to, že tě bude bota trápit max. jeden týden (nebude úplně pohodlná, možná v nevydržíš celý den a budeš ji muset na chvíli sundat), ale další roky bude sloužit dobře. Kluci co lyžují hodně ve svých nových botách na poprvý doma nevydrží ani 20min. Správný postup by tedy byl, koupit boty (u tebe tedy max.27,5) a pak v nich každý večer u televize trávit několik hodin. Když v nich takhle odsedíš třeba 15 hodin určitě tě pak tolik nepotrápí na sjezdovce. Hlavním vodítkem je tedy velikost skeletu bez botičky do 1,5cm. Pozor!!! V případě, že ti bude třeba velikost 27,5 těsná, NIKDY se nenechej ukecat na velikost 28. Jdeš totiž do většího skeletu a to je ŠPATŇE. Skok z 27 na 27,5 není tak strašný, protože je to stále stejný skelet a botička se stejně vytáhne. V prodejně se tedy rozhoduj rozumem a ne pohodlím. Pohodlné boty při zkoušení, je MOR LYŽAŘŮ. I u těchto rekreačních bot bys měl mít první pocit podobný tomu, „tak v tomhle určitě ne“. A možná ještě poslední rada. Šel bych třeba někam do skutečně specializované lyžařské prodejny, tam bych zkusil s prodavačem (který tomu bude rozumět) to sehrát na nečisto a pak třeba až vyrazit na ostrý nákup do Sportissima, kde ti těžko někdo skutečně poradí. Poslední dva dny v práci se fakt nudím, je to vidět:-))

16.10.2009 14:22:51 #7 

administrator

(Weber, ) Přeci jenom si lyžáky, jako rekreační lyžař nekupuju na jednu, dvě sezóny, tak bych nerad udělal nějaký špatný výběr a na sjezdovce trpěl a ne si užíval. Díky za cenné rady. Hezký sněhový víkend.

16.10.2009 14:28:22 #8 

administrator

(HonzA, ) Báječné řešení na podporu klenby za rozumný peníz je samolepící podpora klenby, která se dá koupit ve zdravotních potřebách. U mně, do hodně těsných lyžáků, byla nejlepší o jednu velikost menší než mám nohu a cena je kolem 100 Kč za pár.

16.10.2009 16:53:41 #9 

administrator

(zbyněk, kupcikz@quick.cz) k tomu co ti píše TomáS je těžké nějakou další radu přidat. Já mám velikost nohy 275, lyžáky 265 (občas přemýšlím že stačilo 260). Ta zmínka o tom že když povolíš přezky cítíš špičku boty je taky přesná. Takže to opakuju jenom proto abys to měl i od někoho jiného a neudělal ve finále špatné rozhodnutí. Pokud jde o bolest při prvním použití tak jsem trpěl asi 6 dní než to bylo snesitelné. Ještě jednu poznámku : hlavně nenechej nové-zánovní boty přes noc vymrznout třeba v autě, protože ti hrozí že se do nich ráno nedostaneš!!! Je to docela blbá situace. Tak dobře vyber.

16.10.2009 21:12:41 #10 

administrator

(emil, ) Já bych jen dodal k výběru bot svou zkušenost: při koupi bot jsem měl problém s šířkou nohy v nártu. Nakonec jsem našel Dalbella co mi celkem seděly. Při tvarování botičky v prodejně mě po půlhodině bolely nohy, ale říkal jsem si že to časem povolí. No možná ano, ale ne natolik, abych boty během lyžování nezouval, abych ulevil nohám. Nakonec jsem se odhodlal k tomu, že jsem vzal šmirglpapír, pilník a nůž a oškrábal a obrousil vložku na výšku a stěny boty. A je po problému. Tím chci říct, že určité nepohodlí (pokud jinak bota vyhovuje) lze řešit jednoduchou amatérskou úpravou.

06.09.2010 11:30:30 #11 

janas

Ahoj, vloni po sezoně jsem si koupil nové lyže, tak bych je chtěl otestovat – nejlépe v krkonoších. Muzete mi dopručit nějakou jednodušší sjezdovku a ubytování někde v blízkosti? Díky moc!

08.09.2010 22:44:24 #12 

HOnza muž

>> #11, janas, 06. 09. 2010 11:30:30

Skoro všude najdeš co hledáš – jen to nesmíš hledat o Vámočních prázdninách – to jsou plný všechny kopce a obsazený ubytovací kapacity. Doporučuju Mísečky v prosinci do 23.12. nebo první tři týdny v lednu. My tam v tu dobu právě z toho důvodu pořádáme workshopy Vylepšovací lyžování – v tu dobu je výběr z velmi snadných i středně náročných a poloprázdných sjezdovek stejně jako jsou k dispozici příjemné ubytovací kapacity :-).

www.vl-snow.cz

10.09.2010 09:33:04 #13 

janas

Honzo, děkuju za rady. mrknu se a snad najdu nějaký info o ubytování na internetu. Takže Vánočním prázdninám se radši vyhnout :)

10.09.2010 19:40:08 #14 

HOnza muž

janas, 10. 09. 2010 09:33:04

O Vánočních prázdninách lze lyžovat cca do 9,30hod. což mi přijde dost málo :-). První týden v lednu je naproti tomu v podstatě ideální, protože sjezdovky jsou uježděné, upravené, prázdné a všude je podstatně levněji. Podívej se na náš kalendář – víme proč jsme volili termíny a místa tak jak jsme je zvolili :-) www. vl-snow.cz.

www.vl-snow.cz

10.09.2010 19:40:13 #15 

HonzA_ muž

A nebo se podívej sem – je tady pár zájezdů na akce VL – http://www.hanka.cz/vl-snow/

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

14.09.2010 15:38:41 #16 

janas

koukal jsem na to, vypadá to fakt zajímavě, na podzim jsem ještě nikdy nelyžoval. Popřemýšlim o tom, stálo by to za to. Koukal jsem na kamarádův web , co jezdí do Alp pravidelně http://lyzovanirakousko.blogujem.cz/
fakt si to chválil. Každopádně díky za tip, ještě se ozvu, až se rozhodnu. Zatim Díky.

16.09.2010 15:55:08 #17 

janas

Honzo, tak jsme se rozhodli. Probrali jsme to s přítelkyní a jako vždycky ona rozhodla – jedeme do rakouska http://www.casamundo.cz/rakousko/ ale až těsně před vánocema. nemělo by tam být tolik lidí a je to ještě mimo sezona. Budeme ve středisku Alpbachtal http://www.zimni-alpy.cz/…/alpbachtal/ nikdy jsem o tom neslyšel, tak jsem zvědavý. Ale hodnocení to má docela vysoký. mohlop by tam být docela veselo http://www.alpbachtal.at/ jinak díky za radu, napíšu pak jaý to bylo.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 20:18:49 od BigBang

Ester Ledecká

dnes 18:44:23 od m3

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

dnes 00:38:48 od MMartin

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:46:24 od fischerbl

vosky Skivo

včera 20:26:55 od Marek Bednář

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

včera 16:18:08 od Martin_B

Krátký nebo dlouhý oblouk

včera 09:32:46 od Vvladimir