Voskovani: fen misto zehlicky? Proc ano, proc ne? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Voskovani: fen misto zehlicky? Proc ano, proc ne?

Nalezené položky: 128 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další > | Poslední »

12.01.2015 10:40:45 #1 

t603 muž

Ahoj,

jaky je Vas nazor ci primo zkusenosti na nahrati skluznice a zazehlovani vosku sjezdovych a bezeckych lyzi ne pomoci zehlicky, ale pomoci fenu (vysousece vlasu)? Potreboval jsem v domacich podminkach navoskovat ctvero lyze, lyzarskou voskovaci zehlicku nemam, tak jsem nejdriv premyslel a pak zkusil pomoci si fenem.

Co jsem hlavne resil, tak abych si nespalil skluznici. SWIX zehlicky maji teplotni rozsah 80 – 200 stupnu Celsia u modelu T70 az po 110 – 165 stupnu Celsia u modelu T73 http://www.swixsport.com/…Waxing-Irons. Kdyz jsem fen pustil na nizsi (nizsi x vyssi) stupen rychlosti a stredni (chladny x stredni x teply) stupen teploty, tak jsem tam v pohode udrzel ruku a vosk neroztaval. Kdyz jsem fen pustil na nizsi stupen rychlosti a teply stupen teploty, tak jsem tam ruku udrzel jen par vterin, pak me to zacalo palit a vosk zacal po par vterinach meknout. Tak jsem usoudil, ze to je ta spravna rychlost a teplota. To vse se sterbinovym nastavcem na fenu (sirka akorat tak na sirku lyze). Teplomer nad 50 stupnu Celsia doma nemam, abych to zmeril presne.

Kdyz jsem nahrival skluznici, tak jsem pomalu prejizdel po skluznici a zaroven prstem kontroloval, ze skluznice je tepla, ale ne moc – vychazel jsem z predpokladu, ze kde dlouhodobe udrzim prst, tak to nemuze mit vic jak 80 stupnu Celsia, coz je teplota, kde zacina nejnizsi teplota nejlepsi zehlicky od SWIXu. Pred fenem jsem pak vzdy na chvili podrzel vosk (mydlo z vanicky), nahral a natrel do skluznice ve slabe vrstve. Kdyz jsem mel vosk na cele plose skluznice, tak jsem dal lyzi do vodorovne polohy skluznici nahoru a zase fenem prejizdel tak, az vosk misto bile tuhe konzistence mel tekutou pruhlednou (na pohled cernou) konzistenci a to jsem jeste sterkou roztahl po skluznici. Pri tom jsem kontroloval prstem, ze i ten tekouci vosk neni zhavy – byl teply ani ne tak, jako kdyz si sahnu do vosku sfouknute svicky.

A ted se ptam – je neco na vyse uvedenem postupu chybneho, nesmyslneho? Je to na hlavu jako ten fen? Musi ten vosk mit kvuli necemu (cemu?) vyssi teplotu nez jen minimalni, aby zalil stejnomerne pory skluznice? A proc jsem nepouzil original SWIX zehlicku? Nemam ji, neco stoji, neco vazi, neco zabira, tahat se s ni, fen je na pokojich vsude, radove lacinejsi. Starou nenaparovaci zehlicku nemam, navic tam neni teplota ve stupnich Celsia, ale jen urceni pro tkaninu a kolisani teplot – celkove bych se u textilni zehlicky bal, ze spis spalim skluznici (i dle prispevku nekterych zde ve foru, kterym se to uz povedlo). Podobne bych nepouzil horkovzdusnou pistoli, ktera ma teplotu vystupujiciho vzduchu kolem 500 stupnu Celsia.

Dik za nazory, Skluzan Tavic

12.01.2015 10:48:49 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, t603, 12. 01. 2015 10:40:45

Bylo tu už tisíckrát – no skoro. Na dotaz ‚HOnza horkovzdušná‘ mi vyhledávač dává třeba:

http://snow.cz/…ky-brousky/3 a také http://snow.cz/…azani-rucne/ a snad i http://snow.cz/…kovani-lyzi/

Největším propagátorem neortodoxního mazání je totiž HOnza alias Oblouk, který používá horkovzdušnou pistoli.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

12.01.2015 11:00:04 #3 

Myval muž

Taky mazu zhruba posledni 2 roky horkovzduskou. Fen jsem zkousel, ale ten muj mel asi prilis nizkou teplotu. Starou zehlicku jsem zkousel taky, ale je potreba hodne opatrne nastavit teplotu a navic je tezka na tahani ssebou na delsi zajezdy.

Nejlepší je TLUSTÁ :-)

12.01.2015 11:20:00 #4 

t603 muž

>> #2, ˘Ö˘Krab, 12. 01. 2015 10:48:49

Nektera vlakna jsem procital, nez jsem psal svuj prispevek, ale ac fen a horkovzdusna pistole jsou v podstate to same (vzduch hnany ventilatorem pres zhavici spiralu), tak vysledek nemusi byt stejny. Jinak bych nabidl horkovzdusnou pistolu sve dceri na vlasy, aby s nimi byla rychleji hotova ;-) Jak papirove (± 500 stupnu Celsia vzduchu u pistole), tak v nekterych prispevcich (snadna rychle spalena skluznice) je podle me horkovzdusna pistole v rukou amatera smrtici zbrani pro lyze. Kdezto fen mi pripada takovy blbuvzdorny, pritom vsak dle me zkusenosti dostatecne rychly.

Proto jsem se ptal, jestli funkci zehlicky (v mem pripade fenu) je neco jineho nez premenit vosk z pevneho skupenstvi na skupenstvi kapalne, aby se vosk zalil stejnomerne do cele skluznice. Treba neco na zpusob „Zahrati vosku na teplotu NNN, teprve pri ktere se meni latka obsazena ve vosku na jinou, cimz se speka vosk se skluznici…“ Jak jsem cetl odbornou diskuzi na tema vosk, struktura skluznice ve vlaknu „vysušená skuznice“, tak si nejsem jist ohledne voskovani vubec nicim, tim mene nejakym svym laickym usudkem.

12.01.2015 11:29:38 #5 

t603 muž

>> #4, t603, 12. 01. 2015 11:20:00

Treba v navodu na vosk Skivo cerveny se pise:

pro zajištění dobré trvanlivosti voskování doporučujeme parafínové vosky do skluznice zažehlit. Vosk aplikujte na vyčištěnou skluznici, zbavenou zbytků vosků a nečistot. Žehličku nahřejte na teplotu 120 – 140 C. Vosk přiložte k žehličce a nechte nahřát. Poté změklý vosk rychle přiložte ke skluznici a rozetřete. Opakujte postup po celé délce skluznice tak, abyste vytvořili dostatečně silnou vrstvu vosku (tím zamezíte přímému kontaktu žehličky se skluznicí). Nyní vosk zažehlete do skluznice, vždy dodržujte směr žehlení od špičky k patě. Vosk by měl pouze tát, jeden tah by měl trvat asi 20 sekund. Lyže nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Během této doby natáhne skluznice potřebný vosk do pórů. Přebytečný vosk stáhněte pomocí škrabky Skivo plexi škrabka. Na závěr skluznici překartáčujte měkkým lešticím kartáčem a přeleštěte utěrkou Skivo

To by podporovalo moji uvahu, ze se zadna latka nepremenuje na jinou, staci je ten vosk proste dokonale (kapalny) dostat do skluznice. Tudiz fen by mel staci.

12.01.2015 11:30:47 #6 

˘Ö˘Krab muž

>> #4, t603, 12. 01. 2015 11:20:00

… a tuším právě ve zmiňovaném vláknu HonzA referuje o fénování vlasů horkovzduškou.

Jinak HOnzova/Obloukova horkovzduška hřeje asi jako silnější ze dvou fénů, který doma máme. Také jsou horkovzdušky s plynulou regulací, kde se teplota vzduchu dá poměrně dobře nastavit. To jen na okraj.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

12.01.2015 11:42:56 #7 

Kruťas muž

Myslím, že fén má nízkou teplotu. Na staré žehličce jsem měl vždycky nastavenou teplotu na „silon“ a nikdy jsem neměl problém. Minulý týden jsem konečně smysluplně využil infra teploměr (který žena koupila před narozením druhého synka aby jsme mu mohli měřit teplotu kdykoliv, kdekoliv a hlavně rychle a být mnohem nervóznější, než když jsme na toho staršího šáhli a řekli, že teplotu nemá) a změřil jsem teplotu na povrchu žehličky a zjistil, že celou dobu žehlím na nějakých 90°. Přidal jsem na termostatu tak aby na žehličce bylo kolem 110° a hned je to radostnější práce. Jen mám v dílně víc kouřmo. Tím chci říct, že zvlášť starší žehličky mohou mít teploty neodpovídající tomu co by člověk předpokládal.

