Ani bolestivý pád Záhrobskou nepřibrzdil ve slalomu SP [článek] - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Ani bolestivý pád Záhrobskou nepřibrzdil ve slalomu SP [článek]

29.12.2009 19:44:16 #1 

Tomáš Roba - SNOW muž

Před Vánoci vážně upadla při tréninku v Rakousku, přesto se Šárka Záhrobská dokázala za několik dní zotavit, v úterním slalomu v rakouském Lienzu předvedla šestý nejlepší součet obou kol a po vítězství v Aspenu tak zaznamenala druhý nejlepší výkon v olympijské sezoně. Poprvé od návratu do bílého seriálu po zlomenině nohy vyhrála Marlies Schildová z Rakouska (na snímku), která soupeřky doslova deklasovala rozdílem třídy.
Odkaz na článek

01.01.2010 14:03:34 #2 

ivan

Co si budeme vykládat, jako druhá slalomářka minulé sezony je zatím za svou předchozí úrovní. Šesté místo je svým způsobem pěkné, ale na dvojku a medailistku žádná sláva. Tím spíš, že už boduje jenom ve slalomech a že v obřáku šla dolů evidentně.

Je samozřejmě taky možné, že vsadili vše na olympijský slalom. Byla by to strategie dost riskantní: kdyby vyšla, budou na koni, kdyby ne, všichni jim to omlátí o hlavu.

Celkově zatím z této Šárčiny sezony (včetně toho, co předcházelo) moc dobrý pocit nemám.

01.01.2010 17:01:02 #3 

HOnza muž

>> ivan, 01. 01. 2009 14:03:34 Ach jo. Napsat, že je „zatím za svou předchozí úrovní“ je myslím úlet, Ivane. Letos nemá vůbec horší výsledky než v minulejch medailovejch sezónách. Ona je jednak mimořádně odolná a proto umí sjet vrcholovej závod – což prokázala právě na předcházejících MS 3× za sebou – a přiznejme si, že pokaždý s velikou s klikou. Byl to pokaždý dost zázrak, protože výsledky ze svěťáku předcházející těsně těm medailím jí sice řadily mezi favoritky, ale rozhodně zdaleka ne výš než ostatních 7– 8 holek. Letos je to stejný… Obřák jí nešel nikdy – vyjma její jedný jediný neuvěřitelně uvolněný jízdy prvního kola na MS 08. Letos se sice na něj v přípravě soustředila, ale asi na to šli nějak blbě – nic z toho, co je na její jízdě evidentně blbě neopravili (ačkoli doufám, že vědí o co jde a snad i jak na to…) – chce to čas – je to dlouhodobej, už od dětství zřetelnej špatnej návyk (m.j donedávna patrnej i na Petrovi…).

www.vl-snow.cz

01.01.2010 17:29:45 #4 

Martin47 muž

Objektivní jsou čísla, takže umístění v prvních čtyřech slalomech loňského WC: 9. 1. 4. 5. a letos: 8. 1. 7. 6. Ani propad ale bohužel ani vzestup. Stabilní výkonost do první desítky s tím, že umístění na pódiu je spíš otázka mimořádně dobré konstelace v jednotlivém závodě. Stejně jsou ale ty výsledky fantastické. Nemyslím si, že by kdy GS jezdila na stejné úrovni jako slalom. Na to je v něm málo uvolněná a v každém oblouku má místo, kdy se jen veze.

01.01.2010 17:57:32 #5 

ivan

>> HOnza, 01. 01. 2009 17:01:02

Ty máš názor, já mám názor, další mají třeba taky názor. Nevím, proč jiný než tvůj označovat za „úlet“. Co to brát prostě tak, že si někdo myslí něco jiného než ty?

Že je na tom bodově hůř než loni touto dobou lze dohledat. Jedno vítězství je krásné, ale pak nejlepší až 6. místo není zrovna doklad nějakého posunu – který by přece měl být. A pokud není, lze oprávněně hovořit o tom, že na tom je za svou předchozí úrovní. I proto, že ostatní jdou dál, objevují se nové mladé holky. Pořád je tady fakt, že už není překvapením z no-name země, nýbrž trojnásobná medailistka, od níž by se měl očekávat permanentní útok na bednu a u níž 6. a další místa nejsou sice vyloženě propadákem, ale ani žádným důkazem posunu.

A ano, ten obřák do toho patří. Ale musím tě opravit: poprvé se zablýsklo na MS 2005, kde zajela 2. kolo nejrychleji a byla 10. I na dalším MS 2007 sjela 1. kolo (2.-3.) rychleji než vítězka Hosp a byla 12. (2008 žádné MS nebylo.) Ještě loni byla 16. Jestliže tedy letos ještě nebodovala, je to při proklamovaném důrazu na GS hodně špatné. Souhlasím, neopravili, navíc se stáhli ze SG a to jí pravděpodobně taky ublížilo.

Všimni si, že prakticky každá špičková závodnice má víc než jednu disciplinu, ale Šárka směřuje jen ke slalomu a vedle něj nemá nic bodového.

A u toho „doufám, že vědí, o co jde a snad i jak na to“ si upřímně řečeno nejsem jistý – dostat do ruky závodnici na její úrovni není žádná legrace. Ano, vychoval ji Záhrob coby nelyžař, byl to malý zázrak, však taky trval dlouhé roky a obnášel řadu pokusů a omylů a učení za pochodu především na Petrovi (jak sám píšeš, „od dětství zřetelnej špatnej návyk“), ale teď už je to hotová závodnice světové špičky a ta by měla mít špičkové vedení. Když ale čtu, že techniku „konzultuje s Tondou“, tak radši pomlčím, co si myslím. A k pochybnostem mám i nějaké další důvody.

Otoh, respektuju, že může přijít období poklesu, nakonec se vyhne jen výjimečným. Např. Tina Maze byla v době posledního svěťáku ve Špindlu v děsném útlumu, po závodech tam skoro týden trénovala, a byla prý dost zoufalá, že poctivě maká a vůbec neví, proč jí to nejde. A po několika sezonách najednou letos řádí a je celkově 4. Takže i Šárce je třeba férově přiznat „právo“ na pokles. V důsledku známých změn by skoro bylo divné, kdyby k němu nedošlo – nad změnami v olympijské sezoně ostatně vrtí hlavou mnoho odborníků. Jenže s babama byly vždycky specifický potíže…

01.01.2010 18:59:21 #6 

Martin47 muž

Tady jsem vyfiltroval všechna umístění ve WC GS do třicítky.

01.01.2010 19:08:48 #7 

HOnza muž

>> ivan, 01. 01. 2009 17:57:32 Ület byl blbej výraz – pardon. Názor je správně :o). Chtěl jsem hlavně říct, že se Šárka v podstatě v tom slalomu drží tam kde byla – všechny ty tři medaile byly (podle mě) v podstatě překvapením. Výčet, kdy, kde a jak zajela máš samozřejmě přesný údaje (já jsem v tomhle zcela nesystematickej střelec). Z toho, že se nezlepšila v obřáku (bezkonkurenčně centrální a navýsost LYŽAŘSKÝ disciplíně) je opravdu na pováženou. Absence závodění (a nejspíš i značný omezení tréninku) klouzavejch disciplín se nutně musí projevit ve všem – je to už velká holka a ke klouzavkám se každej opravdovej lyžař časem tak jako tak prolyžuje (nejenom Bank, nebo brácha… :-)).

www.vl-snow.cz

01.01.2010 19:43:49 #8 

Martin47 muž

>> HOnza, 01. 01. 2009 19:08:48

Myslím, že medaile ze tří MS po sobě svědčí o jedné silné stránce Šárky. Nerozhodí ji nervy velký závod. Na MS a OH jsou asi vždycky větší nervy – o tom svědčí víc výpadků elitních závodníků, často po banální chybě hned po startu. To ve WC zas tak vidět nebývá. Šárka vypadá, že jí se to netýká, jede standardně jako ve WC.

01.01.2010 20:23:07 #9 

ivan

>> Martin47, 01. 01. 2009 19:43:49

Ano, ale ani tohle už nemusí platit.

Jako „jednodisciplinová“ závodnice je permanentně pod větším tlakem (nezapomeňme, že dokázala být těsně za medailí i v kombinaci), třeba i proto, že se nemusí dostat na těch prominentních 400 bodů. Pokud připustíme, že její dosavadní medaile byly určitým „překvapením“ (HOnza), ty další už budou takřka povinností – vždyť vozí medaili z každého MS a je světová dvojka!

Problémy se sponzory a penězi v době krize znamenají, že na výsledku OH sakra záleží (jakkoli bude říkat i cítit, že je to závod jako každý jiný – pro ni ano, pro média a sponzory zdaleka ne). I kvůli postavení u firmy: za Vonn a Riesch bude už i proto, že je to holka z malé země.

Také zásadní změny v týmu i komunikaci si mohou vyžádat své.

Ale jsou to samozřejmě jenom spekulace. O tom, jak na tom je psychicky, nevím.

HOnza: no vidíš, teď už si v podstatě neodporujeme. Výsledkově se na tom zdá být takřka stejně („zachránil“ to Aspen), ale „kdo chvíli stál, stojí opodál“ neboli je třeba jít kupředu. A to tam nevidím, ba v tom obřáku – souhlasím, že je to královská disciplina – jde skoro o sešup a další nelze vůbec hodnotit, protože je vypustila.

01.01.2010 20:27:15 #10 

TomáS muž

V zásadě to vidíme všichni podobně. Výsledky jsou sice dobré, nicméně v olymp.sezóně na trojnásobnou medajlistku z MS trochu neslané, nemastné. Nic nám zatím nedává znamení, že vyjede placku na OH, kterou asi věřejnost dost očekává. Nebo jsou výsledky standard a pak měla třikrát kliku na MS a budeme čekat, jestli se to povede počtvrtý. Jenomže moje babička říkala: třikrát a dost. T

01.01.2010 20:58:54 #11 

Martin47 muž

>> TomáS, 01. 01. 2009 20:27:15

Tome, vždyť vyhrála slalom WC. Ještě jsme zapoměli dodat jednu věc a tou je vyladění formy. I v tom může být tajemství jejích úspěchů na MS. Zde ovšem vyvstává otázka, zda nový tým dokáže to samé co otec dřív. Výsledky v OH sezóně zpravidla nemívají informační hodnotu o tom, co lze od závodníka čekat na OH právě s ohledem na vyladění formy. Ale to asi chápou jen trenéři. Rekreační lyžaři o formě a jejích úskalích povědomí nemají.

01.01.2010 21:05:11 #12 

marťas

*>> ivan, 01. 01. 2009 17:57:
Co se toho slalomu týče tak je otázka jestli je lepší jet na hranici rizika, kdy ani ta jízda na hraně na první místo nemusí stačit, anebo využít vylosování v té sedmičce a jet to na co stabilně má.V konečným důsledku pak teoreticky může třeba být bilance ze čtyř slalomů tři výpadky a jedno první nebo druhý místo a v součtu zisk třeba jen těch 80 nebo 100 bodů a okamžitě je tu potom problém s propadem ve startovním žebříčku. Pokud se nepletu tak ke startu ve finále svěťáku a na start těsně za třicítkou jinde než ve slalomu, potřebuje dosáhnout hranice 400 bodů za sezonu, takže se to taktizování a jízda na ,,jistotu,, dá pochopit. Těch 208 bodů po 4 slalomech je bilance dost dobrá. No a ten obřák aspoň podle mě,aby byl na bodech je potřeba jet s daleko většími rozsahy a hlavně větším nasazením než tam ona jezdí.A jestli teďkom spadla v tréninku tak to v určitých momentech spíš podvědomě podrží, zvlášť na těch krpálech na kterých se většinou jezdí.Obřák, pokud se má zajet rychle, tak může být nejnáročnější svěťákovou disciplínou, ikdyž si dost lidí může myslet jaká je to sranda.Co se týče jejího týmu tak tak tam z těch lidí se nepohyboval kolem závodního lyžování asi nikdo a je to asi dost často o sbírání informací a zkušeností.Ten problém s odborným vedením tam být může.Jinak ,,placku,, z OH nemá jistou nikdo, tam u holek asi rozhodne do jaký míry která pustí ten tlak z hlavy a bude to brát jako nornmální závod.

01.01.2010 21:17:16 #13 

Martin47 muž

>> marťas, 01. 01. 2009 21:05:11

O startovním čísle nerozhodují WC body ale FIS body a postavení v žebříčku disciplíny. WC body rozhodují o účasti ve finale.

01.01.2010 22:48:02 #14 

ivan

Přiznávám, že dál už spekulovat nechci. Sice jsem s tím začal, ale svoje jsem řekl, možná nemám pravdu, uvidíme. Další úvahy už by mi připadaly trochu komické: hejno v podstatě amatérů (nikdo z nás zkušenost s takovým závoděním či trénováním nemá) rozumuje o svěťáku. Do toho vzpomínaného pokecu to samozřejmě patří, chutě do toho, ale já osobně se teď už vzdávám, protože detailnější úvahy o psychice a taktice už jsou na mě příliš a mnoho dalších faktorů neznáme.

03.01.2010 14:06:22 #15 

Pavlos muž

V Záhřebu dojela Šárka pátá – výsledky tady

BTW nejde mi video z universalspor­ts.com – píše mi to " The video is not loading properly "

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

03.01.2010 14:11:20 #16 

PetrAT muž

Pěkné umístění. První kolo jela jistě, ostatně jako vždy a opět pohledně. Tina Maze se neskutečně lepší a dokáže zajezdit všechno. To video už hapruje delší čas. :(

03.01.2010 15:00:11 #17 

CzechSkier

Ahoj, zajímavé na těchto spekulacích je, že vlastně nebudeme vědět nic ani na konci, samozřejmě kromě výsledku. Ale ať už to vyjde nebo ne, stejně můžeme jenom spekulovat, co bylo příčinou úspěchu nebo neúspěchu. Jinak každá mince má dvě strany a stejně tak i strategie bez rizika v této situaci asi neexistuje. Sázet na jednu disciplínu může být riskantní, ale stejně tak snažit se prosadit výrazněji v obřáku a riskovat třeba zranění před olympiádou, když se právě o rizicích dost diskutuje a třetina špičky byla nebo je zraněná. Taky se mi zdá, že ve 2. kole jede Šárka trochu zpátky. Zajímalo by mne to, jestli jede na jistotu a sází na celkově vyrovnané výkony? No je toho hodně, co by mne zajímalo… I.

www.juniorsports.cz

03.01.2010 15:11:49 #18 

Martin47 muž

Ještě bych dodal jedno. Bylo napsáno (i mnou), že nedošlo k výkonostnímu vzestupu, což je opět velmi relativní. S kým to totiž poměřovat. Se soupeřkami? Copak ony stagnují? Co když došlo k výkonostnímu vzestupu celé špičky? Pokud by totiž Šárka stagnovala, je pravděpodobné, že by jí tři, čtyři top závodnice začaly výrazněji ujíždět a k tomu nedošlo.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 19:29:41 od CzechSkier

Úplně nový typ lyží

dnes 17:41:24 od TNS

Obertauern: [Středisko]

dnes 16:49:11 od hovadocb

Klínovec: [Středisko]

dnes 13:15:39 od johnycek

Ester Ledecká

dnes 12:05:39 od oblouk

Lyže dítě-závodní?