Nordica Hell a Back - koupit? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Nordica Hell a Back - koupit?

23.02.2014 23:53:06 #1 

baletka

Zdravím, prosím o radu s nákupem bot. Po patnácti letech nutně potřebuji nové lyžáky, vracím se k lyžování. Jsem poměrně zdatná lyžařka, mám sílu v nohách i jakous takous techniku, jsem ale opatrnější, nejezdím free-ride a černou sjezdovku potkám možná jednou za dvacet let. Prozatím mám lyže Nordica Olympia Victory z roku 2007, myslím, prý poměrně tvrdé lyže. Uvažuji o koupi Nordica Cinnamon Girl. Vyzkoušela jsem o víkendu řádku bot, nejvíce mi na noze seděly Fire Arrow F4, ale bojím se tvrdosti té boty. Včera jsem si zalyžovala v Sportmachine, jen asi půl hoďky a dost mi mrtvěla noha, mám trochu problém s nedokrvováním nohou. Prodavač v Heliasportu mi radil hell and backy, ale neměl trojpřezkové, což je typ zapínání, který mi velmi vyhovuje. Navíc se mi ta bota zdála hodně měkká, prodavač tvrdil, že venku na mrazu to reaguje jinak… hmmm… Abych to zkrátila, uvažuji o těchto lyžákách NORDICA Hell & Back Hike W 12/13 Nordica Hell&Back Hike Exp Mod. 11/12 Můžete mi někdo napsat, zda s nimi máte zkušenosti? Nechci měkkou papuč, ale tvrdá bota typu Fire Arrow je pro mé ježdění s dvouletým prckem asi zbytečný masochismus. Nějaké názory? Díky za tipy

24.02.2014 00:18:36 #2 

baletka

PS: Zapomněla jsem na hlavní myšlenku toho dotazu ;-) Ty hell a back trojpřezkové nemám možnost vyzkoušet, pouze je objednat přes net. V mé velikosti se blízké mého bydliště nevyskytují.

24.02.2014 07:12:58 #3 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, baletka, 23. 02. 2014 23:53:06

Už dlouho tady prosazujeme názor, že lyžař si kupuje lyžařské boty za účelem lyžování.

Nazouvání, vyzouvání, chůze a bufetění nejsou pro lyžaře až tak rozhodující faktory.
Nejdůležitější vlastností je, aby bota na noze seděla tak, jak si lyžař představuje. Pak by měly jít stranou počty přezek, barva, značka, ale i všechna vysoká čísla na botě a krabici od ní.

Nordica Fire Arrow F4 uvádí nastavitelnou flexi končící číslem 100, to je naprosto normální hodnota, pro lyžování s dítětem si maximálně nastavíš boty měkčí a trochu povolíš přezky. Jestli byla uváděná „stovka“ jedinou vadou na kráse, klidně si boty kup.

Jinak trojpřezkové boty (je-li to rozhodující vlastnost) hledej ponejvíce mezi modely bot s určením pro freestyle/freeride, velký výběr máš u značek Dalbello, Salomon i dalších. Každá značka používá mírně odlišné kopyto boty, je potřeba zkoušet.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

24.02.2014 07:24:32 #4 

Ondraš FM muž

A k nákupu přes net. Boty jdou do 14 dnů vrátit. Tedy našel bych si kvalitní, velký eshop, boty koupil a případně vyměnil za jiné. Takový eshop je na to jistě připraven a neměl by dělat problémy. Pozor na poškození, prodejce si je po vrácení důkladně prohlíží. Kup to nejlepší, co pro tebe lze koupit, i kdyby jsi měla zkoušet více bot. Není nic horšího, než si pak vyčítat, že jsem si mohl koupit jiné, které by byly lepší a díky kompromisu se trápím v těch, co mám na nohou. Hodně štěstí ;-)

24.02.2014 08:03:37 #5 

baletka

>> #3, ˘Ö˘Krab, 24. 02. 2014 07:12:58

Tak, já myslím, že z toho příspěvku vyplynulo jasně, že mi jde o lyžování :-D Jen jsem chtěla naznačit, že při mém způsobu lyžování od sebe příliš nerozeznám špičkovou botu od „jen“ dobré boty ;-) K tomu nákupu přes net Ondraši – v česku se po netu už v mé velikosti koupit nedá (aspoň jsem je zatím nenašla), takže mám v merku ebay, ověřenou aukční síň, kde se také boty dají do 14 dnů vrátit, ovšem se ztrátou asi 40EUR poštovného. Což je pro mě relativně dost peněz. Když už nehodlám úplně šetřit na botách (protože se také řídím tou zásadou nekupovat kompromis), tak nechci zbytečně vyhodit do vzduchu nějakých 600Kč. Nicméně chápu, že takový nákupi je vždycky trošku risk. Počkám ještě, jestli mi tu někdo nenapíše nějakou konkrétní zkušenost přímo s těmi lyžáky. Zatím děkuji.

24.02.2014 08:35:53 #6 

˘Ö˘Krab muž

>> #5, baletka, 24. 02. 2014 08:03:37

Pokud ji opravdu baletka, tak máš, díky průpravě, ty nejlepší lyžařské předpoklady – sílu, švih, balanc, rozsahy. Znovu promysli i kategorii lyží, na kterých budeš jezdit. Určitě vyzkoušej něco sportovnějšího a méně odladěného, budeš překvapená.

Asi máš nějaké mezní číslo, napiš případně rozměry chodidel (délky/šířky), předpokládám, že máš malé nohy.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

24.02.2014 08:47:32 #7 

baletka

>> #6, ˘Ö˘Krab, 24. 02. 2014 08:35:53

Hmm.. ty lyže, které jsem zde napsala, nejsou OK? Já jsem se tím dlouhý čas nezabývala, opravdu jsem dlouho nelyžovala, naposledy vlastně na nevykrojených klasikách. Teď jsem zdědila po segře ony Nordica Olympia Victory, v obchodě mi bylo řečeno, že Cinnamony jsou dobré, poměrně sportovní lyže. Jiná zkušenost?? Nějaký jiný tip? Šířku chodidla Ti teď nenapíšu, jsem v práci a nemám měřidlo, ale chodidlo je docela úzké, mám propadlé obě klenby (v Heliasportu mi nabízel jakési speciální vložky na podporu klenby, které mi tedy dost dobře seděly), na délku potřebuji botu 245, to už jsem odzkoušela.

24.02.2014 09:46:15 #8 

˘Ö˘Krab muž

>> #7, baletka, 24. 02. 2014 08:47:32

Lyže: Na dámských lyžích pochopitelně nejezdím, ani dost dobře nechápu jejich filozofii. Asi to bude tím, že nejsem dáma, nevím. Přečetl jsem si něco o Tvých stávajících prkýnkách (v cizinětady), nejsem z toho moudrý. Tedy hlavně proč se Ti klepou špičky v rychlosti.

Nějak hloupě jsem si totiž zafixoval, že lyže 156 cm by měla být dámská slalomka, tedy lyže vyrobená pro jízdu výhradně krátkými oblouky (nejlépe po hranách) a značně kontrolovanou rychlostí. Pro dobrý pocit z jakkoliv dlouhých oblouků v rychlé jízdě je třeba mít lyže výrazně delší, i delší, než zpravidla nabízejí jako maximum dámské modelové řady. Tak nějak máme doma vyzkoušeno, že rychle se dá, za dobré konstelace, jezdit na lyžích 170 cm +.
(To nic nemění na tom, že zdejší uživatel Myval by Ti mohl tvrdit, že stejně je nejlepší tlustá…)

Boty: Předpokládám, že jsi četla ivanovo zásadní veledílo, při výběru bot se vyplatí se jeho radami řídit.
Délka je totiž jedna věc, šířka druhá a neméně podstatná. Dámské boty bývají běžně relativně široké – když vynechám dámsky pomalované tvrdé a úzké závodní modely unisexové, třeba by Ti zrovna víc vyhovovaly boty závodní juniorské, které jsou úzké a trochu měkčí.

Anatomické stélky k propadlým klenbám určitě!

24.02.2014 10:06:13 #9 

baletka

>> #8, ˘Ö˘Krab, 24. 02. 2014 09:46:15

OK, tak jsem pročetla Ivanovo veledílo :-) Podle těchto rad jsem si řídila při zkoušení bot. Až na to, že jsem se sice nechala obskakovat, ale posléze zatím nekoupila. Ad lyže: velká rychlost není mou prioritou, raději ji kontroluji, takže ta délka lyží je pro mě celkem vyhovující. Možná proto se ty lyže klepou v rychlosti?? Protože na ni nejsou určeny..? Jen úvaha. Ad boty – ten můj výběr vlastně směřuje k těm dámsky pomalovaných sportovním – ať to je fire arrow nebo hell and back. Konkrétně fire arrow se mi zdály podstatně tužší, než třeba sportmachine – ale o těch už tu pár lidí psalo, že jsou to vlastně „bačkory“. Stejně mi z toho nejvíce plyne, že je potřeba tu botu vyzkoušet, že jo, takže můj nákup přes net je hop nebo trop… Každopádně díky za rady, pokusím se jimi v co nejširší míře řídit.

24.02.2014 10:29:20 #10 

Pavlos muž

>> #9, baletka, 24. 02. 2014 10:06:13

Poslední dvě věty tesat do kamene.

Boty je potřeba zkoušet a zkoušet. Nepadnou? Vyměnit! Jsou velké? Vyměnit! Tímto způsobem po internetu na poštovném zaplatíš víc než za cestu do obchodu a zkoušení přímo na místě.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

24.02.2014 10:41:12 #11 

˘Ö˘Krab muž

>> #9, baletka, 24. 02. 2014 10:06:13

Na rychlost ty lyže nemají délkou ani konstrukcí. Pod pojmem „rychlost“ si totiž každý představí něco jiného, jde jen o to, aby se shodovalo zadání marketingového mluvky produktu s vnímáním konečného uživatele.

Ještě ke tvrdosti bot: když boty sedí, tak tvrdost nevnímáš, tedy ne negativně. V krátkých obloucích na umrzlé sjezdovce ji (ve spojení s dobrými a nabroušenými lyžemi) oceníš.

24.02.2014 11:45:09 #12 

baletka

>> #11, ˘Ö˘Krab, 24. 02. 2014 10:41:12

A poradíš mi tedy (nebo dáš tip) lyže, o kterých si myslíš, že by byly vhodné? Je to sice do jiného tématu, tak pouze zběžně. Jak jsem psala, jsem fyzicky zdatná, ale nejezdím velmi rychle, docela mi vyhovuje menší oblouk, výška 167, váha cca 60.

24.02.2014 12:42:51 #13 

˘Ö˘Krab muž

>> #12, baletka, 24. 02. 2014 11:45:09

Sportovně zdatná+krátké oblouky+omezená rychlost=slalomky.

Teď ještě dobíhají testovačky firem na svazích, vyzkoušej jako první volbu nejvyšší model slalomek v délce 155 cm. Ten budeš mít jako referenční bod pro sebe i pro nás, všechny tyto slalomky všech výrobců by se pod Tebou měly chovat velmi podobně.

Protože budou konstrukčně odlišné od toho, na čem jezdíš teď, nebudu se klepat ani v dost velké rychlosti, krátké oblouky jsou jejich posláním, nic lepšího na ně už není.

Podle toho, jaké budou rozdíly mezi pocity a očekáváními, si pak velmi rychle ujasníš, co od lyže vlastně chceš. Třeba zjistíš, že přece jenom jezdíš rychleji, že Tvé oblouky nejsou až tak úplně krátké, že to s tou sportovností není taková sláva … nebo že je to skoro či přesně ono a stačí jen mírně doladit.

Také si na víkend můžeš půjčit takovéto lyže ze stálého testcentra ve větších městech (často součást větších obchodů nebo dealerství), popř. ze značkových půjčoven, které se najdou ve větších areálech (napadá mě třeba Headskitest, Dynastar na dolní stanici v Rokytnici aj., kde mají i udržované topmodely a ne jen obvyklé zanedbané půjčovenské lowend šunky).

Lyžařka 167/60 … třeba u Lusti pro sebe považuj za sportovní vrchol komerční slalomku RT SL 155/11,5. Pokud se potkáte, budeš mít vystaráno.
Méně agresivní alternativa je „RCT 155/10“, přesto stále velmi sportovní, spolehlivě Tě podrží i na hodně tvrdém, nenutí rychle navazovat oblouky, nemusí se do ní tak ‚šlapat‘.
Pro ještě méně silovou jízdu je FCT 155/10, což je tvarově skoro tatáž lyže, ale s jiným složením vrstev, je ještě přívětivější, přesto si na ní v malé rychlosti královsky zajezdíš.

S délkami se dá hnout nahoru i dolů, stejně tak jsou i další lyže, které by vyhovovaly zadání s trochu jinými přesahy.

Obdobnou milou slalomku jako RT SL nabídnou všechny značky, RCT a FCT jsou relikty funcarvingového opojení, které u nás velmi dobře prosperují, tedy alespoň podle toho, co vídám na horách u sportovně po hranách kroužících žen a dívek.

24.02.2014 23:08:28 #14 

baletka

OK, díky za rady. Ještě se zeptám na pojem „stiffness“, který se uvádí u některých bot, u jiných ne. Měla jsem na sobě boty s uváděnou „stiffness“ 100, a také se 115, rozdíl jsem cítila jako opravdu podstatný, ovšem u jedněch bot, o které mám zájem, stálo 13,5. To mi přijde jako skutečně malé číslo a psali to na německém serveru. Jde jen o jiné číslování nebo jde skutečně o „papuč“ s měkkým skeletem? Rozdíl těch čísel mi přijde astronomický. Orientuje se v tom někdo?

25.02.2014 00:40:13 #15 

Pavlos muž

>> #14, baletka, 24. 02. 2014 23:08:28

Stiffness je tvrdost. Takže vlastně flex index. Nyní se uvádí v číslech 50–150. Čím vyšší číslo, tím je bota tužší do nákleku a reaktivnější na podněty „řidiče“.

Pozor! Není to číslo pohodlí. Bota s nižším FI a ve špatné velikosti může být méně pohodlná než bota ve správné velikosti a s vyšším FI.

Dalbello dřív používalo značení FI v desítkách. FI 13,5 u Dalbella je cca. 100–120 u jiných výrobců. Takže se jedná o sportovní boty.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

včera 22:38:42 od HonzA_

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]