Objektivita v informování o sněhových podmínkách v areálech - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Objektivita v informování o sněhových podmínkách v areálech

02.01.2014 11:04:06 #1 

HonzA_ muž

Co myslíte? Jak by mohly areály jednoduše informovat o sněhových podmínkách tak, aby informace byla pokud možno srozumitelná a opakovatelná.

Stejně jako jsou areály bodované hvězdičkami (1–5) tak by třeba mohly stav ohodnotit na stupnici 1 – 5. A některé to tak i dnes dělají.

Nicméně, nikde není jasné co jednotlivá čísla znamenají. Tak návštěvník potom musí vycházet z toho, jak v minulosti při danném stupni sněhové podmínky zhruba vypadaly a doufat, že hodnocení podmínek areálem je konzistentní.

Očekávali byste, že by takovéto hodnocení bylo absolutní (tzn. dannému stupni vždy odpovídají srovnatelné podmínky) a nebo relativní (hodnocení podmínek v danném areálu ve srovnání s ostatními areály v určitém regionu nebo v rámci ČR – např. všichni ostatní mají už zavřeno a my máme na sjezdovce 3m pruh sněhu, takže je to třeba 2)?

Jak byste si představovali význam jednotlivých stupňů (např. 1=vše plně v provozu, všude dostatečná sněhová vrstva, kvalitně upravený povrch, 2=vše v provozu, horší kvalita povrchu – např. silná vrstva čistého ledu neumožňující úpravu rolbou atd, 3 = částečné omezení provozu (v provozu více než 75% tratí), zhoršený povrch – kamínky, hlína, …, ale bez vytátých míst, 4 = větší omezení provozu (v provozu více než 50% tratí), vytátá místa, 5 = zásadní omezení provozu (v provozu méně než 50%)), vytáté větší plochy.

Máte nějaký jiný nápad jak by mohlo vypadat objektivní hodnocení sněhových podmínek pro lyžaře?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

02.01.2014 11:53:02 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, HonzA_, 02. 01. 2014 11:04:06

Další podpora debilizace? Proč vytvářet nějakou hvězdičku, do které se dá ledasco schovat. Masa je masa, ale co když upřednostňuji zrovna jeden z nemasových parametrů? Příklad: jsem špatný řidič a neumím parkovat.

Nejdřív bych určitě kvantifikoval parametry, které budu chtít kvalifikovat. Takže bych šel jinou cestou, a to doplněním stávajících informací o tratích a vlecích v provozu (níže 3 a 4).

Jakožto BFU by mě mohlo zajímat následující:
1) sjízdnost a stav příjezdových komunikací
- suché, mokré, rozježděný sníh, ujetý sníh, jazyky, řetězy nutné
2) parkování (povrch, vzdálenost, volná místa)
3) přepravní zařízení v provozu (lanovky/vleky, provoz skibusů)
4) tratě v provozu
5) kvalita sněhu/úpravy
6) akce omezující provoz (závody, předváděčky)
7) aktuální stav a lokální předpověď počasí

Většinu z výše uvedeného na svých stránkách spousta našich středisek uvádí, zbytek se dá spolehlivě najít v případě potřeby u jiných poskytovatelů informací.
Holidayinfo a podobné portály bych tímto nezamořoval. V blbé zimě se stejně nebudou areály chtít chlubit štěrkem a vytátými mít na sjezdovkách.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.01.2014 12:14:29 #3 

HonzA_ muž

>> #2, ˘Ö˘Krab, 02. 01. 2014 11:53:02

A právě proto mluvím o sněhových podmínkách na sjezdovkách danného areálu. Ty, narozdíl od většiny ostatních, nikde jinde nezjistíš. Webkamery jsou často šikovně umístěné. Některé areály ale určité informace poskytují. Například právě formou hodnocení 1–5. A myslím, že by bylo dobré, když už někdo takové informace poskytuje (dobrovolně se rozhodl), aby bylo alespoň trochu jasné co znamenají.

Mimochodem, včera jsem zažil hezkou situaci – ptala se mne jedna paní kdeže jsou ty pokladny. Nasměroval jsem jí a doporučil, aby se v pokladně zeptala jestli je na sjezdovce dost sněhu, nejsou tam kameny apod. Když jsem jí potkal znovu, zeptal jsem se co se dozvěděla – prý jí pokladní odpověděl(a): „celou noc jsme zasněžovali“. Což byla velice dobrá odpověď, vzhledem ke stavu sjezdovky…

A tím se dostáváme k jádru pudla a tomu proč jsem to sesmolil – včera jsem jel na novoroční lyžovačku na Zadov. Areálem deklarovaná 2 (na stupnici 1–5, kde 1 je nejlepší a 5 nejhorší) odpovídala tak 3 či horší 3 na jaře. Takže má předchozí zkušenost s hodnocením sněhových podmínek areálem byla k ničemu (2 v minulosti vždy představova o poznání lepší podmínky), hodnocení je nekonzistentní.

Zlatým hřebem byl potom rozhovor s pokladním, který mi briskně vysvětlil, že nic o hodnocení podmínek na webu areálu neví a že ta 2 je tam určitě proto, že mají na jih od Prahy nejlepší podmínky.

Mně nevadí, že podmínky nebyly nic moc. Stejně bych se jel sklouznout a teď se situací bojují všechny areály. Ale nedělá mi radost to, že areál poskytuje zavádějící informace. A tak si říkám, že by třeba nebylo marné, aby si areálníci ve svém lanovkářském spolku třeba domluvili nějakou stupnici nebo jiný způsob hodnocení. A nebo přestali hodnocení dělat úplně. Je to samozřejmě jen můj pohled na věc a ty to můžeš vidět jinak.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

02.01.2014 12:25:22 #4 

˘Ö˘Krab muž

>> #3, HonzA_, 02. 01. 2014 12:14:29

Dobrá, rozumím, ale nevidím páku, kterou areály přimět k objektivitě. Podívej se třeba na deklarované výšky sněhové pokrývky – udávají 40–60, ze sjezdovky přitom leze tráva a krtince.
Všichni bojují, v boji o holé přežití se stává lež povolenou zbraní.

Měl jsem vloni či předloni na Neklidu lepší zkušenost, sice jaro, ale očekávaný dav lidí o víkendu. Při placení se dívám, že mi vrací nějak moc – prý nejsou všechny sjezdovky v dobrém stavu, tak dal areál slevu, jen to ještě nestihl pověsit na web. A to tam všichni s podobným stavem počítají, zejména vzhledem k expozici na jih.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.01.2014 16:49:34 #6 

m3 muž

>> #4, ˘Ö˘Krab, 02. 01. 2014 12:25:22

Opačná strana kopce informuje

Otázka je jestli to nebude jen hlína se kousky ledu ?

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

dnes 18:47:55 od oblouk

Klínovec: [Středisko]

dnes 18:18:04 od johnycek

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 15:10:14 od TomáS

Úplně nový typ lyží

dnes 10:48:40 od TNS

Obertauern: [Středisko]

dnes 10:46:17 od ACS

Malenovice: [Středisko]