Průvodce lyžařskou Francií (2. díl): termín a místo [článek] - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Průvodce lyžařskou Francií (2. díl): termín a místo [článek]

08.10.2014 19:30:45 #1 

Tesna muž

Co bystě měli vědět, než vyrazíte do lyžařského ráje č. 1
V osobním průvodci lyžařskou Francií, který shrnuje zkušenosti z více než 50 návštěv největších středisek, se tentokrát věnuji tomu nejdůlěžitějšímu – kdy a kam.
Odkaz na článek

08.10.2014 21:14:01 #2 

ussama

No zas bych to s tou oslavou velikosti areálů a úpravou sjezdovek nepřeháněl. Dříve jsem také zastával názor, že jediná země kam je možné jet lyžovat je Francie, do té doby než jsem v podstatě náhodou jel do Itálie. Areály jsou sice papírově obrovské, ale řekl bych že je to hodně přifouklé, např. zelenými sjezdovkami. Propojení je sice pěkné, ale stejně si ráno člověk musí vybrat do jaké části oblasti pojede lyžovat, protože jezdit cykcak areálem se nedá stihnout, aby se stačil vrátit k ubytování. Byl jsem např. v La Plagne v lednu (už je to pár let) a bylo málo sněhu, úprava stála za prd, všude ledové plotny, které se během pobytu jen zvětšovaly. Že by tam někdo dovezl tech. sníh, to ani náhodou. To se mi v Itálii nikde nestalo a sníh také nebyl, jen technický. Subjektivně se mi zdá francouzský areál se 100 km sjezdovek (např. Superdevoluy) stejně velký jako 30 km areál v Itálii (např. okolí Brixenu). V Itálii se totiž díky úpravě dají jezdit sjezdovky všech barev, to se o Francii říct nedá.

09.10.2014 14:22:37 #3 

korsičan muž

>> #2, ussama, 08. 10. 2014 21:14:01

To jsi napsal moc hezky. :-)

Dám příklad. Les2Alpes. Propagují, že mají 225km sjezdovek. 11 černých, 19 červených, 43 modrých a 19 zelených.

Takže z 92 sjezdovek je 62 propojovacích cest o maximální šířce rolby a na polovině z nich se musí člověk navíc odstrkovat, protože jsou na rovině. Dalších 11 sjezdovek je černých, které upravují tak 2× do roka. Tím pádem z obřího areálu s 225km, zbývá nějakých 19 červených sjezdovek. Ve finále pak vlastně člověk lyžuje v areálu, který má +/- 70km tratí.

A jako perlička, pouhých 10% z těch propagovaných 225km je zasněžovaných. Tudíž, sněhová jistota je v uvozovkách, v tomto areálu na úplně stejné úrovni, jako je ve Špindlu. Plus samozřejmě ledovec.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

09.10.2014 18:37:25 #4 

Tesna muž

Jenže u svého příkladu jsi zapoměl na jednu věc – je rozdíl, jestli sjezdovky hodnotíš na škále, která má 3 nebo 4 úrovně, protože tím také stanovuješ určité měřítko a šíři intervalu jednotlivých stupňů. Nebo jinde přejezdy o šíři rolby a totální placky neexistují? Samozřejmě že existují, protože rozsah „lyžovatelného“ a lyžařsky využitelného sklonu tratí bude obdobný. A tyto zelené sjezdovky jsou zahrnuté v těch jinde značených barvou modrou. A obdobně, část sjezdovek značených ve Francii modrou by jinde byla značena barvou červenou.

Když vezmu také příklad – Alta Badiu. Zde je 55% areálu barvy modré … kolik z toho by ve Francii označili barvou zelenou? Kolik by pak dělal součet modrých (kam by pak logicky zase spadly mírnější červené) a těchto zelených? 70% místo 55%? Kolik ti tam pak zbyde dle tvých měřítek lyžovatelných sjezdovek?

