vysušená skuznice - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

vysušená skuznice

Nalezené položky: 82 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

10.12.2014 23:52:27 #1 

dendy

Dobrý den, skluznice lyží je velmi vysušená, povrch je téměř bílý. Co s tím? Můžu lyže ještě nějak zachránit? Po namazání v servisu se vosk ihned vstřebal, takže bych za návštěvy servisu dala víc, než za nové lyže. Čím a jak radíte mazat a moc neutratit? Děkuji za odpověď :)

11.12.2014 02:42:17 #2 

HonzA_ muž

>> #1, dendy, 10. 12. 2014 23:52:27

Tak nejdřív do toho servisu musíš, aby ti na lyžích srovnali skluznici a odstranili tu šedou vrstvičku.

A potom pravidelně mazat – prohledej diskuzi, najdeš tady o tom spoustu informací a nemusíš na to mít žádné kdovíjaké vybavení.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

11.12.2014 18:33:23 #3 

Navvy

>> #2, HonzA_, 11. 12. 2014 02:42:17

Pokud je pro Tebe mazání lyží technický problém, tak si kup aspoň tekutý vosk, který se nanáší houbičkou. Není to ideální, ale při mazání aspoň jednou denně to lyžím výrazně pomáhá. No a čas od času to chce ty skluznice namazat „normálním“ voskem.

11.12.2014 18:51:58 #4 

HonzA_ muž

>> #3, Navvy, 11. 12. 2014 18:33:23

Na to pozor. Spousta tekutych vosku obsahuje fluor. A ten skluznici vysusuje. A ani ty ostatni vysouseni skluznice moc nebrani.

Namazat skluznici horkovzduskou nebo zehlickou neni takovy problem.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

11.12.2014 21:45:00 #5 

m3 muž

>> #4, HonzA_, 11. 12. 2014 18:51:58

Ten hlavní rozdíl je,že tekuté vosky se aplikují „za studena“. Tedy v podstatě zůstanou pouze na povrchu skluznice.Zažeh­lováním se vosk „vpije“ do skluznice (uznávám ,že i horkovzduškou­).Tekutý vosky v podstatě jako rychlořešení při náhlé změně podmínek (pro amatéry zbytečnost) a pak jako urychlovák (taky zbytečnost).O­pakovaný postup napuštění skluznice voskem,stáhnutí vosku,jízda se obejít nedá.Tedy dá ,ale výsledkem je název vlákna.

12.12.2014 01:37:56 #6 

Navvy

>> #5, m3, 11. 12. 2014 21:45:00

Nikdo mi nevymluví, že použití tekutého vosku je horší nebo stejné jako nevoskovat vůbec. Moderní tekuté vosky se vsáknou do skluznice také, i když ne tak dobře jako při zažehlování. Rozhodně pomáhají jak jízdě samotné, tak i ochraně skluznice. Takže pro amatéry dobrá nouzovka a v kombinaci s alespoň občasným „teplým“ voskováním, je to pro amatéra jedno z řešení.

12.12.2014 18:14:12 #7 

fischerbl

>> #6, Navvy, 12. 12. 2014 01:37:56

Z vlastní zkušenost můžu potvrdit, pár sezón jsem mazal pasty od swixu, lepši než nic. Ale neni to zrovna levná varianta mazání.

>> #1, dendy, 10. 12. 2014 23:52:27

Když pominu HOnzovy legendární „hrobečkové“ svíčky (ve skutečnosti tzv.čajové), tak nějaký univerzální nebo tréninkový vosk + stará žehlička popř. horkovzdušná pistole je nejlevnější mazání.

Jinej gang...
Fotky

12.12.2014 19:14:34 #8 

oblouk muž

>> #7, fischerbl, 12. 12. 2014 18:14:12

Chtěl bych tu jen připomenout, že používám hrobečkovky/čajovky s horkovzduškou proto, že je to nejjednodušší a nejlevnější způsob zajištění dobré skluznosti. Po letech zkušeností tvrdím a mám to ověřeno, že „pórovitost“ polyethylenové skluznice je nulová, že skluznice vosk nevsakuje, tanečky kolem drahejch vosků je jen a jen business (totožně jako např.nejen u kosmetiky). Skutečnost, že se skluznice vyjezdí „do šeda“ je dána tím, že se ježděním „zchlupatí“. Aplikace vosku přímo na šedou skluznici je v podstatě iluze vylepšení stavu – voskem se tím ty chloupky jen „přilepí“ (což se dělá především obvyklými metodami žehlička/vosk) a jen část z nich se seřízne při stahování a další část kartáčováním skluznice už téměř holé… Nejdůležitější je zbavit skluznici těch mikrochloupků. Pro skluznost (rychlost závodních lyží) je tedy podstatné časté přestrukturování a teprve pouze velmi doplňkově (pro dobrý pocit) pak aplikace vhodného (v podstatě jakéhokoli) vosku. Teď jsem poskytnul materiál k útoku, co :-)?

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

12.12.2014 19:36:13 #9 

Boryš

>> #5, m3, 11. 12. 2014 21:45:00

Tekuté vosky používáme pokud není prostor nebo čas (chuť) zažehlovat. Většinou dovolená. Domnívám se že to trochu funguje. Tedy když to porovnám s dobou, kdy jsem tekutý vosk nepoužíval. Jinak žehlím a žehlím, takže tam bude fungovat i „setrvačnost“. Ale jako náhradu zažehlování bych to neviděl, spíš jako nouzovku.

12.12.2014 21:10:28 #10 

Navvy

>> #8, oblouk, 12. 12. 2014 19:14:34

No, polemizovat by se dalo, ale jádro dotazu bylo v tom, že tazatel nechce utrácet za profesionální voskování a nepřímo z toho vyplynulo, že zatepla voskovat neumí, nebo nechce, či nemůže. Každý vosk je lepší než žádný a také jsem kdysi mazal svíčkou. Z hlediska esteticko-společenského je lepší používat levné univerzální lyžařské vosky na vození se po sjezdovce a lehké si zasportování, ale líp než ta hrobečková svíčka to nepojede, nebo ne o moc. Každopádně, mazat se něčím musí.

12.12.2014 22:06:12 #11 

m3 muž

>> #6, Navvy, 12. 12. 2014 01:37:56

Trochu nerozumím.

Nikdo mi nevymluví, že použití tekutého vosku je horší nebo stejné jako nevoskovat vůbec

Proč myslíš,že tomu tak je. Já bych spíš řekl,že i blbý vosk( neříkám ,že liquidy jsou blbost) je lepší než žádný.

V dalším textu to píšeš opačně. Předpokládám,že pouze chybná formulace vloudila nechtěného šotka.

12.12.2014 22:12:57 #12 

m3 muž

>> #7, fischerbl, 12. 12. 2014 18:14:12

Pasty,liquidy,práš­ky jsou jen ta pověstná třešnička + samozřejmě někdy jediné možné řešení.Možná někdy fungují i jako placebo. Neplatí to vždy a u všech,ale pár takových situací už jsem zažil i na „vlastní kůži“ a v okolí také.

12.12.2014 22:36:23 #13 

m3 muž

>> #8, oblouk, 12. 12. 2014 19:14:34

Ahoj,téma se nám vrací jako bumerang ,jen v jiné podobě.Nechci polemizovat na téma hrobečkovky a horkovzduška.

1. Nesouhlasím s tím,že skluznice nepřijímá vosk.Jak mi potom vysvětlíš,že x-krát napuštěné,zežeh­lené,stáhnuté a jeté skluznice vydrží na jarním firnu prakticky bez úhony i u hran na rozdíl od těch které cyklus obsolvovaly jen párkrát.Uvedu konkrétní případ. Na jaře zajížděné páry na další sezonu versus loňské.Které asi vydrží ten brus jarního firnu bez viditelných známek ?
  2. Uznávám,že někdy jsou "tanečky "kolem tzv. drahých vosků jen marketingový bláboly.Jsou vosky a případy jejich použití kdy v podstatě nic jiného nefunguje.Určitě ne běžné vosky a tím méně hrobečkovky .Někde jsem tady psal o debatě s Jardou Rakušanem v lyžárně na téma mazání,různé vosky,mejdlíč­ka,pasty atd.Je to člověk,který si na vlastní kůži omakal evropský i americký sníh a tak si myslím,že ví o čem mluví.

Musíme zde ale odlišit kdo a proč vlastně ty lyže maže,nebo vlastně nemaže.Pro běžného smrtelníka – lyžaře jsou liquidy,pasty,práš­ky HF ,LF,molybdeny atd. zbytečnosti.Pro něj je nejdůležitější skluznice mazat,mazat stále dokola a není zase až tak důležité jestli hrobečkovky nebo běžný vosk.

13.12.2014 13:04:04 #14 

oblouk muž

>> #13, m3, 12. 12. 2014 22:36:23

1. Ano – s tou výdrží a rozdílem máš neoddiskutovatelnou pravdu – je to v podstatě jak píšeš. ALE – vosky nepřijímá skluznice do neexistujících pórů (ona je pod mikroskopem opravdu kompaktní). Vysvětlit si to „přijetí“ umím v podstatě jen intuitivně – ona vosky přijímá na povrchu a jaksi „chemicky je na sebe“ v mikrovrstvě naváže (chemicky je vosk i PE podobný matroš – jistě se tu najde někdo, kdo by to mohl odborně vysvětlit). Pochopitelně se pak poněkud zvyšuje skluznost a tím i odolnost oné mikrovrstvy…
  2. Částečně jsem odpověděl v části 1 – vosky nepovažuju za úplnou zbytečnost – jen tvrdím, že:
  • vše funguje jinak než přijetím do „pórů“ skluznice
  • důležitější je struktura (časté přestrukturování, „odchlupení“)
  • velmi se přeceňuje hodnota „značkových“ vosků
  • pro amatérské užití (volné lyžování i závody nižší úrovně) vyhovují jakékoli vosky (i ta už legendární hrobečkovka :-) )

Mám dost objektivních důkazů (měření), kdy jsem si ověřil, že dokonce i „moje“ hrobečkovka plní svoji ochrannou funkci i skluznost ne hůře než dobře zvolený vosk (někdy i prášek). Toto ovšem platí rozhodně pro Evropské vnitrozemské sněhy – v Americe, Japonsku, Austrálii jsem to netestoval :-) – i když bych rád :-) .

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

13.12.2014 18:46:33 #15 

BoB muž

Zde na přiložených fotkách se s Váma chci podělit o zkušennost ohledně absorbce skluznice. Před začátkem sezóny jsem si pořídil vybavení na ruční servis, viz. vlákno Malý dobrý servis, kde jsem dostal dost užitečných rad od místních borců (valerius, Oblouk,m3,Krab,Mi­ši). Jedna z opravdu vychytaných věcí je Thermo-Jomax Je to levnější náhrada za prohřívací pece. Po nanesení vosku se lyže upnou na určitý čas ( já dávám cca 2 h.)na tuto vyhřívanou „deku“. Já v průběhu nahřívání lyže otáčím a roztírám roztopený vosk po lyži. Výsledný produkt je viditelný na druhé fotce, podotýkám, že na lyži nebylo nijak jinak šáhnuté. Když strhávám škrabkou zbytky vosku, tak jde jen pár šupin. Když jsem chystal AHV SL a GS, tak jsem to zopakoval ještě druhým typem vosku a s „podobným“ výsledkem.Závěr si udělejte sami.

Fotky

13.12.2014 21:12:26 #16 

m3 muž

>> #15, BoB, 13. 12. 2014 18:46:33

V nějakém jiném vlákně jsem futrál zmińoval.Tahám ho všude sebou a napouštím lyže pořád dokola.V podstatě mě to vychází cca po dvou dnech na sněhu.Futrál se tomu říká netuším proč,když je to spíš blíže k té dece.Já používám od voly Všechny fungujou na stejném principu.Napouštím buďto MX200 nebo BP88 od Swixu.BP88 je hodně mastný ,dávám ho vždy po větším broušení.

13.12.2014 21:20:50 #17 

m3 muž

>> #14, oblouk, 13. 12. 2014 13:04:04

Jsem rád, že se postupně začínáme shodovat.Máš pravdu,že běžné parafíny nebo hrobečkovka pro amaterské lyžování vyjdou asi na stejno.Důležité je na skluznice dát alespoň něco.

14.12.2014 12:11:33 #18 

oblouk muž

>> #17, m3, 13. 12. 2014 21:20:50

Nojo, nemůžem se nakonec neshodnout, když v praxi vyzkoušíme i ty, zprvu díky zažitým postupům, nejdřív nepřijatelný postupy. Ještě ale přece jenom mám jedno skvěle fungující a velmi slušně zdůvodněný mazací tajemství – to ale předávám jen osobně :-).

14.12.2014 21:48:59 #19 

m3 muž

>> #18, oblouk, 14. 12. 2014 12:11:33

Asi ano.Není to o přijatelných nebo nepřijatelných postupech.Pokud něco funguje a je to navíc vyzkoušené nevidím sebemenší důvod to nějak zásadně měnit.To se týká mazání ale zrovna tak i jiných běžných věcí(myslím s lyžováním nesouvisejících). Předávání fíglů i těch „tajných“ je nejlepší dělat při činnosti samé nejlépe s nějakých podpůrným prostředkem. Třeba k tomu jednou dojde. :-)

16.12.2014 01:38:25 #20 

Navvy

>> #11, m3, 12. 12. 2014 22:06:12

V tom prvním příspěvku jsem použil v první větě dvakrát zápor, ale z kontextu je jasné, že zastávám názor: „Lepší tekutý vosk než žádný.“>> #17, m3, 13. 12. 2014 21:20:50

Ano, toto je přesně to co je důležité a v čem se asi bez problémů shodneme – dát na skluznici aspoň něco.

Samozřejmě, kapitola sama pro sebe jsou různé druhy vosků. Na vození se po svahu je úplně jedno čím se maže. A pak jsou různé druhy skluzných vosků pro dosažení vyšších rychlostí třeba i mimo závodní použití. Když se testují vosky, tak se měří např, vzdálenost kterou lyže ujede při rozjezdu ze stejného místa. Tak se rozdíly ve voscích dají slušně změřit (a ono to pak stejně jako naschvál nejede.. ale to je jiná kapitola).

K diskutované otázce vsáknutí vosku do skluznice lyže – v nepatrném množství se tak skutečně děje. Základní je však potažení skluznice tenkou vrstvou vosku a vedlejší efektem se právě to částečné vsáknutí vosku, nebo spojení povrchové vrstvy skluznice a vosku. Vosk se ostatně takto (ale nesrovnatelně méně – skoro neměřitelně) vsákne i do kovu.

16.12.2014 10:35:36 #21 

oblouk muž

>> #20, Navvy, 16. 12. 2014 01:38:25

Základní je však potažení skluznice tenkou vrstvou vosku a vedlejší efektem se právě to částečné vsáknutí vosku, nebo spojení povrchové vrstvy skluznice a vosku. Vosk se ostatně takto (ale nesrovnatelně méně – skoro neměřitelně) vsákne i do kovu.

No o tom je právě veškeré moje několikaleté psaní o „mazání“ tady v diskusi – to k čemu skutečně fakticky dojde není „vsáknutí“, ale potažení skluznice mikroskopickou vrstvičkou vosku (v lepším případě možná maxim.nějaká „chemická“ reakce vosku s povrchovou vrstvičkou skluznice). No a k tomu „vosková lobby“ už desítky let udržuje nutnost postupovat tak, že se na skluznici musí nakapat tolik vosku, aby se vytvořila vrstva na které musí žehlička „plavat!!!“. Z té VRTSVY se nakonec cca 98% drahého vosku stáhne cidlinou a vyhodí a zbytek se odleští kartáčem. Tomu říkám BUSINESS – to je ta největší Mystifikace 1970 – 2015 aneb Márketing-ňůz-pík awards.

Proč ten letopočet 1970? – protože cca od té doby se dělají všechny skluznice neporézní a tudíž žádnou „kapací-žehličkovou vrstvu“ nepotřebují – stačí jim nepatrná teplem aplikovaná vrstvička skoro „jakéhokoli“ vosku! Něco jiného – cca do poloviny 60tých let byly skluznice dřevěné a kapání vosku a jeho zařehlování mělo svůj význam!!! – ony se tím i vyrovnávaly nerovnosti skluznice, vosk se zdaleka všechen nestahoval, zůstával na skluznici ve vrstvičce… Existovala i řada způsobů mazání – třeba tzv. „pinzlování“ = nanášení vosku štětcem, čímž se vytvořila „struktura“ čím mokřejší sníh, tím hrubší… Právě ze znalosti „historie“ a z použití vlastní hlavy a zkušeností plyne můj přezíravej postoj k „voskovému marketingu“. Uf – starý zbrojnoš promluvil.

Ještě k tématu i když OT: Myslíme si všichni, že při dnešních technologiích by NIKDO nedokázasl vyrobit holící čepelku na celej život jednu jedinou? – a jak to funguje? – ročně se ve světě prodá nejspíš několik miliard jednorázovejch čepelek. Kapři si rybník nevypustěj.

Zažehlujte a stahujte! :-).

16.12.2014 13:43:02 #22 

Martin47 muž

>> #21, oblouk, 16. 12. 2014 10:35:36

Skluznice lyží se vyrábějí jednak extrudací nízkomolekulárních polyetylénů (PE), tedy vyválcováním fólie z roztaveného PE, jednak sintrováním vysokomolekulárního polyetylénu (HMPE), což je lisování válcových bloků z prášku za vysokého tlaku a teploty. Z těchto válcových bloků se pak při jejich rotaci nožem vyřezává polyetylénová fo­lie.

Skluznice z nízkomoleku­lárního polyetylénu jsou málo porézní, chemicky nestálé a citlivé na degradaci UV zářením, málo mechanicky odolné, s horšími skluzovými vlastnostmi, ale jsou levné. Oproti tomu skluznice z HMPE jsou porézní, proto lépe absorbují vosky, jsou chemicky stálejší, méně degradují UV zářením, mají lepší mechanické i skluzové vlastnosti, ale jsou výrobně drahé.

Každou PE i HMPE skluznici je nutné před degradací chránit voskem. Voskem neošetřená skluznice je po 14-ti dnech lyžování nenávratně chemicky změněna, má řádově horší skluzové vlastnosti a obnova je možná jedině radikálním přebroušením. Při tloušťce skluznice 1,2 mm si můžeme takové přebroušení dovolit přibližně dvakrát.

16.12.2014 15:33:18 #23 

oblouk muž

>> #22, Martin47, 16. 12. 2014 13:43:02

Díky, konečně mě doplnil někdo s příspěvkem, který je podložen odborností… To všechno jsem už také četl a potvrzuju bezezbytku zejména „Každou PE i HMPE skluznici je nutné před degradací chránit voskem. Voskem neošetřená skluznice je po 14-ti dnech lyžování nenávratně chemicky změněna, má řádově horší skluzové vlastnosti a obnova je možná jedině radikálním přebroušením. Při tloušťce skluznice 1,2 mm si můžeme takové přebroušení dovolit přibližně dvakrát.“ Jenom o HMPE jsem četl o neporéznosti pojednání nějakejch dvou Švédů, sám jsem se pak byl přesvědčit u mikroskopu na zdejší TU a o využití těchto poznatků jsem se bavil s jabloneckejma biathlonistama, kterejm to, jak známo, jezdí…

16.12.2014 15:51:44 #24 

Martin47 muž

>> #23, oblouk, 16. 12. 2014 15:33:18

Jména Švédů, název studie, odkaz?

16.12.2014 16:11:00 #25 

oblouk muž

>> #24, Martin47, 16. 12. 2014 15:51:44

http://skimagazin.cz/…nesmysl.html – před tím ale jsem o tom četl a mluvil už jinde a moje praxe to potvrzuje…

16.12.2014 16:47:18 #26 

Martin47 muž

>> #25, oblouk, 16. 12. 2014 16:11:00

v #23 píšeš: Jenom o HMPE jsem četl o neporéznosti pojednání nějakejch dvou Švédů a linkuješ reklamní článek na nějaký škrabky. Raději bych si přečetl přímo práci Švédů, kterou zmiňuješ. Taky prosím napiš jak probíhaly zkoušky pod mikroskopem na TU, konkrétně mě zajímá zkoumaná lyže a jestli existuje nějaký ověřitelný výstup.

16.12.2014 17:16:57 #27 

Thomas muž

>> #25, oblouk, 16. 12. 2014 16:11:00

Kdysi jsem vyzkoušel zažehlit produkt mazních žláz na skluznici. Peří plave na vodě díky špičkovému přírodnímu filmu, který se dostane i mezi mikro super jemné spojení stvolů pírka a jemného prachového peří, tzn. i mezi trochu narušenou mikroporézní strukturu skluznice. Jelo to jako blesk ba i víc, nic takového jsem dosud nikdy nezažil, při 2.-3. st. nad nulou byl cítit obrovský rozdíl od všeho ostatního, co tu výše zaznělo. Malá krabička velikosti dvoukoruny vystačí asi na 5 namazání a mohu poslat známým za strašný prachy. Co příroda vytvořila za miliony let, to člověk nevytvoří za pár desítek let ani kosmickou technologií ani marketingem… :-D

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

16.12.2014 17:45:30 #28 

Martin47 muž

>> #27, Thomas, 16. 12. 2014 17:16:57

Stejně jsou v těch týmech ve WC samí pitomci. Mají k dispozici prachy, výzkum na univerzitách a vědeckých pracovištích, zkušenosti nejlepších firem v oboru a jejich servismani se perou o setinky v potu tváře s žehličkou a cidlinou v ruce. Přitom se tady na diskuzi se válejí jen tak nápady a zkušenosti za milióny, stačilo by je jen vyzobat s vítězit.

16.12.2014 17:49:19 #29 

oblouk muž

>> #26, Martin47, 16. 12. 2014 16:47:18

Zkoušky na TU neprobíhaly oficielně, to jistě tušíš, pouze jsem si vzal do laborky kus lyže a strčil jí pod mikroskop – nepotřeboval jsem to pro žádněj výzkum ani další využití, prostě mě to jen tak zaujalo…

Ten linkovanej článek mně úplně stačil, protože informace v něm uveřejněné potvrzovaly moje zkušenosti. Pro ty, kdo si link neotevřou, alespoň citace z tohoto článku:

" Skluznice z UHMWPE totiž žádné póry neobsahuje. Zde je vyjádření vývojového inženýra, jednoho z největších švýcarských výrobců skluznic Urse Geissbühlera z IMS Kunststoff AG: «Tlakově tvrzené UHMWPE neobsahuje žádné póry, jak tvrdí někteří výrobci vosků svým zákazníkům už čtyřicet let. Mechanismus absorpce vosků na UHMWPE je jednoduchý. Při kontaktu skluznice s horkým parafínem, který je chemicky možno označit jako nízkomolekulární polyethylen, dojde k jeho rozpuštění s amorfními částmi v amorfním/krys­talinickém PE, podle zásady starých chemiků «similia similibus solvuntur», čili podobné se rozpouští v podobném. Při chladnutí skluznice na sněhu je tu však tendence vosku migrovat pryč ze skluznice, protože rozpustnost je, mimo jiné, závislá na teplotě. Za 38 let, co pracuji ve vývoji skluznic, jsem nikdy neviděl jediný pór v UHMWPE, ale chybné teorie jsou bohužel dlouhověké. "

16.12.2014 17:52:06 #30 

oblouk muž

>> #28, Martin47, 16. 12. 2014 17:45:30

Nejsou pitomci – už se stalo… A dost už s tím.

Nalezené položky: 82 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 15:42:25 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá