Rozbor videa - strana 19 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Rozbor videa (diskuze strana 19)

Nalezené položky: 613 « První | < Předchozí | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další > | Poslední »

17.02.2013 00:30:04 #541 

Tomatáš

>> #535, eel, 16. 02. 2013 19:19:51

Ahoj Petře,

O možnost, lyže opravdu ovládat, přicházíš podle mého názoru tím, že zůstáváš zejména v zahájení oblouku a v průběhu nájezdu do spádnice v záklonu a navíc jsi velmi pasivní. Neposuneš tedy těžiště dostatečně diagonálně dopředu a dovnitř tvořeného oblouku. (což taky jako svou chybu sám uvádíš)To je to zásadní. Tvé těžiště putuje na videích pouze ze strany na stranu a v kombinaci se záklonem se pak dostáváš v zahájení oblouku a v nájezdní fázi do spádnice do protirotace a důsledkem je ta vnitřní a posléze velmi nestabilní pozice, do které se dostáváš. Pracuj v první řadě na základním postavení. Zkus se krom postavení těžiště v první řadě, zaměřit také na ramena, které by se měly dostat více přes osu kyčlí. Paže udržuj uvolněné před tělem a nepouštěj je z dohledu. Tím, že s nimi při jízdě nadměrně pohybuješ a pouštíš je moc dozadu, celou jízdu spíše rozhazuje a „podporuješ“ tak mj. tvůj osudný záklon. Oceňuji, že se v dlouhých obloucích na prudším snažíš oblouky včas ukončovat a zahajovat nové, ale být tebou, nepospíchal bych zatím tolik. Věnuj se trochu timingu. V zahájení oblouku se soustřeď na inklinaci celého těla do nového oblouku. Těžiště musí putovat v zahájení dopředu a současně směrem přes lyže. Zkus se do nového oblouku tímto směrem naklopit celým tělem a nezapomeň, že tento pohyb začíná na nové vnější lyži, tak si na ní na začátku oblouku pěkně stoupni..Dej lyžím čas, aby tě objížděly. Důsledkem bude to, že lyže v nájezdu do spádnice budou „nad tebou“ a podaří se ti je tak dobře a včas zahranit, prohnout a profitovat z toho budeš v dalším průběhu, pěkného, kulatého, kontrolovaného oblouku. Jestli pak dokážeš za spádnicí s „pracně“ vybudovaným tlakem pracovat…to je ovšem další příběh, o kterém se můžeme bavit, až přestaneš jezdit v zákonu.

BTW. jaký je možná rozdíl mezi Tedem Ligetym a zbytkem světa?:) Myslím si, že právě v tomto momentu, v této fázi záhájení a přechodu z oblouku do oblouku, kterou Ted zvládá mistrovsky a dobře ví, jaké to pro něj bude mít důsledky v dalším průběhu oblouku..aneb abych použil jeho slova..„začni oblouky dříve a konči později“. Trochu nadstavba a konstrukt, ale stojí za to, nad tím trochu přemýšlet..

Tak hodně zdaru.

Zdraví Tom.

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

17.02.2013 06:48:03 #542 

˘Ö˘Krab muž

>> #540, johnycek, 16. 02. 2013 22:34:39

A nechal jsi mi na skle auta vzkaz ? Tak tos' byl Ty, tajemný Fantomas! :-P

>> #541, Tomatáš, 17. 02. 2013 00:30:04

Dobrý rozbor a dobré rady. Eel (Petr) má na další sezónu o zábavu postaráno.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

17.02.2013 13:47:29 #543 

johnycek muž

>> #542, ˘Ö˘Krab, 17. 02. 2013 06:48:03

trefa..a když sundám přilbu, tak jsem mu i trošku podobný:-). Jaký to tam bylo, měli to upravený?

P.S. Doufám, že ti nevadí tykání, když se vlastně osobně neznáme?
A sorry za to sklo:-).

panta rhei

17.02.2013 16:49:56 #544 

Harry

>> #541, Tomatáš, 17. 02. 2013 00:30:04

Tiez si myslim,ako Krabik,ze dobra robota.Bude sa hodit na hodnotenie devetdesiat percent dodanych videi,zaarchivuj a COPY.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

17.02.2013 18:20:53 #545 

Tomatáš

>> #542, ˘Ö˘Krab, 17. 02. 2013 06:48:03 >> #544, Harry, 17. 02. 2013 16:49:56

Kluci, díky. Harry, je to tak, jak říkáš..nejen v analýzách a rozborech na diskuzních fórech, ale také denně na kopci řeším(e) u druhých i u sebe samotných vlastně pořád to samé…záklon v zahájení oblouku, přesun těžiště pouze ve frontální rovině, vzniklá protirotace a v důsledku jízda po vnitřní. Někdy se k tomu přidá přílišná rotace kyčlí a horní části těla, neschopnost provádět základní lyžařské dovednosti a navzájem je dávkovat, téměř vždy špatný timing, neustálá snaha o čistý crossunder na prudších sklonech než na modrých (z čehož ovšem pramení pouze a jenom záklon a ztráta kontroly nad lyžemi), zablokované kyčle (což zase generuje příliš vykloněné vnitřní koleno ke svahu, ztrátu rozsahu) atd. atd..

Neverending story…díky bohu za to.

„ Od počátku svého studia učinil jsem si zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně i radostně přijmu názor zdůvodněný lépe“ JAN HUS

17.02.2013 20:12:48 #547 

˘Ö˘Krab muž

>> #544, Harry, 17. 02. 2013 16:49:56

Harrymane, nedělej nám tady z Tomatáše druhého Járu, žádné kopírování, hezky vždycky pěkně od znovu! Nebo alespoň přeházet odstavce a změnit font …

Někdo by se mohl pokusit prodat posty #541 a #545 Holickému aby je četl při komentování pořád dokola, říkal by tak konečně něco, co dává smysl a je to k věci.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

17.02.2013 20:33:57 #548 

MedniLedved muž

Zdravím radu lyžníků. Mám problém s technikou, netuším co vlastně dělám blbě. Mám jen jedno video, z mírného svahu, ve tmě, blbá kvalita, unavenej, ale v podstatě tam jde ten charakter jízdy vidět. A na obřačkách je to už úplně nepublikovatelná hrůza. Díky za pomoc :)

co můžeš odložit, odlož na pozítřek a máš dva dny volna
Video

17.02.2013 21:19:30 #549 

˘Ö˘Krab muž

>> #548, MedniLedved, 17. 02. 2013 20:33:57

Přečti si rozbor viz výše a začni třeba od „vzadu, pozdě, timing, pasivní zahájení“ a tak dál. Chtělo by to lepší video, mám pocit, že padáš vnitřním bokem do oblouku.

Fotky

17.02.2013 22:39:11 #550 

eel

Díky moc za rady, budu se snažit nedostatky odstranit. Nejsem spokojený s tím, jak jezdím, hlavně na prudším cítím, že nemám nad lyžema 100% kontrolu. Nejhorší je, že se při jízdě soustředím na zatěžování vnější a předklon a stejně to je k ničemu :-)

18.02.2013 09:50:53 #551 

Harry

Zaujimave.

A co konkretne Ti robi vrasky na cele?Treba upresnit ciele,a ak ich mas upresnene,preco mas pocit ze sa k nim nemozes dostat?

Ja vidim konecne po dlhej dobe tu na snow SL race obluk.Dobre postavenie tela,nerozhodeny vrsok,dostatok predozadnej prace nohami v obluku,„obojnohe lyzovanie“ a urychlovanie jazdy.Mekke kolena.

Pre mna výborné.Tu nevidim problem.

Toto vsetko co pisem,plati pre Tvoje otvorenejsie SL obluky .

Zaujimalo by ma video,kde by si musel utahovat obluky.Kde by si uz nejazdil obojnoho,ale musel by si vlozit viac prace vonkajsej.

Takisto by ma zaujimalo obrakove video.Preco mas s GS oblukom pocit ze mas problem?Preto ze sa snazis aj tento obluk tahat stylom ako jazdis otvorenejsi SL?

No otazok by bolo viac,video nema moc velku vypovednu hodnotu pre vsetky,ktore by som chcel polozit.Tvoje lyzovanie uz je tazko riesit len takto cez mizerne video/no nie je az tak zle,az na ten zoom/.

Tipy mam,ale musis mi ich potvrdit.Posli nejake video na aspon babskych Fis obrackach,to moc pomoze.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

18.02.2013 19:52:46 #552 

˘Ö˘Krab muž

>> #551, Harry, 18. 02. 2013 09:50:53

Harry, nesouhlasím. Je tam něco divně. Měkká kolena také vidím, ale podle čeho myslíš, že toto je „SL race“ oblouk? Podle toho, že je důsledně vzadu?

Když se podívám na sekvenci, kterou jsem včera narychlo večer střihl (#549), tak mám skoro dojem, že na prvních třech obrázcích je jezdec ve vzorovém snožném oblouku – i když po hranách (vč. jakéhosi vertikálního pohybu). Každopádně místo očekávaného časného krátkého SL záběru používá jezdec efektní vyvezení se po hranách za spádnicí. Předčasnou důslednou „obounohost“ vnímám spíš jako problém, který věci blokuje, než jako klad.

Tolik v krátkosti, asi se jako obvykle mýlím, pojď mě o tom přesvědčit.

˘Ö˘

18.02.2013 22:55:55 #553 

˘Ö˘Krab muž

Věnoval jsem tomu trochu (hodně) času. Zásadních problémů vidím několik, pro ilustraci jsem vybral oblouk za podjezdem lana ze 17s:

• na obr. 1–4 se v podstatě jen veze, nepracuje, pak nemá z čeho brát (oblouk začíná rotací a vkloněním ramen, následně využívá téměř výhradně autokinetiky lyží – nic jiného mu nezbývá, začíná hodně po vnitřní)
  • na obr. 5 (těsně za spádnicí) je pak vpadlý do oblouku a zachraňuje to krčením kolen ke svahu (ztratí tím něco málo tlaku do lyží), na účinnější odklon trupu v pánvi nestojí dost dobře a má špatně rozloženou váhu – příliš na vnitřní
  • mezi obr. 5 a 6 si konečně stoupne na vnější (čímž se mu trochu sjedou lyže), ale to už má oblouk v podstatě za sebou, ale lyže před sebou, protože spadl za ně
  • na obr. 7 je vidět, jak zahajuje další oblouk: vytáhne ramena dopředu a pokračuje v pohybu jejich rotací a vkloněním do dalšího oblouku

V mém pojetí SL oblouku postrádám u jezdce na videu důrazné zatížení vnější při nájezdu do oblouku, citlivější a včasnější techniku nahranění lyží s následnou možností využití většího rozsahu pohybů v pánvi. Měl by si ujasnit základní lyžařský postoj a výhody, které při správném použití přináší.

/Pokud se takto pokouší jezdit na GS, tak bych to video opravdu rád viděl./

18.02.2013 23:22:43 #554 

MedniLedved muž

Díky oběma. K lyžím by měli povinně přikládat manuál ‚for dummies‘..

Krab bude mít nejspíš pravdu v hodně věcech, jsem rád za tyto postřehy, díky. O některých i vím. Realita je krutá. Asi chci moc, ale výčet chyb mi nějak nestačí. Potřeboval bych vědět co s tím. Jak to dělat správně a hlavně na co myslet. Takový návod ve stylu „aby si nedělal X musíš myslet na to aby si pánví při konci oblouku Y, měl by si cítit Z“ apod.

„..se v podstatě jen veze, nepracuje, pak nemá z čeho brát..“ cítím taky, ale co mám udělat nevím. „Nevozit se“ mi jako rada nestačí. :-/

18.02.2013 23:42:23 #555 

˘Ö˘Krab muž

>> #554, MedniLedved, 18. 02. 2013 23:22:43

Moje značně subjektivní rada nemusí být vůbec použitelná! Nevylučuji, že třeba Harry napíše něco přesně opačného, co bude výborně fungovat.

Začni třeba tím, že budeš při přehranění stát rovně. Takže frontálně a ne tolik pokrčeně, nad lyžemi. Pak citlivě (ale protože na SL, tak velmi rychle) nahraníš lyže – tady je na místě náznak práce kotníky a koleny. Kolegové z Rakous by řekli, že oblouk začíná odspodu.
SL lyže se Ti ihned „chytnou“ za hrany do oblouku, jsi ještě před spádnicí, teď jim můžeš (a musíš) naložit. Poznamenám jen, že pořád ještě stojíš na vnější.
Zapomeň na krčení kolenou během oblouku, tolik hrbů na sjezdovce zase nebylo, navíc tak plýtváš silami. Pokrčení si nech do budoucna na crossunder při přehranění. (Procvičuj si doma za DÚ stoj na vnější a úklon stranou, bude se Ti to ještě hodit.)
V závěru oblouku jdi přes lyže najednou celým tělem (myšleno: i pánví), ne jen rameny, nerotuj tolik do nového.

Napsal jsem toho strašně moc, čímž jsem to učinil v reálu neproveditelným.
Bude daleko jednodušší, když budeš i nadále lyžovat svým zažitým způsobem, není to žádná hrůza a jak vidíš, někomu se to i vysloveně líbí. Na pocity kašli, následuj instinkt!

˘Ö˘

19.02.2013 01:25:43 #556 

Tomatáš

Ahoj,

v prvé řadě nutno říct, že podle tohoto videa i podle dalších videí, které jsem na Tvém vimeo vlákně zhlédnul, analyzujeme dobrého lyžaře, který patří rozhodně k těm nejlepším zde analyzovaných jezdců. Na druhou stranu jednoznačně souhlasím s Krabem, že tam něco nesedí a nesdílím tak Harryho dosti pochvalný komentář…dovolím si tedy také oponovat.

