nové lyže - ELAN SW 14 nebo ATOMIC D2VF75 nebo ? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

nové lyže - ELAN SW 14 nebo ATOMIC D2VF75 nebo ?

27.01.2010 01:45:35 #1 

tomski

Ahoj, rád bych využil tohoto fundovaného fóra a chtěl s vámi probrat svoje dilema a znát váš názor na výběr lyží.

Před 2 lety jsem se po dlouhé době vrátil k lyžím a už jsem jich pár vyzkoušel. Už jsem myslel, že si koupím obřačky (Atomic RACE TI GS), ale chtěl jsem ještě vyzkoušet univerzálnější lyže, víc carving. Což se podařilo a pak jsem změnil názor…

Před týdnem jsem otestoval ATOMIC D2 VF 75 SPORT , což pro mě byla úplně nová zkušenost. Trvalo mi pár hodin, než jsem ty lyže ovládl, ale 2. a 3. den mě moc bavily. Hlavně to, že jsem s nimi mohl bez obav jezdit na rozbitější sjezdovce, v hlubším sněhu, a agresivnějším a zábavnějším stylem jízdy. Snad bych jim vytknul jen to, že mě příliš dobře nepodržely na ledu, na což asi nic není ideál, ale s těma obřačkama jsem si připadal přeci jen trochu jistější. Parametry: 175cm: 125,5 – 75 – 112,5, R14m

Hodně jsou mi ale doporučovány lyže ELAN SPEEDWAVE 14 White Fusion (případně 12 Black Fusion). Ty jsem ještě neměl šanci vyzkoušet, ale rád bych se zeptal na váš názor, protože je tady hodně vyježděných lidí a leckdo dokáže poradit už jen na základě technických parametrů Parametry: 176cm, 123 – 72 – 105, R10–16m (tohle mi moc nejde do hlavy, ja tady ten radius funguje?)

Dokážete mi někdo ze své zkušenosti říct, jaký mezi těmi lyžemi bude rozdíl? Předpokládám, že ty Atomicy si o malinko líp poradí s hlubším sněhem, ale na rozbitější sjezdovce možná ta jejich šířka nemusí být zas úplně výhoda, což? Máte někdo zkušenost, jak se ty Speedwavy chovají na zmrzlém povrchu a na ledových plotnách. Co byste doporučili, k čemu se přiklonit? Mám rád rychlejší jízdu, delší oblouky a mám pocit, že ty Speedwavy budou aspoň trošku krůček směrem k těm obřačkám, o kterých jsem uvažoval dříve. Jenže zároveň se mi díky těm Atomicům začalo líbit „točení“ a vlastně i kratší oblouky a v hlubším sněhu. Prostě bych potřeboval univerzální lyži :). Tuším, že si ty Elany asi budu muset ještě vyzkoušet, ale už bych měl rád to vybírání za sebou a jel na hory už konečně s vlastníma lyžema :)

Ještě by mě k těm Elanům zajímalo: pokud ano, tak SW 14 nebo SW 12? 14 budou tvrdší, tak bych si myslel, že budou spolehlivější na tom ledu, v čem by tedy mohla být výhoda 12? Pohodlnější a že víc odpouští chyby?

Doufám, že mi potvrdíte, že při své výšce 183 a váze 88kg bych měl jít do takto dlouhých lyží (175 resp. 176cm)?

Nějak jsem ulít, takže gratuluji a moc děkuji pokud jste dočetli až sem :)

PS: Mimochodem, celkem by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi těmi ATOMIC D2 VF 75 SPORT a variantou SELECT ? Na žádný jsem nepřišel (snad jen vázaní „Pro“ místo „Eco“ a jiný design), tak mě překvapuje 3tisícový rozdíl v ceně…?

27.01.2010 10:45:00 #2 

TomáS muž

>> #1, tomski, 27. 01. 2010 01:45:35

Ahoj, vlastně si došel sám k ideální univerzálni lyži pro tebe, kterou je délka cca 175, R14–16 a šířka 72–78mm. Uvedené lyže jsou si parametry natolik podobné, že by se musel najít někdo, kdo je jel v jeden den po sobě, aby se k tvé otázce dokázal vyjádřit. Můžeš tedy asi koupit klidně obě dvě. Rozhodni se podle ceny nebo třeba barvy. Elan rádius 10–16 je jenom mkt.trik (v jiném vlákně jsme o tom psali). Obecně lyže se šířkou nad 75mm už na ledu drží hůře a je to znát, s fyzikou nic nenaděláš, za to jedou velmi pěkně v bordelu. Jesli lyžuješ jenom dopoledne a užíváš tvrdších sjezdovek, volil bych lyži spíše tvrdší a nešel bych pře 72mm. Do výběru si ještě zařaď Lusti SCT 176.

27.01.2010 13:29:52 #3 

tomski

>> #2, TomáS, 27. 01. 2010 10:45:00

Díky! Hmm, Lusti vypadají zajímavě, ale nechce se mi právě už moc brát v úvahu jiný lyže, jinak se z toho vybírání už zblázním :) Navíc mi přijde, že si trochu protiřečíš, vždyť podle tohoto popisu mají ty lyže 77mm, tedy rozhodně víc než 72, o kterých říkáš, že je to maximum…? Nebo se koukám na špatné lyže?

Zkusím si ještě asi sehnat na otestování ty Elany, jen si nejsem jist, jestli jít spíš do těch 12 nebo 14. Co byste doporučovali? Je ten rozdíl v tvrdosti velký?

27.01.2010 14:09:04 #4 

TomáS muž

>> #3, tomski, 27. 01. 2010 13:29:52

Neprotiřečím si, nevím jak a kdy lyžuješ a co tě nejvíc baví. Použil jsem „Jesli lyžuješ jenom dopoledne a užíváš tvrdších sjezdovek, volil bych lyži spíše tvrdší a nešel bych pře 72mm.“ Jestli jezdíš i odpoledne a často u nás, tak by mohla být šířka 78mm lepší. Platí stále, že někde mezi 72–78 leší dobrá univerzálka, jak si vybereš ty záleží na tobě, nebo napiš, kdy, kde, jak, jak často, co tě baví, z čeho máš největší zážitek a tak…

27.01.2010 14:43:10 #5 

tomski

Aha, omlouvám se, nepochopil jsem to správně jakože to je další alternativa.

Považuji se za dobrého lyžaře. Jak jsem říkal, měl jsem dlouhou pauzu, snad 10 let, nikdy jsem nebyl závodník a lyžování je teď pro mě někde jinde, protože tehdy to byly spíš „prkýnka“. Takže teď hodně zkouším, co mě baví a zajímá, v podstatě jsem se lyžovat nevíc naučil snad právě za ty poslední 2 roky, ale myslím, že jsem pokročilý lyžař (nebo středně pokročilý plus něco navíc :)

Baví mě upravená sjezdovka po ránu a právě proto jsem původně uvažoval o těch obřačkách, ale chci lyžovat celý den, a proto spíš potřebuju univerzálky, protože dvoje lyže (zatím) nechci. Potřebuju něco, s čím si po ránu užiju rychlou jízdu ve středních a delších obloucích a s čím bych se nemusel i třeba bát později na rozježděné sjezdovce nebo když napadne vrstva čerstvého sněhu, něco čím bych občas mohl udělat i agresivnější kratší oblouk. Doufám, že takové lyže existují :)

Mimo sjezdovku nejezdím, i když freeride by mě lákal, ale to je stejně úplně jiná kategorie…

27.01.2010 15:14:46 #6 

PetrAT muž

SW14 vs. 12
Rozdíl v tom malinko je. A sice SW14 má 2×titan a SW12 1×.
Takže nejlépe vyrazit na testovačku a odzkoušet
Testování najdeš třeba na www.elan-klub.cz a nebo u lokálních prodejců
Můj názor. Jezdil jsem jen SW14. Skvělá, točivá ski, ale chce aktivní přístup, jako každá ski v této kategorii. Uváděný radius 10–16 vůbec neřeš. Točí na pětníku a dokáže i potáhnout do delšího, ale obřačka to není. Je univerzální i svou šířkou. Určitě lepší na ledu než 12ka. Ale zase náročnější pro celodenní ježdění.
Upřímně, já sám bych se dost těžko rozhodoval pro jednu z nich.

27.01.2010 21:45:07 #7 

TomáS muž

>> #5, tomski, 27. 01. 2010 14:43:10

Jestli vyhledáváš ježdění dopoledne a to si užíváš nejvíc, tak bych skutečně raději bral něco do 72mm a tvrdší. Odpoledne to pistu taky zvládne, za to dopoledne si to víc užiješ a budeš z toho mít větší zážitek. Měkčí a širší lyže, co lehoučce zatáčí by mohla být časem dost nudná. Osobně bych tedy volil tu Elánku a 14, raději bych se super svezl na 3 hodinky…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Ester Ledecká

včera 22:45:58 od m3

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 21:43:52 od PetrAT

Klínovec: [Středisko]

včera 21:06:52 od BigBang

Lyže dítě-závodní?

včera 20:12:14 od CzechSkier

Predajne s fundovanym personalom - Praha a okolie

včera 19:30:57 od headskitest

Služba Identbox