Začátečník - výběr lyže - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Začátečník - výběr lyže

18.02.2010 20:40:53 #1 

Druide žena

Ahoj, vhledem k dobrým radám, které jsem zde dostala se na vás znovu obracím s prosbou o pomoc. Potřebuji vybrat lyže pro přítele, 183 cm vysokého, úplného začátečníka. Váhu nevím, ale úplný drobeček to není. Cena je pro nás taky podstatná. Díky moc!

Pokud napoprvé neuspějete, je třeba přehodnotit, co je úspěch.

19.02.2010 10:24:32 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, Druide, 18. 02. 2010 20:40:53 Pro první víkend(y) na sněhu bych si lyže jednoznačně půjčil.
A) než si zvykne na manipulaci s tím „cosi“ pod sebou, bude otloukat hrany a povrch lyží – proč tak činit na svých nových, když je možné tak činit na šunkách z půjčovny, za tři hodiny je otluče víc, než lyžař za 3 roky
B) třeba je talent a strašně ho to chytne a bude schopen jezdit i na nezačátečnických lyžích, což už by mělo být po víkendu poznat.
C) Nebo to nepůjde vůbec a ušetříte investici.

Pokud na zakoupení lyží trváte, hledal bych asi nějaký slalomcarver z nižších řad (i cenově), cca 165 nebo 167 cm a R kolem 12 – 14 m, nejlépe dřevěné jádro – u takovéto lyže je předpoklad, že mu bude stačit aspoň ty 3 roky. Pokud není drobeček (třeba 100kg+) a bude možnost volby, berte vázání do DIN 11 nebo 12 radši než 10, nastaví si třeba 6, ale nevyčvachtá je tolik a neozobe boty. Apropos: radši než lyže pořiďte padnoucí boty.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

19.02.2010 21:45:40 #3 

ivan

Já bych přitvrdil. Jestli je začátečník, jedině půjčit. Zejména když nevíme, co za chlapa to je. Šikovný (končící) hokejista nebo krasobruslař se může za týden s dobrým vedením dostat dál než nešikovnej inkoust nebo ajťák za několik let.

Nevíme, jestli jde jen o sondu, co to s novým boyfriendem udělá, jestli on o to vůbec stojí, jak intenzivně a v jakých podmínkách se tomu chce/hodlá/bude věnovat (možná neví ani tazatelka)… Na týden „nuceného“ pobytu všechno půjčit, na rozjezd „nové sportovní kariéry“ (schválně dva extrémy) pořídit, přesně jak Krab píše, dobré nové boty, lyže osondovat v dobré půjčovně/testcentru a volit po základním vyjasnění.

Jestli je to seriozní úmysl, začal bych s dobrým privátním učitelem (například takovej Honza Řehák ve Špindlu by mi k tomu seděl) kvůli eliminaci začátečnických chyb. A pak třeba VL. Ale to už přesahuje téma dotazu.

21.02.2010 15:24:54 #4 

Druide žena

Rozhodně se nejedná o nucený pobyt. Sám přítel mě zaúkoloval výběrem lyží. Z nějakého důvodu zatoužil po vlastních. Je sice naprostý začátečník – stál na tom asi 3× – ale úplně nešikovnej snad není.
Pro první pokusy jsme lyže půjčili, ale setkala jsem se i s názory, že pro začátečníka je lepší jezdit na lyžích, na které je zvyklý. Neumím to posoudit a dobré rady si ráda poslechnu. PS: Pořádá také VL někdy nějaké akce v Jánských Lázních? Díky!

21.02.2010 18:12:37 #5 

ivan

>> #4, Druide, 21. 02. 2010 15:24:54

Jenže jak dlouho má jezdit na jedněch, na něž je „zvyklý“? Začátečník, jestliže není levej jako šavle, je lyžařsky proměnlivá osoba, každým dnem lyžování se něco naučí, v něčem zdokonalí (může to jít i skokově, když třeba odstraněním chyby nastane „aha“-moment), posouvá své schopnosti a jako lyžař se mění – pokaždé se tak vlastně jedná o trochu jiného člověka.

Takovému nekonsistentnímu uživateli „ve vývoji“, jenž je zpočátku tabula rasa, postupně popisovaná, není tak snadné vybrat vhodnou lyži, která by s ním „rostla“. Umíš to? A jsi si jistá, že to umí i prodavač?

Půjčovna umožní zkoušet a obměňovat, vlastní lyže je volba nevratná. Navíc ji aspoň trochu nabrousí a potáhnou maličko voskem – bude si to začátečník dělat sám?

Pokud by sehnal nějakou odhadem vhodnou (umíš to odhadnout? máš někoho, kdo umí?) zadarmo nebo tak výhodně, že by to bylo levnější než půjčovat („cena je pro nás taky podstatná“: tak si penízky schovejte hlavně na boty!), budiž.

Chápu, že nějaké šunky z půjčovny ho třeba neuspokojily. Zkuste tedy případně lepší nebo nějaké testcentrum, tam jsou lyže pro něj přímo luxusní a výpůjčka je zčásti i zdarma. A netřeba přitom mít blbej pocit, že mám „jenom“ lyže z půjčovny.

Hlavně ty boty! Máte je dobře vyřešené? O to se starejte především. Dobrá bota je pro něj důležitější než lyže. Na svou úroveň zatím vyhovující lyže sežene všude možně, ale botu ne!

VL se letos do JL nechystá. V plánu je ještě Rokytnice v dubnu a pak ledovec. Na jaře, koncem března a v dubnu, se nás několik bude asi vyskytovat dost často na Mísečkách.

21.02.2010 18:57:03 #6 

Druide žena

>> #5, ivan, 21. 02. 2010 18:12:37 Neumím a myslím že ani prodavač to neumí. Proto jsem koneckonců položila tuto otázku zde :)
To co píšeš dává smysl. Zůstaneme tedy i nadále u půjčování. Díky za pomoc!
Co se týče bot, tak samozřejmě naprostý souhlas (z vlastní zkušenosti).

22.02.2010 18:19:08 #7 

Druide žena

>> #5, ivan, 21. 02. 2010 18:12:37 Pravděpodobně v Rokytnici n. Jizerou, nikoli v Orlickejch. Mám pravdu?

22.02.2010 18:25:48 #8 

HOnza muž

>> #7, Druide, 22. 02. 2010 18:19:08

Máš pravdu, ale sleduj www.snowschool.info – v kalendáři akcí a v novinkách se všechno dozvíš :-)

www.vl-snow.cz

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...
30.11.2016

SP v alpském lyžování: kde bere ta holka energii?

O víkendu se jely další závody světového poháru alp...

Diskuze o lyžování

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

dnes 00:38:48 od MMartin

Výber vhodných lyží pre muža

včera 20:46:24 od fischerbl

vosky Skivo

včera 20:26:55 od Marek Bednář

Klínovec: [Středisko]

včera 20:09:59 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

včera 16:18:08 od Martin_B

Krátký nebo dlouhý oblouk

včera 09:32:46 od Vvladimir

Testování Sporten Stupava

01.12.2016 20:43:35 od BoB

Slalomky

01.12.2016 16:54:56 od johnycek