funcarving - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

funcarving (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 65 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

08.11.2009 19:20:19 #31 

Jenos

>> #30, Driv3r, 07. 11. 2009 14:55:56

Nesmíš zapomenout na to, že v Alpách se pohybuje na sjezdovkách většina lidí, kteří jsou tam na dovolené a vůbec jim nejde jen o to zalyžovat si, ale užít si pobyt na horách, zapařit někde v Aprés Ski, dobře se najíst atd.. Zatímco čeští lyžaři jsou věšinou lyžařští nadšenci, kteří lyžují do roztrhání těla, pak padnou do postele a další den znovu mezi prvními na svah… Jinak vlastnosti carvingových lyží využívá každý, ať jede smýkaný, driftový nebo čistě řezaný oblouk…

08.11.2009 22:15:52 #32 

karf muž

>> #1, rejnok, 01. 11. 2009 17:29:30

takový článek by nebyl vůbec na škodu. i kdyby to kritizovalo tisíc „odborníků“ na lyžování, tak by alespoň veřejnost měla povědomí o tom, co je na lyžích možné.

08.11.2009 22:27:59 #33 

karf muž

>> #3, Jenos, 01. 11. 2009 20:02:07

upřímně považovat vyznavače stylu fun(hand, radical, extreme,…)carving za exota a mít z jeho jízdy legraci může jen člověk fyzicky a duševně slabý. tvrdit, že „funcarving učí špatné návyky ke klasickému lyžování potažmo carvingu..“ mi taky přijde hloupé. fun je styl a vše ostatní je tomu podřízené.

09.11.2009 08:42:10 #34 

Martin430

>> #33, karf, 08. 11. 2009 22:27:59 Jsem tedy fyzicky i duševně slabý, protože tvrdím, že funcarving učí špatné návyky pro lyžování. A považuji vyznavače stylu „hand, radical,extreme, …“ za exoty. To v lepším případě. A doporučuji jim naštívit jiný portál, kde budou přijati s mnohem větším pochopením.

Skol. P.S.: jak se vlastně zdraví tihle lidi ? FUN ? nebo FUŇ ?

09.11.2009 09:15:20 #35 

Pavlos muž

Na carv.cz si tohoto vlákna už všimli a jak je jejich „dobrým“ zvykem, opět buší pěstičkami do stolu a kritizují. A opět jen na svém serveru.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

09.11.2009 09:44:03 #36 

karf muž

>> #34, Martin430, 09. 11. 2009 08:42:10

a jaké ty špatné návyky konkrétně myslíš? jet čistě po hranách v celé délce oblouku? zahajovat oblouk na vnitřní lyži a v oblouku jí víc (až na 100%) zatěžovat než vnější? nebo dokonce nechávat hůlky doma? :-)

09.11.2009 10:17:09 #37 

TomáS muž

>> #36, karf, 09. 11. 2009 09:44:03

Jsem asi mnohem větší liberál, takže si lyžujte jak chcete a je taky normální, že každý brání svůj oblíbený styl. Nevadí mi dokonce ani snowboardisti, až na ty co jezdí šusem dolů a myslí si, že nikoho netrefí, protože věří, že to mají pod kontrolou:-))) Teď k tomu FUNu. Rozdíly mezi dobrým funcarverem a lyžařem zvládající racetechniku.

1. Lyžař má na rozdíl od Funcarvera oblouk více pod kontrolou a mnohem snadněji změní v případě nutnosti směr. Jeho pozice na lyžích bude vždy stabilnější.
  2. Lyžař jede větší část oblouku na hraně a to zejména na té vnější lyži. K zahájení oblouku dochází již pří jízdě po vrstevnici, tedy mnohem dřív a i rychleji. Funcarver musí nejdříve natočit lyže směrem po spádnici a teprve až tam dochází k jízdě po hraně a to zejména té vnitřní, mezi tím náš lyžař už drží 1/4 oblouku čistou hranu. Při zatížení vnější lyže a velkém náklonu těla do oblouku NEMÁ funcarver ani 30% stability a schopnosti oblouk regulovat jako lyžař.
  3. Náklon trupu. Funcarver se záměrně ke svahu naklání, čímž zrtrácí stabilitu a schopnost lyže ovládat a je spíše vezen. Lyžař se naopak od svahu odklání, což mu naopak stabilitu zajišťuje.
  4. Funcarver záměrně vytáčí pánev do protirotace, což mu pak umožnuje předstrčit vnější nohu do oblouku. Výrazním předstrčením vnější nohy ztrácí tlak na lyži a ten musí nahradit svalstvem, což jde stejně špatně. Lyžař pánev nevytáčí, snaží se ji udržet vždy kolmo na směr lyží a vnější nohu navystrkuje dopředu, naopak se snaží jí držet pod tělem, aby se přenos váhy udál přes zafixovanou pánev a nohu pod ním, tedy za minimálního tlaku vytvořenýho svaly.

Závěr: VE VŠECH ZÁKLADNÍCH BODECH funcarving dělá vše zcela OBRÁCENĚ, než ta technika, o kterou se tedy snažíme. Takže se nemůžeš divit, že učí špatným návykům, protože pro nás špatným návykům učí. Můžeme probrat bod po bodu, jestli chceš…

09.11.2009 10:26:10 #38 

ivan

>> #36, karf, 09. 11. 2009 09:44:03

„a jaké ty špatné návyky konkrétně myslíš?“

Bez ohledu na to, jestli to někdo nazve přímo „špatnými“ návyky nebo jinak: pokud OPRAVDU hledáš odpověď, podívej se na web skiplusu a na jarní (březen, scroll back na str. 2) a současné (nejnovější) rozbory a diskuse týkající se jízdy jednoho výborného funcarvera, který se snaží jezdit na obřačce způsobem té lyži odpovídajícím. Je to poměrně dost čtení, dost argumentace i výkladu, můžeš se zapojit a pobavit se o tom i s tím jezdcem. A až to absolvuješ, budeš mít i odpověď. Jestli s tím budeš souhlasit, už je tvoje věc.

To abys měl informace z první ruky a nevedly se roky furt stejné komické přestřelky.

09.11.2009 10:41:13 #39 

karf muž

>> #37, TomáS, 09. 11. 2009 10:17:09 pro fun předpokládám ideální podmínky – ráno, tvrdý manžestr, minimum dalších lidí.

1. souhlasím s tím, že v oblouku jedu na hranici. většinu váhy mám na vnitřní lyži a částečně se opírám také o ruku/ruce. stabilita? pokud lyže podklouzne tak jedu po tečně rovně opřen o ruku zadek a nohu. nic mi nebrání lyžím povolit aby se zase zařízla a pokračovat v oblouku. při racecarvu při podklouznutí je z toho nejisté balancování a záleží jen na dovednosti lyžaře jak to pobere regulace oblouku? změna rádiusu? je vůbec potřeba? pokud na sjezdovce jsou lidi tak je nejvyšší čas vytáhnout hole a jezdit normálně. racetechnika naopak svádí k riskování a ježdění mezi „živýma brankama“-lidma těsněji…

2. moje stopa jsou 2 180° oblouky cca 0,5+ metru od sebe. mezi obloukama je přehranění rychlé a oblouky na sebe bezprostředně navazují souhlasím s tím, že přehranění při race ve vyšším postoji je rychlejší a pro jízdu mezi brankama nutné. ale fun je takový pozvolný a plynulý.

3. tady vidím zásadní nevýhodu fun stylu. ležím na zemi, nic nevidím a jsem zranitelný. stabilita viz 1

4. tlak na špičce/patě při fun záleží na nákleku a podložení paty. já mam dalbelo kryton, které jsou v nákleku měkčí než klasické boty a navíc mám pod patou ještě 8mm podložku (na fotce neni) takže v oblouku zatěžuju špičku lyže. při roubování fun na klasické vybavení je to posaz jako na záchodě. v ideálním případě s kvalitním vybavením – můj případ, je to dřep bez záklonu. protirotace? při funu se naopak přikláním ke svahu abych mohl být v kontaktu oběma rukama…

btw: koukni na tohle to není „funcarving“ http://www.youtube.com/watch?… toto asi ano http://www.youtube.com/watch?… a toto ano http://www.youtube.com/watch?…

09.11.2009 11:05:12 #40 

Driv3r muž

>> #31, Jenos, 08. 11. 2009 19:20:19

Právě že carvingové lyže by mely být o tom jezdit po hraně, vše ostatní ztrácí smysl. To potom mohu koupit rovné lyže a pocit z lyžování budu mít stejný. Samožřejmě, každý ať si jezdí co on ráčí. Jen říkám, že je minimum lidí co jezdí „čistě po hraně“ s krojenými lyžemi.

A abych neodbíhal od tématu, funcarvera jsem v alpách zatím neviděl :o).

09.11.2009 11:20:37 #41 

HonzA_ muž

>> #33, karf, 08. 11. 2009 22:27:59

Upřímně, FUN se mi nelíbí a nic zajímavého na něm nevidím. Ale „proti gustu žádný dišputát“, takže si tak v pohodě jezdi. Jinak současně dobrý funaře obdivuju za ty prostocviky, který na lyžích dokážou – ale z mého pohledu je to prostě taková gymnastika bez šťávy.

Nicméně jsem přesvědčený že to co píše rejnok: „o rozmachujícím se funcarvingu“ je spíš zbožné přání než realita. Dneska letí freeride/frees­tyle/park/twin­tip/velká šířka/široký gatě s rozkrokem proklatě nízko, ale FUN – sorry ta doba je už pryč. Prostě zůstala skupinka lidí kterou to baví, vidí v tom smysl a uspokojení. A to je v pořádku. Ale není to nic, co by se rozmachovalo.

Tak ať ti to jezdí a možná se na tom Zadově někdy uvidíme :-)

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

09.11.2009 13:32:04 #42 

Jenos

>> #37, TomáS, 09. 11. 2009 10:17:09 Krásně jsi to analyzoval…Dostal jsem se k PC až teď a popravdě už bych asi ani neměl sílu po těch všech rozborech tady vyvracet ty nesmysly, že funcarving je základ carvingu a vše mu je podřízené. Vše je prostě NAPROSTO OBRÁCENĚ A ŠPATNĚ proti klasickému lyžování, carvingu nebo racecarvingu…

09.11.2009 13:43:14 #43 

Jenos

>> #40, Driv3r, 09. 11. 2009 11:05:12

Ono jde totiž o to, že carvingová lyže jede prostě po hraně tak jako tak a i začátečníkům a méně zdatným lyžařům usnadňuje zatáčení nesrovnatelně oproti rovné lyži. A podíl smyku, driftu a čistého řezání se stejně se vždy mění s podmínkami na sjezdovce. Dokonce ani jezdci WC ne vždy čistě řežou a dle situace do oblouku nadriftují…Jinak souhlasím, funcarvera jsem v Alpách viděl jen zcela výjimečně, protože to prostě nikoho nezajímá a nebaví. I vzhledem k tomu, že jsou tam nesrovnatelně větší možnosti pořádného lyžování s ČR.

09.11.2009 13:54:18 #44 

Jenos

>> #33, karf, 08. 11. 2009 22:27:59 Člověče asi jsem duševně slabý… Rozbor proč a v čem učí funcarving špatné technice už ti tady napsal TomaS. Jestli chceš ale diskutovat o detailech můžeme v tom pokračovat… Mě by ale jen zajímalo co a jak děláš, když se odopoledne ocitneš na rozbité boulovaté sjezdovce s tvými funcarvy a bez hůlek. Pár takových jsem už viděl a věř nebo ne byla to veliká legrace. Nebo je pro funcarvery doba k lyžování jen max. dopoledne a poté už jsou někde v baru?

09.11.2009 14:04:54 #45 

gdak

Začíná to tu vypadat skoro jako v diskuzi na carv.cz. Mít fun jako modlu a všechno ostatní odsuzovat, no tak všeho s mírou. Nemyslim si že mi fun nějak kazí styl a navýky, ale nemůžu říct že jezdim dokonale. Ale když mi tu pár lidí co tomu zjevně rozumí dokáže, že na tom něco je, tak to aspon nezpochybňuju. Jestli vás fun baví, tak u něj zůstante a pochybuju, že vás někdo v tomhle threadu přesvědčí o opaku.

09.11.2009 14:14:39 #46 

Venca

Ahoj chlapi, já teda asi nejsem takový profík jako vy, ale z těch názoru mi tady jde hlava kolem. Vždycky jsem si myslel, že je úplně jedno, jak lidi jezdí, hlavně, že jezdí a baví je to, když má někdo nejlepší pocit z ježdění u fancarvingu, at tak jezdí, to samé u racecarvingu a nebo když někdo jezdí perfektním smykem ať si tak smýká, vždyt je to uplně jedno. Já osobně mám obřačky a slalomky a v alpách je celkem pravidelně střídám. Vždycky záleží na profilu a upravenosti kopce,když to jde, tak si klidně hrábnu oběma rukama pár oblouků a je to patáda, o kilák dál je krpál, tak si užiju smyk a za dalších 600metrů si dám pořádný race!!!Jasně, že každý styl má svoje pravidla, ale podle mě by to lyžování by bylo oničem, kdyby se mělo jezdit furt stejně. Tak at si každý jezdí jak ho to nejvíc baví. A nevěřím tomu, že Vy profíci frčíte na obřačkách pořád to samé jeden dlouhý oblouk za druhým!!!

09.11.2009 16:53:27 #47 

karf muž

>> #43, Jenos, 09. 11. 2009 13:43:14

Já osobně jsem v alpách funcarvera také neviděl. Viděl jsem tam miliony těch, kteří lyže evidentně nezvládali úplně perfektně. Neznamená to však, že nezvládat perfektně lyže je dneska trend :-) a jak jsi sám psal, do alp jezdí rekreanti a podle toho to tak vypadá.

K otázce „co odpoledne“. Protože kolena mám také jen jedny tak samozřejmě vezmu hůlky a přizpůsobím se terénu=sjezdovce rozorané smýkaři :-) Ale nevadí mi to. I s hůlkama se užije spousta legrace a občas ještě na hezký kus manžestru narazím tak to pěkně nakloním.

Jak psal teď Venca…co se na to podívat tak, že ty fun neumíš, nechceš, odmítáš a já nevím co všechno ale jiné baví. A ti co o něm nic neví, tak si rádi něco počtou. Třeba nebudou riskovat pád z lanovky, když takového „exota“ na sjezdovce uvidí. Telemark před lety byl překonán a dneska se k němu zase (možná) recesisti vrací. Chtějí si užít něco jiného. Nebýt členem šedého davu s nohama u sebe, kolínkama ke svahu a pícháním nevím kam…

09.11.2009 19:07:43 #49 

Mirek muž

Podle mě na celý problém koukáte ze špatné strany. Podle toho co píše TomáS, by závodník neměl vjet do boulí, protože tam bude smýkat s nohama u sebe, neměl by vjet do prašanu, protože tam pojede s těžištěm vzadu, se zatížením lyží 50/50 bez carvingu… Nemělo by se spíš řešit, co závodníkovi přinese jízda v boulích, v prašanu, ve volném terénu či krásně vyříznuté fucarvové oblouky? Lyžujeme snad pro radost a zábavu a funcarving má zábavu přímo v názvu :-)

10.11.2009 09:38:34 #50 

Venca

Ahoj Mirku, souhlasím s Tebou na 100%, lyžujem pro radost a myslím, že ten nejlepší požitek dává lyžování( carving ) tím, že je různorodé a pořád múžeš zkoušet a učit se nové věci.

10.11.2009 10:27:59 #51 

TomáS muž

>> #49, Mirek, 09. 11. 2009 19:07:43

Mirku musím se ohradit. Pouze jsem odpověděl v čem se lyší fun od racecarvingu. Nikde jsem nepsal, že dogmaticky piluju race techniku. Naopak, když mám náladu, tak vezmu svoje RCT (viz. můj profil)sundám hůlky a jdu carvovat. Lyžuju pouze a jenom pro radost a je mi prakticky jedno, jak kdo lyžuje. Svoje dítě bych ale do FUN školy nedal, protože návyky to jsou zcela opačné, jak jsem psal. Až se naučí normálně lyžovat, tak si samozřejmě nějaký fun můžu střihnout. Ale ne obráceně, jako Fun základ pro lyžování. To je celý…

10.11.2009 11:58:53 #52 

Jenos

>> #47, karf, 09. 11. 2009 16:53:27

Jasně do Alp jezdí rekreanti, ale na druhou stranu by sis třeba mohl všimnout skvělých místních lyžařů ať samotných nebo různých skiklubů. Proto jsou taky rakušáci naprostá špička jak v závodech, tak v lyžařské metodice. Mě je fakt úplně jedno jak si kdo jezdí. Osobně si bez hůlek zajedu jednu dvě jízdy i rád, mě to vadí ale spíš z pedagogického hlediska. Nevím, už se v těch spoustě příspěvků tady ani neorientuji, ale určitě jsem to už někde psal. Funcarvingová technika zcela kazí a obrací naruby techniku, kterou by měl lyžař pilovat aby byl schopný sjet všechno a všude a ještě se dalo na něj koukat. Promiň, ale z tohoto pohledu je pro mě funcarver exot a legrační, protože prostě všechno dělá obráceně a zároveň se mi ta jízda ale vůbec nelíbí. Racecarvingovou technikou sjedu totiž daleko víc, bezpečněji a mnohem efektněji…

