Montážní bod a jeho posun na freeridech - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Montážní bod a jeho posun na freeridech

30.11.2009 21:41:26 #1 

CendaX

Ahoj lidičky

nedávno jsem si koupil super nové lyže Salomon Lord 177 cm, je to jakási Big mountain universálka s širším středem do prašanu a twin tipy ale pořád ještě dost tuhá na sjezdovku, na to jsem si koupil patřičné vázání Salomon STH 12 a když jsem tak koumal jak se to tam přidělá (bez podložky hezky přímo na lyži) tak jsem si všiml montážního bodu, to asi souhlasí s bodem na středu boty, podle toho jsem tedy vázání přimontil (tak aby označený střed boty pasoval na motážní bod na lyžích) a teď se mi zdá, že je to vázání vcelku vzadu. Na mé proporce 188/85 mám svou patu zhruba 50 cm od fyzického konce lyže oproti špičce která je od mého palce vzdálena zhruba 70 cm. Velikost nohy 45,5. Lyže má little rocker přední patku 210 mm(zadní nevim, nedaří se mi to zjistit). Tak bych rád věděl jeslti jsem to udělal dobře a jestli je pro kombinaci backcountry/pista asi 40 na 60 vhodné toto umístění vázání. Ještě jedna věc, ať jsem to dělal sebepřesněni, tak nemám to vázání přesně vystředěné, ale je mírně šoupnuté k jedné z hran lyže (cca 1,5 mm), tak jestli to hodně vadí. Děkuji za odpověď, Čenda

01.12.2009 00:27:56 #2 

Čert muž

Čendo, mohl jsi střed posunout o 1–2cm do předu. Proč? Koupil jsi si krátké lyže. Měl jsi jít do výšky postavy ale i více jak 5cm. Mluvím z vlastní zkušenosti a Saláče big skis znám od Rocket Pocket. Znám i Lordy, dobrý prkna ale na tvou váhu a výšku krátké. Jsem o dost lehčí a menší o 4 cm a momentálně mimo jiné mám big skis 192, Sporteny. Fakt BigSkis! Tvrdé slušně. Nejkratší jsem měl 181(Salomon LAB, 720) ale to jen kvůli lehkosti na SkiAlp. Na horu jsem valil jako čert ale dolů…, nic moc. Dal jsem je pryč! Najdi vhodného kupce a kup to samé ale delší!!! čert

Nečumákuj a fič dolů...

01.12.2009 07:06:41 #3 

CendaX

>> #2, Cody, 01. 12. 2009 00:27:56

Nop tu délku jsem si sám opodstatnil, již teď mám stejně dlouhé salomonky, allmountain, a jde s nima jezdit mimo pistu v pohodě, tak jsem s délkou lyží nechtěl elaborovat, spíš jsem hledal širší prkna, no uvidim co to bude dělat a když tak posunu ten střed boty o kousek dopředějc. Dalším jevem je, že rád skáču na přírodních hupech a bojím se delších lyží. Přinejhorším si v půjčovně půjčim delší a uvidím jak to půjde…

01.12.2009 12:43:49 #4 

Luboš - FREESKI muž

Ahoj, podle mě se ti zdá, že je montážní bod o něco víc vzadu právě kvůli rockeru, pro montáž se pravděpodobně bere v úvahu kontaktní délka lyže nebo nějaký kompromis mezi ní a celkovou délkou. Rocker jede jen v měkkém sněhu, což znamená větší plochu přední části lyže (=větší vztlak), na tvrdém „visí ve vzduchu“ a tak bys měl při posunu dopředu vázání příliš vepředu. U freeridovek s klasickou geometrií nebo rockerem pouze ve špičce mi nepřijde posun vázání dopředu opodstatněný právě kvůli potřebě dostatečného vztlaku. Jinak je to u reverse camber, kde se ale opět můžeme odvolat na efektivní délku, která je velmi krátká a často posunutá do středu lyže díky dlouhé a zvedlé patce (téměř stejně dlouhé jako špička), mají totiž umět i jízdu na switch v prašanu.

Délka lyže:

Dle mého se nemusíš bát delší lyže, teď ji máš totiž o nějakých 10 cm kratší, než ten all-mountain, právě kvůli rockeru a možná i o víc díky mírně zvedlé patce. Ale zase bych neviděl nutné je prodávat a kupovat delší. Zvykneš si na mírně větší šířku a podle mě budeš za rok chtít Shoguny :-)

07.01.2010 09:32:56 #5 

CendaX

>> #4, Luboš – FREESKI, 01. 12. 2009 12:43:49

Opět zdravím společenství : ) Tak ten montazni bod je v dobre poloze nastaven uz od vyrobce, je to umístěné spíš pro jízdu v prašanu a na otevřené pláni, ale na úkor jumpů… Jinak lyžičky se chovají super a vázání jsem namontoval taky v pohodě (zdá se). Jinak o Shugunech jsem taky přemýšlel, přece jen lyže z bambusu můžou bejt good, ale u mě taky rozhodla cena, ta je u mých téměř poloviční. Jinak délka lyží je na mě akorát, lyže se na sjezdovce lépe točí pro backcountry jsou zasejc živější. Až tyto dodělají tak zkusím spíš širší : ) Zatim Ahoj a jízdě zdar B-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Hinterstoder Wurzeralm - hit pro děti do 10 let

Hinterstoder a Wurzeralm v kouzelné kulise pohoří T...
10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

včera 19:11:33 od AntonByckov

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 14:49:07 od MMartin

Klínovec: [Středisko]

včera 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

09.12.2016 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo