Skialpy-Montážní bod vs těžiště - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Skialpy-Montážní bod vs těžiště

12.12.2009 23:37:56 #1 

Kejml

Čau. Potřeboval bych radu. Chci použít starší Elany(168cm)na skialpy, boty 30cm, já mám 180/80kg. Délka 168cm pro to, abych se vešl i do užších žlabů, mezi stromy…atd. Kam mam přišroubovat vázáni(diamir)?? Pokud dám střed boty na montážní bod mám střed lyže(těžiště lyže)někde mezi montážním bodem a koncem špičky přeskáče. Vzdálenost těžiště a montážního bodu je cca 7cm. Otázky: Mám vázání posunout více dozadu, abych měl těžiště lyže více pod špičkou nohy (běžky mají těžiště v místě spoje bota -vázání)? Pokud posunu vázáni dozadu, bude se mi lépe jezdit v prašanu? Nezničím tím totálně jízdní vlastnosti lyže? O kolik se moho posunout od montážního bodu a mám to vůbec dělat?

13.12.2009 09:11:43 #2 

Martin47 muž

>> #1, Kejml, 12. 12. 2009 23:37:56

Jako vodítko by ti moho posloužit následující. Já mám skialpy 167cm s označeným montážním bodem, který je 70,5cm od paty lyže, měřeno po skluznici. V tvém případě by tedy odpovídalo 71cm.

13.12.2009 22:32:37 #3 

Kejml

Ještě pár info k ty lyzi. Elan Integra 2.0 R=16.1 ; 109/68/94 Montážní bod od paty lyže je 76cm, těžiště 84cm. Když ten Montažní bod posunu o 5cm vzad (což by byla pro skialp snad dobra pozice), nevyhodí mě někde ta lyže i s vazáním? :)

14.12.2009 10:23:25 #4 

tomv muž

záleží jestli to chceš víc na chození nebo víc na ježdění!!!!, dle lyže bych to tipoval na chodičku protože na freeride je to úzké, a pro chození doporučuju dát vázání relativně dost do předu, není od věci mít osu otáčení lyže v težišti lyže

14.12.2009 12:45:16 #5 

Thomas muž

Po různých zklamáních s výrobcem udávaných středů blíže špici(Atomic, Hagan) a mnoha převrtáváních jsem dospěl k tomuhle, co funguje dokonale u normál krojení: Délku lyže poděl dvěma. Od paty lyže naměř tu vypočtenou půlku. Označ fixem.Bosou nohou dej nehet palce nohy na označenou půlku lyže.Obuj lyžáky a dej lyžáku přesně nad to místo. Označ špici lyžáku fixem.Dej pod to vázání a označ díry vázání. Teď je vázání přesně v těžišti. Má to být tak, že když stoupneš na tu lyži do prašanu lyže zůstává v neutrální pozici, špice lehoučce vyplouvá. Při skialp otočce lyže jsou přesně tam, kde mají být.V prašanu lehce vyplouváš nahoru i s těžkým batohem, na ledu to drží dobře.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

15.12.2009 12:43:02 #6 

Luboš - FREESKI muž

Ahoj, mám dojem, že na rozměření těžiště nemusí fungovat nějaká geometrická metoda, záleží na rozložení hmotnosti, takže asi nejjistější je vyzkoušet třeba tak, že ji vyvážíš – nahrubo to jde na hraně ruky, nebo nějak přesněji. Záleží na tobě, jak moc přesný chceš být. Rozhodně bych neposunoval vázání nějak razantně dopředu nebo dozadu. Myslím si, že to jízdní vlastnosti zásadně nezlepší. Vázání vepředu navíc bude mít při chůzi nevýhodu, protože v traverzech a při otočkách ti bude patka lyže odpadávat od boty (při traverzu na prudkém svahu opravdu „zážitek“, na tvrdém sněhu doslova lahůdka). Posun vázání příliš dozadu sice vytvoří lepší vztlak špičky, ale u tak úzké lyže to bude spíš takový pseudovztlak, špička (možná) nad sněhem a patka zabořená. Taky při přeskakovaných obloucích se budeš muset otáčet kolem delší špičky, takže třeba právě v těch úzkých žlebech to nemusí dělat dobrotu, nehledě na to, že v hodně zavřených obloucích tě takové postavení přetáčí a musíš to vyrovnávat svalama, mě přijde, že to taky dost namáhá kolena. Takže já bych byl pro dát otočný bod vázání do těžiště nebo hned za něj za předpokladu, že s takto namontovaným vázáním bude střed boty na nebo za montážním bodem, případně udělat nějaký kompromis pokud by byl rozdíl moc velký. Pokud by pozice vázání s osou otáčení v těžišti posunula vázání hodně dopředu, asi bych jej dal na montážní bod, chodit půjde, pata odpadávat nebude a máš jistotu, že lyže (aspoň na tvrdém pojede jak má). Ale možná je na to nějaká jiná poučka, já vycházím z vlastních zkušeností se skialpovým vázáním na neskialpových lyžích. Taky je pravda, že pozici vázání přizpůsobuju spíš jízdě než chození, nahoru se vždycky nějak dostanu:-) A beztak si myslím, že pokud se ti to zalíbí, pořídíš si velice brzy jiné lyže podle toho, co tě bude bavit nejvíc a už budeš mít nějakou zkušenost, podle níž namontuješ vázání. Ty lyže do prašanu dobré nebudou (krátké a úzké), ať dáš vázání kamkoliv. Na chůzi asi budou i dost těžké a do úzkých prudkých žlebů budou podle mě hodně vykrojené. Přeju hodně štěstí při pokusech a docela by mě zajímalo, jak to vyřešíš, dej pak vědět:-)

15.12.2009 17:07:53 #7 

mexicano muž

>> #1, Kejml, 12. 12. 2009 23:37:56
Já mám jednu reálnou zkušenost. Montoval jsem skialpové vázání na BC freesstylovku Salomon teneighty (182 cm, 89 mm ve středu – pokud se dobře pamatuju) a řekl jsem si, že dám vázání hodně dozadu, že to bude mít výhody jak při chůzi (nebude tolik odpadávat patka s Naxem) a vztlak v prašanu a tím pádem i jízda bude příjemnější… Dal jsem si teda špičku bot cca do těžiště lyže (postupy popsány výše), což bylo cca 8 cm za standardním montážním bodem lyží. No a bylo to nanic (kupodivu v prašanu to nijak nefungovalo (spíš naopak), na sjezdovce se dlouhá špička dala špatně zatížit, stál jsem kus za rádiusem a o carvovém oblouku nemohla být víceméně řeč), což jsem poznal až po tom, co jsem vázání zas o cca 4 cm posunul dopředu. Teď jsou vlastnosti o dost lepší všeobecně, na sjezdovce i mimo ni. Každopádně lyže jsou to moc úzké, tak kdyby je někdo chtěl, dejte vědět :-)). Mex

15.12.2009 21:13:07 #8 

boso

>> #5, Thomas, 14. 12. 2009 12:45:16

Thomas, mohol by si, prosím Ťa, tvoj postup lepšie popísať? Z popisu si vôbec neviem predstaviť, ako by som mal postupovať, ak by som mal zrealizovať túto časť – „Bosou nohou dej nehet palce nohy na označenou půlku lyže. Obuj lyžáky a dej lyžáku přesně nad to místo“. Mohol by si to podrobnejšie rozvinúť? Inak – tento popis vyzerá veľmi zaujímavo.

16.12.2009 00:44:51 #9 

Thomas muž

>> #8, boso, 15. 12. 2009 21:13:07

Boso,přesněji takto: prostředek dotýkajího se bříška !! palce nohy musí být na půlce lyže!!(pozor ne špičky nehtu palce-vůbec se neberou v potaz!!) A nad toto místo postav obutou lyžáku (palec nad palec) se zapnutým vázáním a označ díry na navrtání. Pokud budeš jezdit 50% sjezdovky a volný terén a tůry na 1 den můžeš to posunout o 1 cm dopředu a mělo by to zároveň korespondovat se středem skialpové lyže a středem skialpové boty. Pokud máš kratší lyže a budeš se přesouvat s plným báglem na 2 dny,tak už neposouvej dopředu. Toť jenom můj názor, když mi to udělali asi na 3 lyžích podle montážní šablony,tak sem to vždy musel posouvat o 1 až 1,3 cm dozadu aby to sedělo. Lyže tak byla zbytečně vrtaná navíc.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

21.11.2013 18:42:47 #10 

Radim_H muž

Ahoj,oživím trochu starší vlákno. Princip montáže kloubu vázání na bod vyvážení lyže je mi pro nepropadání se patky lyže celkem jasný a logický. Potřebuji ale namontovat vázání Dynafit a když budu počítat s váhou patky vázání dostanu se víc něž 10cm za montážní bod lyže (to už je asi nepoužitelné), vyvážená samotná lyže vychází střed boty cca 4cm za montážní bod lyže. Tak se Nerudovsky ptám kam s ním :-). Lyže má 174cm (K2 backup), já 178cm. Jsem skialpinista úplný začátečník, sjezdovkový lyžař velmi dobrý, prašan mi také nedělá problém. Chůzi plánuji tak 60%, zbytek dolů raději mimo sjezdovku. Lyže budou jen na skialp, na pistu i do terénu mám jiné.

Díky všem za rady

22.11.2013 08:20:09 #11 

Gravedigger

U skialpu se montuje kloub otaceni vazani pred teziste u bezek za.

22.11.2013 09:14:06 #12 

vx

>> #10, Radim_H, 21. 11. 2013 18:42:47

Podľa mňa máš dve možnosti: 1. Namontovať viazanie na montážny bod s tým že Ti bude patka prepadavať. Nie je to nič dramatické a pri bežnej turistike to ani nepoznáš. Problém je ale pri strmých traverzoch na tvrdom povrchu … a dosť veľký :-) 2. možnosť je posunúť viazanie dozadu práve toľko, aby prepadávala špička. Tu je riziko, že až pri jazdení zistíš, ako sa tá lyža bude správať. Inak, napr. NAXO malo kedysi v návode: Namontujte na montážny bod ak je na lyži, ak nie je montujte na geometrický stred lyže.

Když na to přijde, taky skáču... Skáču dobře, skáču rád

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Služba Identbox

dnes 12:57:33 od Daniel73

Testování Sporten Stupava

dnes 12:21:49 od BoB

Ester Ledecká

dnes 08:57:50 od fischerbl

Klínovec: [Středisko]

včera 22:26:57 od BigBang

Crans-Montana: [Středisko]

včera 22:02:17 od mirjur

Výber vhodných lyží pre muža