Když agresivita převáží nad elegancí, tak lyžování začíná mít smysl.

12.01.2015 11:55:25 #8 

t603 muž

>> #7, Kruťas, 12. 01. 2015 11:42:56

Ano, take mame doma neco podobneho, co by asi slo pouzit – bodovy teplomer na maso od Tescomy, ale na to jsem malej Homolka, abych si ho vypujcil na mereni teploty parafinu a riskoval pristizeni manzelkou ;-)

>> #6, ˘Ö˘Krab, 12. 01. 2015 11:30:47

Ovsem ve vlaknu vysusena-skuznice v prispevku cislo 60, odstavec 7, se prave pise:

… A v tom je právě kámen úrazu. Za prvé u vosků je pro správné zažehlení důležité, při jaké teplotě se zažehluje. Proto mají taky lyžařské žehličky termostaty. Ještě důležitější ale je, že teplota, při které se skluznice taví je cca 170 °C. Horkovzdušné pistole ale vytvářejí teplotu několika násobně vyšší, takže při nezkušenosti, kterou lze u začátečníka pídícího se po základních radách jak a proč mazat předpokládat, existuje reálné riziko zničení skluznice, protože ani zkušený pistolník netuší, jakou teplotou vlastně maže.

Coz me prave jeste pred pouzitim fenu utvrdilo, ze v mem pripade pouzitim horkovzdusne pistole cesta nevede. Navic v jinych prispevcich jsem cetl, jak nekdo nevoskovaci zehlickou spalil skluznici (prejizdel pomalu).

Takze pokud staci jen vosk rozehrat tak, aby zalil skluznici, a dostanu stejny efekt jako pri pouziti ceske SWIX zehlicky, tak bych zustal u fenu.

12.01.2015 12:30:58 #9 

Myval muž

Pokud nekdo zabodne naplno pustenou pistoli do skluznice a ceka 5 minut, tak si ji urcite znici. Ja pouzivam pri voskovani taky trochu mozek a zadny ze 7mi paru lyzi + 2× SNB co doma takto servisuji jsem za 2 roky neznicil ;-) Ale nikomu to nevnucuju…

Nejlepší je TLUSTÁ :-)

12.01.2015 12:46:18 #10 

valerius

>> #8, t603, 12. 01. 2015 11:55:25

Hezky se pidis po informacich. Nedokazu posoudit, jak je to s potrebou zaliti voskem, zahrati na teploty 100+, prohrati skluznice. Kazdopadne ruzne lyzarske pece a hotboxy operuji s teplotou cca 55–60C, coz ma byt teplota, kde vosk zacina tat (dle typu vosku). Ale tam se to prohreje cele a je to v ni mnoho hodin.

Urcite tebou popisovani mazani nejaky ucinek mit bude (zakonzervovani skluznice, skluznosti to pomuze), tak pravidelne maz (to je to nejdulezitejsi) a sleduj, jestli ti bude skluznice sednout. Pokud ne, mel bys byt v klidu.

A nezapomen, ze agresivni premrzly snih je s voskem hotovy pomerne rychle (mel jsem lyze po strukture, nekolikrat je namazal a na takovem snehu stacila jedna jizda a skluznice byla „vysisovana“), oproti tomu ne-agresivni snih (mekky, mokry, starsi) nemusi vytovrit nic sedeho-pozorovatelneho ani na spatne namazane skluznici.

12.01.2015 14:11:35 #11 

Marek Bednář muž

Fenem → taaaaaakhle straaaaasne pomaaaaaaalu :-)

Zlata horkovzduska, kterou pouzivam od nacti let.

RC4 WC SL & RC4 130

12.01.2015 16:18:56 #12 

BoB muž

Fučet na skluznici horkovzduškou jsem začal po nabraných zkušenostech odtud z fóra před několika lety. Několik jich to nedalo (horkovzdušek), ale vzhledem k solidnosti prodejce se to vždy vyřešilo a já mohl fučet z vesela dál. To, že má horkovzduška teplotu na výstupu cca 500 C°, jsem nikdy neviděl jako problém a nestalo se mi, že bych lyže poškodil. Postupoval jsem tak, že jsem vosk nanesl na hrubo na skluznici a pak postupným pohříváním vosk (tehdy ještě parafín) roztápěl a druhou ruku vtíral do skluznice. Postupně jsem přišel k tomu, že sice masochizmus je prima věc, ale dělat pod horkovzduškou v rukavici je bezpečnější a méně bolestivé. Pointa tkví v tom, že materiál (ruka) se potřebuje nejdříve prohřát aby došlo k poškození. Teplotu odhadnu podle topícího se vosku. Ale po zkušenostech s žehličkou k tomu určenou, už asi nikdy fučet nebudu.

12.01.2015 18:28:47 #13 

HonzA_ muž

>> #1, t603, 12. 01. 2015 10:40:45

Zatímco horkovzduškou se dají vlasy bez problémů vyfénovat i lidmi, kteří ji nikdy v ruce nedrželi (ověřeno na manželce a 16 leté puberťačce), tak namazat fénem bude asi dost výzva.

Tipnul bych si, že s lékařským parafínem by to šlo asi celkem přijatelně (je měkký). Ale už s univerzálním to bude horší a s tvrdším nemožné.

Jak už tady padlo, zkoušej a pozoruj výsledky – nezapomeň se pak o ně podělit. Nebo ber horkovzdušku…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

12.01.2015 22:28:53 #14 

m3 muž

Jsem z toho fakt jelen.Proč někdo kdo si za nemalý peníz koupí lyže a dostane se k tomu,že se o ně taky bude starat(předpokládám tedy,že slušnější lyže) není ochoten koupit alespoň jednoduchou žehličku nebo takovou (pokud chce někdo koupit v CZ). Neřekl bych ,že žehlička zabere víc místa než přístroj nebo domácí spotřebič,který je určen na něco úplně jiného.Jen by mě zajímalo,jestli by někdo zkoušel zašroubovat hřebík.Třeba kombinačkama za současného poklepávání by to asi taky šlo.Tak proč se trápit s blbou horkovzduškou­,hlídat abych nespálil skluznici,nebo se crcat s fénem hodinu nad jednou lyží.To mě fakt hlava nebere.

To stejné platí i o hrobečkov­kách.Ostatně ekonomické zdůvodnění používání hrobečkovek je v příspěvku CzechSkiera :

Dalším důvodem pro použití svíček by mohla být cenová výhoda. Z cenového porovnání vychází svíčka zhruba 4× levněji (záleží na svíčce a na vosku), Jeden gram vosku vyjde asi na 80 haléřů, zatímco jeden gram svíčky na dvacet. To vypadá jako podstatná úspora, alespoň relativně. Pokud se budu chtít dobrat k absolutním číslům, vyberu jako vzorek vosk http://www.volaracing.cz/…cerveny.html, protože je univerzální, levný a pro rekreační lyžování vyhovující ve většině podmínek. 500 g vosku stojí 420,– Kč. Spotřeba vosku při kapání je cca 12–15 gramů, natírání zahřátého vosku je to asi polovina. To znamená, že za 420 Kč namažu 70–80 párů lyží. Při každodenním mazání, které není u rekreačních lyžařů obvyklé, je to 80 dní na sněhu. Kolik let to tedy je, ať si každý spočítá sám. Úspora za tento počet let ve srovnání s čajovými svíčkami je tedy asi 300 Kč. Ať si to každý porovná s ostatními náklady na lyžování – permanentky, vybavení, doprava, restaurace a uváží, jak moc se mu to vzhledem k výše napsanému vyplatí.

Já myslím,že určitě nevyplatí.

12.01.2015 22:32:51 #15 

Navvy

Stále platí, že je lepší navoskovat nedokonale než vůbec. Fén je nouzové řešení. Při troše trpělivosti a bez ambicí na velké výsledky se to dá. Může se tomu pomoci i „zažehlovacím“ korkem. Tenká vrstvička vosku se roztaví snáz.

12.01.2015 22:41:50 #16 

m3 muž

>> #15, Navvy, 12. 01. 2015 22:32:51

Ano,v tom máš pravdu.Jen mě fakt nejde do hlavy proč si sakra přidělávat práci,při ceně žehličky někde okolo 1.000,– . Jediné co mě napadá je malinko poupravit NECHCI SLEVU ZADARMO

12.01.2015 23:07:25 #17 

Boryš

Hlásím se k těm co prý nechtějí slevu zadarmo. Již hodně let používám vyřazenou klasickou žehličku (takovou černou). Nevidím důvod proč na to moje rodinné šmrdlání kupovat něco za 1000 Kč. To že prý kolísá teplota víc jak u profi žehliček na voskování mi nepřipadá jako nepřekonatelná překážka.

K poznávání teploty rukou – co mám zkušenost ověřenou dotykovými i infra teploměry tak já mám hranici kdy udržím/neudržím ruku na povrchu tělesa dané teploty kolem 50 °C. Na 80 °C bych nesahal ani náhodou.

12.01.2015 23:12:53 #18 

t603 muž

>> #13, HonzA_, 12. 01. 2015 18:28:47

Jak už tady padlo, zkoušej a pozoruj výsledky – nezapomeň se pak o ně podělit.

…No mozna jsem to nenapsal dost zrejme, ale ja uz v nedeli zkusil voskovat s fenem. A jelikoz mi to slo obdivuhodne dobre, tak proto jsem napsal dotaz, na co jsem zapomnel. Vosk jsem pouzival SKIVO Parafín univerzál mejdlicko. Fen jsem pouzil ted o Vanocich koupeny v Lidlu za 365 CZK pro dceru, az bude se skolou chodit na plavani, aby se nevracela s mokrymi vlasy, zadne kadernicke ambice – pocitam, ze dostane na frak, tak proc ho predem nevyzkouset i na neco jineho. Prikon ma 2200 Watu, coz jsem si precetl az ted a to asi neni zas tak malo. Coz kdyz se ted divam na prikon horkovzdusnych pistoli, ktery je od 1600 do 2000 Wattu… ale radsi nebudu dal rozebirat uvahu, at neudelam ostudu svym davno odvatym znalostem fyziky.

Co se tyce casu, na stopkach jsem to nemeril, ale slo to na muj vkus rychle. Rozhodne na jednu lyzi v radech minut nez desitek minut. Nevim, jak rychle to trva zehlickou, ale delal jsem to na chodbe pred bytem, v jedne ruce lyzi, v druhe fen, to se take pocita. S zehlickou bych to v takovychto provizornich podminkach nedal, stejne jako tak nekde na horach (nevsimnul jsem si, ze by lyzarny byly vybaveny co stolem, ale ani zasuvkou, zato erarni fen tam je, byt pravda na pokoji v koupelne :-o Berte take v potaz, ze mazat se muze u nekoho na chalupe, kam se na vikend prijede na bezky s batohem a to se vam teda nebude chtit tahat s sebou v baglu zehlicka misto treba neceho dobreho. Zato feny byvaji i na chalupach uz celkem bezne.

Priste, az to budu delat, necham si to stopnout. Sice nejake odhady, co jednotlive operace trvaly mam, ale nerad bych tady kecal a pak to odvolaval. Navic u fenu se mi libila ta vec, ze vidim, kdy ten vosk taje a muzu jet dal, coz je ve finale casove efektivni – takovouhle vizualni kontrolu u zehlicky nemam – jasne, muz jezdit (zurive) sem a tam, ale…

Chran Buh, ja nikoho nepresvedcuju, aby nepouzival lyzarskou zehlicku, nechtel jsem tim vyvolat nejaky flamewar.

Jinak ale muj hlavni dotaz se mi zda, ze je stale nezodpovezen – staci pro vosk jen roztect ho tak, aby zalil stejnomerne skluznici, nebo je treba dosahnout u vosku nejake minimalni teploty pro fyzikalni ci chemickou reakci, ktera je zasadni pro funkcnost vosku na skluznici?

A propos – kde voskujete na horach lyze vy? Jezdite tam, kde maji lyzarny vybaveny na servis alespon zasuvkou ci necim, na co polozite lyze? Ja se jeste s nicim takovym nesetkal a mazal jsem hezky za studena korkem (na bezkach, kde servis je v nedohlednu) ci jsem vyjimecne vymekl do servisu. Nebo jsem tu v klubu zavodniku se servisnimi kamiony v zadech? ;-)

12.01.2015 23:31:57 #19 

vašek2

>> #16, m3, 12. 01. 2015 22:41:50

Největší výhoda horkovzdušky pro mě je v absenci bince. Dá se voskovat i v kuchyni, aniž by ta paní protestovala. Pro vosky určené do holomrazů to ale fakt není.

12.01.2015 23:46:57 #20 

HonzA_ muž

>> #18, t603, 12. 01. 2015 23:12:53

Tím podělením o zkušenosti jsem myslel hlavně tu výdrž takto namazané lyže na různých druzích sněhu.

To ti totiž dá odpověď na tu otázku, cos napsal tučně. Dost by mně překvapilo, kdyby ti byl někdo tady schopný odpovědět rovnou na tvůj dotaz.

12.01.2015 23:47:31 #21 

HonzA_ muž

>> #19, vašek2, 12. 01. 2015 23:31:57

„Největší výhoda horkovzdušky pro mě je v absenci bince.“

Přesně tak tu výhodu vidím i já.

13.01.2015 00:23:30 #22 

Navvy

Ber to tak, že nezávodíš. Takže pokud to fén roztaví (a ten univerzál od Skiva bohatě stačí) účel je splněn.

Žehlička stojí tisícovku (některé méně a jsou také dobré). Když si spočítáš kolik stojí namazání v servisu, máš to za chvíli nazpět. Ale když budeš mít nějakou levnou cestovní žehličku na šaty, také splní svůj účel.

Fén by si měl dobře poradit např. s voskem REX 491 (oranžový univerzál) a na to dát (pokud mrzne) REX 423, nebo červený 426 (na vyšší teploty sněhu), ale pokud Ti to funguje i na Skivo, tak už nic neřeš. Pamatuj, že jakýkoli vosk je lepší než žádný a že rozdíl mezi „obyčejným“ voskem a závodními vosky je pro nezávodní účely relativně malý a přínos je poněkud neekonomický. Navíc práškové urychlovače se aplikují při teplotách blízkých tepelné odolnosti skluznice.

13.01.2015 00:25:39 #23 

PE3K muž

Dlouho jsem se při čtení diskuze takhle nepobavil :D jako nouzové řešení to beru, ale voskovat horkovzduškou nebo nedejbože fénem pravidelně – to by mi asi hráblo. Asi jsem opravdu magor nebo si prostě jen vážím materiálu :))

Original žehlička, ať už osvědčená toko T8, swix nebo jiná varianta, stojí cca 1200kč a vydrží víceméně věčnost při domácím používání. A řekl bych, že se určitě dá sehnat i levnější varianta.

Je potřeba na skluznici vytvořit vrstvu, po které žehlička klouže a postupně zahřívá skluznici. Konkrétní teplotu netuším, nicméně při použití univerzálního vosku se teplota na žehličce nastavuje většinou kolem 120°C. Ve chvíli, kdy pomalu přejedu žehličkou po celé délce skluznice a voskový film rovnoměrně tuhne nebo chcete-li schne po celé šířce skluznice od špičky k patce, je voskování efektivní tzn. vosk se vpije do skluznice a máme kvalitně namazáno :) a zbývá už jen nechat vychladnout, stáhnout zbytek vosku a vykartáčovat Snad je to srozumitelné, poprvé popisuji tento proces písemně :D

Osobně si základní servisní vybavení beru sebou kamkoliv jedu na více dní – ke štěstí mi pak stačí dvě židle, na které položím lyže nebo cokoliv podobného.

13.01.2015 00:51:45 #24 

VladaV

Sjezdové lyže, několik prken i běžky servisuju pro celou rodinku komplet sám už cca 20 let, žákům školy každý rok na výcviku předvádím, jak na to. Používám nenapařovací žehličku (už druhou a každá stála v baziku kilčo) a vosky, které jsou momentálně k dispozici – původně svíčky, masážní parafíny a podobné náhražky, vosky z dob hlubokého komunismu, které kdysi nakoupil otec a nějak na ně zapomněl a zůstal u oblíbené svíčky, sjezdové vosky Skivo a Swix.** Nevím, jestli se má vosk při zažehlování nějak chemicky změnit, ale vzhledem k tomu, že stačí k zažehlení i relativně nízké teploty, bych na to moc nesázel. Vždy jsem byl toho názoru, že je třeba vosk zkapalnit, aby se dostal do skluznice, a skluznici při tom dostatečně nahřát, aby se vosk dostal co nejhlouběji než opět ztuhne. Maximum je nastavení na silon (stará Eta na 2tečky) ** Minimální pracovní teplota žehličky je ta, při které se vosk na žehličce roztéká a kape na skluznici. Pokud i pak vosk na skluznici při zažehlování velmi rychle tuhl, mírně jsem teplotu žehličky zvýšil. často se to stává např. na okraji lyže / prkna okolo hran, které vedou teplo výrazně rychleji. Právě okolo hran bývá vosku nejméně, takže je nutno operaci 2× nebo 3× zopakovat než se skluznice nasytí a vosk začne zůstávat na povrchu. Při zvyšování teploty žehličky je třeba dávat pozor na to, aby se vosk nepřepaloval, což se lehce pozná podle smradu, různobarevných čmoudíků a zhoršené viditelnosti. Žehličku půjčuju i středoškolákům, kteří většinou zvládnou zažehlení vlastních lyží samostatně po krátkém vysvětlení pracovního postupu a praktické ukázce. Za 15 let se nikdy nestalo, že bych si já nebo někdo ze studentů připálil žehličkou skluznici. Důležité je nenechávat žehličku na jednom místě, ale opravdu žehlit. Nikdy mi nepřipadal důležitý směr žehlení – možná je důležitý pro závodníky, ale ne pro nevýkonnostně lyžující populaci. Po zažehlení vosk stáhnu pouze z hran, na skluznici mi nikdy moc nezbyde, tak to tam nechávám a během první jízdy je to stejně fuč. Určitě je dobré používat origo vosky při teplotách víc pod nulu (modré nebo zelené Skivo), protože vosky potřebné tvrdosti jsem jinde nepotkal. Měkčí vosky lze v pohodě nahradit jakýmkoli parafínem odpovídající tvrdosti.

Voskování na horách je obecně problém. Ve většině lyžáren není přístupná zásuvka. Když už zásuvku najdu, při menším množství kusů voskuju klidně na zemi, ideálně mezi dvěma stoly, na které položím konce lyží nebo mezi dvěma sedáky židlí. Leckde na chatě ale nejde navoskovat lyže jinde než třeba v koupelně – pořád lepší než nad kobercem. Skol.

13.01.2015 01:07:28 #25 

Navvy

>> #24, VladaV, 13. 01. 2015 00:51:45

Tak to dělá spousta lidí a funguje to. Pro mimozávodní lyžování je úplně jedno jaký vosk se použije, dokonce i jaká technika voskování. Hlavně voskovat nebo aspoň olejovat (speciální skluzné oleje jsou docela zajímavou nouzovou variantou ošetření skluznice).

13.01.2015 01:21:13 #26 

Navvy

Snad jen malý dodatek na závěr. Každý vosk má určitou optimální teplotu zažehlování. Pokud se použije vyšší teplota, vosk se přepálí (pokud už páchne, je to velká chyba). Pokud se použije příliš nízká teplota (což bude asi u toho fénu) vosk nepřilne, rychle odchází a ani moc nejede. A tekuté vosky nejsou zbytečné – mají překvapivě dobré skluzné vlastnosti, jen na skluznici dlouho nevydrží a jsou drahé (některé nehorázně drahé).

13.01.2015 08:49:39 #27 

valerius

Ze jsi to jiz zkusil jasne bylo. Pozorovani vysledku bylo mysleno na snehu, viz HonzA_. A to z dlouhodobejsi hlediska, protoze jako jedna vlastovka jaro nedela, tak ani jedno namazani promazane lyze nedela.

>> #22, Navvy, 13. 01. 2015 00:23:30

Zminujes maly rozdil a neekonomicky prinos mezi zavodnim a nezavodnim voskem pro nezavodni ucely…v pouziti zavodniho (resp. zavodniho fluroveho) vosku pro nezavodni ucely vidim jen negativa, ne „jen“ neekonomicky prinos.

A kdyz uz mazani ozilo v tomto vlakne, tak pridam dalsi alternativu z kategorie „levny vosk“: http://www.holmenkol-katalog.cz/…3000-ml.html?…

13.01.2015 09:08:51 #28 

PE3K muž

>> #27, valerius, 13. 01. 2015 08:49:39

můžeš, prosím, některá ta negativa zmínit? celkem by mě to zajímalo :)

13.01.2015 10:45:31 #29 

valerius

>> #28, PE3K, 13. 01. 2015 09:08:51

Pravda je, ze vse mam jen z doslechu. Nic, co bych si troufl tvrdit, ze vim. Bude velmi rad za jakakoliv fakta:

1. fluorove vosky poskozuji skluznici. Ma to co docineni s fluorem. Slysel jsem i nazory proti, avsak nic podlozeneho. Netusim, jestli se vubec muze fluor z vosku nejak uvolnovat a poskozovat skluznici.
  2. kdysi jsem zaslechl, ze mene vydrzi. Kdyz jsem jeste zkousel nyni hledat, zaslechl jsem i opak. Ale vse je jen sum ve hvozdech.
  3. (muze i nemusi souviset s a) ): ucpava pory, cimz se hure promaze skluznice. http://internationalracer.com/…raining-skis

(viz posledni odstavec)

Budu rad za zasveceny, fakty podlozeny, pohled. Me by ani nenapadlo cpat na lyze fluoro vosky na nejake jezdeni, tak jsem po tom az tak nepatral. I proto, ze se mi nedarilo snadno najit neco fakticky/vedecky podlozeneho.

Pani, ma to ale potencial na flame. Mozna jsem se mel spokojit s Navvyho „neekonomicke“, treba to tak i je.

13.01.2015 11:27:16 #30 

t603 muž

Casto se tady vyskytuji nazory na rychlost voskovani pri pouziti fenu, jelikoz vystupujici vzduch z fenu nema dostatecnou teplotu. Mne se to subjektivne zdalo rychle na to, abych to stacil sledovat.

Aniz bych to sam meril, tak jen par papirovych udaju:

1. teplota meknuti parafinu je 37 stupnu Celsia
  2. teplota tani parafinu je od 42 do 65 stupnu Celsia
  3. teplota varu parafinu je 300 stupnu Celsia
  4. teplota vzduchu na usti fenu je pri vyssim teplotnim stupni kolem 80 az 85 stupnu Celsia
  5. jelikoz parafin se nanasi ve velmi tenke vrstve, staci parafin na skluznici prohrat velmi kratce, nevarime preci celou nadobu s parafinem, ale jen jeho velmi tenkou vrstvu na povrchu

Zdroje:

1. Parafin
  2. Parafin wax
  3. Parafin
  4. Jaky fen nenici vlasy
  5. Protokol pokusu nekoho z MFF UK, strana 3, odstavec druhy, zde dokonce teplota 100 ± 10 stupnu Celsia

Vyse uvedene mi spis podporuje moji zkusenost, ze prace s fenem a parafinem nebyla nijak zdlouhava. Ale pravda, s lyzarskou zehlickou jsem jeste nikdy nepracoval, treba by mi pri prvni zkusenosti s ni spadla celist a hlavou bych bil v zem, ze jsem zehlickovou nirvanu dosud nepoznal ;-)

Navic, jak uz jsem psal v nekterem svem prispevku vyse, za vyhodu krom ciste a jednorucni prace povazuju to, ze vidim okamzite stav parafinu (jeho taveni), takze muzu pokracovat dal, coz u zehlicky nevidim. Nehlede na to, ze tim fenem se skluznice proste znicit neda.

Ale cekam na odpoved ohledne teploty tani a varu (minimalni a maximalni vhodna teplota pro praci, ne jen fyzikalni udaj min max) primo lyzarskych parafinu na odpoved od vyrobce lyzarskych parafinu, jestli prijde neco pouzitelneho, postnu to sem.

V neskonale ucte Vas Skluzan Tavic

Nalezené položky: 128 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...

Diskuze o lyžování

Úplně nový typ lyží

dnes 08:30:47 od ˘Ö˘Krab

Malenovice: [Středisko]

včera 22:30:53 od PaloS

Ester Ledecká

včera 22:09:30 od oblouk

Obertauern: [Středisko]

včera 20:12:28 od Glemmi

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:29:41 od CzechSkier

Klínovec: [Středisko]