Nesedí podle mého názoru několik věcí a na některé už upozornil Krab. Já ovšem zmíním také jiné důsledky a jiný úhel pohledu. Asi nelze začít jinak, než poukázat na záklon v zahájení oblouku. Tedy, že v iniciaci, nedostaneš těžiště dopředu a jdeš do oblouku pouze vytažením ramen a horní částí těla. Teď přidám něco, co si myslím, že není na první pohled zřetelné…Tím, že nejdeš těžištěm dostatečně dopředu, lyže nejsou nad tebou, nevytváří se tedy opora pro inklinaci na nové vnější, lyže tak nejsou dostatečně prohnuté, jsi nucený řešit situaci podle mého názoru následovně: lyže nahraňuješ nejprve zalomením bérců dovnitř oblouku (zřetelně poslední oblouk 21 – 23s, byť to při jízdě není úplně patrné, a některá další videa na vimeo, kde je zejména kamera nad jezdcem) a následným pozdním náklonem do oblouku, kde Ti ovšem bez opory padá vnitřní bok a rameno dovnitř oblouku. Pánev je v nájezdu zablokována, nedostává se do rozsahu s oporou, zůstává vzadu, jde v nájezdu do protirotace a důsledkem je špatné rozložení váhy na vnitřní lyži. Ve výjezdní fázi situaci „zachraňuješ“ rotací kyčlí a horní částí těla. Na konci oblouku jsi frontálně či někde v rotaci a přicházíš tak o anticipační postavení, ze kterého by měl začít další oblouk. To vše se promítá na vedení lyží, které není vůbec stabilní a je to na jízdě dosti patrné.

Hlavním problémem je záklon v zahájení oblouku. To způsobuje zablokování kyčlí, protirotaci v nájezdu a zalomení bérců k nahranění. Náklon vzniká pozdě, padá vnitřní bok a rameno. Ve výjezdu rotace, aby se situace zachránila, když chybí tlak, který měl vzniknout již v nájezdní fázi.

Buď více frontální v nájezdní fázi a ne na konci oblouku. Z toho pro Tebe plyne úkol, dostat těžiště dopředu a přes lyže dovnitř skrze náklon celého těla dopředu-dovnitř. Zkus se včas opřít o novou vnější a pracuj aktivně spíše s vnitřní nohou, kterou pod sebou v nájezdní fázi do spádnice více pokrčuj. Ramena zkus udržet na konci inklinace, kdy máš lyže již nad sebou, vodorovně se svahem. Tím, že Tě lyže objedou a Ty udržíš horní polovinu trupu zpevněnou, se vytvoří automaticky angulace (nemusí to být v pánvi, ale optimálně výše..to je bohužel na delší diskuzi), která Ti pomůže udržet tlak na vnější do doby, než se ho rozhodneš využít k reboundu v dalšímu přechodu mezi oblouky.

Odpíchni se od pomalé jízdy, kde můžeš zkusit např. tzv. jevelin turn. Vyjeď z pluhu a při iniciaci oblouku zvedni vnitřní špičku do vzduchu a zkus otočit spodní lyži pod zvednutou vnitřní. Jezdi takto delší a pak i kratší oblouky, kombinuj to. Tady malý návod: http://www.youtube.com/watch?…

Rozhodně zkus na placce různé druhy vlnovek. Otevřené, zavřené apod. Dbej ovšem na důslednou separaci horní a spodní části těla. nezapomínej, že zatáčení vychází právě z té dolní části těla.

Zkus v tréninku takto krátké oblouky z videa tak, že na začátku oblouku zvedneš pod sebou končící spodní a celý oblouk dojedeš pouze na nové vnější. Současně u tohoto cvičení udržuj pohled a horní část těla směrem do dalšího oblouku, čili pořád do spádnice.

To jen tak na začátek. Tak se drž a hodně zdaru.

Zdraví Tom.

19.02.2013 06:51:06 #557 

˘Ö˘Krab muž

>> #556, Tomatáš, 19. 02. 2013 01:25:43

Až do určitého bodu s Tebou souhlasím. MLedved na lyžích nestojí poprvé, přesto u něj postrádám plynulý pohyb těžiště přes lyže, jehož důsledkem je zahájení oblouku ‚přes a pod‘ lyže, hlavou dolů ze svahu. Může jít o psychický blok, neznalost … nebo to prostě jen nezkusil.

Kde se s Tebou rozcházím je doporučení „jevelin turns“ pro nácvik „SL race“ oblouků. Určitě to není nejkratší cesta, pokud se tedy nechce stát dalším Bergerovým klonem nebo jezdit v boulích. (viz legendární vlákno … hybaj na pracák )

Pro MLedveda existuje IMO alternativa daleko lepšího cviku (nějak se určitě jmenuje, budu potřebovat nápovědu), kdy se do oblouku najíždí po nové vnější už z vrstevnice (nepokládá se na sníh předtočená těsně před obloukem, nepřipomíná to tak v ničem přívrat vyšší/vnější lyží). Vnitřní lyže po celou dobu leží na sněhu špičkou vedle špičky zatížené vnější, pata je nadzvednutá, pánev trvale frontální. Celý oblouk se jede smykem po vnější, klidně úplně pomalu a na mírném, lépe s píchnutím holí. (A teď tu nápovědu, prosím.)

19.02.2013 11:29:18 #558 

Harry

Chlapi caute.

Normalne neviem odkial zacat.Ale teda takto.

Bacha,ide o race.Trochu chlapca poznam,preto moj vystrel hned od boku v minulom poste.Ak ma na nohach tie lyze,na ktorych som ho videl ja,tak su to ostre fis slalomky,neviem ci nie su kupene od niekoho z ceskych BIG Five.