10.11.2009 12:18:50 #53 

˘Ö˘Krab muž

>> #51, TomáS, 10. 11. 2009 10:27:59 Buď rád, že nevíš, jak se učili lyžovat Panáček s Kobylkou (viz. příslušenství v profilu). Jinak: do určitého věku nemá nervová soustava dítěte na to cíleně ovlivnit rozdělení váhy – potřebuje tlak na obě lyže, odráží se z obou nohou. A co je pak lepší: mrvit jim kolena pluhem nebo je nechat jezdit po hranách? Když pravý fun ze stejného důvodu nezajedou. A race je také nebaví každý den. Ale získají absolutní cit pro hranu a naučí se zatěžovat lyže od špiček.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

10.11.2009 12:51:05 #54 

TomáS muž

>> #53, Krab, 10. 11. 2009 12:18:50

To je zajímavá poznámka Krabe, platící pro malé děti. Kde je skoro úplně jedno, jak začne. Hlavní je, že začne. U deseti letého jedince, to s těma návykama už bude na pováženou. Náš mladej se naučil lyžovat tak, že to prostě odkoukal. Instruktura měl na první den na lyžích v životě, kdy se mi nechtělo ho sbírat ze zěmě:-))))

10.11.2009 12:54:46 #55 

˘Ö˘Krab muž

>> #54, TomáS, 10. 11. 2009 12:51:05 Právě pracuji na padíle o tomto pseudoproblému, který se časem objeví na blogu VL. Učit se, učit se, … ale co a od koho? Všichni to jen (možná krom Milana T.) odkoukáváme.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

10.11.2009 14:49:09 #56 

Martin47 muž

>> #43, Jenos, 09. 11. 2009 13:43:14

Neumím si představit začátečníka, který by dokázal dát lyže v oblouku na hranu z jednoho prostého důvodu. Začátečník není schopen vklonění do oblouku a drží se úzkostlivě nad lyžema.

A k tomu, že rakouští závodníci jsou naprostá špička – ano, bezpochyby jsou, spolu s závodníky z Francie, Švýcarska, USA, Kanady, Německa, Itálie, zkrátka všech zemí, kde jsou vynikající podmínky pro růst závodníků.

10.12.2009 18:28:35 #57 

rejnok muž

tak jsem byl na pitztalu, skusil si LUSTI RCT, 140 s radiusem 8m, na mě teda extra malinké, ale fun to bylo moooooooooc, navíc s 6cm podložkou, super, ale řikám moc malinky na mě nenašel sem těžiště ale kamarád co měl o 15 čísle míň než já, si to užíval maximálně, už se těším na svoje 165 RCT

placatá paryba

12.12.2009 10:30:31 #58 

mikki muž

>> #57, rejnok, 10. 12. 2009 18:28:35

může se zeptat na tvojí váhu, výšku? Dík

12.12.2009 14:47:27 #60 

HOnza muž

>> #59, Kokanee, 12. 12. 2009 14:07:54 Nevím kde bereš ten pocit jednoznačnosti – ať už v odmítání nebo souhlasu. DISKUZE je přece vyjádření osobního názoru a ten že může bejt různej – je přece její podstatou … Samozřejmě se tu objevěj názory, který můžou někomu připadat legračně hloupoučký, nebo nepřijatelný… – no a co? Nezaznamenal jsem tu, že by na takový názory někdo reagoval podrážděně – proto se ti tady ta diskuse líbí a proto je taky celej rok živá !!! Jsou diskusní fóra, která jistě dobře znáš, která nepřipouštějí diskusi a vyádření odlišnýho názoru má za následek urážku, varování, vyobcování, smazání příspěvku pro „ideologickou nepřípustnost“ … To pak není ovšem diskuze :-), ale něco jako úsměvná totalita :-)

www.vl-snow.cz
Nalezené položky: 65 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...
30.11.2016

SP v alpském lyžování: kde bere ta holka energii?

O víkendu se jely další závody světového poháru alp...

Diskuze o lyžování

Bootfitting

dnes 00:38:48 od MMartin

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:46:24 od fischerbl

vosky Skivo

včera 20:26:55 od Marek Bednář

Klínovec: [Středisko]

včera 20:09:59 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:37:35 od Marek Bednář

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

včera 18:59:53 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

včera 16:18:08 od Martin_B

Krátký nebo dlouhý oblouk

včera 09:32:46 od Vvladimir

Testování Sporten Stupava

01.12.2016 20:43:35 od BoB

Slalomky

01.12.2016 16:54:56 od johnycek