Navíc, barevné označení sjezdovek je často velmi tvůrčí a dáno marketingovou potřebou mít na kopci tratě všech obtížností a v určitém poměru, často stačí porovnat skimapy jednotlivých areálů v průběhu let, jak se barvy mění, i když kopec zůstává. Takže pokud nemám ty náročné, tak z některých ostřejších červených udělám černé , abych přitáhl náročnější lyžaře. A naopak, když tam chybí lehká trať, tak ji „udělám“ aspoň na papíře, abych neodradil ty lyžaře slabší. Třeba ve Val d´Ísere znám několik modrých, které by vedle hodnotili jako ty typicky italsky svižné červené. A naopak mne třeba pobavil placatý přejezd v Ischglu, který je i v části, kde je nutné dokonce bruslit do mírného kopce (!), značen červeně. Nebo zmiňované přejezdy na šířku rolby, kterých je třeba v Serfaus značených barvou červenou také x kilometrů.

A co dodat k perličce? Nemyslíš, že rozsah zasněžování je dán jeho potřebou, mj. s ohledem na nadmořskou výšku areálu? Zde je většina sjezdovek nad 2.000, zato až do 3.560. Hned vedle ležící Alpe d´Huez, s nižší průměrnou nadmořskou výškou tratí, udává 4,5× větší počet sněžných děl než 2A.

Nebo třeba s ohledem na historické zkušenosti s mikroklimatem a množstvím srážek? Vzhledem k tomu, že vedle leží freeridové La Grave, kde se domnívám nezasněžují lesy a louky vůbec, nebudou zkušenosti asi špatné?

09.10.2014 20:22:08 #5 

korsičan muž

>> #4, Tesna, 09. 10. 2014 18:37:25

Je jasné, že si velikost areálů přifukují úplně všichni. Jenže třeba v tomto konkrétním případu je to „přifouknutí“ dost vidět.

Byl jsem ve L2A 2× a svoji zkušenost bych zhodnotil takto. První patro areálu bylo naprosto nesjízdné. Pravá část areálu lyžařsky nedostupná, nikdo tam nelyžoval, kromě pár důchodců z Flocoru. Ta část k ledovci byla buď úplně bez sněhu a plná kamení (leden), nebo tak zachumelená, mokrá a rozoraná, že se o jízdě na lyžích nedalo vůbec mluvit. Všichni jezdili dolů do střediska lanem. Střední část areálu byla lepší, ale v případě malého množství sněhu byla plná kamení. Perfektní byl pouze ledovec. Fantastický sníh a rozhled do kraje. To se popřít nedá.

Jenže když porovnám třeba Schladming a L2A – oba areály udávají zhruba stejný počet km sjezdovek, tak Schladming je 2× tak větší a na rozdíl od sjezdovek v L2A tam lyžuješ na širokých ranvejích a ne na spojovacích cestách. Stejně tak tam budeš dost těžko hledat „sjezdovku“, kde si musíš hrát na Lukáše Bauera. V L2A je jich celkem dost. Les 2 Alpes se dá projet za dva dny, Schladming ani náhodou. Ono úplně stačí, když porovnáš mapy obou středisek. Už na první pohled je jasné, že tam něco nehraje.

Ono až tak nejde o barvu sjezdovek, ale o to, co se tou sjezdovkou nazývá.

Třeba L2A je super, když napadne metr sněhu. V takovém případě pak nemá chybu. Jenže když je chudší zima ( a že jich pár v poslední době bylo), tak moc ne. Však to tady už také někdo psal, že ani LaGrave, není sněhová jistota. Třeba v roce 2005 napadlo až koncem února. V lednu jel de facto pouze ledovec. Zbytek byla směs trošky sněhu a hodně kamení. Ten rok jim to zasněžování sakra chybělo !!! Podle mě tam hřeší na ten ledovec. Pokud by tam nebyl, tak mají zasněžování minimálně v 1/2 areálu. Je vůbec netrápí, že je třeba spodek bez sněhu.

Každý areál má něco do sebe a když je dost sněhu a týden svítí slunce, tak je to ráj naprosto všude. V takovém případě je pak šumák, jestli je to Francie, Rakousko nebo Itálie.

Jen je škoda, že si některá střediska ten svůj „ráj“, prezentují tak trochu přes růžové brýle.

09.10.2014 22:09:31 #6 

Tesna muž

Už pohledem do skimapy mne osobně L2A nikdy nelákalo (příliš „jednosměrné“ středisko na týdnní pobyt), takže osobní zkušenost zde nemám, ale co se týká Schladmingu, tam tam jsem byl tři dny loni, viz.: http://snow.cz/…en-reiteralm

Takže na 2 dny a „sjezdovky“ mám jiný názor a třeba jarní dojezd po lesní cestě pod Reiteralm bude ve finále zrovna ten typický Bauer :-P.

V průšvihové zimě 2004/05 jsem byl zkraje v Madonně/Fol­garidě, kde je zasněžováno přes 90% kilometrů sjezdovek. Šutronáda nejvyššího kalibru, nejprudší sjezdovky mimo provoz a propojka Folgarida – Madonna pouze lanovkou. O neskutečných frontách a návalech nemluvě, něco takového už doufám nikdy nezažiju. Takže zde ani masivní zasněžování kvůli teplotám a nízké nadmořské výšce také nepomohlo.

A když zmiňuješ to přifouknutí, tak nádherným příkladem je Alta Valtellina, kde mi už někdy před 10 lety nebylo jasné, kam se poděly ty udávané kilomery sjezdovek, když každé středisko šlo kompletně projet za půl dne. A po letech se ukázalo, že tam ani nebyly, což střediska už taky pár let přiznávají.

Tehdy Livigno udávalo velmi zajímavých 115 km sjezdovek, ale dnes již jen 69 km na obou kopcích dohromady. Bormio 51 vs. 42 a St. Caterina (mezitím navíc výrazně rozšířená) 31 vs. 21.

10.10.2014 10:54:12 #7 

Peter305

Rekorder v počte „neexistujúcich“ zjazdoviek je rakúske stredisko Matrei-Kals. Tam sa dostali z pôvodne udávaných 110km na reálnych 37km!!!

10.10.2014 11:36:28 #8 

korsičan muž

>> #6, Tesna, 09. 10. 2014 22:09:31

Tak pokud jsi zvládl projezdit všechny sjezdovky na Schladmingu za dva dny, tak to bys Les2Alpes zvládl za dopoledne. :-)

Sice o tom dost silně pochybuji, ale třeba jsi rakeťák. Jen projetí všech sjezdovek na kopci Planai, zabere den, ale to je vedlejší věc.

Co ovšem vedlejší není jsou ty sjezdovky. Sám jsi Schladming projezdil, takže můžeš zhodnotit, kolik z nich je „nesjezdovek“. Rozhodně to nebude 1/2, či dokonce 2/3 celého areálu. Ve Francii tomu tak u mnoha středisek je.

Kolik sjezdovek bylo po dobu tvé návštěvy na Schladmingu neupravených ??? Řekl bych, že ani jedna. Je jasné, že ani Schladming není bez chyb, ale to není žádné středisko. Každé má svoje pro a proti. Dalším faktorem je vzdálenost střediska od domova, zda je člověk bez dětí, nebo ne atd. Ve dvaceti je člověku šumák, jestli sedí 6h na zasněžené sedačce a že na něj fouká …atd. Tento stav se mění v okamžiku, kdy máš vedle sebe jedno nebo více dětí, které brblají, že je studí zadek, že na ně fouká, že je jim zima a x dalších nepříjemností. To se pak za naprosto shodných klimatických podmínek z fantastické lyžovačky stává totální peklo.

Prostě každé středisko má svoje a třeba vybírat i podle jiných kritérií, než jen podle počtu sjezdovek.

Jinak je ta tvoje reportáž ze Schladmingu parádní, hlavně ty fotky. Sjezdovky bez lidí, modrá obloha …nádhera ! Hodně podobně to tam takto vypadá 1 ledna. Je to zajímavé, ale 1 ledna je tam úplně prázdno. To jsou lidé unavení po oslavách a lyžovat nikdo nechodí. Pokud vyjde předpověď počasí, tak tento jednodenní výlet všem doporučuji. To tam má člověk celý areál sám pro sebe. :-)

10.10.2014 13:24:43 #9 

ondrab

Ahoj všichni. Přidávám svůj názor na „ůžasné“ lyžování ve Francii. Samozřejmě co se do průměrné velikosti týče IT ani AT se s nimi nemohou srovnávat. Ale jinak je zde z mého úhlu pohledu X mínus..Jednak existují (z pochopitelných důvodů) systému ubytování pouze týdenní turnusy sobota sobota což nemusí každému vyhovovat. Kvalita ubytování z cca 20 návštěv různých středisek v IT a AT je nesrovnatelná a velikostně se dá zjednodušit co je penzion pro 2 v Rakousku to je ubytování pro 4–6 lidí ve Francii. Kromě téměř dvojnásobné vzdálenosti (s tím se nedá nic dělat)jsou ceny v horských chatách (ne každý lyžuje s batůžkem s namazaným chlebem, štanglí salámu a plechovkami piva) MINIMÁLNĚ o třetinu vyšší než v IT nebo AT. Takže schrnuto lyžování v IT/AT pro mě znamená bydlet ve stylovém penzionu, dát si v horké chatě alespoň pizzu či těstoviny a točené pivo. Ve Francii se stejným rozpočtem to znamená bydlet v paneláku a lyžovat s tím plným batůžkem na zadéch a v horské chatě maximálně využít WC (jen tak mimochodem ty „turecké“ jsem nikde kromě Francie nezažil..) O v průměru mnohem starších sedačkách bez krytu tu už byla řeč..(když má člověk kliku na počasí no problem ale znáte to v zimě taky občas sněží nebo je hnusně) Navíc liknavý přístup zaměstnanců spolu s upravováním některých sjezdovek jednou za 2 dny (hlavně ráno, kdy je člověk zvyklý na manšestr) bylo pro mě „oraniště“ na čtvrtině až třetině sjezdovek nemilým překvapením.. Takže jsem rád že jsem 2× lyžovačku ve Francii zažil ale příště už jenom AT nebo IT, už jenem z prostého důvodu že na lyže už nejezdím sám, ale s rodinou.. Mějte se a budou mě zajímat vaše názory.

10.10.2014 15:44:42 #10 

Myval muž

Me se ve Francii libi a vracim se tam na lyzovacku uz skoro 20 let. Samozrejme ze nic neni idealni a Ondrou vyse popsane neprijemnsoti se tam opravdu vyskytuji. Ale pro me to dalekosahle vyvazuji vyhody – volne tereny mimo sjezdovky jsou ve Francii asi nejlepsi z alpskych zemi (mozna jeste v CH), v AT a IT jsou samozrejme taky, ale casto jsou to zalesnene partie a zdaleka ne tak rozsahle. A na rozryte hrbolate sjezdovce se svezu taky pekne a navic se muzu skodolibe posmivat „machrum“ na 156cm slalomkach jak trpej. Bydleni v „panelaku“ neni sice tak stylove jako v Tirolskem rodinnem penzionu, ale zase rano vezmu lyze, pred barakem zacvaknu a jedu. Nemusim cekat na skibus, nebo az vstane ridic a nasoukame se do Oktavky,…

Ceny v hospodach na kopci jsou opravdu vysoke a navic stale rostou :-( , pivo za 7E si ve FR opravdu nedam, za 4E v AT obcas ano a espresso za 1E v IT nema chybu. Ale vzhledem k tomu, ze stejne jezdim s batohem (lavinova vybava, lekarna,…), tak si tam holt dam i tu flasku s vodou a bagetu se syrem z mistniho supermarche.

A to ze si obcas musim sednout na studenou a mokrou sedacku? To snad ke sportovani v prirode patri, na kole taky obcas projedu kaluzi. Navic na lyzich mam na sobe hadry s kvalitni membranou, takze me par kapek vody opravdu nezabije. A deti si taky vetsinou nestezujou (je pravda ze uz jsou obe plnolete ;-) ). Nejvetsi pocit vlhka a „nepohodli“ jsem zazil letos v lednu v rakouskem Nassfeldu. Cely vikend dest se snehem a ani jedna sedacka nemela plexisklovou bublinu (a pak ze v Rakousku jsou vsude).

Kazda z alpskych zemi ma proste svoje specifika, v kazde je to lyzovani trochu jine a vzdy si tam pojedu rad zalyzovat. Ikdyz tu Francii mam asi nejradeji, mozna proto ze ji nejvic znam a stravil jsem tam ne lyzich nejvic casu.

Nejlepší je TLUSTÁ :-)

10.10.2014 17:57:06 #11 

korsičan muž

>> #10, Myval, 10. 10. 2014 15:44:42

Jenže na slalomkách jsou machři a machři ..... :-)

http://snow.cz/…dmet-utajeni

No, a pokud na kole projíždíš tou kaluží 7h denně, 6 dní v týdnu, tak dost pochybuju, že je to nějaký fantastický zážitek. Přestože jsi od hlavy k patě oblečený do membrány … :-)

A musím se přiznat, že jsem po několika měsících konečně pochopil tvoje moto !!!! :-) :-) :-)

10.10.2014 19:44:52 #12 

Tesna muž

>> #9, ondrab, 10. 10. 2014 13:24:43

A právě proto jsem tyhle články napsal, protože lyžování ve Francii je prostě ve spoustě věcí jiné, než v AT nebo IT. A vše, co zmiňuješ a co tobě nesedí, tam zmiňuji tak, aby si každý mohl udělat alespoň hrubý obrázek a věděl, do čeho jde.

Co se týká tureckých záchodů, ta na ty jsem zatím narazil 1× v Le Corbier a pak několikrát v Cervinii (IT), což rozhodně není béčkový resort.

>> #8, korsičan, 10. 10. 2014 11:36:28

Tak Schaldming jsem si vybral záměrně kvůli solidní náročnosti svahů, ale i zde se da najít spousta „nesjezdovek“. Např. prakticky celá oblast Rorhmoos, což je zelená placka, přejezdy mezi Hauser K. a Planai nebo různé ploché propojky hlavních sjezdovek po lesních cestách. Neupravených sjezdovek i zde evidentně pár bylo (tohle fakt nesleduju, ale letos se i na to zaměřím), ale vzhledem k zalidněnosti a charakteru povrchu to nebyl problém, protože někde se prohnalo skutečně pár set lidí za den. Naopak co bylo otravné, tak to, že dole jely sněžná děla nonstop, tudíž tyto sjezdovky byly prakticky nepoužitelné.

Když vezmu o kousek dál ležící vcelku prominentní Obertauern, který jsem taky zvažoval proti Schaldmingu, tak tam je třeba 61% kilometrů sjezdovek uváděných jako modrých. I zde tak bude minimálně 1/3 areálu na zelených plackách. Včera jsem zmiňoval Alta Badiu, takže zelené přejezdy rozhodně nejsou nějakou francouzskou specialitou, i když lze předpokládat, že při větší rozloze a členitosti areálu těch přejezdů bude více. Ale to jsou věci, které lze do značné míry vyčíst ze skimapy areálu a údajích o sjezdovkách, jejich počtu, barvě, kilometráži nebo převýšení. A třeba i s ohledem na tohle si střediska vybírám a jak jsem zmínil, L2A nebo třeba La Plagne, Superdevoluy či Valmorel mne osobně už jen z tohoto pohledu na týdenní lyžovačku nelákají. Ale někdo, kdo má raději pohodovější, ne tak sportovní lyžování, zde může být spokojen.

A co se týká bublin, tam bude hrát roli několik faktorů. Prvním je vítr, kdy lanovka bez bubliny snese větší rychlost. A schopnost větší jistoty provozu je v takto rozsáhlých areálech určitě důležitá, když se máš na barák dostat zpět třeba přes 3 kopce.

Dalšími faktory bude průměrná délka pobytu (předpokládm, že z alpských zemí nejdelší díky týdenním pobytům) a to, že ubytování je přímo na sjezdovce, bez nutnosti jet na svah nebo zpět autem, skibusem apod. Navíc je ubytování takové, že se v něm dá při nepříznivém počasí nějak vegetovat, resp. třeba frantíci to často mají zařízeno jako malý byt s plným, sic stísněným komfortem, přičemž na změnu počasí jsi schopen reagovat ihned. Pokud jsi někde 6–8 lyžařských dnů, tak dle mne nadšení a potřeba jít na kopec za hnusného počasí bude jinde, resp. výrazně nižší, než když jsi někde 3 dny (typicky AT).

A zprostředkovaná zkušenost od kolegy, který se na toto kdysi už hodně dávno ptal kamaráda – Francouze, lyžaře. Ten při své mentalitě upřímně nechápal, proč by měl někdo mít potřebu lyžovat, když venku duje a chumelí. A protože nejdůležitějšími zákazníky v hlavní sezoně jsou domácí, tak možná i toto je jeden z důvodů.

10.10.2014 22:22:33 #13 

Myval muž

>> #11, korsičan, 10. 10. 2014 17:57:06

>> Jenže na slalomkách jsou machři a machři ..... :-)

Samozrejme, jsou lidi kteri to na slalomkach opravdu umi. Ale tech rozhodne neni vetsina. Me to na kratkych lyzich moc nejde, jeste jakz takz na dobre upravenem svahu. A proto si na tu oranici v krasnem slunecnem breznoven odpoledni vezmu neco delsiho a sirsiho (vlastne ted uz ani zadne opravdu kratke lyze nemam, nejmensi jsou 171cm/77mm a na tech uz to docela jde).

>> No, a pokud na kole projíždíš tou kaluží 7h denně, 6 dní v týdnu, tak dost pochybuju, že je to nějaký fantastický zážitek. Přestože jsi od hlavy k patě oblečený do membrány

Trochu nadsazka :-) Obcas by se mi bublina na lanovce libila, ale kdyz uz je to takova hruza, ze to nejde vydrzet, tak si muzu najit krytou kabinku, nebo se na to uplne vykaslat… Tohle pro me neni duvod prestat jezdit do Fr.

>> A musím se přiznat, že jsem po několika měsících konečně pochopil tvoje moto

Tak jsme tady na foru o lyzovani a ne o zenskejch, zejo ;-)

Nejlepší je TLUSTÁ :-)

10.10.2014 22:36:48 #14 

HonzA_ muž

>> #8, korsičan, 10. 10. 2014 11:36:28

A co je špatného na tom, že sem tam nějaká sjezdovka není upravená? Je to alespoň příjemná změna…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

10.10.2014 22:44:00 #15 

HonzA_ muž

>> #10, Myval, 10. 10. 2014 15:44:42

Naprostý souhlas!

11.10.2014 20:18:48 #16 

korsičan muž

>> #13, Myval, 10. 10. 2014 22:22:33

Jasně že nadsázka … :-) Však už jsme na téma Francie několikrát diskutovali.

>> #14, HonzA_, 10. 10. 2014 22:36:48

Není na tom špatného nic, ale když je to polovina střediska ?!? ..... Nevím, co je super na tom, že člověk přijede do Francie na týden lyžovat a místní borci upraví polovinu sjezdovek jen 2× za týden. Tu druhou polovinu upravují 2× za sezonu. Nám se to stalo a nebylo to opravdu nic moc.

12.10.2014 10:47:09 #17 

HonzA_ muž

>> #16, korsičan, 11. 10. 2014 20:18:48

Z mého pohledu je na tom super ta pestrost. Do Francie se nejezdi kvuli lyzovani na uvalcovane piste, ale prave kvuli rozmanitosti.

Vloni jsem byl pekne nastvanej v Italii – 3 dny snezilo, napadlo mraky snehu a Italove brzy rano vsechno uvalcovali rolbou a nenechali nikde ani kousicek… Ale do Italie se zase jezdí za pocasim a perfektne upravenymi pistami. Takze si nestezuji, je mi jen lito toho krasneho dopoledne.

12.10.2014 14:17:17 #18 

korsičan muž

>> #17, HonzA_, 12. 10. 2014 10:47:09

Tak to jsi měl pech. Být to ve Francii, tak tam to nechají bez úpravy měsíc ..... :-)

Pouze jsem chtěl sdělit, že má ta „božská“ Francie svá specifika. Bohužel se o nich v žádném katalogu nedočteš. Všude se píše, že jsou tam perfektně upravované stovky sjezdovek, supermoderní lanovky, perfektní servis ......

A když tam Francií nepolíbený člověk přijede, tak nestačí koukat. Zastaralé lanovky z minulého století, sjezdovky upravují max. 3× do týdne a to ještě sotva půlku, ráno zachumelené sedačky, které nikdo nezamete ...........

Když si vzpomenu na moji nejdražší zimní dovolenou vůbec, která byla v Meribelu, tak je to ještě dnes k pláči. Katalog hlásal fantastické sjezdovky, nejlepší lyžařský areál na světě, olympijská trať atd. Ostatně, to hlásají katalogy dodnes. Stejně jako recenze na netu. On totiž málo kdo přizná, že jeho dovolená stála za úplný pendrek a že to byly vyhozené peníze. Zřejmě strach ze škodolibosti okolí. Tak tu svoji katastrofu raději vybarví v nejlepších barvách, aby ty případné škarohlídy umlčel. Za týden v Meribelu upravili sjezdovky pouze 2×. Závodní Face měla po 3 dnech neúpravy muldy ve výšce dospělého člověka, hrůza. Navíc tenkrát asi 14 dní nesněžilo, takže ani volný nestál za nic.

Chápu, že když bude týden sněžit a napadne přes metr sněhu (ale ono na slušný freeride klidně stačí i ušmudlaných 30cm), tak se úprava může zdržet. To je jasné. Člověk má možnost vyřádit se mimo sjezdovky. Jenže když měsíc nechumelí, nemáš žádnou alternativu, protože je oraniště jak na sjezdovkách, tak ve volném. Na to by měli v každém katalogu prodejci upozornit a né, že střediska vybarví na růžovo ve snaze urvat co nejvíc lidí. Z tohoto pohledu to prostě není správné. Pokud by se v katalogu objevilo, že se tam sjezdovky upravují pouze 1× za 2–3 dny a to ještě jen v polovině areálu, tak nikdo nemůže říct ani slovo. Stejně jako kdyby tam bylo napsáno, že na sedačkách nejsou bubliny a že je nikdo na noc neuklízí, takže ráno člověk sedá do sněhu, tak člověk ví, do čeho jde. Moje představa supermoderní lanovky určitě není sedačka bez bubliny, která visí na dešti a sněhu 365 dní v roce, ještě s pevným sedákem. Jenže oni píší o supermoderních lanovkách, perfektní úpravě atd.

Jak vidíš, tak i zastánci a fanoušci Francie mají stejné zkušenosti.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 15:34:15 od Marek Bednář

Klínovec: [Středisko]

dnes 13:15:39 od johnycek

Ester Ledecká

dnes 12:05:39 od oblouk

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox