Herbst - 2 ze 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Herbst - 2 ze 2

21.12.2009 19:36:56 #1 

Pavlos muž

Reinfried HERBST vyhrál druhý slalom sezóny v Alta Badii.

Že by největší adept na zlato ve Vacouveru v SL ?

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

21.12.2009 20:17:23 #2 

HOnza muž

Adeptů na zlato je na takový události, jako je Olympiáda nebo MS vždycky mnohem víc, než adeptů na vítězství ve svěťáku. Je to o hodně jinej závod a víc než kdy jindy hraje roli hodně dalších vlivů. Ivan bude znát hodně úplně nečekanejch vítězů – já si jen tak z voleje vzpomínám na „neuvěřitelnou“ zlatou Španěla Fraceska Fernandeze Ochoy, zlatou maličkatýho Švýcara Heini Henieho v naprosto ledovým GS na 212cm lyžích, ale koneckonců i bronzovou ve sjezdu Oliny Charvátový – abychom se dostali ke svejm… Takže já bych například v tomto smyslu rád nečekal medaili ve slalomu od Trejbiče, v obřáku od Banka a nebo v kombinaci od Krýzla… :-).

www.vl-snow.cz

21.12.2009 22:55:57 #3 

ivan

Zatím vypadá ve slalomu opravdu nejlíp, dneska zajel (viděl jsem jen 2. kolo) urovnanou „profesorskou“ jízdu a la Stangassinger, přitom rychlou. S tou úzkou stopou je úžasně vybalancovaný a tipl bych si, že mu lyže jedou nejkratší dráhu. U sázkařů by měl jistě nejvyšší kurs.

Má výhodu ve specializaci na slalom, nehoní velký globus, nemusí se nutit do dalších disciplin. Ale zase čím lepší bude, tím větší tlak a očekávání (a Rakousko v tom umí být až kruté), a to se taky počítá.

Výhodou těch nečekaných vítězů OH a MS vesměs bylo, že od nich nikdo nic moc nečekal a oni neměli zábrany. Nejlepší závodníci se navíc prali o globy a jejich sezona tak ztrácela typický vrchol, na nějž by ladili formu. Logicky pak velmi často ten, kdo uspěl ve WC, neuspěl na MS/OH. Pod tlakem očekávání je to skoro pro každého horší. Taky bude záležet na tom, jak se bude Rakušanům dařit, slalom na závěr OH může být vyvrcholením euforie, ale taky poslední šancí na rehabilitaci. Trochu i na tom, kdo a jak to postaví, ale on se zdá natolik univerzální, že by měl projet dobře všechno.

Blizzard má ve WC skoro jenom jeho, a tak má asi na hlavu velmi slušný rozpočet, tedy i dost kvalitních lyží.

Ale víme, jak blízko je někdy od těsného průjezdu ke špicaru. A ve slalomu to může nakopnout a ustát poměrně dost lidí.

Ochoa 1972 SL byl opravdu překvapení, stejně jako tamtéž Marie-Therese Nadig GS a DH. Ale aniž bych hledal v análech, Hemmi 1976 GS už myslím ne, patřil k favoritům. (Spaldingy měl 215 cm na svých 165 cm.)

21.12.2009 23:33:34 #4 

HOnza muž

>> #3, ivan, 21. 12. 2009 22:55:57 Já věděl, že tě vyprovokuju :-) – v podstatě jsem tu poznáku psal kvůli Hemmimu a jeho obřačkám 215 cm – to i na tehdejší dobu byl rekord mít na obřák (a tehdy se stavěly hustější než dnes) o 50cm!!! lyže delší než postavu! Jinak můj oddílovej kolega jezdil pár let před tím i slalom na 215cm (ale byl velkej 185, tak to vypadalo skoro normálně :-)). Ostatně bylo běžný mít na všechny disciplíny eventuelně jedny lyže (zato teď aktuálně, jako starobní důchodce, mám 2×sl, 3×OS, 1×SG) – „pokrok“ se nedá zastavit :-). Dokonce naposledy to byl vcelku nedávno Stenmark, kterej nejmíň jednu celou sezónu jezdil slalom i obřák na jedněch jedinejch oblíbenejch slalomkách !!! – prej. (udička na Ivana).

www.vl-snow.cz

22.12.2009 00:08:12 #5 

ivan

>> #4, HOnza, 21. 12. 2009 23:33:34

Jo, o tom Stenmarkovi už jsem to psal vícekrát, první Svěťák vyhrál na jedněch závodních 205kách pro obě discipliny.

Teď mi ale zavzpomínal MIlan Švitorka, jak se zhruba v tutéž dobu dostali s Mílou Sochorem v Blizzardu k lyžím určeným snad pro Hinterseera. Prý jiný než to, co fasovali, a tak na tom prý taky jezdili oboje…

Nakonec „univerzál“ cca 205 cm dobře pamatujeme taky.

215 cm Hemmiho sice bylo nezvykle hodně (běžná obřačka tehdy byla 210 cm, na to přesvědčili i toho Stenmarka), ale nic proti tomu, s čím jezdily baby před válkou: Christl Cranz při ZOH 1936 na 225 cm…

S těmi obřáky máš pravdu, dneska se skoro automaticky jede počet bran na dolní hranici 11% převýšení, takže co nejmenší povolený počet. Myslím, že nějak podobně jako dnešní obvyklé 25m vzdálenosti vypadal v začátcích super-G.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

dnes 12:00:48 od CzechSkier

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 11:45:43 od Harry

Klínovec: [Středisko]

dnes 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo