Pár upřesnění okolo obřaček - strana 4 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Pár upřesnění okolo obřaček (diskuze strana 4)

Nalezené položky: 137 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další > | Poslední »

15.04.2010 10:56:26 #91 

TomáS muž

>> #90, HOnza, 15. 04. 2010 10:34:43

Jasně že Stöckli půjčím, ale jak říká Másin o víkendu budem jezdit spíš červenou ve Špindlu a pak hřiště. Až to o víkendu skončí přesuneme se na Machytku, který si ještě užijem dost. T

15.04.2010 11:07:00 #92 

kokoska.rokoska muž

>> #88, HOnza, 15. 04. 2010 09:46:30

HOnzo, ty budes o vikendu na Miseckach?

Puvodne jsem tam chtel jet o vikendu s rodinou, ale vsechny holky si radsi poridili travici potize, aby nemusely jet. Takze jsem to chtel odpiskat.

Takhle bych mel zase motivaci, aspon na sobotu :-) Muzu se „stavit“?

„Tak špatnej lyžař snad ani nemůže bejt slušnej člověk!“

15.04.2010 11:12:09 #93 

HOnza muž

>> #92, kokoska.rokoska, 15. 04. 2010 11:07:00

Jasně – budem ale kroužit jen dopoledne od 7,50h, dokud to je tvrdý, kolem 11 hod konec. Telefon znáš…

www.vl-snow.cz

15.04.2010 11:13:50 #94 

HOnza muž

>> #91, TomáS, 15. 04. 2010 10:56:26

Kdo mluví o Machytce když bude jezdit velkej Medvědín…? – kterej, jak už jsem psal, je (podle mě) lepší než červená a taky o 300m delší a s větším vejškovým rozdílem…

www.vl-snow.cz

15.04.2010 11:20:09 #95 

kokoska.rokoska muž

>> #93, HOnza, 15. 04. 2010 11:12:09

Super, diky!

Taky bych to rad vzdal kolem poledne. Brodeni v kasi jsem si letos uzil uz dost…

„Tak špatnej lyžař snad ani nemůže bejt slušnej člověk!“

15.04.2010 13:50:32 #96 

ivan

Jsem rád, že se HOnza zastal lyží kratších. Poslední dobou si totiž začínám dělat trochu starosti, jestli to rozpoutané nadšení z dlouhých GS lyží není dalším případem “odezdikezdismu”, tedy pohybu od krajnosti ke krajnosti.

Nejprve to byla v 90. letech carvingová kampaň za lyže “kratší a ještě kratší” a nadšení z carvingu, který je velkou novou svobodou s možností zatáčet různými způsoby. Po několika letech (pozitivního, neboť nutného pro informovanost) brainwashingu se všichni přeorientovali na krátké plácačky. Ty, jimž dnes poněkud pohrdlivě říkáme “samotočky” a proto nim stavíme lyže “pořádné”, na nichž je už třeba umět jezdit. Pamětníci vědí, jak se medializace obřaček rodila, jak poté na carvu jejich propagátory vypudili, a jak probíhala jejich jakási rehabilitace ve Snow i v diskusi tady.

(Malá částečně související odbočka: něco podobného se někde odehrává u širších lyží, ne ovšem v našich sjezdovkových podmínkách. Sjezdovkové lyže se kromě východu USA a specializovaných shopů už na tamějším trhu prakticky nevyskytují, vše je na širokých.)

Popíral bych svoje dosavadní osvětové aktivity, kdybych se začal proti obřačkám stavět. Přesto cítím povinnost upozornit na ošidnost jejich používání. A nejde mi přitom o obvyklé argumenty rychlost, bezpečnost a “jestli se vejdu”. To jsou organizačně zvládnutelné technické záležitosti.

Především mi jde o to, že skutečné zatáčení na takových lyžích (definujme třeba jako 180+ a R 23+, čím víc nad toto, tím víc to platí) vyžaduje dobrou techniku.

“Skutečné zatáčení”: jak všichni víme, není problém položit jakoukoliv dnešní běžnou lyži včetně obřačky R 28 na hranu, “nic nedělat” a přesto docílit zatáčení. Tedy jakési PASIVNÍ zatáčky generované známými prvky: tvarem lyže, jejím pohybem a zahraněním. Výsledkem bude plusminus oblouk “po radiusu“: možná o trochu zkrácený oproti R nominálnímu, “teoretickému”, možná větší (jako když třeba funcarver šněruje sjezdovkou).

Právě proto většina lyžařů tak oblibuje slalomky a podobně silně krojené lyže. Ty samy o sobě žádným šidítkem nejsou, ale těm lyžařům tak slouží. Realizují tak vlastně to, co do nich roky hustili rádcové: “lyže, které zatáčejí samy” (poprvé já září 1995), “naklopit lyže na hrany,nic dalšího neprovádět, nechat je jet, pak naklopit na druhou stranu – opravdu nic víc” (Maršík 2003) a ono jim to hezky zatáčí. I bez námahy, bez přesné techniky, bez správných pohybů. Vzniká tak určitá iluze toho, že umím zatáčet, a dokonce lépe či hůře po hraně.

Jenže takové pasivní vodění lží po radiusu ještě skutečně dobrým AKTIVNÍM zatáčením na upravené trati není. To začíná až tehdy, když tu lyži dokážu pořádně a ve správnou chvíli prohnout, přitom ji udržet na hraně, vyjet oblouk přiměřeně zkrácený a navázat další takové. (Diskusi o tom, nakolik sem patří i drift a smyk zde prosím nerozpoutávat, není tématem příspěvku.)

Jinak formulovaným kritériem by mohla být schopnost projetí obřákových branek postavených na cca 20–23 metrů (silně odhaduju, přivítám názory). Nebo schopnost sjet červený svah (cca Malý Hang ve Sv. Petru) tak, aby nenarůstala rychlost jízdy. Případně se vejít s oblouky do koridoru zhruba o šířce linie vyžadované výše zmíněnými brankami.

Z jiného soudku pak třeba schopnost na plochém zajet otevřenější oblouky takřka slalomové. A nebo na takové placce umět zatáčet i v nevelké rychlosti.

Tohle všechno má samozřejmě svoje limity. Na zmrzlé ranní Machytce v nejprudší pasáži nikdo z nás neutáhne oblouk na R 15, podobně jako od určité rychlosti výš. Neuvěřitelné koleje, jaké v brankách na černočerveném kopci rýsoval takový Freddy Nyberg, bysme prostě nezajeli asi na ničem.

Co tím vším chci říct. Obřačka je sice v něčem dobrá učitelka, ale až jakási vysokoškolská. Stejně jako docentka nebude učit základy ze ZŠ a SŠ, je třeba, aby se základy správné techniky učily, trénovaly a zvládly napřed na lyži méně náročné. Takové, která reaguje i v nižší rychlosti, ochotněji, rychleji, na menší impuls.

Obřačka sice hodně prozradí o jezdcových nedokonalostech, ale díky rychlosti, s níž na ní většina lyžařů jede, naopak řada věcí zanikne. V rychlosti vznikají velké síly, které mohou klamavě pomáhat tam, kde v pomalé musí nastoupit přesná technika. Ve velkých rychlostech a působících silách jízda zhrubne a “zdivočí” – opak rafinace správné techniky. (V 60 kmh lyžař nějak přehraní – ani si nestačí a nemůže uvědomit, jak – a zatočí. V 10 kmh můžu udělat přesně to, co bych měl, s ničím nebojuju, nepomáhá mi odstředivá síla.)

Jistě, zčásti tomu lze odpomoci cvičením na vyložených plackách, svážnicích, dojezdech. Jenže kolik lyžařů tohle systematicky dělá, kolik je ochotno vyměnit „zaježdění si“ za “cvičení”? Dlouhá lyže přitom reaguje dost pomalu a procvičovaný prvek uděláme během stejné vzdálenosti a za skoro stejný čas značně méněkrát. Některý půjde na 190/27 velmi špatně. A v 10 kmh na GS nezatočím, na SL už možná ano.)

Je to nakonec i v rámci pedagogické zásady od jednoduššího ke složitějšímu, od lehčího k obtížnějšímu.

Nikdo z těch, kdo jsme se nyní na VL5 vyskytli, na tom lyžařsky nebyl tak dokonale, aby k nácviku neužil lyži snadnější než dlouhou obřačku. Nakonec i borci a borkyně mezinárodní úrovně cvičí techniku hojně na slalomkách (a občas i lyžích ještě kratších, telemarských, i běžky jsem viděl…)

Moje maličkost sice proslula jako jezdec jen na obřačkách, ale u mně je to zdravotně nadiktovaná nouze. Přesto chci nyní na jarních ledovcích trochu víc pocvičit a vzít si na to něco kratšího. A po době, kdy jsem tu a tam rád pojezdil i na slalomce, se mi stýská.

Takže klidně jezděte na 190/27 a užijte si je. Jak se pár dobrých lyžařů, např. Másin s TomáSem, přesvědčilo, nejsou žádný nezvládnutelný mustang. Ale varuju případné přehnané optimisty před nadějí, že se na takových lyžích “konečně naučí pořádně lyžovat”.

Kdo si myslí, že se na nich “na našich sjezdovkách nesveze”, má recht a nemá na ně. Kdo na nich není schopen jezdit mezi lidmi (nemyslím vysloveně přeplněnou sjezdovku), dtto. Kdo na nich s požitkem nezatáčí na modré v rychlosti jen o málo vyšší než tam běžně panující, dtto. (Plus viz výše, kde jsem pár „kritérií“ nadhodil.)

Naučit se lyžovat je třeba napřed na lyžích nezávodních. Obřačka je spíš laskomina na vhodný kopec. Časem, až se lyžař vejde do „kritérií“ a bude na ní umět zatáčet skutečně AKTIVNĚ, může být i jeho lyží základní – byť by neměla být jedinou.

Tak to si myslím já. Klidně mějte jiný názor (sem s ním).

15.04.2010 14:27:24 #97 

pool muž

>> #96, ivan, 15. 04. 2010 13:50:32

Toď názor hodný odborníka. Ještě že je tady někdo, kdo občas přibrzdí přílišnou euforii a postaví nás některé znovu na zem.

A možná tímto ušetří i pár kolen v jiném vlákně zmíněných operací.

15.04.2010 14:41:44 #98 

TomáS muž

>> #97, pool, 15. 04. 2010 14:27:24

U nás s Másinem se jedná o „zdravou“ eufórii. Oba jsme pilně trénovali na obřačce babské (já tři sezóny) a vždy jsem tady před dlouhou varoval. V zásadě předpokládám, že na několik sezón to pro nás bude „třešnička na dortu“. Zatím jsem se svezl vždy za dobrých podmínek, až přijdou lidi, změkne pista a padne mlha pokorně se vrátíme ke 180tce. T

15.04.2010 15:04:19 #99 

pool muž

>> #98, TomáS, 15. 04. 2010 14:41:44

Ale to já vím. Já to psal obecně. To byla spíš reakce na Ivana, jak to zase hezky popsal.

15.04.2010 15:17:07 #100 

PetrN muž

>> HOnza, 15. 04. 2010 11:12:09 V sobotu snad budu v 7:45 na parkovišti. Ještě pár lidí a můžeš vyhlásit VL 5 ^^1^^/__5__.

>> #96, ivan, 15. 04. 2010 13:50:32 Jsem rád, že jsem vyzkoušel tvoje Blizzardy 192. Když jsem se vrátil na 182/24,5 tak byly na tvrdým takový „gumový“. Takže se připojuji k těm, kdo přemýšlí o 191/27. Snad nebudu nebezpečím pro okolí ani pro sebe.

15.04.2010 15:33:21 #101 

Másin muž

>> #96, ivan, 15. 04. 2010 13:50:32

Předně musím říct, že účelem mýho nadšenýho příspěvku nebylo bezhlavě opěvovat chlapskou obřačku jako jedinou správnou lyži. Jen sem se prostě potřeboval podělit o to nadšení. :-)

Asi 6 let jsem jezdil na víceméně stejných univerzálních lyžích (165 a 170 cm) než postupně dosloužily (únava materiálu, přestaly bavit) potom sem pilně cca 3 měsíce testoval všemožný komerční lyže od 165 do 180 cm. Načež sem dospěl k tomu, že racecarver 173 cm bude pro mě to pravé. Nadšení z lyžování trvalo další sezónu a kousek, než mě ty lyže opět přestávaly bavit (s přispěním „šílenců“ z VL). Opět nastalo (teď už mnohem kratší) zkoušení lyží, až sem naslepo (pro mě opravdu netypicky) pořídil babskou GS 183 cm. Začátky byly krušný, ale můžu říct, že během sezóny se to postupně začalo výrazně zlepšovat a troufám si tvrdit, že po cca 50 dnech (2–4 hodiny = den) na nich je zvládám tak, že s nima dokážu slušně zajet za různých podmínek a opravdu pro to nepotřebuju bezchybný podmínky a naprosto prázdnej kopec (jezdím na nich každý víkend celou sezonu ve Špindlu). Což bych v prosinci nikdy neřekl, to jsem je bral jako třešničku pro ideální podmínky. Do toho sem až na jaře koupil široký lyže 186 cm, který jsou subjektivně o kus míň točivý než moje GS a na nich zdaleka tak jistej nejsem. No a tak se vyloženě nabízelo podívat se „mezi chlapy“. Na lyžích 190+ se nadšení stupňovalo s každou další jízdou a tak sem dospěl k názoru, že je pořídím. Nikoli jako lyži jedinou, ale jako lyži jedinou pro dobré podmínky. Zatím ji nemám, ale myslím si, že další sezóna bude zase obohacena o nový rozměr, o novou radost z lyžování a z „učení“ se až je koupim.

Cvičení místo zajezdění si je pro mě kapitola sama pro sebe. Vím, že bych měl cvičení věnovat víc času na svahu, ale nedělám to. Jelikož jsem okolnostmi donucen chrtit co to dá, v týdnu nepocvičim ani prd. O víkendu je to lepší, času víc, takže se na to i více soustředím a v hlavě si říkám co, kdy, kde a jak bych měl dělat jinak/líp a na mírným sem tam v mezihře pocvičim. Nejvíc mi dávají postřehy zkušených očí, jež mi dokážou vytknout to co dělám vyloženě blbě a naopak vypíchnout čeho se držet. VL mě v tom nakoplo, na druhou stranu sem asi náročnej a nedočkavej a momentálně nejvíc ocením ježdění ve 2 až 5 lidech s povídáním a rozebíráním při jízdě nahoru na kotvě/lanovce, jinak jezdit a jezdit. Komornější forma VL mi dává nejvíc. Co si ale budeme povídat – zajezdit si – je pro mě naprostá priorita a o tom to asi bude. Alibisticky musím říct, že kdybych se na svah dostal častěji a nemusel tak chrtit, možná by to bylo jinak…

15.04.2010 15:43:04 #102 

HOnza muž

>> #97, pool, 15. 04. 2010 14:27:24

Ještě že toho Ivana máme!!! To, co já vždycky vodbydu v takový jakoby nedbalý praktický zkratce, to von hned „probere“ v solidním „pojednání“, který ten můj náčrtek pěkně doplní a zpřesní. My jsme Ivane tak sehraný, že to vypadá… – no, jen skočit pro prstýnky :-)

www.vl-snow.cz

15.04.2010 16:11:03 #103 

pool muž

>> #102, HOnza, 15. 04. 2010 15:43:04

no jo, svědků je tady dost …

15.04.2010 17:44:15 #104 

Martin47 muž

>> #101, Másin, 15. 04. 2010 15:33:21

Přeskoč je a kup SG. To je ta pravá rychlá jízda v dlouhém oblouku. Stejně se k tomu propracuješ a budeš mít jedny lyže navíc. Pro tebe ideální kombinace. Ráno vyskočíš na parkovišti na Hromovce na první sedačku s SG, dáš 2× prázdnou Hromovku a 3× Červenou, pak skočíš přezout a zbytek odlyžuješ na babskejch GS, na kterejch navíc v pohodě pojezdíš v případě potřeby v tyčích, kde se na 190+/27 budeš jen trápit. Je to ideání kombinace a pokud na mou radu nedáš teď, vzpomeneš si na mě na konci příští sezóny.

15.04.2010 19:44:15 #105 

Másin muž

>> #104, Martin47, 15. 04. 2010 17:44:15

Myslím si, že si na tebe vzpomenu na konci příští sezóny. :-) A o tom to je, pořád se někam pomalu posouvat. Nechci to nijak uspěchat, přece jenom závodní minulost nemám žádnou, takže sem v tomhle trochu posera a jdu pěkně postupně. Jinak ale tvoje úvaha má opravdu hlavu a patu a bejt si na lyžích jistější, asi bych na tebe dal.

Jak pokračuje rehabilitace?

15.04.2010 20:09:59 #106 

Martin47 muž

>> #105, Másin, 15. 04. 2010 19:44:15

Dík za optání, zatím to jde dobře, Jestli to tak bude pokračovat, v červnu vyměním vozejk za hole. A k lyžím, to víš, můj pohled je ovlivněn tím, že jsme mydlili slalomy na 205 s rádiusem tak 50, tak mi nějak z těch velkejch čísel chybí respekt. Rád budu sledovat tvůj další vývoj.

15.04.2010 20:19:50 #107 

HOnza muž

>> #104, Martin47, 15. 04. 2010 17:44:15

No to je poněkud provokace Martine47, jak jistě víš a jak jistě ví i Másin :-)!!! Lze, možná, přeskočit dívčí obřačky 180cm (a mít rovnou jen obřačky 193/27), ale pořídit si po nich jako další lyži SG nad 205 je nesmysl – jejich charakter je specielní – ty vyžadují opravdu rychlost!!! aby na nich oblouk jetej opravdu na hraně měl ten pravej tah. Je dobrý je mít, ale jsou to už opravdu speciální lyže, ne lyže na lyžování :-)… – jestli si rozumíme :-)

www.vl-snow.cz

15.04.2010 21:26:49 #108 

Martin47 muž

>> #107, HOnza, 15. 04. 2010 20:19:50

Myslím to vážně. Asi to vidím jinak než ty. Ideální ovšem je na takových lyžích jet poprvé třeba na Hintr, když je tam prázdno, a tam se s nima postupně seznámit. To je pak fascinující záležitost. Vloni na podzim tam se mnou byl kluk, který jezdí na normální sportovní řadě do 180cm, já mu je půjčil a za 20 minut chrochtal blahem.

15.04.2010 21:46:28 #109 

HOnza muž

>> #108, Martin47, 15. 04. 2010 21:26:49

Jo – takhle to přesně je, ale to jsem už vyjádřil tím, že jsem napsal, že SG jsou lyže možná jen na 5 hodin za sezónu, ale těch pět hodin za to stojí :-)… – ale vynechat 193 GS, který ti daj podobnou jistotu a velmi blízkej zážitek by byla nedobrá rada (podle mě :-)).

www.vl-snow.cz

15.04.2010 21:59:38 #110 

Másin muž

>> #109, HOnza, 15. 04. 2010 21:46:28

Vynechávat určitě nehodlám jak sem již objasnil, i tak musim znova opakovat, že to co Martin47 napsal hlavu a patu má. Na těch prvních cca 5 jízd za vhodných podmínek a troufnu si říct i 10 jízd za jarních posezóních podmínek nic lepšího nebude. Každopádně k tomu podle mýho musím ještě dost technicky i rychlostně „vyrůst“.

Mám zatím jen malinkou zkušenost s HonzOvými tuším SG 203cm, shodou okolností hned první jízda „závodní“ – Modrá Open a lyžování je to opravdu vydatný, stabilita z jiné ligy a vnímání rychlosti jakbysmet. Je ale jasný že to nikdy má první, ba ani druhá hlavní lyže nebude…

16.04.2010 12:11:32 #111 

milan2

Zajímavá diskuse trochu rozporuplná co píší Másin s TomáSem a Martin47, potřeboval bych nové obřačky na volnou jízdu a především do obřáku, ale většina těch obřáků co jezdím je neFISových tj. dle podmínek utažených tak, aby to amatéři moc nerozjeli a provozovatel měl alibi bezpečí. Jel jsem na volno s různými GS od R21 180 až po R27 191, ale často v neideálních a nesrovnatelných podmínkách. Zatím jsem se přikláněl pro R24 ve 180, které mě připadají, že bych to s nimi ve většině případů šlo, ale nebyl jsem s nimi v brankách a s R27 také ne. Lyže které nezvládnu do bran nemají pro mne smysl. Do teď jezdím racecarver R21, který dobře točí ale stabilita v oblouku je daleko za obřačkou. Co by jste doporučili?

Lyžovat jsem nikdy neuměl a nikdy nebudu.

16.04.2010 13:15:06 #112 

Másin muž

>> #111, milan2, 16. 04. 2010 12:11:32

Z nezávodnickýho pohledu bych preferoval pro volnou jízdu 190+, pro neFIS obřáky 180–185, R24, ale to ti asi moc nepomůže.

Musim zase zabrousit trochu jinam, konkrétně k velmi často propíranému R v souvislosti s utažeností/o­tevřeností branek a „strachu“ z R27. Ono podle mě daleko víc má smysl zabývat se tvrdostí a celkovým naladěním té konkrétní lyže. Mám sice srovnání jen několika málo kusů lyží s R>27, ale rozhodně si netroufnu říct, že všechny zatáčely stejně ochotně/neochotně. Měkká špička/patka, užší pas, průběh prohnutí lyže, krojení, schopnosti lyžaře a bůhví co ještě řekne daleko víc než jedno číslo R či délka.

Btw. na mojí lyži 183 cm mám taky udávanej R>27 (i když asi soudruzi z Atomicu zrovna lepili topsheety v podnapilým stavu) a přitom se na ní dá zkrátit oblouk až až.

16.04.2010 14:04:37 #113 

MirekP

>> #111, milan2, 16. 04. 2010 12:11:32

Milane, nejezdis na rececarveru Fischer WC RC4 v delce do 185cm (tj R=18 max)?

Masin> Myslim, ze opravdu trochu popili:-)

Ale vazne, pokud clovek nechce zaneradit byt s jeste nezplacenou hypotekou(kam se musi vejit s rodinou):-), tak mu nezbyde nez mit jen jednu GS lyzi – ja jsem pro neco jako 185 or 188 (kolem R24–26m).I kdyz me pojezdeni na, v jinem foru diskutovane, GS Head 191 z Vadusu take nadchlo.

Jinak doporucuji v rodine sdilet jeste ten RC na R17–18m a samozrejme i SLku

K tomu prijde nejaky ten SL a GS snowboard, vsechny boty, par tenisovych raket, hokejova vystroj, veci na bezecke lyzovani, kola …a je to zase v pr…a na dalsi hypoteku:-)

Tak nevim zda to dava kvuli 15 lyzarskym dnum, ktere mezi to vse musis podelit, smysl?:-) a jeste to vse tahat, planovat…:-)

16.04.2010 14:47:01 #114 

Másin muž

>> #113, MirekP, 16. 04. 2010 14:04:37

Něco to stojí, co si budem povídat, ale můžeš bejt taky zapálenej hudebník, sběratel, fotograf, věděc, cestovatel a bůhví co ještě a spadneš do toho stejnou, ne-li větší částkou. Každá sranda něco stojí :-) Pravda, kvůli 15 lyžařským dnům bych se na to mohl zvysoka vys… :-)

Což mě přivádí k otázce: O víkendu před 8 na Hromovce? Jak už to je přes 15, výše zmíněný neplatí. :-)

16.04.2010 15:04:13 #115 

milan2

S tím že rádius není vše s Masinem souhlasím, máme doma staré polocarving Blizzardy pěnovky R29 a rozhodně točí lepší než třeba Lusti RT R27 191, ale také houby drží. Tak že nejlepší by bylo zkoušet a zkoušet, což je u těhle typů lyží dost nereálné. Jinak jezdím starou betu Atomic 9.20 z roku 2000, která má podle měření a výpočtu přesně R20,5. Vydrží ještě tak 2 broušení a zbyde mi jen vázání, tak že ji vyměnit musím. Jinak je tady Mirkova varianta že mě zbydou jen slalomky a nebo se na to úplně vykašlu.

Lyžovat jsem nikdy neuměl a nikdy nebudu.

16.04.2010 15:34:05 #116 

CzechSkier

Ahoj všichni,

dovolil bych si jednu obecnou poznámku k výběru lyží. Jsem rád, že ivan i HOnza se zde vyjádřili, tak jak se vyjádřili. Naprosto se s tím ztotožňuji, již několikrát jsem v různých vláknech tento názor vyjádřil, stejně jako názor na přílišnou tvrdost bot.

Ta poznámka se týká již několikrát prezentovaného názoru, že komerční obřačka 18 m sice točí, ale moc nedrží, zatímco R > 27 drží, ale musí se do ní šlapat. To druhé je pravda. To první ale podle mne ne.

Nemohu mluvit úplně paušálně, ale na základě jízd např VL, které jsem měl možnost vidět na živo nebo na videu, si myslím, že v těchto rychlostech (i mnohem vyšších) ta komerční obřačka držet bude, pokud se na ní pojede dobře.

Rozumím názoru, který jsem zde nedávno četl, že race obřačka dokáže oddělit jalové pohyby od správných. Docela se mi to líbilo. Ale více bych s tím souhlasil pro první polovinu oblouku. Naopak ve druhé polovině je to podle mne obráceně, protože tato lyže drží díky délce a tvrdosti „zadarmo“, i když je oblouk špatně „utažený“. A v tomto ohledu bych zase řekl, že jalové pohyby oddělí komerční lyže.

To jen tak pro úplnost, samozřejmě ať si každý vybere lyže podle chuti a vlastních zkušeností. Doufám, že jsem se nikoho nedotknul.

Ivan

www.juniorsports.cz

16.04.2010 15:38:35 #117 

˘Ö˘Krab muž

>> #115, milan2, 16. 04. 2010 15:04:13 Nemlčím, mlžím. Proč se „nepředvádět“ na slalomkách, jak mě setřel HOnza, když nám to jde :-) . Někde už jsem psal o počtu ETO – efektivních tréninkových oblouků. A na SL jich jednoduše můžeme za stejný krátký čas namastit víc a proto to jde. A třeba na dětském plácku, jak jsme zkusili v neděli.
Což na GS už tak nejde, hlavně kvůli jiné rychlosti. Ale třeba ze SL mě pak celkem pobolívá krk a záda, to se mi na GS stává jen na začátku sezóny. GS nikoliv za každou cenu, ale určitě ano. Ale jak jsem se díval, matadoři jezdí veřejné GS právě na RC nebo juniorských GS – rychlé a vejdou se. A někteří dokonce na SL – a také nejsou pomalí.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

16.04.2010 16:39:02 #118 

Tichy muž

Musím se přiznat, že by mě celkem zajímalo, jak jezdíte rychle, protože já na svých 185GS, jsem ještě nikdy necítil, že bych potřeboval nějaké SG lyže. Moje rychlost je pověčinou vyšší, než ostatních lyžujících. Každopádně jsem se zařekl, že musím zpomalit a zase se víc soustředit, na to co dělám. Příčina může být, že já mám na GS odjeto jen pár prvních letošních hodin a vy ostatní už po delší době na GS hledáte něco jinýho… Jinak s radostí nakupujte, protože bych potom rád od někoho vyzkoušel :)

Btw. Moje nadšení z Vist GS 185 stále přetrvává. Každopádně teď jsem byl, ale o víkendu a teplota byla dost nad nulou a opět jsem se přesvědčil, že to bude chtít nějakého ledoborce (mám v merku Salomon Shogun). Ráno bylo krásně utaženo, ale už od rána byla sjezdovka měkká a zážitek, kdy je v oblouku cítit ten tah a chuť do dalšího oblouku nebyla ani poloviční. Takže můj závěr na pěkně upravené a hlavně tvrdé sjezdovce je GS opravdovým zážitkem a když to povolí vytáhnu ledoborce.. :) Tak to byla jen taková odbočka.

Ski Now Work Later

16.04.2010 17:14:44 #119 

Másin muž

>> #118, Tichy, 16. 04. 2010 16:39:02

O tom sem taky pár příspěvků výše psal. Na začátku sezóny by mě taky nenapadlo přemýšlet o GS 190+, měl sem dost starostí se 183, který sem si postupně začal víc a víc užívat. Nadšení z nich pořád nepovoluje a dovolím si na nich dost v rámci bezpečnosti provozu. Jak sem ale čuchnul k něčemu echt pořádnýmu, tak už se mi nechce jen sem tam čuchat když někdo půjčí, ale na ty ideální chvíle moct vytáhnout svoje chlapský obřačky a za hodinu je třeba i pokorně uložit a domastit to na babskejch nebo na širokejch lyžích dle podmínek. Tak to momentálně vidim já, třeba sem jen „přeeuforizovanej“, co já vim. Beru to tak, že se chci zase někam posunout a v chlapský GS vidim možnost dalšího vývoje (třeba chybně).

Už sme o tom mluvili s Tomášem, příjde mi, že na chlapský GS není čas na kraviny a je třeba se plně věnovat jízdě, což mi příjde jako další argument (třeba zase chybný) pro ně. Nikomu je rozhodně necpu, ať každej jezdí na čem chce, hlavně že to přináší radost.

16.04.2010 18:28:51 #120 

HOnza muž

>> #119, Másin, 16. 04. 2010 17:14:44

Nene – takhle přesně to má bejt – jenom z hlediska uvědomování si postavení lyží, jejich ovládání atd. je optimální dost střídat lyže a NEZAPOMÍNAT na krátký = slalomky… – prokládat to… Důvod je snad jasnej – KONTRAST !!! – abys uměl užít ticho, potřebuješ znát rámus… – stejně je to s krátkejma a dlouhejma (pro opravu předozadní rovnováhy, ale i vedení lyží a třeba maxim.náklonu a zalomení třeba i 130cm…)…

www.vl-snow.cz
Nalezené položky: 137 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...
06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
06.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o zájezd do La Normy

CK Beta tour připravila soutěž o jednodenní lyžařsk...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...

Diskuze o lyžování

Oprava lyžiarok

dnes 14:52:29 od orim

Co v lyžárně přebývá

dnes 14:02:27 od AntonByckov

Klínovec: [Středisko]

dnes 07:59:31 od t603

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

06.12.2016 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží