JEŠTĚD KONEČNĚ OK - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

JEŠTĚD KONEČNĚ OK

04.02.2010 11:49:00 #1 

HOnza muž

Na Ještědu jsem vyrostl – počátkem šedesátejch let to byl jedinej kopec obsluhovanej přepravním zařízením široko daleko – další byl až Harrachov s vlekem na Čerťák… Od sedmdesátejch let, kdy jsem odešel do Prahy jsem na Ještěd zajel – spíš z nostalgie – asi tak jednou ročně. Pokaždý jsem se vracel úplně vyděšenej šutrama, boulema, totálním nepohodlím… V podstatě to tak bylo až do loňska, kdy jsem návštěvu raději vynechal… Až počátkem tohoto tejdne jsem na Ještědu pomáhal s organizováním „Olympiády mládeže“. Ještěd mě nadchnul!!! Senzačně vysněžený a upravený sjezdovky (přes přívaly sněhu pěkný lyžování), dost rozumně propojenejch lanovek a vleků, dokonalý zázemmí (parkování, restaurace, záchody) – všechno při ruce a na vysoký úrovni. Slušný ceny… Pokud by podél lanovky na Skalku bylo možno vyrobit 50 – 100 m. širokou sjezdovku, pak by díky tomuto, pro lyžaře dokonale ideálnímu členitýmu svahu, byl Ještěd bezkonkurenčně nejlepším kopcem v Česku. Ještěd je kopec, kterej po hodinový jízdě autem má v dosahu víc než 2 milióny lidí ze tří zemí :-)!!! To asi nemá obdobu nikde na světě :-). Doporučuju návštěvu!

www.vl-snow.cz

04.02.2010 12:12:11 #2 

CzechSkier

Ahoj,

byl jsem teď na Ještědu poprvé v životě. Po závodech jsme si projeli pár dalších sjezdovek a byl jsem velmi mile překvapený. A zdálo se mi, že dole u parkovišť byly moc pškné areálky pro malé děti, ale nebyl jsem se na nich podívat. Docela liberečákům závidím. Jen mi přišlo, že některé sjezdovky by mohly být širší, zejména ty mírnější. Když se sejde víc lidí, je tam docela husto. Ale fakt pěkný!! I.

www.juniorsports.cz

04.02.2010 23:00:20 #3 

vašek2

O víkendu v sezóně je to maximální masakr (snad zdaleka nejhorší, co se vůbec najde). V týdnu jinak paráda. A souhlasím, že ke vzniku carvingpiste by to chtělo trošku říznout do lesa. To by ale čmeláčci nedali…

05.02.2010 22:03:33 #4 

demon3 muž

Byl jsem na Ještědu minulý pátek a co se týče tratí naprostá katastrofa. Všechny sjezdovky vyjma černé a Plání velmi úzké (užší jsem nikde neviděl) a už v devět ráno všude muldy nahrnutého sněhu. Sice v noci sněžilo, ale zas takový problém k ránu vyvenčit rolbu to zase být nemůže. Kvituji restauraci, jaká se u nás často nevidí a přívětivé ceny permic pro děti a juniory – do 10 let zdarma, do 15 let za polovic. V jednu jsme odjížděli, protože kolena vystavila stop, což se mi jinde ještě nestalo, i když pravda je, že už nějakou tu operaci absolvovaly a jsem zase o rok starší… Každopádně to, i přes snadnou dostupnost z domu, s návratem nevidím moc růžově.

05.02.2010 23:06:03 #5 

designer

Tak nejak souhlasim s HOnzou, Jested zacal byt velice prijemny. Snad jen bych dodal, ze mimo nutnosti vystavby te nove cervene sjezdovky na Skalku, by areal vyrazne povysila nahrada soucasne lyzarsky nevyuzitelne gondoly na vrchol necim prihodnejsim pro lyzare, jejim zahrnutim do ceniku arealu a vybudovanim sjezdovky z vrcholu prekonavajici kamenne pole pod vrcholem a nasledne navazujici na soucasnou sjezdovku pod kabinou. Zatim jen sen, ale povysilo by to areal na spicku v CR.

07.02.2010 10:47:44 #6 

Kiri

>> #4, demon3, 05. 02. 2010 22:03:33 Tak se priste jed podivat Pod lana to ma na sirku asi kolem sta metru. Jinak jsem na jestedu skoro kazdy vsedni den od rana do 11 a uprava svahu byla naprosto spickova. To ze jednou kdyz napadlo a nestihly vytahnout rolby neznamena nic, to same se stava ve vyspelich strediskach v alpach.

07.02.2010 11:10:51 #7 

VlastaR

Ahoj, jen bych chtěl přidat své dojmy z Ještědu. Minulý týden jsem využil volného skipasu v rámci předplatného Snow. Polským dětem začaly prázdniny – bohužel. V tom úzkém sněhovém korytu v lese – tak nějak bych červenou nazval, bylo opravdu těžké soustředit se na sebe, člověk musel dávat pozor hlavně na ostatní. Na dlouhý oblouk jsem mohl zapomenotu, vyjma plání, kde však byl upraven jen hlavní svah, který byl po 10:00 h. také přeplněný, ostatní vleky na starých pláních nefungovaly. Co mě ale nejvíc vadí je příjezd na sjezdovku na pláně po tzv. sáňkařské dráze a i když chcete lyžovat jen na pláních, tak po opuštění dvousedačky , musíte sjet ke kopci opět částí této sáňkařské dráhy, s tímto úsekem se potýkaly hlavně děti, které musely poctivě odpíchat 50 m. než se dostaly ke kopci. A pozor na přednost zprava – tady neplatí…Směrem od hlavního vleku se k vám řítí sáňkařskou dráhou další lyžníci. Ve 12:00 jsem jel zklamaný domů, protože jsem si prostě nezalyžoval, vcelku mi bylo jedno jaké je tam zázemí…Včera jsme byli s HOnzou v Zásadě u Jablonce nad Nisou na opravdu dobrém kopci, který je dvakrát né-li třikrát širší než červená na Ještědu a na takovýmhle kopci za 170,– kč na dopoledne se půjdu vyčůrat třeba do lesa.

07.02.2010 21:47:18 #8 

Wojtech

Ještěd nebude NIKDY dobrá lyžovačka a už VUBEC ne nejlepší kopec v Čechách, jak to může někdo napsat, hoši, to je fakt výsměch. Byl jsem tam o Vánocích a jediný na co je to dobrý se nějak odsmejkat dolů a nacvičit si na těch uzounkejch sjezdovčičkách jak se vyhejbat ostatním a nikoho přitom nesejmout. Absolutně nepoužitelný pro normální carvingový polyžování. Připominá mi to některý český poddimenzovaný silnice, kam daj ceduli rychlostní silnice nebo dálnice. Ještěd je z minulýho století pro starej styl, kam dali lanovku. Zázemí výborný, ale to bohužel nestačí. Na houby… Fakt se divím, že tam letos sejmuli jen jednoho člověka. Lyžuju fakt dobře a měl jsem tam každejch 30m dělat abych někoho nesejmul taky..

08.02.2010 12:13:37 #9 

Kiri

Zkuste nekdy Jested ne o vikendu. Nebo si pripadne vyzkousejte i jinou sjezdovku nez uzkou Libereckou. Slalomak ma dostatecnou sirku a to nemluvim o svahu Pod lany ktera je sirsi nez vetsina sjezdovek v jizerkach. Je ale pravda ze Liberecka je o zabiti ale taky vetsina lidi kteri jezdi nejak slusne ji pouziva pouze jako dopravu k autu.

08.02.2010 13:24:49 #10 

VlastaR

>> #9, Kiri, 08. 02. 2010 12:13:37 Ahoj Kiri, já měl pouze obřačky a tak jsem se na slalomák neodvážil. Terén nebyl ideální. Ta sjezdovka „pod lany“ je součástí slalomáku? Kde je? Já jsem se na ní nedostal. Příjezd i parkoviště oceňuji, ale fakt, že červená – v jiných střediscích stěžejní a nejužívanější kopce – se nedá používat, je nepopíratelný a pro mě zásadní. Na Ještěd již nezavítám.

08.02.2010 14:28:09 #11 

Kiri

>> #10, VlastaR, 08. 02. 2010 13:24:49 Pod lany se nachazi pod lany kabiny. Kdyz vyjedes sedackou u slalomaku das se do prava, 200m po traverzu a mas nadhernou sjezdovku na carving kde na prave strane u lesa jsou boule na krobaticke lyzovani. Sjezdovka ma v nejsirsim miste podle mne okolo 100m. Je to cervena a na obracky supr. Z tohoto traverzu taky muzes sjet pri dobrych snehovych podminkach na starou sjezdovku ,,padaky´´ tam se da slusne jezdit ve volnem terenu. Jsem na jestedu pravidelne a jine sjezdovky nez slalomak a pod lany nejezdim…

08.02.2010 18:36:00 #12 

vašek2

>> #11, Kiri, 08. 02. 2010 14:28:09

Tak tak. Nechápaví jedinci si musí uvědomit, že zmíněné adorace se týkaj pouze všedních dní a slalomáku s červenou pod lany + F10. Červená Liberecká není sjezdovka, resp. ve vejci bez lidí je akorát. Pláně jsou dobrý, ale už moc plochý…

09.02.2010 21:28:38 #13 

demon3 muž

>> #12, vašek2, 08. 02. 2010 18:36:00 Však jo. „Nechápaví jedinci“ jsou si vědomí toho, že Ještěd prostě za další návštěvu nestojí. Tedy pochopitelně vyjma 400 metrové „sjezdovky“ pod lany a to každou třetí středu v měsíci a pokud zrovna v uplynulém týdnu nepadal sníh… ;-)

09.02.2010 22:06:00 #14 

Kiri

>> #13, demon3, 09. 02. 2010 21:28:38 Mne by zajimalo kam jezdis ty. Jeste k te uprave to ze kdyz v noci napadne 30 cisel a rano neni upraveno, to se bezne stava i v Italii, ktera dle mne plati za zemi s nepeclivejsi upravou sjezdovek.

09.02.2010 22:21:07 #15 

VlastaR

>> #12, vašek2, 08. 02. 2010 18:36:00 Ahoj Vašku, spíše než nechápavý jsem byl neznalý. Na dotaz slečny na kase:" Kde si zalyžuji dlouhými oblouky." Byl jsem nemilosrdně poslán na Pláně. A na rozcestníku, po opuštění hlavní čtyřsedačky, jsem sjezdovku " Pod lany " nezaznamenal. Tudíž jsem o ní nevěděl. Bohužel.

09.02.2010 23:52:46 #16 

Kauro

Po 20ti letech, kdy jsem na Ještědu lyžoval ještě jako školák, jsem se na kopec vrátil a vzal jsem i moje dvě děti. Přeměna je úžasná a nedá se to vůbec srovnávat. Upravené sjezdovky, žádné boule, vydřená místa, pohodlné lanovky, dobře promyšlená infrastruktura, včetně značení a celého zázemí. Byl jsem mile překvapen. Je pravdou, že jsem s dětmi skončil na Pláních, protože sjezd Libereckou dolů je pro silné nátury a o své ratolesti jsem měl, při projíždění některých „borců“ co si potřebují něco dokazovat a nekoukají kolem, docela strach. Lyžování super, dlouho jsem se Ještědu vyhýbal, ale teď vidím, že zde vyrostlo pěkné moderní středisko a těším se na další lyžovačku.

10.02.2010 08:30:59 #17 

HOnza muž

>> #16, Kauro, 09. 02. 2010 23:52:46

Ta Liberecká je opravdu nepochopitelně nebezpečná tím, jak nesmyslně je úzká. Chápu stanovisko lesáků a ochranářů, na druhou stranu je třeba už konečně přijmout fakt, že Ještěd je příměstská hora, kterou by všude ve světě dokonale využili ke sportovním aktivitám!!! – třeba i s tím závazkem, že část výdělku dosaženého na této hoře protkané (zdevastované???) širokými sjezdovkami se bude používat k zajištění přírodní stability a případně i nedotknutelnosti ostatních partií ještědského hřebene. Tak to – a asi i bezchybně – funguje v celé řadě přírodních rezervací v USA.

www.vl-snow.cz

10.02.2010 10:37:32 #18 

Mr.R

to Designer 5.2.2010: Ježiš chlapi neblázněte a nechte nám alespoň ten vrchol a tu starou gongolu, jak si ji nazval :) Jsem z LBC, na Ještěd chodím často a proměna v moderní areál mě jako starousedlíka pěkně štve. Na nastříkaném a v podstatě stále ledovatém sněhu mě jezdit nebaví, ani mi to nejde. Dřívější „freerideový“ styl a terén na ještědu nám některým domácím vyhovoval mnohem víc, lidí bylo podstatně míň, ceny také lepší. Jediná výhoda je to, že se dá lyžovat déle v roce (ale na jakém sněhu!). Abych si parádně zalyžoval, nepotřebuji upravenou sjezdovku, právě naopak. Areál od své proměny je právě kvůli nacpanosti nepoužitelný, nechápu jak se nad tím tady může někdo rozplývat. Masové šoupání po ledu, koho to baví? Vyhozené peníze. Když je jednou za 3 roky trochu víc sněhu, jedu právě alespoň tou kabinou nahoru, kus snesu a alespoň částečně si to dám po kraji sjezdovek na nahrntém sněhu jako dřív. A teď tady čtu, že už i na ten vrchol by někdo cpal komerci a kvanta lidí. TAK TO TEDA NÉ! :-) Btw. propojení kabiny s areálem a v ceníku už tu bylo, naštěstí to zase rychle zrušili. I po vydatné sněhové nadílce, byly některé úseky za 2 hodiny po „zručných“ snowboardistech strhnuté na kamení a v podstatě neprůjezdné, o množství lidí tvořících frontu ani nemluvě. Tak to jen zase jiný pohled na areál Ještěd a jeho úžasnou proměnu :)

10.02.2010 11:00:26 #19 

HOnza muž

>> #18, Mr.R, 10. 02. 2010 10:37:32

Nojo – my se asi známe, Mr.R. Tu krásnou dobu dobře pamatuju – když nám starej Miřeják v lanovce rozdával čokoládu a křížaly a za 18,80Kč byla desetijízdná permice, na kterou, když měl službu pan Mervald, jsme dokázali jet i dvacetkrát (on uměl trefovat už proštípnutý dírky :o)). Ale, starej brachu (Milane?) – 99,9% lidí vyžaduje co nejdokonalejší úpravu kopce rolbou – a věř, maj pravdu!!! Po takový úpravě a při dobře nastříkaným technickým sněhu je sice kopec hodně tvrdej, ale rozhodně vůbec ne ledovatej!!! – a právě takovej ten Ještěd teď je. Taky už se na hajzlu neutíráme novinama, že? :o) – i když to mělo tu výhodu, že se daly ještě před použitím číst a i tím přispěly ke kvalitnějšímu vyprázdnění :o) … – pokrok se nadá zastavit :o).

www.vl-snow.cz

10.02.2010 22:18:03 #20 

designer

>> #18, Mr.R, 10. 02. 2010 10:37:32

Fakt jsem ti nechtěl brát tvůj freeride terén. Jen jsem psal, že to, co navrhuji, by z Ještědu v rámci obecného vnímání kvality střediska udělalo špičku v ČR. Podle mě by byl areál nejpodobnější Velkému Javoru na Šumavě… Tak to k té gondole. K tomu technickému sněhu řeknu jen toto. Už asi tři roky jsem chtěl na Ještěd jet, ale usmyslel jsem si, že se tam vypravím až bude celý areál v provozu. Je možné, že nějaké kratičké období jsem prošvihnul, ale jinak se mi to poštěstilo až loni. Letos to samé. Ještěd je prostě nízko a bez umělého sněhu má smysl opravdu jen pro Liberečáky, kteří se rozhodnou podle podmínek z hodiny na hodinu. Takže suma sumárum, respektuju tvůj názor, akorát máme oba naprosto odlišné úhly pohledu. P.S. To o chvilkovém zařazení lanovky ČD do ceníku areálu jsem opravdu nevěděl, díky, zajímavá informace ;-)

11.02.2010 09:29:50 #21 

Kiri

Umely snih je od letoska asi vyresen. Diky ,,veleuspesnemu´´ mistrovstvi sveta v klasickem lyzovani do ktereho bylo vrazeno o trosku vetsi mnozstvi penez, je zasoba del opravdu kvalitni. Jested totiz dostal vse z veseckeho arealu.

26.02.2010 09:53:39 #22 

Kaspi

Hi, jak to vypadá s Jestedem v tomto nehostinem období oblevy ? chystáme se tam zítra..

26.02.2010 15:12:07 #23 

vašek2

>> #22, Kaspi, 26. 02. 2010 09:53:39

No byl jsem ve středu ráno a bylo to ok (přestávalo pršet). Dle mýho názoru to bude mít smysl jenom dopoledne. Jak se rozhrabe tenhle mokrej sníh, tak je to o nohy…

18.03.2010 09:47:24 #24 

Kiri

Zdar Nevi nekdo jak to vypada na Jestedu?? chystam se po delsi dobe do liberce a netusim jak to je se snehem. je to uz rozbredle nebo to nahore jeste drzi a jak je to s kamenama?? rad bych si vzal lyze odpovidajici stavu sjezdovek. dik moc

08.11.2011 21:36:47 #25 

Hugo_H

Ahoj, koukám, že je tu hodně místních, tak se zeptám na rovinu. Studuju od letoška v Liberci a přemejšlím o celoročním skipase. Stojí to za to, mám jak freeridový lyže, tak Dobrý crossky, na pořádný svezení, užiju pořádně aspoň jednoho. Respektive dá se přes zimu ztrávit na svahu aspoň takovejch 15, 20 dní, který si člověk užije? Jde mi hlavně o FRONTY v tejdnu, víkendech, stav černý sjezdovky odpoledne… šak víte. Díky, Petr

08.11.2011 22:49:48 #26 

vašek2

>> #25, Hugo_H, 08. 11. 2011 21:36:47

V tejdnu od rána většinou ani noha, až se člověk samotou bojí. Jarní prázdniny (místní+event. Pha) a svátky nepočítám.

23.11.2011 18:13:51 #27 

vašek2

Jedna z nejlepších „carving strecke“ v ČR je možná na spadnutí. To nejlogičtější a dle mého nejrozumější (jak areálu pomoct) snad projde.

http://www.r1genus.cz/…lionu-11132/

23.11.2011 19:30:54 #28 

HOnza muž

>> #27, vašek2, 23. 11. 2011 18:13:51

Jo, tak Skalku jestli povolej a udělaj v 50m šíři, tak nikam jinam mě v Česku nedostanou. To je sen moderního lyžaře – sklon, reliéf, dostupnost… a JEDINÁ záchrana areálu!

www.vl-snow.cz

23.11.2011 19:42:34 #29 

ivan

No kéžby. Zřejmě všechno závisí na tom, jak se město dohodne s areálem. Podle mých informací se svého času vyšlo z nadsazených částek, jež tam měl Vacek nainvestovat, a tím vznikly při stávajících odpisech nerealisticky vysoké odvody. Jestli to Pražák „uznává“ (jestli je to pravda, neměl by jako zástupce areálu nadměrnost plateb prosazovat?) a jestli by to uznali i liberečtí zastupitelé, mohly by se věci hnout.

Netuším sice, jak perspektivní lyžování v nevelkých výškách tamějšího tepelného ostrova je, ale i když nemám Liberec v optimálním akčním radiusu, jednak bych mu to přál, jednak bych se tam ještě jednou a poprvé od roku 1963? rád na lyžích svezl…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2016

Hinterstoder Wurzeralm - hit pro děti do 10 let

Hinterstoder a Wurzeralm v kouzelné kulise pohoří T...
10.12.2016

Soutěž o dva 4denní skipasy do oblasti Alpe Cimbra (Folgaria Lavarone)

Skiregion Alpe Cimbra v italské provincii Trentino ...
09.12.2016

Je freeride (ne)bezpečný?

Odpověď na tuto otázku není černobílá. Záleží na to...
09.12.2016

Alpe Cimbra - znamenitá adresa pro rodinnou dovolenou

Nově vzniklý skiregion v italské provincii Trentino...
09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...

Diskuze o lyžování

Co v lyžárně přebývá

včera 19:11:33 od AntonByckov

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 14:49:07 od MMartin

Klínovec: [Středisko]

včera 11:19:41 od johnycek

Lyzovani Prosinec 2016

09.12.2016 17:40:31 od oblouk

Oprava lyžiarok

08.12.2016 18:15:19 od CzechSkier

vosky Skivo