broušení zeppy - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

broušení zeppy

30.11.2009 11:33:12 #1 

TomáS muž

Ahoj, mi všichni, co jsme si koupili poprvý v životě boty s trochu větším číslem FI a o to menší šířkou známe asi arsiho článek „Bootfitting podomácku“ nazpaměť a jsem mu za tento počin vděčný. Mám otázku k broušenní zeppy. V botách se mi teď nárt zapíná na první zářez s nejdelším micropusunem, takže malinko víc místa by neškodilo. Broušení jazyka mi je jasný. Broušení zeppy taky, ale neleze mi do hlavy o kolik. Jede o to, že zeppa vystupuje nad okraj plastů dle hmatu tak o 1mm. Ten asi můžu zbrousit. Když bych to ale přehnal, tak se zeppa dostane pod okraje plastů a vždy jsem si mysle, že díky ní se přenáší síla z nohy do podrážky boty. To by potom svou funkci ztratila, ne? Na fotkách z článku je zeppa před a po a připadá mi, že byla obroušena fakt hodně. Je mi taky jasný, že je potřeba ubrousit malinko a zkusit a vše opakovat a ubrousit, co nejméně. Nicméně má otázka je, jestli zbroušená zeppa pod okraj plastů, které jí obklopují na dně boty, ještě plní svou funkci??? Bootfitteři amatéři a profíci díky za odpověď. T

30.11.2009 14:09:09 #2 

ivan

Bootboard jsem nikdy nebrousil. Ve starých Lange tvoří celou plochu, takže se zbroušením jen dostaneš níž. V novějších botách to bude horší, protože FIS výšku jak známo furt snižuje, ale botu nelze udělat dole bachratější kvůli bootoutům. Zadní část bootboardu v nových Atomikách zjevně ubrousit lze, aniž by tomu vadil nějaký plast skeletu po stranách. Uprostřed už bootboard po stranách lícuje s materiálem spodní části skeletu, ale i na něm si dovedu představit zbroušení (o kolik, netuším). Vepředu pak evidentně zbrousit nejde, ale nevidím důvod, proč by někdo měl zbrušovat tam. Náklon je i tak značný, takže logicky od prostředka dozadu, a tam to, jak píšu, o něco jde. O kolik, ale nevím.

30.11.2009 14:44:31 #3 

TomáS muž

>> #2, ivan, 30. 11. 2009 14:09:09

Na těch langích je zeppa jenom tak 5 cm proužek vložený do spodní kulisy boty. Můžu ubrousit tak 1,5mm a budu zarovnaný s plastem boty.

30.11.2009 18:51:18 #4 

TNS muž

>> #3, TomáS, 30. 11. 2009 14:44:31

Neboj sa.Smelo do toho.Ako ti píše Ivan vyššie: „Náklon je i tak značný“.Samozrejme by si mal výchádzať z výpočtov „spoločného náklonu“.Teda brať do úvahy celok(doska+vi­azko+bota+prí­padné liftery).Výpočty a problematiku popísal myslím Ivan celkom slušne v článku.A tuším aj niekde tu vo fóre je o tom dosť.
No ale keď zbrúsiš zeppu len v pätnej časti,v oblasti nártu si tým moc nepomôžeš,Dokonca si môžeš aj trocha pohoršiť.Naklonená rovina,že? Zámerne píšem „trocha“.
1,5 mm?+ brúsenie jazyka.No a koľko potrebuješ?TomáS keď budeš mať toto zbrúsené a bude stále málo…ozvi sa opäť.
Pozri si poriadne zeppu,ako je profilovaná a teraz dôležité:Pri brúsení musíš počítať s profilom zeppy a skeletu!Ak máš dno skeletu členité a zeppa do neho zapadá takmer presne..tak potom počítaj s tým,že brúsením bude zeppa meniť tvar,ale skelet ostáva rovnaký.A teda ti to po brúsení nebude sedieť.Netreba sa báť,je to ľahko opraviteľné,ale počítať s tým musíš.Ešte dôležitejšie je,aby si si ustrážil,nech zeppa leží po vybrúsení na takej istej ploche ako predtým.Ak bude podoprená napr.v strede a po krajoch nie,tak čo?..tak sa ti časom zlomí.Dalšia vec:snaž sa vybrúsiť rovinu.Ak si teda nechceš zároveň jedným brúsením urobiť aj canting:)
Konkrétne na tvoju otázku: „Když bych to ale přehnal, tak se zeppa dostane pod okraje plastů a vždy jsem si myslel, že díky ní se přenáší síla z nohy do podrážky boty.“No zasa až taká premyslená technika to nie je:)Netvrdím,že máš tu zeppu utopiť v skelete,ale nepatrne môžeš.Ale nechci odo mňa presné čísla.Skús sám.
A na záver? Nezabudni,že ak zeppu obrúsiš viac než je treba,vždy ťa zachráni korok:)Je to životná istota aj v tejto ťazšej dobe:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

30.11.2009 20:35:47 #5 

TomáS muž

>> #4, TNS, 30. 11. 2009 18:51:18

Díky za odpověď, zak nějak jsem to měl v plánu. 1,5mm zeppy a maliko jazyk. To by mělo poskytnout dost místa pro nárt a nový vložky. Se všema úhlama si hraju a nevím jak moc to mám brát vážně. Vypadá to, že snesu všechny lyže do předsíně, položím koberec a před velkým zrcadlem budu hledat optimální postoj. Zatím jsem ale s postojem ve 150 spokojenejší než ve 120. Ty mají o jeden stupeň víc rampu a 1,5 víc náklonu. Vázání mi dělá tak 4mm,což je cca 1 stupeň deltu. Počítám, že jestli to bude situace vyžadovat, šoupnul bych na boty lifter, ale obávám se ztráty pevnosti. Nejdříve ale uvidím jak dopadne zkouška před zrcadlem. U těch 150 je malý sklon a s vázáním se možná dostanu do optimální polohy. Kdby byl sníh, tak bych lyžoval a neřešil tady tyhle blbosti:-)

01.12.2009 22:49:08 #6 

TomáS muž

>> #4, TNS, 30. 11. 2009 18:51:18

Dneska jsem se vrátil od Havrdy z Hradce s novejma vložkama. Obě jsem rovnou u otce zbrousil a taky malinko zbrousil jazyk. Jesli botička malinko povolí (a malinko by ještě měla) budu na hodně hodně utažený botě při druhým zářezu a maximálním mikroposunu. Na zeppu možná ani nedojde.

01.12.2009 22:52:05 #7 

Pavlos muž

>> #6, TomáS, 01. 12. 2009 22:49:08

Kolik si za celou proceduru dal ? Chystám se za ním a tak bych se rád připravil.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

02.12.2009 10:53:22 #8 

TomáS muž

>> #7, Pavlos, 01. 12. 2009 22:52:05

Čus Pavloš. K havrdovi jsem šel, protože mám nohu po operacích kratší. Jestli nemáš nějaký problém, tak si nejsem zcela jistý, jestli je to nutné. Musíš mít papír od doktora a být u VZP, pak za vyšetření nic nezaplatíš. Jinak vyšetření stojí 1.500. Doktor tě vyšetří a pak jeho dvě babky vyrobí vložky. To je myslím dost slabé místo. Ony dostanou o kolik vložky mají ještě podložit a kde. Loni byla vložka na chromou nohu vypodložená korkem a řekl bych krásně zbroušená. Včera mi tam šouply nějakou bílou hmotu a broušení teda nic moc. Bába stojí u bruzky, jukne do compu a valí. Vložky bez úpravy stojí 1.500. To podlepení a zbroušení asi 300. Doma jsem obě vložky zbrousil a mnohem lépe podle těch loňských. Závěr: Havrda je bezesporu odborník, ale řekl bych, že VELMI slabé místo je pak při samotné výrobě těch vložek. Tolik mé letošní zjištění. Kdybych nepotřeboval jednu vložku podlepit, asi bych tam už nejel. POZNÁMKA: díval jsem se na stejné loňské vložky a jsou o několik desetin tenčí. Používáním v botě dojde ke snížení materiálu. Proto už nebudu taky šahat na zeppu, protože si vložky ještě určitě malinko sesednou. To pak budu zapínat nárt na druhý zářez a bude to akorát. T

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Hinterstoder Wurzeralm - hit pro děti do 10 let

Hinterstoder a Wurzeralm v kouzelné kulise pohoří T...
10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

včera 19:11:33 od AntonByckov

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 14:49:07 od MMartin

Klínovec: [Středisko]

včera 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

09.12.2016 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo