[článek] Ski RAX - odložíme obyčejné lyže? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

[článek] Ski RAX - odložíme obyčejné lyže?

Nalezené položky: 79 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

21.11.2009 16:11:18 #2 

HonzA_ muž

To je tedy věc! Nechtěl bych být v kůži člověka, který se delším ježdění na tomhle bude učit znovu na lyžích.

Jo, a dost mně pobavila ta „metalová koncovka“. Netušil jsem že se lyže vyrábí podle toho jakou kdo poslouchá muziku ;-)

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

21.11.2009 16:42:13 #3 

evape

Honzo, jak je v textu zmíněno, lyžuje se na Ski RAX obdobně jako na běžných lyžích, uplatníte tutéž techniku, na kterou jste zvyklý…ale navíc si můžete dovolit třeba raxování.

S metalovou koncovkou Vám sice bude za jízdy do zpěvu, ale tento svůj přívlastek získala podle materiálu, ze kterého je vyrobena :-)

21.11.2009 20:56:13 #4 

HonzA_ muž

>> #3, evape, 21. 11. 2009 16:42:13

Takže je tedy KOVOVÁ, jen to řekněte ;-)!

Ano na rax ski se jezdí OBDOBNĚ jako na běžných lyžích, ale ne stejně. Dám vám jeden příklad – tvrdíte že když to jede moc rychle, stačí se na rax ski zaklonit, tím se přibrzdí a máte jízdu zase pod kontrolou. Takže třeba prudší kopce je dobré sjíždět v záklonu. Bohužel, při lyžování je potřeba hlídat váhu dostatečně vepředu, a čím prudší terén, tím je to důležitější a těžší. Takže si troufnu tvrdit že někdo, kdo bude dostatečně dlouho jezdit na rax ski tímhle specifickým způsobem, bude mít po návratu na běžné lyže problémy.

Ale každopádně pro zábavu je to určitě báječná věc a pokud budu mít příležitost rád vyzkouším.

Jestli jsem to dobře pochopil, máte něco společného s prodejcem – takže jedna připomínka k propagaci – vím že to jsou jen marketingový řečičky, ale mohli byste vynechat to o té ztrátě respektu z jakéhokoliv terénu? Každý lyžař by měl mít určitou míru respektu, jestli ho ztratí, protože si bude myslet že má na nohou jedinečné lyže(boty, cokoliv…), není to dobře a může se dostat do problémů. A myslím si že od výrobců není správné takové pocity podporovat.

21.11.2009 22:53:18 #5 

evape

Honzo, díky za Vaše názory na věc. Upřímně. Neřeším problematičnost návratu k normálním lyžím, protože ať si každý lyžuje na tom, na čem se cítí dobře a hlavně bezpečně. To vidím jako prioritu. A v podstatě se shodujeme i na obsahu Vašeho posledního odstavce – ztráta respektu z jakéhokoli terénu jsou slova testera, která spíš vypovídají zase o pocitu bezpečí, který v něm Ski RAX vyvolaly. Cítil se s nimi ´v dobrých rukou´ (i když tady spíš nohou:-). Každý by měl, ať jde o lyžaře, řidiče…, přizpůsobit jízdu svým schopnostem, jde o to, že někdy to jde líp, a někdy se člověk víc nadře a výsledek není tak dobrý (jak by mohl být)… Těším se, že se potkáme na některém ze svahů – Eva

22.11.2009 00:38:44 #6 

Mirek muž

Tyto lyže jsou techniký nesmysl, trochu to může fungovat na měkkém mokrém sněhu, na zledovatělém jsou hliníkové ploutvičky k ničemu. Píšou tam pro rychlost, nejedou přes 40km/h, píšou pro libovolný sníh, je tam jen rozrytá sjezdovka… Podpora v záklonu, když tam je jen 10cm plechu. Tolik lží jsem už dlouho neviděl.

Jen se divím, že se něčemu takovému SNOW propůjčilo :-(

22.11.2009 11:12:42 #7 

evape

Mirku, není to technický nesmysl ani žádný výmysl – jde o fyziku a mechaniku. Pohyb na zledovatělém povrchu není příjemný s žádnou, ani super nabroušenou lyží, u lyží RAX máte navíc postranní lamely, které mají ještě šanci pomoct… Rozrytá sjezdovka, jak ji nazýváte, jenom líp ilustruje a dokazuje dovednosti těchto lyží; jezdit po upraveném manšestru není takový problém :-) A ještě douška k 10cm plechu: koncovka je odlitek, lamely jsou kvůli lepší funkčnosti konické.

Přijeďte se přesvědčit, že to nejsou lži. Pročetl jste si článek od testera?

22.11.2009 12:08:03 #8 

Mirek muž

>> #7, evape, 22. 11. 2009 11:12:42

Ahoj, pokud by tam bylo napsáno, že to jsou lyže na vyblbnutí, nijak bych to neřešil. Kdyby byly uváděny jako náhrada za bigfooty, proč ne, ale s jízdou na normálních lyžích to srovnávat nelze. Když má lyže zcela jiný princip v přední a zadní části, je to špatně, někdy bude víc držet špička, jindy pata a to je vždy komplikace. Pokud by mezi testéry byl někdo na bigfootech, těžko by se poznávalo, na čem zrovna jede.

22.11.2009 12:33:41 #9 

evape

Ahoj,lyže RAX jsou i na vyblbnutí :-) Předpokládám ale, že posílení stability přijde vhod každému, kdo sjíždí kopce na klouzavých prkýnkách :-) Princip jízdy na Ski RAX není tak odlišný, jak se obáváš – jedeš po ploše (klasika) nebo po hraně (carving). Akorát když potřebuješ pomoct se stabilitou, máš zdatného pomocníka.

22.11.2009 13:48:55 #10 

Dali muž

>> #9, evape, 22. 11. 2009 12:33:41

Já bych to viděl na jednoůčelovou záležitost na vyblbnutí. Lyží bych to skoro ani nenazval. Už jen proto, že tahle věc musí zákonitě fiksovat snad všechny špatné lyžařské návyky, na které si lze vspomenout. „Pomocník“, který tě učí špatným návykům není dobrým pomocníkem.

22.11.2009 14:24:29 #11 

evape

Koncovka do jízdy nezasahuje, je diagonální = lamely jsou ´ve vzduchu´, zakročí až ve chvíli potřeby. Nejde o špatné návyky, ale o pomoc v pravou chvíli.

22.11.2009 15:51:47 #12 

HonzA_ muž

>> #11, evape, 22. 11. 2009 14:24:29

„Nejde o špatné návyky, ale o pomoc v pravou chvíli.“

Nedá mi to – jak se to říká? „Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly?“

22.11.2009 16:02:42 #13 

Dali muž

>> #11, evape, 22. 11. 2009 14:24:29

Nezlobte se, ale všechny ta špatné lyžařské návyky dokonale demonstrují již Vaši jezdci na Vašem promo videu.

22.11.2009 17:20:35 #14 

Mrkev

>> #7, evape, 22. 11. 2009 11:12:42

…„Pohyb na zledovatělém povrchu není příjemný s žádnou, ani super nabroušenou lyží…“ Tak tohle nechapu! Pro me, a myslim ze nejen pro me, je napriklad jizda na ledu jedna z nejlepsich… Kdyz na to ma clovek lyze, coz tyhle urcite nejsou, tak je jizda na ledu dokonaly prozitek… Jinak si myslim, ze to muze nahradit bigfooty :-) ale nic vic.

22.11.2009 17:41:41 #15 

crocodil

Je to nadepsane jako komercni prezentace, takze bych trochu prehaneni cekal a asi se nemylim:-) Ze vseho napsaneho i natoceneho na videu to vychazi jako zajimava hracka pro ty, kdo se moc nechteji trapit technikou. Nebo je snad mineno vazne, ze by „vsechny druhy lyzaru“ mely „dat prednost Rax-Ski“? Nebo je titulek spis zamer, aby to bylo hodne ctene?:-)

22.11.2009 17:45:35 #16 

evape

S bigfootama na nohách nikdy nemáš tu jistotu, stabilitu. Ovladatelnost je srovnatelná – to mají všechny krátké lyže společné – ale mít ´krytá záda´ to je taky fajn, ne? Koho si myslíš, že je víc – těch, co prožívají extázi na nejistém ledu obdobně jako Ty, nebo těch, co se chtějí cítit v bezpečí? Každopádně díky za příspěvek do diskuse, protože šířka spektra názorů na věc je vždycky přínosem…

22.11.2009 17:52:28 #17 

evape

Crocodilovi: vzpomenete na dobu, kdy začínaly carvingové lyže? Nejsem špičkový odborník na lyžování, ale když srovnám, co mi přinesl přechod mezi klasickými a carvingovými lyžemi a potom přechod na lyže RAX, mluvím o vícenásobku… Já prostě věřím, že lidi se chtějí cítit dobře a nikomu nic nenutím (každý pro vyvolání tohoto pocitu potřebuje něco jiného – uvažujme stále v mezích lyžování), jenom vím, že tyhle lyže mají potenciál zpřístupnit lyžování i těm, kteří se doteď třeba báli, že to nezvládnou. A těm, kteří už něco umí, nabízejí rozšíření…

22.11.2009 18:07:30 #18 

PetrAT muž

*>> evape,
Kdy a kde budou testovačky ?
Po zhlédnutí videa mám trošku obavu, že nám s tím budete rozrývat sjezdovky :)

22.11.2009 18:51:16 #19 

evape

Testovačky budou mj. podle sněhových podmínek – operativní info na skirax-webu. Sjezdovky rozhodně netrpí víc než pod krásně vyvedeným, zaříznutým carvovým obloukem. Větším problémem na sjezdovce – než rýha po carvingu – je nahrnutý sníh, muldy.

22.11.2009 21:21:01 #20 

Azazel

No u toho carvingu by mě zajímala taková věc. Jezdim na slalomkách, laickly řečeno při výjezdu ty lyže prostě kopnou pěknou odstředivou silou a úžasně zrychlí. Tohle prostě nemůžou tyhle kraťasy dokázat, jelikož žádnou patu, která by spolupůsobila při napružení nemají. Nicméně zábava to na nich musí být dobrá, určitě bych si je rád někde vyzkoušel.

23.11.2009 00:22:02 #21 

evape

Principielně je na tom kus pravdy,ale přijeďte odzkoušet i jiný druh zážitku. Každý (a možná je nás většina) nemá tu přesně vybalancovanou hranu stability, kterou ustojí – vy máte to štěstí a schopnost,ale většina lidí by takovou situaci asi neustála :-)

23.11.2009 11:54:34 #22 

Kiri

Nechtel bych tady nekomu kazit prodej ale moje poznatky z videa jsou-rychlost-mala,stabilita na tvrdem povrchu asi zadna a nepochpil jsem jak muzou byt lyze super do volneho terenu kdyz nemaji zadnou plochu.Chapu ze na velmi prudkem svahu v prasanu se budete soupat smerem dolu ale v necem s mensim sklonem se preci nemuzete udrzet na povrchu a zakonite se potopite.doufam ale ze se nekdy dostanete do jizerek rad bych vyzkousel na vlastnich nohou :-)

23.11.2009 12:28:56 #23 

evape

Rychlost lyží je srovnatelná s normálními lyžemi, na videu jsme chtěli ilustrovat způsob jízdy, nikoli kulový blesk :-) (v aktualitách na rax-webu je nové video z Kaprunu, mrkněte). S tím volným terénem máte pravdu v tom, že pokud by byl velmi mírný, budou se krátké lyže určitě bořit víc než dlouhé. Pro takové účely je v nabídce Ski RAX typ Surfer (jde o širší lyži), určený primárně právě pro hluboký prašan. Díky a taky se těšíme na viděnou :-)

23.11.2009 16:34:06 #24 

Kiri

Videa na youtube vypadaji o mnoho lepe, tesim se na vyzkouseni.

24.11.2009 12:30:28 #25 

Johnny

Slečno, je hezké, že tady hájíte svou firmu:-) Bijete se opravdu do krve. Ale když jsem se díval na to video, tak jsem nevěřil, že když už teda děláte nějakou reklamu, tak tam dáte frajery, kteří sotva vedou oblouk. Nic ve zlém. Já v těch lyžích vidím jednu věc, rozšířené snowblady s nějakou ploutví vzadu. Kdybych to měl brát přímo z metodického hlediska, tak snowblady jsou ideální na vyúku carvingu. Ale tohle?? K čemu je učit začátečníka, že může vlézt na lyže, na kterých se může zaklánět? Proto jsou snowblady tak poučné, v záklonu samozřejmě hned letíte.

24.11.2009 13:36:38 #26 

HonzA_ muž

>> #23, evape, 23. 11. 2009 12:28:56

Díky za tohle video – jsou tam všechny ty problémy krásně vidět.

Prosím, nikomu netvrďte že Raxski nahradí normální lyže. Říkejte lidem pravdu – je to prostě nástroj pro zábavu, ale ne pro seriózní lyžování…

24.11.2009 22:21:28 #27 

evape

Co je to ´seriózní lyžování´? Lyžování je pro většinu lidí volnočasová aktivita a jako taková by snad neměla být nezábavná, ne? A bavit se něčím, při čem mi nehrozí tolik nebezpečí a nebo mi to v ledasjakém nebezpečí pomůže, to snad je dost silná deviza… (Mimochodem, vůči carvovým lyžím taky bylo kdysi spousta výhrad).

24.11.2009 22:58:59 #28 

ivan

Raxski se už dřív probraly jinde, takže si lze počíst.

Na carving-ski.de stojí za ocitování připomínka nejváženějšího diskutéra (vlastně diskutérky):

„felix, ich glaube gerne, dass ihr viel spass habt mit euren geräten, aber wäre es nicht besser wenn man weniger superlative gebrauchen würde und in das ganze auch die einschränkungen, die so ein spezialgerät eben hat, einbezieht.“

A sám Felix (na fórech nick Extremcarver), velký propagátor, tamtéž připustil, že:

„Auf plattgewalzten Pisten, solange sie nicht vereist oder sehr steil sind – verliert man mit Raxskiern schon recht bald den Spaß, da es zu einfach ist – und sehr schnell (aus Sicht von jemand der auch mit Skiern oder Board sehr gut fahren kann) fahren kann man mit Raxski eben nicht.“

http://www.carving-ski.de/…iewtopic.php?…

Ještě je tam jedno vlákno, najdete si přes Suchfunktion.

Z opačného konce světa:

http://www.tetongravity.com/…owthread.php?…

Afaik, Felix o nich také psal na epicski, i to si lze dohledat.

Btw, „průměr nasazeného oblouku“?

Za sebe mohu říct, že mě vždycky autoři „alternativních nářadí“ dojímají svým nadšenectvím a přesvědčením. I když i jim musí být jasné, že s takovou věcí žádnou velkou díru do světa neudělají a nezbohatnou na ní, nelitují úsilí, času i peněz, aby vytvořili řemeslně často velmi kvalitně zpracované vzorky až minisérie. Stejně jako stovky ba tisíce různých patentů i takové výrobky prostě k lyžování patří a dodávají mu zajímavost a osobité kouzlo.

24.11.2009 23:11:53 #29 

fricino

evape: bezpečnější tyhle lyže samozřejmě nejsou… To možná když člověk jede krokem jako na těch videjích. Ve vyšší rychlosti to bude logicky o hubu kvůli nižší stabilitě a ta lopata na konci tomu sotva pomůže… Jinak sem viděl celkem solidní ránu co na noze dokáže udělat oplastovaná brzdička, nechci vidět co dokáže prosvíst kus zahnutýho kovu:)) a to přirovnání k přechodu na carvy je taky dobrý:)

24.11.2009 23:44:21 #30 

ivan

>> #6, Mirek, 22. 11. 2009 00:38:44

„Jen se divím, že se něčemu takovému SNOW propůjčilo“

Mirku, ne že bych s tím měl něco společného, ale ten článek je zcela jasně označený jako „komerční prezentace“, takže Snow se k ničemu nekalému nepropůjčil, nýbrž poskytl zadavateli článku prostor podobně, jako jej poskytuje mnoha jiným pro jejich PR texty a inzeráty.

Podobně se třeba prodejci „propůjčují“ obchodování s alkoholem a kuřivem…

25.11.2009 00:27:39 #31 

Mirek muž

>> #30, ivan, 24. 11. 2009 23:44:21

Já vím, ale nápis „komerční prezentace“ je nenápadný a zařazením mezi běžné články se člověk může lehce splést a nabýt dojmu, že je to skutečně náhrada běžné lyže. Chápu, že všechny časopisy a noviny jsou živi z reklamy…

Nalezené položky: 79 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 18:33:31 od johnycek

Co v lyžárně přebývá

dnes 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

dnes 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

dnes 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo