problem s viazanim xentrix - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

problem s viazanim xentrix

01.03.2010 18:49:15 #1 

jajo

zdravím chcel by som poprosiť o radu s viazaním atomic xentrix 310 ktoré mi nezapne – „nezacvakne“ hneď na prvé stúpenie ale niekedy až na tretí – štvrtý krát, v servisoch som nepochodil – sú tam len „odborníci“, pri jazdení zatiaľ nevypína ale dobrý pocit pri tom nemám je to na vyhodenie alebo sa stým dá niečo spraviť? vďaka za rady

01.03.2010 19:14:51 #2 

ivan

Napřed si vždycky ohlídej sníh na podešvi. Vždycky jsem žasl, kolik lyžařů se cpe do vázání s nalepeným sněhem na botě.

Když by to dělalo i na suché botě, podívej se (měly se tedy podívat ty servisy – co ti vlastně řekli?), jestli není naprasklá pata vázání. To se u těch plastů těchto pat stávalo.

Nejsem si jistý, jestli xentrixy patřily do výměnné akce. To by chtělo zjistit u dovozce.

Jestli je to vázání, u něhož se koordinovaně posunuje dozadu-dopředu špička a pata, nespadá tam.

Napřed je ale třeba zjistit, proč se to děje. To ale musí zjistit servis s tím bazmekem v ruce, nejde to přes textík na webu.

01.03.2010 22:33:06 #3 

jajo

Sneh na podešvi pobavil ale až taká „lama“ niesom viazanie nieje mechanicky viditeľne poškodené skôr by mohlo vzhľadom na vek viazania 6–7 rokov ísť o opotrebenie. Naše „servisy“ sa vo viazaniach „nevŕtajú“ oni ich vedia iba mamontovať a nastaviť – vôbec sa na to ani nepozreli. Dajú sa prípadne na to kúpiť náhradné diely?

01.03.2010 23:36:08 #4 

ivan

>> #3, jajo, 01. 03. 2010 22:33:06

Xentrixy skončily sezonou 01/02, takže je starší. Nějaké ožvejkané plasty uvnitř by to být mohly. 412 určitě a 310 možná do té výměny pat patřily. Zjisti si to u vašeho dovozce, byla to bezplatná celosvětová akce. Tedy není třeba kupovat, obě nové paty jsou zdarma.

Na webu Atomicu jsem už tu informaci nenašel, ale třeba to nějaký zdatný zdejší internetovník někde vyšťourá.

02.03.2010 08:22:00 #5 

jajo

vďaka pokúsim sa potrápiť dovozcu

02.03.2010 19:19:57 #6 

boso

Ahoj.

Ivan,normálne si ma vystrašil.Píšeš „Nějaké ožvejkané plasty uvnitř by to být mohly.“ To skutočne v týchto nových viazaniach sú aj vnútorné diely plastové? Ja som si stále (asi naivne) myslel, že ten plast je len kryt vnútorného kovového mechanizmu. Stále si totižto pod pojmom „viazanie“ predstavujem poctivý kus železa – veď som sa ich voľakedy čosi namontoval, Barrandovských licenčných Markerov. Niektoré mám doteraz z nostalgie odložené, a myslím, že v prípade núdze by bezproblémovo fungovali. Fakt je, že ako začali v Barrandove používať plasty, už to nebolo ono. Na jeden taký nemám dobré spomienky – typ už presne neviem, bola to varianta tuším Rotamt MR, už kombinácia kov-plast. Na ňom sa mi asi po 4 rokoch používania krásne rozpadla päta tak, že sa vôbec nedala zaklapnúť brzda. No ak sa mi má niečo podobné stať na terajších lyžiach … asi pôjdem vyčistiť a premazať niektorý z kovových Markerov -ale ako ich nasadiť na tie „moderné“ koľajnicové systémy? Toto má byť pokrok? Môžeš mi, prosím Ťa, odporučiť nejaké viazanie, ktoré je ešte z poctivého železa (a nestojí 10 000)? Ďakujem.

02.03.2010 19:51:30 #7 

HonzA_ muž

>> #6, boso, 02. 03. 2010 19:19:57

Ano, čím slabší a „setovější“ vázání, tím větší podíl plastů.

Jestli hledáš něco festovního, dívej se na vázání s maximem tak DIN 14 a víc. Třeba Marker Comp 16, Tyrolia Freeflex Pro 16, Look PX14 a nebo třeba Vist 614.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

02.03.2010 21:53:51 #8 

ivan

>> #6, boso, 02. 03. 2010 19:19:57

boso, chrobáčik, vítaj v realitě súčasnosti. Tie bazmeky sú naozaj plastové. Klidně pošlu tobě a současně i do redakce fotku rozkuchané paty Atomic 412, tam je to nádherně vidět.

Protože se už dlouho chystám na seriál o vázáních (dokonce jsem ho tuto zimu slíbil, ale nezvládl jsem to), na začátku této zimy jsem už zkřehlými prsty doslova rozkuchal/rozřezal několik vázání. Mezi nimi i klasickou 412kovou patu Atomic. Díly, jež do sebe zapadají a jež při nadměrném tlaku povolují, jsou skutečně z plastu. Ale není to jen Atomic. Taky klasická špička Salomon je plast na plast vyfutrovaný plíškem.

Tak to prostě je. Otřel jsem se o tom už na více místech, i zde v diskusi lze nalézt spoustu příspěvků upozorňujích na „plastové krabičky“. Tím nemyslím, že by plast vždy a všude musel být špatný, rozhodně ne, ale při cenách současných vázání je to holt materiál s omezenou životností.

Zanedlouho vyjde poslední SNOW této zimy, tam bude i článek o tom, že ne vždy je nové lepší než staré. A právě i vázání tam jsou ne nepodstatně zmíněná.

Nelze se pak divit, že zdejší fajnšmekři doporučují DIN minimálně 14. Dostatek robustního kovu už dneska najdeš jen u vázání závodních, vesměs od DIN 18 výše.

Slušný podíl kovu se zdají mít současné Neoxy 12 a taky myslím Visty, ale nekuchal jsem je, takže jejich vnitřnosti neznám. Otoh, do loňska jsem používal nějakých 15 let starou Tyrolku, předtím několik podobně starých a ohoblovaných stovkami dnů v provozu. Ovšem všechno DIN 15–17.

Levné a lehké vázání (obojí dnes zákazník chce) nemůže být zároveň robustní a trvanlivé.

Doby, kdy se vázání dělala opravdu z kovu, jsou nenávratně pryč. Nábytek už dneska taky mnohdy není z pořádného poctivého dřeva.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 22:26:57 od BigBang

Crans-Montana: [Středisko]

dnes 22:02:17 od mirjur

Výber vhodných lyží pre muža

dnes 20:33:57 od Mefko1

Ester Ledecká

dnes 18:44:23 od m3

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 08:51:22 od Marek Bednář

Bootfitting

dnes 00:38:48 od MMartin

vosky Skivo

včera 20:26:55 od Marek Bednář

Alpine Ski World Cup 16/17

včera 19:37:35 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

včera 16:18:08 od Martin_B