Nie nahodou som pisal,ze sa mi jeho obluky pacia,a hned dodal ze na otvorene Sl je to vyborne.Presne tak,ako ich jazdi,si predstavujem prejazd otvorenych bran,vlaseniek­.Mekke kolena,viditelna predozadna „urychlovacia“ praca,viac vzadu,obojnoho­.Z mojho pohladu nemam co vytknut.

A teraz k podstate.K tomu co pisete,nemam ani mekke f.Vystizne.

Jeho prednost v otvorenych SL oblukoch sa stava jeho problemom,ak chce lyzovat komplexne.

Mekke kolena,obojno­host,sa stavaju problemom pri oblukoch,kde treba tlacit „na pilu“.Problem je v nepochopeni chalana,ze obluk sa vedie na vonkajsej akonahle idem do vetsich rozsahov a utiahnutejsich oblukov.Tam uz zacina byt obojnohy obluk velkym problemom,tie problemy sa musia kompenzovat tym,co vy nazyvate ze nieco nesedi,a nieco je tam divne.

Celkom slusne ste ho rozpitvali,moc nemam co dodat.Good job.

>> #554, MedniLedved, 18. 02. 2013 23:22:43

Cau.Nechcel som hned v mojom prvom poste pichat do osieho hniezda.Moc informacii si chalanom o sebe nedal,varili z vody ,a to slusne.

Normalne zacinam uvazovat nad Tvojim mottom. co můžeš odložit, odlož na pozítřek a máš dva dny volna

Mam pocit,ze takto rozmyslas.Teraz uz budem aj trochu neprijemnejsi.Kolko si najazdil od rozhovoru s Honzom V?Ako si pochopil jeho rady/nebol som pri nich,ale viem si domysliet preco si pisal minule o tepennom kravacani/

Chodil si obcas skuknut sem na Snow,co pise Ivan,Honzo, a hlavne Mski?Rozmyslal si nad tym?

Alebo Ti staci prist,napisat Realita je krutá. Asi chci moc, ale výčet chyb mi nějak nestačí. Potřeboval bych vědět co s tím. Jak to dělat správně a hlavně na co myslet. Takový návod ve stylu „aby si nedělal X musíš myslet na to aby si pánví při konci oblouku Y, měl by si cítit Z“ apod. „..se v podstatě jen veze, nepracuje, pak nemá z čeho brát..“ cítím taky, ale co mám udělat nevím. „Nevozit se“ mi jako rada nestačí. :-/ a cakat ze niekto Ti za pet minut pomoze?

Nuz,ja viem,takato je mlada generacia,chce vsetko a hned.Najlepsie bez roboty a rozmyslania.

Takze moja rada.Okamzite odloz slalomky,musis zacat prerabat svoj soft v hlave,a to bude boliet.Ako terapiu nasad babske obracky,aby si nemohol pokracovat v obojnohych oblukoch,tie uz vies,musis sa vratit k principom.Vy­uzivat vonkajsiu nohu,vytlacat len mekkost kolien v obluku zo zafixovaneho.Von­kajsia je opora race obluku,vnutorna je len pomocnik.Aj to len vo faze ukoncovania obluku.

Chalani Ti dali aj nejake cvicenia,ja Ta upriamim na tzv.Trnkov pluh.Mozno Ti o lyzovani za pet minut tento pluh naznaci viac,ako si pochopil za celu karieru.Nastuduj si ho.

Obluk sa hlavne tvori v kycelnej oblasti!!

Dobre citaj co Ti Krab aj Tomatas napisali,bezpro­blemov sa pytaj ak niecomu nerozumies.

Musis prerobit princip,bez toho budes v probleme stale.

A fakt rad by som tu Tvoju obrakovu jazdu videl.Ak by Ti ju chalani rozpitvali,tam by ta nachytali na hruskach dokonale.

No,uz staci,bojuj,takto to vidim ja,snad si najdu na hodnotenie Tvojej jazdy aj ini/Czechsk,I­van,Ices atd/,cas.

Si celkom slusny material,snad Ti pomozu aj rady od compu.

caute Harry

19.02.2013 11:35:37 #559 

Harry

>> #550, eel, 17. 02. 2013 22:39:11

Neboj,malokto z lyziarov je spokojny s tym ako jazdi,stopercentnu kontolu nad lyzami ma len par desiatok ludi na svete.To nech Ta netrapi.

Nejhorší je, že se při jízdě soustředím na zatěžování vnější a předklon a stejně to je k ničemu

Nie,nesuhlasim ze je to k nicomu.Ber to tak,ze kym hlava zoberie nove pocity a ukony,to chvilu trva.A zapametaj si,ak budes mat pocit,ze si dost predkloneny,a dost jazdis po vonkajsej,tak to bude malo.Pocity klamu.

caute Harry

19.02.2013 13:56:54 #560 

MedniLedved muž

Ještě jednou díky, kluci. Jsou to rady nad zlato. Kdybych měl pocit, že je ta jízda v pořádku tak to sem nedávám, žejo.. Mám na dlouhou dobu co cvičit. Zní to rozumně, budu to zkoušet a makat. Už teď se nemůžu dočkat.

Až teď když to Krab tak pěkně rozeskládal do obrázků mám pocit, jako bych byl v zahájení vzadu a na konci vepředu, zajímavý a blbý. S tím bude boj se popasovat, ale dám si to teď jako prioritu a dám vědět postup.

Vždycky jsem si myslel, že to jen tak vypadá, že jezdím po vnitřní, že ten tlak cítím aspoň z 80% na vnější a že ta vnitřní je tam jen tak pěkně položená. Když to říkáte ale vy, tak to tak bude. Možná že to cítím příliš pozdě a měl bych na ní stát mnohem dřív. Zkusím v po přechodu trochu víc zvednout vnitřní, jak píše Tom, snad to pomůže.

„Buď více frontální v nájezdní fázi a ne na konci oblouku.“ No, to bude asi důsledek mého dřívějšího nepochopení kam má mířit těžiště. Pokusím se napravit.

a teď dotazy:

1. co je vlastně ‚zablokovaná pánev‘? jak vznikne, jak to, že se dá vůbec zablokovat a co to způsobuje?
  2. Jaký máte (Krab, Tom) vlastně názor na volant pánví? Má se dělat po celou dobu oblouku, nebo jen ke konci?
  3. Co si Tome myslel ‚anticipačním postavením‘?
  4. „Ramena zkus udržet na konci inklinace, kdy máš lyže již nad sebou, vodorovně se svahem.“ –1. tím myslíš místo stálého pohledu dolů z kopce koukat stále směrem na špičky a mít tak ramena kolmo na lyže? V podstatě volant pánve i použít i na ramena? 2. nejsem si jistej tím, co znamená „mít lyže nad sebou“

A omlouvám se, že se ptám na všechno, i to co je z větší části jasné. Chci si být jistý 100% ať náhodou omylem necvičím něco špatně. Díky

Vytáhnu staré měkčí Lusti R21m, snad to bude na učení lepší. Zkusím jak javelin turn, tak Krabovu metodu, kde by se ale kvůli návodům hodil ten název.

Harry zní nějak podrážděně, ale i tak děkuji za názor. Pravda, loni jsem toho moc nenalyžoval, mé ‚soft hlavě‘ přišel loňský akademický rok příliš hardkór na to abych si dovolil trávit čas koníčkama. Pokud se nutně potřebuješ kouknout i na GS verzi, na Vimeu mám 3 roky starou jízdu. :) https://vimeo.com/9110931 Jo a to motto má být jen vtip, take it easy ;)

19.02.2013 15:51:03 #561 

Harry

>> #560, MedniLedved, 19. 02. 2013 13:56:54

Tak,a je to tu.To obrakove video uplne jasne potvrdzuje co robis zle.

Na nom su Tvoje chyby omnoho citatelnejsie.Skus napisat,co na tom videu robis zle.

caute Harry

P.S. Som zvedavy,co Ti na ten „volant panvi“ chalani odpovedia.

19.02.2013 16:26:57 #562 

˘Ö˘Krab muž

Popisek k obrázkům:
1–5 je konec jednoho oblouku
6 stojí na plochách
7–15 je celý další oblouk
16 je opět na plochách.

19.02.2013 17:30:08 #563 

Tomatáš

>> #557, ˘Ö˘Krab, 19. 02. 2013 06:51:06

Upřímně jsem čekal, že spíš nebudeš úplně souhlasit s jinými věcmi, ale fajn, chápu, zkusím reagovat. Jevelin turn v provedení, které jsem zde uvedl je plně komplexní cvičení, díky němuž lyžař rozvíjí hned několik lyžařských dovedností dohromady. A o to mi právě jde. Přesně toto drtivá většina zde rozebíraných (včetně nás všech) potřebuje. Při optimálním provedení „jevelinu“ musí být jezdec nad lyžemi dobře vyvážen. Je od začátku oblouku na nové vnější, kterou zároveň aktivně vede (točí-hraní). Díky odlehčení vnitřní nohy těžiště putuje dovnitř oblouku. Horní část těla reaguje na vzniklé síly, které působí od podložky do vnější lyže a je dobře vyvážena – vybalancována proti vnější noze. Jezdec se nedostává v závěru oblouku do rotace a jeho kyčle jsou optimálně v mírné protirotaci k ose lyží apod…

Možná je trabl v tom, že já nerozlišuji cvičení pro racecarving, boule, přívrat apod. Spíše mám různé tipy – cvičení, kterými potřebuji vylepšit nějakou dovednost, která je u jezdce slabší a způsobuje chyby. V případě zde analyzovaných je těch slabších dovedností přeci jen více a proto si myslím, že právě „jevelin turn“ v představeném provedení je fundamentálním cvičením pro drtivou většinu jezdců. S tím Bergrem jsem Tě vůbec nepochopil, ale souhlasím, že na boule je to (a další variace) samozřejmě též jedno ze základních cvičení.

Cvičení, které popisuješ Ty, je také velmi dobré. Např. v Austrálii mu říkají „Stork“ a já tomu říkám tedy čáp, nevím, zda existuje další název. Já bych ho osobně ovšem MednímuLedvědovi (jak se kurnik vlastně jmenuješ?:) nedoporučil v této fázi jeho dovedností. Právě z toho důvodu, že ve výjezdu má MedníLedvěd trabl s přílišnou frontálností a já si moc totiž ani nemyslím, že by pánev měla být zejména na konci výjezdní fáze frontální.

19.02.2013 17:48:21 #564 

Tomatáš

Ahoj,

Pokusím se ti odpovědět z mého úhlu pohledu, třeba to kluci napíší lépe, nebo to upřesní.

Zablokovaná pánev je velmi častý jev a problém, se kterým bojujeme snad všichni. Znamená to, že pánev je v zablokované pozici, ve které setrvává a způsobuje tak nemožnost s pánví dále v oblouku pracovat. O důsledcích tohoto postavení jsou všechny výše postnuté analýzy. Nejčastěji se to děje tak, že pánev je v zahájení v záklonu a pak se dostane v nájezdu do spádnice do protirotace, tedy je zablokovaná, a špatně se z toho dostává. Ty to pak např. v důsledku řešíš rotací v druhé části oblouku. Velmi častou příčinou je to, že pánev jde do oblouku moc brzy a pouze ve frontální rovině. Takové to přehazování zadku za strany na stranu. Důsledky jsou zde již mnohokrát popsané. Také ztuhlá – neuvolněná pánev způsobuje zablokování. Nedostává se pak do rozsahu a jezdec situaci např. řeší tím, že láme bérce či někdy jenom vnitřní koleno hodně ke svahu. Vzniká tak tzv. cowboy postoj atd. atd.

K dalším bodům se dostanu určitě později, musím teď bohužel odejít.

Zatím ahoj, T.

19.02.2013 18:41:37 #565 

˘Ö˘Krab muž

A) Zablokovaná pánev mj. zásadním způsobem ovlivňuje odklon, resp. jeho téměř znemožněním zcela vyřazuje možnost elegantně řešit rozložení váhy mezi lyžemi a tím např. hranění i v pokročilých fázích oblouku.
K zablokování také dojde velmi snadno tím, že se od oblouku najíždí po zatížené vnitřní lyži, příslušným vnitřním bokem pak nehne ani pár volů (natož ten jeden, kterému daný bok jaksi náleží). S pánví se dá pohnout v podstatě jen pokud je uvolněná a člověk stojí dostatečně zpříma. Pokud připustím, že pohyby kotníků a kolen jsou automatické, tak právě pohyb pánví je základním stavebním kamenem SL oblouku.

B) ‚Volant pánví‘ je proveditelný jen ve vzpřímeném postoji, nikoliv v trvalé poloze skrčence; sám o sobě nedává smysl, jen Tě dostane do dalších kuriózních pozic a vygeneruje spoustu nevynucených chyb. Volant pánví je přesným opakem ‚jevelin turns‘. Pokud ho vůbec dělat, tak na začátku a do spádnice (pak už to kvůli součtu působících sil stejně nejde), určitě ne na konci, tam už by měla být příprava na další oblouk, který jde přesně opačným směrem.

D2) Mít lyže nad sebou znamená, že se o vnější zahraněnou lyži stihneš opřít ještě daleko před spádnicí, což ti umožní přenést pánev (a tím hranu dále zatížit) mimo lyže dolů ze svahu. Než Tě lyže těsně před spádnicí dojedou, jsou v podstatě nad Tebou. Na spádnici jsi vedle nich, za spádnicí jsou ze svahu pod Tebou a měl bys přes ně plynulým pokračováním pohybu přejít zase dolů ze svahu.

19.02.2013 20:46:12 #566 

HonzA_ muž

Pěkně se to čte, pánové. Jen prosím jAvelin ;-). Díky.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

19.02.2013 21:05:55 #567 

ivan-ski

MedniLedved, tvoje 3 roky stare video GS je velmi dobra sportova jazda. Na rekreacnej urovni, po technickej stranke v podstate bezchybna. Naopak to prve video s kratkymi oblukmi je zle. Tak o 2–3 urovne horsie, neveril by som ze sa jedna o toho isteho lyziara.

Rotacia (volant) panvou je asi ta najhorsia rada aku si pri lyzovani dokazem predstavit. Viem ze na tomto fore rozni lyziarski analfabeti tuto myslienku spominali. Ak clovek ako ty, ktory vpodstate super lyzuje, po 3 rokoch jazdi ako na tvojom SL videu a spyta sa ci ma pri vyjazde z obluku rotovat panvou je to tragedia.

19.02.2013 21:22:55 #568 

˘Ö˘Krab muž

>> #567, ivan-ski, 19. 02. 2013 21:05:55

" … v podstatě bezchybná…" není, jsou tam všechny nectnosti, které si pak užívá ve zhuštěné podobě na SL (proto jsem se patlal s další sekvencí). Ale souhlasím, že jízda na GS je podstatně lepší a snad i docela nadprůměrná, na rekreanta. Slalomový oblouk není moc o lyžování, ale je hodně právě a jen o slalomovém oblouku.

Které analfabety máš s ‚volantem pánví‘ konkrétně na mysli?

19.02.2013 21:51:32 #569 

ivan-ski

Krab, ta stara GS jazda je na rekreacnej urovni bez chyb a nema s tymi aktualnymi jazdami nic spolocne. Rotaciu panvou tu siril MSKI, ale jeho za analfabeta nepovazujem. A potom zopar dalsich bezvyznamnych postaviciek, ktore mozno dodnes nechapu o com hovoria.

20.02.2013 00:41:40 #570 

Tomatáš

Ahoj, tak se dostávám k dokončení odpovědí na tvé otázky..

Ad VOLANT pánví: Plně se ztotožňuji s Krabovým: „Pokud ho vůbec dělat, tak na začátku a do spádnice (pak už to kvůli součtu působících sil stejně nejde), určitě ne na konci, tam už by měla být příprava na další oblouk, který jde přesně opačným směrem.“

Volant není potřeba. Naším úkolem je dostat především pánev v zahájení oblouku dopředu-dovnitř, „pod“ lyže.Pokud tento zásadní a klíčový moment v oblouku zvládne jezdec dobře, není potřeba nic dorovnávat, protože pánev je (měla by být) vůči ose lyží v okolí spádnice již frontálně. Prohnuté lyže jsou „nad“ jezdcem, je téměř vyhráno. Ve výjezdní fázi se pánev dostává (optimálně) do mírné protirotace. Je to způsobeno tím, že vnitřní lyže jede ve vyšší stopě než vnější. Vnější noha je delší, než pokrčená vnitřní noha. Vnitřní špička lyže je tedy v důsledku mírně před tou spodní. Představ si pak, že tvé špičky lyží jsou propojeny provázkem s tvými boky. Když se pohnou špičky, pánev se též špičkám dorovná, přizpůsobí. Fyziologicky, kineziologicky i biomechanicky je potom toto postavení v závěru oblouku žádoucí. Napadá mě ještě jeden argument, proč nedělat volant ve výjezdní fázi a zejména na konci oblouku. Jezdec volantem při optimálním provedení zvyšuje tlak do hran lyží, ty jsou tedy více prohnuty, více zatáčí, tedy více brzdí. Já si ovšem myslím, že by v závěru oblouku neměl mít jezdec touhu „brzdit“, ale naopak včas tlak vypustit a využít v reboundu v přechodu do dalšího oblouku.

Ad anticipační postavení: jde o jistou předpřípravu trupu v ukončení – zahájení oblouku. Lyže ještě dokončují jeden oblouk, ale tvá horní polovina těla je již nasměrována do směru nového oblouku. Benefitem je potom (zjednodušeně) ulehčení a urychlení přechodu mezi oblouky a snaha o frontální postavení kyčlí v nájezdu do spádnice.

Ad RAMENA: určitě jsem nemyslel ramena kolmo na lyže a už vůbec ne žádný volant ramen. Mám na mysli cestu, jak nechat vytvořit angulaci automaticky a nikam se nelámat. Benefitem potom bude fakt, že páka a posléze anergie působící skrze tělo na lyže bude procházet celým tělem, resp. ne jenom od kyčlí dolu, což znamená větší tlak, prohnutí lyží a toužebné zrychlení přes spádnici. Představ si, že se naklápíš do oblouku hezky s oporou o novou vnější. V průběhu inklinace, zkus zpevnit horní část trupu (oblast trojúhelníku, který svírají ramena a mečovitý výběžek kosti hrudní) a udržet tak ramena cca paralelně se svahem (rovnoběžnost neber jako dogma, spíše jako tip). Důsledky by sis měl sám procítit při tréninku. Vím, je to trochu vyšší dívčí a bylo by zřejmě mnohem lepší a srozumitelnější, jít si spolu zalyžovat. To už ovšem záleží jenom na tobě…

Nalezené položky: 613 « První | < Předchozí | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
06.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o zájezd do La Normy

CK Beta tour připravila soutěž o jednodenní lyžařsk...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

dnes 14:02:27 od AntonByckov

Oprava lyžiarok

dnes 12:44:33 od TomáS

Klínovec: [Středisko]

dnes 07:59:31 od t603

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

06.12.2016 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží