Znizenie flex indexu u plagov - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Znizenie flex indexu u plagov (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 82 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

25.02.2010 12:48:38 #31 

TomáS muž

>> #30, PetrM, 25. 02. 2010 10:11:01

Plugy jsou ty nevýkonější boty výrobce. Jejich FI je většinou 150+ a druhým důležitým kritériem je šířka boty, většinou bývá 95mm až 92mm. Vnitřní botička je velmi tenká neposkytující příliš pohodlí ani tepelného konfortu. Ježdění v nich bez úprav frézováním je ve většině případů nemožné. SemiPlugy jsou boty hned pod touto kategorií. Jejich botička je o něco lepší z pohledu konfortu a také šířka boty je širší 98–97mm. Tato šířka už umožňuje jezdit v botě bez větších úprav (někdy). FI bývá kolem 130. Tvé boty jsou spíše vysoce sportovní.

25.02.2010 15:25:57 #32 

ivan

Dovolil bych si upřesnit, že plugy se dělají i pro lehčí lyžaře a pro holky, takže tuhosti často jdou až do FI 100, nominálně tedy bývá model 150 (případně víc), 130 a 110 nebo 100. Všechno v šířce 92 – 95 mm a se závodní botičkou.

Například Atomic má (2010/11) i Race RT TI 100 (AE5001570) v 95 mm a velikostech 22–27 a Race RT STI 100 (AE5001610) v 93 mm a vel. 22–26.

Někdy jsou ale tyhle stovkové boty už ošizené nešroubovanými přezkami, případně nějakým dalším detailem. Pořád to ještě svým charakterem a určením jsou plugy, ale díky měkkosti už jsou použitelné i pro přiměřeného „civila“ s hodně úzkou nohou – pro toho jsou mnohdy jedinou bezkompromisní volbou.

Lange sice teď udělal i ostrý plug 97 mm, ale běžně je dělicí čárou šířka do 95 mm (plug) versus obvyklých 98 mm (top bota sportovní), při pohledu dovnitř i polstrovanější botička. Přezky mívá bota sportovní jen nýtované.

26.02.2010 07:30:07 #33 

PetrM muž

Díky za vyčerpávající odpověď.

05.03.2010 16:05:40 #34 

TomáS muž

>> #28, Duro, 11. 02. 2010 11:42:01

Ještě nemám 100% odskoušené, je dost těžké sledovat změnu a zohlednit všechny ostatní faktory(lyže, technika, vnější podmínky…). Na 150 mám teď pocit, že přenastavení cantingu skutečně pomohlo. Na 120 jsem ho posunul méně a nic významného jsem necítil. Posunu ho tedy ještě víc. I tak mám pocit, že nastavení se projeví mnohem více na těsných 150 než na 120, které jsou větší a mají tlustší botičku okolo kotníků a holeně, takže změnu spíš pobere molitan.

19.09.2010 23:14:29 #35 

Tichy muž

Je mozne snizit flex index, z hodnoty 130 na cca 110? Jde mi jen ciste teoreticky, jestli je mozne takove snizeni v pripade nutnosti dosahnout. Minulou sezonu jsem jezdil v Lange WC 120 a v teplotach, jiz okolo –8 jsem citil, ze bych potreboval mekci botu. V teplotach okolo –13 uz to bylo vylozene moc a musel jsem se do jazyku opirat, jak jen to bylo mozne a po dvou hodinach byla bolest holeni na takove urovni, ze jsem se jen dotkl jazyku boty a citil bolest. Pomahalo povoleni hornich presek, ale stejne to nebylo ono.

Chci koupit nove boty a do oka mi padli Atomic RT CS 130 (musim vyzkouset jak padnou). Duvod koupe novych bot neni flex index, ale velikost Lange, ktere jsou preci jen nakonec male. :( V pripade Atomic mam, ale trosku strach z toho flex indexu, ale kdybych vedel, ze v pripade nutnosti dokazu flex index snizit na patricnou miru, usnadnilo by mi to vybirani. Samozrejme se tady jeste nabizi druha varianta, koupit rovnou botu s flex okolo 100, ale tady se bojim, aby to zase nakonec nebylo malo…

Ski Now Work Later

20.09.2010 06:36:43 #36 

ivan

>> #35, Tichy, 19. 09. 2010 23:14:29

Ze 130 na 110 je dost, ale jít by to mělo. Zvětšením výřezů (V-cut) ve spodku skeletu se udělá tak 10%, ale s celkovým ořezáním této části boty by to mohlo dát.

Napřed bych se ale podíval na 3. přezku. Její plast dosedá na nártový ohyb skeletu, takže když se dole seřízne, vznikne větší vůle pro pohyb komínu dopředu.

Potom bych sledoval, kolik plastu se mi přes sebe v zapnuté botě překrývá. Když je to hodně (obvykle bota zapínaná přezkami až na konec hřebenů), dělá to botu zbytečně tuhou. Takže by se event. daly seříznout chlopně na nártu.

Problém pak ale může být, když je teplo (toho ty ale v Kanadě asi moc neužiješ).

Každá bota je jiná, i botička, jinak ji zapínáš, a tak se řídit podle indexů je nanic. Rozhodně bych alespoň v krámě porovnal ty staré Lange s novými Atomic (lepší by bylo v mrazu). Nevím, jak ty L 120, ale staré L 10, které jsem před lety měl, byly co do ohebnosti komínu tvrdší než pozdější závodní ZC, a to je cca 160. Atomic RT TI 130 mi přijdou dost měkký (hlavně spodek, i když ho mám dost frézovaný, ideál by byl 150), v mrazu a cca do nuly OK, ale na jaře už si budu muset přidat dozadu 2. šroub na zpevnění.

O botách a teplotě tady dost psal TomáS.

20.09.2010 07:32:56 #37 

Tichy muž

>> #36, ivan, 20. 09. 2010 06:36:43 Dekuji, za opet vybornou odpoved. Popravde jsem ani necekal, ze se nekdo tak rychle v tomhle obdobi ozve.

Tech 110 byl jenom takovej nastrel, protoze u tech Lange byl 120 proste moc. Opravdovou pohodu, kdy jsem se nemusel s botama „prat“, byl az okolo nuly. Na letosni sezonu jsem se pripravil s 5kg vahy navic, tak snad to bude zase o trosku lepsi :) L 120 vezmu na zkouseni sebou a snad dokazu posoudit rozdil. Zatim jsem vybiral jen dle internetu, ale vyrazim otestovat i jine znacky, nez jen Atomic a pak se rozhodnu.

Jinak forum, mam precteny uz asi komplet :)

Ski Now Work Later

20.09.2010 10:12:15 #38 

TomáS muž

>> #37, Tichy, 20. 09. 2010 07:32:56

Čus Ticháči, Ad TVRDOST/ nemyslím, že nákupem nových bot vyřešíš flex. L120 jsou poměrně hodně měkké. Já je naopak používám až od –8°C. Jinak L150 malinko změkčené. Tím chci říct, že jiný 130 by mohly být o dost tvrdší než tvoje 120 a ty je chceš ještě změkčit. Ad VELIKOST/ jestliže si v botech lyžoval celou sezónu a přesto tvrdíš, že jsou malé, tak jsem přesvědčen, že naopak je to nejlepší předpoklad z nich udělat super padnoucí boty pár úpravama. Jak ti sou malý? kde tlačí? Podle mě bude stačit malinko fréznout a budou sedět jako ulitý. To bych udělal já. Jestli nevíš kde, tak budeš-li mít cestu do Prahy, můžu se ti na to juknout.

PS: už mám Vist GS 191, tak promiň, že sem tě tolik tlačil, do těch kratších :-)))))))

20.09.2010 10:17:49 #39 

TomáS muž

>> #36, ivan, 20. 09. 2010 06:36:43

AD porovnávání FI v krámě. Moje zkušenost s porovnávání FI v pokojové teplotě je následující. L120 jsou v obýváku o dost tvrdší než L150. Když jsem je koupil, byl jsem z toho hodně rozhozenej. Až zima ukáže pravou tvář FI:-) Je možný šoupnout boty do ledničky, ale pak se zase dost těžko obouvaj, hlavně ty 150. V krámě jsem se ještě nezkoušel ptát, jestli by mi je nedali na chvilku namrazit:-)

20.09.2010 11:01:37 #40 

ivan

>> #39, TomáS, 20. 09. 2010 10:17:49

To musíš mít velkej mrazák, do kterýho se vejdeš i s už nazutýma botama. Nebo kamaráda v mrazírnách nebo kryocentru (tam bych se ale bál, aby bota nepraskla).

Právě že, jak jsem psal, je každá bota jiná. Stačí trochu pozměnit složení hmoty a bota reaguje jinak. Nejsem si taky jistý, jestli 120 byly stejný materiál jako vyšší tvrdosti (polyéter), od určitých indexů/modelů níže už polyéterové skelety nebyly.

Takhle v 70. letech Lange omylem udělal sérii závodních „erkových“ bot o něco měkčí a lidi si je tak strašně oblíbili a tak je chtěli, že je začali dělat jako „esko“ a byl to hit…

20.09.2010 20:13:08 #41 

Tichy muž

>> #38, TomáS, 20. 09. 2010 10:12:15

Ahoj Tome,

nechci kupovat novy boty kvuli flexi, ale prave kvuli velikosti. Na flex jsem se ptal jen z duvodu, ze mi padli do oka ty Atomic a ty maji udavanej flex 130. Kdyby tedy bylo opravdu potreba zmekcit, abych vedel jestli ta moznost je. 

Velikost L 120 je opravdu spatna. Tlaci me na palcich a to tak, ze po dvou hodinach lyzovani, vyndavam palce a pod nehtama mam modriny do pulky nehtu.  Zkousel jsem frezovat skelet ve spicce, ale stale je to malo a to uz je tam dost slusnej krater. Kazdopadne i vlozku z bot po nazuti bez skeletu, protahuju na palci celkem hodne, az skoro musim palec krcit. 

Samozrejme tobe muzou prijit L 120 mekke, protoze taky vazis o trochu vic, nez ja 70kg (letos lehce pres 75) a urcite i rozdilnou technikou. Verim, ze i plno lidi s moji vahou pouziva flex okolo 140, ale ja proste nejsem ten pripad. Je to asi stejny jako s DIN, nekomu na moji vahu staci 8 a ja vypadnu i s 10,5 :). Je mozny, ze by mi stacil index 100, ale zase nechci riskovat, ze takovy boty budou moc mekky.  Blby je, ze boty proste nemuzu otestovat. 

Kazdopadne dekuji za nabidku upravy boty, ale jsem zase v Kanade. 

Ski Now Work Later

20.09.2010 20:34:45 #42 

TomáS muž

>> #41, Tichy, 20. 09. 2010 20:13:08

Čus chlape, modřiny nejsou skutečně to pravý, i když si sem jistej, že hodně borců má černý nehýtky:-) Kolik máš ve skeletu bez potičky, abych si udělal představu. Jsem si jistej, že můžeš tak 6mm na dýlku udělat a to je hodně (3mm ve předu a 3mm na patě). Ještě můžeš vyfrézovat patu ( a s ní i malinko místo pro achylovku) a současně malinko ubrousit zeppu, aby ses dostal níž. Nevím, jestli používáš vložky, ale ty ti nohu zkrátí na dýlku o další 3–4mm. Samozřejmě taky svoje dělá teplota. Ve velkých mrazech, jsou lepší větší vůle. Prostě, jestli si v nich nějak lyžoval celej rok, tak se mi nechce věřit, že by se nadaly upravit, aby super nesedly. Taky když je rozšíříš, tak se noha usadí a zkrátí…Netlačí tě i na stranách? Prostě je tu hodně věcí k poladění, možná kdybys tam zašel za nějakým týpkem, co to dělá… Nebo dáme seanci na Skype a zkusíme to dořešit… Minimálně by z nich měly být dobrý boty do tepla a do mrazu bys koupil nějaký 100. To je stejně nejlepší varianta. Jedny botky do zimy a druhý do tepla:-)

20.09.2010 20:51:54 #43 

TomáS muž

>> #42, TomáS, 20. 09. 2010 20:34:45

Poslední variantou by bylo koupit L130. Na ebay jsou teď už klidně za 130USD. Získal bys tak mnohem tenčí botičku, která by hodně pomohla s dýlkou ve 120. 130 bys koupil o číslo větší, strčil do nich botičku ze 120 a změkčil skelet. Myslím, že by to šlo…Docela elegantní řešení, ne? Získáš tak dvoje boty, jedny do tepla, druhý do zimy. Ve skeletech 120 a 130 (HP FIT) není žádný rozdíl, botičky prohodit půjdou, na dýlku to pomůže a 130 změkčíš.

20.09.2010 22:43:05 #44 

ivan

Když už se dotaz změnil na téma „příliš malé boty?“, musím ještě k TomáSovým pochybnostem přidat úvahu, skoro spíš spekulaci, že tlak na palce a obava z bolesti může zásadně ovlivnit i pohyblivost v hlezenním kloubu, zapojení svalů při „nákleku“ a vnímání tuhosti bot. Vycházím přitom z fenoménu tzv. „malé nohy“, což je rehabilitační cvik, při němž se cíleně „zkracuje“ pokrčením chodidlo a, cituju, „dochází tak ke změněnému postavení prakticky všech kloubů nohy, rozložení tlaků v kloubech a změněnému napětí ve vazech a svalech“. Je to se zatnutím svalů velmi intenzivní cvik, takže může mít i značné důsledky.

Ale nakonec i laickou úvahou si lze představit, jak jinak noha funguje, když má chodidlo prostor se rozprostřít a ještě na stélce potřebně pracovat.

Jestli ale zrovna tohle funguje tak, jak spekuluju, nevím, to by musel říct někdo znalý.

20.09.2010 22:57:10 #45 

TomáS muž

>> #44, ivan, 20. 09. 2010 22:43:05

Tzv, „udělej malou nohu“, je známý rehabilitační cvik. Mockrát jsem to dělal:-) I já si myslím, že Ticháč má několik problémů najednou. 1/ na délku je bota krátká, ale zároveň možná nedostatečně široká. 2/ což ve finále ovlivňuje její oporu a tím potažmo schopnost vyvynout tlak do jazyka. Dokavaď jsem neměl vyfrézováno tak, aby se noha (jak do délky, tak šířky)„pohodleně“ rozplácla, tak jsem nebyl schopen boty zmáčknout.

Vše mi potvrzuje i to, že chlápek sice jenom se 70kg popisuje L120, jako neúměrně tvrdé. Přitom jezdí závodní SL a GS. To mi nejde dohromady, protože ty boty mám. Myslím, že by pomohlo malinko úprav a problém s flexí by byl taky pryč. Klidně bych se vsadil…T

21.09.2010 02:16:31 #46 

Tichy muž

>> #42, TomáS, 20. 09. 2010 20:34:45

Zkusim sepsat vsechno, co jsem za dnesni den, po tvem postu vydedukoval. Doufam, ze na nic nezapomenu, protoze myslenek mam plno :)

1. Po vlozeni nohy do skeletu, je mezera cca 0.5 cm. Opravdu odhaduji, protoze neni misto na zmereni.
  2. Kdyz nenasilne nasadim vlozku z bot na nohu, palec se mi automaticky lehce pokrci. Dokonce ikdyz na nohu stoupnu plnou vahou necitim, ze by palec byl normalne narovnany.. :( Popisuju pravou nohu, ktera je o nejakej ten milimetr vetsi. Na leve noze, uz je to lepsi. Palec mam natazenej, ale samozrejme sponuju boticku. Jeste jeden poznatek, kdyz se zkusim projit a mam nasazene obe boticky, tak s levou nohou muzu jit temer normalne (palec vykonava normalni pohyb). Kdezto na prave noze, proste nejde normalne jit, protoze palec neni narovnanej..
  3. boty mi samozrejme trochu tlaci i z boku, ale toho si clovek moc nevsima, protoze prvotni tlak prichazi ze spicek.
  4. na sjezdovce ulevim palci jedine tak, ze uvolnim vsechny prezky a opru se do jazyku. Tim se mi noha posune vic dozadu a vznikne prostor pro palec.

Ad upravy.

1. vlozky nepouzivam. Jezdim v ponozkach, ktery jsou skoro jako silonky. :)
  2. Zeppu uz jsem uz brousil, protoze se mi neprokrvovala noha, diky obrovskemu tlaku na nartu. Snizeni zeppy na nart opravdu pomohlo. Dalsi obrovskej plus po snizeni byl, ze jsem konecne krasne citil, jak lyze pracuje. Jizda se tim samozrejme o dost zlepsila (to uz jsem tady v nejakym postu psal). To trosku nahrava Ivanovo teorii o snizeni pohyblivosti, kdyz noha nema prostor byt v prirozene poloze. Verim, ze az docilim v nejake bote normalni pozici boty a nic nebude neumerne tlacit, bude to zase o krok vpred.

A ted konecne k reseni.

Varianta 1 (upravit puvodni L 120). Verim, ze se da skelet jeste zbrousit, ale to porad neresi velikost vlozky.

Varianta 2. Koupit (koupit L 130) To je dobra a celkem lacina varianta, ale trosku jsem nepobral tvoji teorii ohledne boticek. Protoze kdyz koupim o cislo vetsi L 130 /ikdyz bude boticka tenci/ pochybuju, ze ji dostanu do L 120. Moje vize by byla koupit o cislo vetsi L 130 a pouzivat boticku z L 130 v obou botech. Tahle varinta je asi ok, ale dvoje preskace, uz nevim jak budu prevazet. Uz ted na me koukali na letisti dost divne, kdyz mam pres rameno hozeny preskace a v prirucnim zavazadle pocitac a vazani.. :) O trech parech lyzi uz snad nemusim mluvit. :)

PS: Vist GS 191…hehe. Kdy dorazis, abych mohl otestovat? :) Verim, ze je budes zboznovat.

Mimochodem kluci smekam, jak dokazete poradit, takhle pres PC. Trosku se omlouvam za gramatiku a absence diakritiky, ale smolim odpovedi na telefonu, ve volnem case v praci. :)

Ski Now Work Later

21.09.2010 05:54:48 #47 

Tichy muž

Jeste k variante dve. Po brouzdani na me vyskocili nejlevnejsi L 130 za $200 plus $50 posta. :(

Varianta 3. Koupit znovu Lange WC 120, ale tentokrat o cislo vetsi a doladit je k dokonalosti. Tahle varianta by se mi zamlouvala a to hlavne z hlediska prepravy.

Varianta 4. Koupit ty Atomic, coz bude samozrejme financne o dost narocnejsi a ve vysledku to bude nejspis podobna bota jako ta Lange?

Ski Now Work Later

21.09.2010 08:32:34 #48 

ivan

0,5 cm s komerční botičkou je asi trochu málo. Samotná kratší botička na tvém delším chodidle (je běžné) by nebyl problém, ta se dá roztáhnout i vytáhnout. Správně budeš jen v botičce palce vždycky cítit, protože chybí zapnutí horními přezkami, které nohu přinutí v botě dozadu. Asi by stačilo malinko zapracovat na skeletu – podle okolností buďto frézovat, nebo vytáhnout, ve špičce o kousek zvětšit není problém, hranicí je funkčnost se špičkou vázání.

Další možností, ale to je takhle na dálku jen teorie, by event. byla úprava botičky. Jestli je vzadu na patě hodně polstrování, dalo by se možná trochu ubrat. Ale jednodušší bývá sáhnout na skelet, botičku jsem naposledy kuchal někdy v 70. letech.

Kompatibilitu skeletu s nepůvodní botičkou můžeš přece ověřit. Kdybys měl nějaké extra boty, mohl bys zkusit i botičku Intuition nebo ještě lépe ZipFit, ale ta by tě vyšla dráž než výhodná koupě bot.

Pokud bys kupoval o číslo větší stejné Lange a měl skelet opravdu delší, riskuješ, že budou moc velké.

Souhlasím s TomáSem, že ty stávající jsou OK, jen potřebovaly lehounce poladit.

Taky jsem ti kdysi dával kontakt na Lou Rosenfelda, ale pochopil jsem, že není nijak moc blízko.

21.09.2010 09:40:33 #49 

TomáS muž

>> #46, Tichy, 21. 09. 2010 02:16:31

Dobré ráno Kanado:-) Tak protože mám dvoje stejný boty, jedny větší jedny menší, jedny frézovaný dost, jedny málo, jednu botičku tlustou, jednu tenkou,…tak se cítím fundovanej:-)ti poradit.

AD/ stávající L120 – 0,5cm jek píše ivan není moc a bez úprav, je to málo. To vidíš. Obávám se, že velikostí nohy seš přesně mezi LANGE velikostí skeletů a o číslo větší, budou zase kapánek větší:-(. Ideálně pro tenhle model, je vůle ve skeletu 1cm (to mám na jedný noze, na druhý mám 1,5 a to trochu moc, takže to vím). Nejjednodušším řešením by bylo používat botičky ze 130 nebo ještě lépe ze 150. Ty mají kolem paty a kotníku velmi málo polstrování a určitě by to hodně pomohlo, nebo problém úplně vyřešilo (o botičce ze 150tek jsem si jistej, tu mám). Ale i jiný botičky třeba z Dobermanů, by mohly fungovat.

Nebo můžeš boty dál upravovat (ale nevím kým a nevím, jestli můžeš sám). Problém skeletu je, že nemá sundavací kloub a dělá se to blbě, jestli ho (nýt za šroub) tedy nechceš vyměnit, což by asi šlo. Z 0,5 cm potřebujeme udělat 1,0cm. Jak psal ivan, určitě by se to dalo vytáhnout (doma ne), nebo i vyfrézovat. 0,3mm ubereš ve špičce jednoduše a na patě také. Šířka je problém také, protože teď vnímáš víc palce a na tlačení po stranách se nesoustředíš. Když na obou stranách ubereš 1mm, uvidíš jaký zázrak to udělá. Dalším místem pro frézování, který by připadalo v úvahu je rozšíření patní kapsy, kde ti noha možná nezapadá úplně (ale to samozřejmě nevím). V neposlední řadě bys měl používat nějaký stélky, který ti klenbu podepřou a nohu zkrátí!!!! Dokonce udávají, že o půl čísla, čemuš se mi nechce věřit, ale 2mm věřím a ty tady sakra potřebujem. Vložky bohužel stojí od 1k do 3k:-(.

Samotná malá botička by se měla vytáhnout. Doufám, žes jí měl celý léto nataženou na nějakým dřevěným kopytě. To by neměl být problém.

AD/ druhý boty – moje úvaha byla koupit 130 o číslo větší a z nich používat botičku ve 120 a naopak. To by určitě šlo, za předpokladu, že stávající botičku vytáhneš. Teď jsem viděl cenu 220 USD i s dopravou k tobě (možná seženeš i lepší). http://cgi.ebay.com/…360193792735?…

AD GS/ celý konec loňský sezóny jsem se snažil si půjčovat 191, až jsem si je nakonec musel koupit. Je to paráda, řekl bych, že jsem byl zbytečně vystrašenej:-)

21.09.2010 10:08:42 #50 

ivan

Být to právní problematika a TomáS právník (i český, i „ze z Plzně“, natož americký/kanadský), za takové poradenství bys zacáloval víc, než co stojí nový boty…

21.09.2010 11:03:48 #51 

TomáS muž

>> #50, ivan, 21. 09. 2010 10:08:42

Až toho kluka jednou potkám, tak se nedoplatí :-)

22.09.2010 04:57:46 #52 

Tichy muž

>> #49, TomáS, 21. 09. 2010 09:40:33

Dobre ranko,

rozhodl jsem se po vasich radach, ze preci jen dam L 120 jeste sanci. Usetrit par stovek za dalsi boty a mozna stejne starosti, se mi celkem zamlouva.

Pokusim se vyfrezovat vetsi prostor pro palce a kdyz se zadari ,budu postupovat dal tam, kde bude potreba. Ted uz jen pozjistovat, kdo mi zapujci fortunku a jde se na to. Budu davat postupne hlaseni, jak postupuji. :-)

Boticku jsem samozrejme pres leto nechal ve skeletu. Ups. Co se vse da udelat pro roztahnuti boticky? Bude stacit vlozit nejaky kopito?

>> #50, ivan, 21. 09. 2010 10:08:42

>> #51, TomáS, 21. 09. 2010 11:03:48

Panove dekuji za rady. A s Ivanem musim souhlasit, ze Tomas je takovej muj osobni poradce. A Tome az se nekde konecne potkame, bude mi potesenim pozvat te na par piv :)

PS.: Kdyz budete mit cestu do Kanady, tak se urcite ozvete. :) Mozna tady totiz zustanu jeste na pristi sezonu.. :)

Ski Now Work Later

22.09.2010 07:23:37 #53 

HonzA_ muž

>> #52, Tichy, 22. 09. 2010 04:57:46

Zdar! Dostal jsem se k tomu az ted, tak jen doplnim to co uz stejne napsal TomaS. Jak jsi na tom s klenbou nohy a jeji podporou? Ja treba mam klenbu pomerne vyraznou a to ze jsem ji v bote dobre podeprel nejen ze chodidlo vyrazne zkratilo (mozna se tomu 1/2 cislu docela blizim), ale i mnohem lepe usadilo. Zkus to, ani te to nemusi stat moc penez pro overeni – nevim jak v Kanade, ale tady si muzes koupit samolepici latexove podpory podelne klenby za cca 80 – 90 Kc. Ja jsem si je koupil pro overeni jestli to pomuze a jezdim s nimi dodnes. Jen je asi dobre koupit tak o jednu velikost mensi nez bys kupoval do beznych bot (je to opravdu velky kus), to je ale hodne o tvaru chodidla a klenby. V mem pripade to tak bylo.

Kazdopadne bych tohle zkousel pred tim, nez sahnes do skeletu. Mozna ti to nohu zkrati, ale soucasne budes potrebovat mirne botu rozsirit vpredu, uvidis sam.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

22.09.2010 10:52:11 #54 

TomáS muž

>> #52, Tichy, 22. 09. 2010 04:57:46

Čus borče, budeš-li to dělat sám, tak přidávám následující rady. Do špičky samo doma jen tak neuvidíš, takže bych to dělal ne frézkou, ale brusným tělískem kulatým a co největším (nejlépe jako nehet palce). Na bovdenu ho strčíš do boty a jedeš, celou špičku obloukem tam a zpět. Neustále pohybuješ, abys neudělal na jednom místě kráter. Když se ti to omylem podaří, tak musíš vzít velký tělísko leštící (takový z vaty) to odebýrá taky slušně a tím vyleštíš ten kráter. Tak neryskuješ, že bys odebral moc materiálu, když na to špatně vidíš. Počítej, že to leštící tělisko zničíš. Předpokládám, že patu budeš potřebovat taky prodloužit. Natři si špičku paty rtěnkou nebo fixou a tu otiskni na skelet (v botě je zeppa i stélka) vložka ne. Tak vznikne bod, který začneš vybírat, aby důlek na patě do něj zajel a noha se posunula dozadu. Na patě je dost materiálu, takže 3mm není problém. Kontroluješ oproti světelnýmu zdoji, kolik si ubral, protože uvidíš více světla prosvítat do skeletu. Pata bude mýt buď dobrý nebo špatný efekt. 1/ lépe ti sedne dozadu a nebo 2/ lépe ti sedne dozadu, ale bude tě bolet achylovka nad patou. Místo si zase označíš a vyfrézuješ asi polovinu toho, co na patě na místě tlaku nad patou. Tady pozor, raději na dvakrát.Když to uděláš moc, mohla by se pak pata zvedat a to je špatný.

Stélku bych použil tak jako tak, protože ti kromě zkrácení nohy zajistí i lepší přenos sil do lyže, a k takovým botám se prostě hodí. Seženeš-li v Kanadě vložky Formhotics (nebi ja se to píše), napíšu ti, jak je upravit v troubě bez potřeby drahých doktorů. Cena vložky je cca 1k.

Až se zbavíš největších tlaků na place (frézováním ve předu, na patě a stélkou), tak bych se zabýval malíkovou a palcovou hranou. Na místa otlaku si zase uděláš značku a jedeš, ale tady se obávám, že to půjde hůř, protože se do boty bude dát hůř dostat a tedy i vidět (nejde sundat komín). Musíš si najít optimální věc, kterou roztáhneš skelet. (Krab používá držák na nože já olověnou baterku z větroně). Dobrá finta je nahřát skelet co to jde fénem, pak se mnohem lépe roztahuje, dobrý bodový světlo taky hodně pomůže, možná i pomocník.

POSLEDNÍ DŮLEŽITÁ VĚC je to, že bys měl nejdřív pořešit ty stélky a pak až udělat úpravy. Pozice nohy se v botě se stélkou významě zmnění.

Nejlepšího výsledku dosáhneš tak, že budeš dělat věci postupně. Uděláš základ, pak v tom 2× polyžuješ a doladíš a znova. Jsem přesvědčenej, že z tohodle skeletu můžou být super boty a nakonec nebude ani problém s flexí.

Informuj o postupu prací, budeš-li chtít můžem zaskypovat, pracuju doma, vůbec mi to nevadí.

T.

22.09.2010 15:52:55 #55 

Tichy muž

>> #54, TomáS, 22. 09. 2010 10:52:11

Tak to je instruktaz, jak do nejakyho casopisu. Super. Hned jak sezenu potrebne veci, zacnu s upravami.

Ta vlozka se mi zda jako dobrej napad, protoze v bote mam pocit, ze mi klembu celkem drti. Po vyndani nohy z boty mam poci,t jako bych nemel klembu zadnou. Vzdycky po nazuti tenisek mi tlacili v oblasti klemby. Pri kazdodenim chozeni v teniskach ani necitim, ze by v nich nejaka opora klemby byla. Zkusim se podivat jestli bych sehnal konkretne ty Formthotics, ale dost o tom pochybuju. Mam si tedy predstavit vlozku do bot, ktera se da tepelne upravit, a tim prizpusobit presne danemu chodidlu? Myslim, ze uz jsem neco takoveho videl, ve specialkach na boty ve Whistler. Velikost predpokladam stejna jako chodidlo? Radsi uz se ptam predem.. :)

>> #53, HonzA_, 22. 09. 2010 07:23:37

Dekuji. Zkusim to vyresit tema vlozkama.

Ski Now Work Later

22.09.2010 21:09:48 #56 

TomáS muž

>> #55, Tichy, 22. 09. 2010 15:52:55

vložky musí být menší,stejně jako jsou boty. Ty Formthotics jsou dobrý, protože zaberou málo místa, což taky potřebuješ. Variantou jsou Superfeet black, na ebay jich je mraky. Měl jsem je v ruce, ale připadly mi dost objemný. Ty se netvarují, takže bys to měl jednoduchý a stojí 35 USD. Jenom nevím, jestli by se ti tam vešly. T

22.09.2010 21:42:02 #57 

ivan

Určitě botu před roztahováním zahřát! Je to nebe a dudy! Podle možností uvaž, jestli je lepší skelet roztáhnout mezi dva pevné body, nebo nechat držet šikovnou osobou. Obojí má svoje výhody.

Obávám se, že sehnat Formthotics nebude v severní Americe tak snadné. Je to vlast Superfeetů a taky Comform´able tam budou rozšířenější. Ale vygúglit se dá skoro všechno.

Pokud bys neměl v botě těsno kvůli nártu, jsou i slušné předtvarované vložky, např. právě Superfeet. Ale ty potřebují prostor. Třeba ty TomáSem zmiňovaný černý ve svých botách vyzkoušet nemůžu, protože na ně prostě nemám prostor, bota byla dělaná na fest zfrézovanou tvarovací korkovou. Ale tvarovací Formthotics tam sednou jak řiť na hrnec.

Ale bylo by zbytečné to dál pitvat, kvalitní info máš, teď už je to na tobě.

23.09.2010 06:00:09 #58 

Tichy muž

>> #56, TomáS, 22. 09. 2010 21:09:48

Zkusim sehnat ty Formthotics. Nasel jsem dokonce pobocku, ktera by mela nabizet tyhle vlozky, blizko mista kde bydlim. Zitra tam budu volat, tak snad. Jakej typ pouzivas? Co jsem koukal, maji primo typ pro lyzarske boty (dual blue) to je typ, ktery mas (modry spodek, cerveny vrsek)?

>> #57, ivan, 22. 09. 2010 21:42:02

Zahrat nebude problem. Zamyslim botu roztahnout pomoci oceloveho lanka, ktere upnu na pevno, k nejake podlozce. Mista moc neni a na nartu tuplem. Uz jsem kvuli nartu brousil zeppu.

Ski Now Work Later

25.09.2010 17:02:26 #59 

VojtěchV muž

>> #53, HonzA_, 22. 09. 2010 07:23:37

Ahoj. Můžu se zeptat, kde se dají koupit ty samolepící latexové podpory podélné klenby, se kterými zmiňuješ kladné zkušenosti? Díky

25.09.2010 19:57:42 #60 

kanpe muž

>> #59, VojtěchV, 25. 09. 2010 17:02:26

Ve zdravotnických potřebách. Zde

Nalezené položky: 82 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:50:20 od Marek Bednář

Co v lyžárně přebývá

včera 18:47:55 od oblouk

Klínovec: [Středisko]