Prosim o pomoc s volbou lyzi - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Prosim o pomoc s volbou lyzi

09.01.2010 21:41:22 #1 

helmutovka

Ahoj, narazil jsem na tyto stranky a chtel bych timto pozadat o pomoc s vyberem lyzi. Drive (do r. 91) jsem zavodne lyzoval na celostatni urovni, od r.97 jsem pak na lyzich v podstate nestal (zil jsem v teple) – nyni bych si chtel koupit vybaveni, ale ja jsem carvingove lyze nezazil a jsem uplne mimo. Merim 170 cm, mam rad rychlejsi, agresivni silovou jizdu. Predpokladam, ze budu jezdit hlavne stredni oblouky na upravenem svahu, chtel bych proste neco nejuniverzalnjsiho (co dobre vede i dlouhy oblouk a v pripade potreby da i kratky) s charakteristikou zavodni lyze (drive jsem mel na SL 195 cm, na OSL 205 cm). Preferuji zn. Volkl, Rossignol, Dynastar, ale neni podminkou. Mam jeste i stare lyzaky (Dynafit 3F Comp – klasicke cervene zavodni) – daji se jeste pouzivat? Cena neni voditkem (kolem 14–17000 ?) Diky moc za jakoukoli odpoved.

09.01.2010 22:39:51 #2 

helmutovka

jo a vazim 75 kg.

09.01.2010 23:06:47 #3 

ivan

>> #1, helmutovka, 09. 01. 2010 21:41:22

Přátelé, smekám před přístupem bývalého kvalitního závodníka (celostátní úroveň), který se s pokorou obrací na ostatní s prosbou o informaci. A zároveň tě vítám v diskusi plné převážně rozumně nerozumných lyžařů.

Jestli jsi souhrou okolností opravdu carvingový panic, rovnou prosím o maximální možné zdokumentování tvého zasvěcení, protože u lyžaře s takovou minulostí to je dnes už unikátní situace. První pocity, dojmy, zjištění, naprosto skvostné by bylo video.

K lyžím: viděl bych to na topmodel komerční „obřačky“ v cca 180 cm (delší než 185 cm nikdo nedělá), u niž tě radius těsně pod 20 metrů nešokuje tolik jako kterákoliv slalomka. Ještě lepší by možná byla ženská obřačka v podobné délce a R cca 24 metrů, ale tu je problém sehnat na vyzkoušení, kdežto předně zmíněné ne.

Ideálně do nějakého testcentra a zkoušet. Orientaci na značky spojené s minulostí bych moc nedoporučoval, hlavně bych volil slušný výběr lyží a možnost zkoušet je v dobrých podmínkách (ráno atd., to je stejné jako kdysi).
Vsadím se, že po chvilce, kdy si osaháš, o co víc oproti kdysi toho udělá lyže a co méně ty, ti bude většina věcí jasných.

3Fka byly sice zatraceně životné boty a tu a tam jsou na svahu vidět dodnes, ale každá jízda už nejspíše bude o strach, že něco rupne prdne a bude vymalováno. V zásadě ale pro prvotní osahání proti nim nic nemluví. Osobně jsem je kupodivu nikdy neměl (nýbrž tehdy Koflachy Competition SL), ale jestli se nepletu, mají na dnes příliš velký náklek, určitě budou moc rozšláplé a s ošlapanou podešví. Že půjdeš do nových, je ti jasné. Boty prosím nevyhazuj, využil bych je pro dokumentační apod. účely!

Pokud bys měl cestu do Špindlu, určitě se u mě zastav v testcentru Atomic dole na Hromovce. Ve Špindlu jsou testcentra několika značek, takže si lze udělat určitý obrázek. Dokud budeš „úplně mimo“, nic nekupuj. Nakonec třeba skončíš zase u závodní lyže (ty dnešní jsou oproti kdysi měkoučké a tak pohodové, že klidně mohou splnit tvůj požadavek na „něco nejuniverzálněj­šího“). Naopak slalomka je něco úplně jiného, než co se starými 195kami pamatuješ. A i to stojí za vyzkoušení.

Sice si nemám co stěžovat, protože jsem měl to štěstí prožít objevování a rozvoj dnešních carvingových lyží od počátku, kdy si řekly o místo na trhu, ale přesto ti upřímně závidím, že tě „objev“ dnešních lyží teprve čeká. Obrazně sexisticky řečeno jsi v situaci pašova kamaráda, který mu půjčuje klíč od harému plného krásných holek.

09.01.2010 23:24:07 #4 

CzechSkier

>> #3, ivan, 09. 01. 2010 23:06:47

Ahoj, doporučuji to, co ivan. Zkoušet a zkoušet. Byl jsem v podobné situaci cca před 10 lety, tedy těsně potom, co carvové lyže začaly. Taky jsem pořád testoval, tím se mi měnil styl, takže jsem zase testoval, a zase měnil styl, a tak je to dodnes akorát že už testuji svoje vlastní lyže. Tehdy jsem napřed koupil nové lyže celé rodině, a pak po dvou letech testování sobě. Tehdy Atomic 10.22, v délce 180, což je typ lyží, které ivan doporučuje. Jinak když už jsem u těch vzpomínek, tak ještě před tím mi kamarád půjčil jeho carvingové lyže. Přišly mi na nohou tak strašně směšně krátké (oproti mým osl 205 Salomon), že jsem se celou cetu na pomě na Zabitým nahoru nahlas smál, až jsem se za břicho popadal. I.

www.juniorsports.cz

09.01.2010 23:51:43 #5 

helmutovka

Tak dekuji mockrat za vycerpavajici a dlouhe prispevky, taky to zatim velmi zhruba vidim na zavodni obracky, nevim tu delku, z toho jsem zmateny, rikas delku 180, delsi nez 180 nedelaji, vsichni to maji ke krku a ja se 170 cm nad hlavu :) ale ja mel na sjezdy 220 a byl jsem jeden z nejmensich, taky jsem jedny ve Spindlu na cervene zohnul. BTW jsem rocnik 71, pokud jste nekde lyzovali a jste podobneho data, tak bychom se mohli treba znat? Jinak jsem na carvech teda jednou stal asi pred 5 lety na letnim lyzovani na Zelandu, nevim, co to bylo za lyze, asi tak po nos, hrozne jsem na nich lital ve vzduchu a furt to kvedlalo.

09.01.2010 23:52:13 #6 

ivan

>> #4, CzechSkier, 09. 01. 2010 23:24:07

Už jsem kdysi vzpomínal, jak jsem 1. května 1995 ve frontičce na lanovku na Javoru (Grosser Arber) Heady Cyber 24X 190 cm stavěl na špičku boty, tak trapné mi bylo, jak jsou oproti ostatním krátké : – )

Ale sorry, je to OT.

Btw, Mr. Pohoda, kde je staré vlákno RETRO?! Najít!

09.01.2010 23:55:17 #7 

helmutovka

ale je fakt, ze na prudkem svahu jsem mel pri kratkem oblouku lyze pod kontrolou jak nikdy

10.01.2010 00:04:55 #8 

ivan

>> #5, helmutovka, 09. 01. 2010 23:51:43

Jako docela malej si klidně vyzkoušíš i cca 175 cm, ale myslím, že do kvaziobřačky pod 180 nakonec stejně nepůjdeš. Jde taky o krojení a radius, kratší délky už lezou dost pod 20 metrů a budou ti i víc „kvedlat“.

Na to, že mají lidi lyže po krk (pokud to nejsou slalomáři), se vykašli. Dnešní většinový lyžař zdegeneroval a zpohodlněl, ale bývalý závodník ročníku 1971 na to má snad ještě čas, ne? Btw, Marco Buechel pořád jezdí, i když už ne na bednu, a do desítky se občas dostane i Jaerbyn, ročník 1969…

Jo a nezapomeň si je osahávat na nějaké modré placce, tedy nna kopci, který jsme kdysi jezdívali jen z nutnosti a šusem. Tam lítat ve vzduchu nebudeš, zato si krásně uvědomíš, co to dělá, co děláš ty a co se změní, když uděláš něco trochu jinak.

10.01.2010 00:07:20 #9 

helmutovka

Jinak hosi me uz radi do RETRO, jezdil jsem sice jeste s Jurkem, Biresem a taky jednou se Zemanem – to byl jednoznacne nejvetsi klasik, ale ja se citim stale tak mlady, ja se snad jeste vratim na svahy. No myslim, ze na tech prknech, co se drive jezdilo, by to uz dneska moc lidi neotocilo.

10.01.2010 00:32:00 #10 

helmutovka

Pro dnesek vam mnohokrat dekuji za prispevky, treba jeste nekdo v dalsich dnech vlozi nejaky nazor, urcite me to pomohlo a i jsem se pobavil. Dobrou. BTW svetak uz nesleduji jak drive, nejsou tam pro me ty osobnosti jak byval Stenmark (muj idol – pozn. redakce), Girargelli, Tomba, Zurbriggen, Mueller, Andreas a Hanni Wenzel, Mahre, Luscher pak Aamodt, Kjus … ale zase alespon se zacinaji i prosazovat i nasi, coz drive bylo az na vyjimky nemozne. Treba Bank dneska po 1. kole OSL 10., to je pro me sok, kdyby ve slalomu, to bych jeste po par sklenkach pochopil, ale v obraku, ten byval drive mega naslapany.

10.01.2010 12:55:07 #11 

Martin47 muž

>> #10, helmutovka, 10. 01. 2010 00:32:00

Čau, napíšu ti jaký tě čeká vývoj, který mám za sebou vloni. V tyčích jsem byl naposled před 20 lety a na lyžích jsem měl pauzu od lyží Atomic Beta (cca.7 let.) do loňska kvůli zranění. Takže Carving mě zastihl minulou zimu. Koupil jsem lyže Blizzard 177cm, 18R (mám 179cm a 78kg) Na nich jsem byl 6×, zjistil že to jde velmi lehce a koupil ostré GS Elan 182/R24 z RD. Vrátil jsem se do tyčí a chystám se na závody Masters. V tuhle chvíli mám 2× GS, 2×SL, 1× SG a 1×DH + ty zaprášené Blizzardy. Jestli si začneš zahrávat s lyžováním s tvou minulostí, vsadil bych, že skončíš podobně. Carving je pro člověka se závodní minulostí malina a přivozuje docela slušnou euforii. Napiš odkud jsi, jestli zblízka, přijeď (lokace viz. vlákno chcete zkusit trénink). Rád budu svědkem toho, jak se během pěti jízd začneš vozit po hranách. Do začátku ti můžu půjčit ty Blizzi, ostré GS a ostré SL aby ses dostal do obrazu. Mrkni na videa s volnou jízdou na tomhle webu a budeš rychle vědět jak na to http://www.youcanski.com/…index_en.htm Good Luck!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 15:42:25 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá