Výška desky vs ... - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Výška desky vs ...

15.03.2010 21:41:10 #1 

karf muž

Někdy v listopadu jsem náhodou zavítal na tyhle stránky a protože zde na foru běželo téma s fotkama s výbavou, tak jsem se zaregistroval a „pochlubil“ se se svýma fischerkama s deskou pro FUN (foto v profilu). Padlo tam tenkrát pár dotazů na smysl a hlavně na ovladatelnost.

Tento víkend jsem byl na Zadově a shodou okolností tak měl fischer stánek a půjčoval nové lyže. Bohužel pro ně si vybrali opět špatně. Přes noc nasněžilo, sjezdovku upravují ráno = po půl hodině rozježděný trochu těžší prašan.

Nicméně jsem i v těchto horších podmínkách na svých lyžích s 10cm výškou nad sněhem naprosto bez problémů jezdil s velkýma náklonama čisté oblouky po hraně.

I přesto jsem si tedy půjčil nové slalomky RC4 Worldcup SC pro 155cm. I přes svojí ješitnost musím uznat, že moje lyže (deska) jsou opravdu těžké. Na příští sezonu desku výrazně odlehčím! Co do ovladatelnosti jsem pozoroval snadnější zahájení oblouku a vůbec takovou větší agilitu. Mám ale v živé paměti stejné svezení před 2 lety na RC4kách (ještě bez podložky) a Fischer nejspíš hodně zapracoval na. Faktem ale je, že jsem se vůbec nesvezl! Jakékoliv větší zahranění doprovázelo nadlehčení lyže a několikrát i sklouznutí.

Přátelé lyžaři a lyžařky. I když poslední dobou fun moc nejezdím a stále častěji beru do rukou hole tak FUN faktor u slalomek s vysokou deskou je nezaměnitelný! I když podmínky nejsou ideální, manžestr je dávno seškráblý a sníh je měkký, tak nemusím slevovat z tempa a ubírat z náklonů! Prostě FUN.

16.03.2010 12:37:42 #2 

˘Ö˘Krab muž

Hraje roli doslova každý milimetr. Má to svá pro i proti. Měl jsem před lety na lyžích STM20+SpeedLockTT, na některé oblouky a právě na takové povrchové oraniště super, náklony jsem si opravdu užil, co je to bootout jsem si vícekrát přečetl, než jej opravdu zažil… ale… ale na umydleném mydlišti se lyže trochu koušou a tahají za kolena. Ukázková akce-reakce v tom, že jak já pákou na lyži, tak ona pákou na mě.
Teď mám ostudně přímo na SL lyžích Markera s integrovanou podložkou. Zjistil jsem, že pohodlí mých kolen je mi přednější než efekt náklonu a měnit to hned tak nebudu, to je vše. P.S. V neděli jsem se po ukázkovém bootoutu na takové nedrživé slupce efektně složil přímo pod nohy na kraji sjezdovky stojících trenérů a žákovského družstva. Náklon veškerý žádný, úspěch zaručený, padám často, padám rád. Ale že by zahranění vyvolalo nadlehčení lyže?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

16.03.2010 22:33:31 #3 

TNS muž

Padám často,padám rád:)

Mne sa minule zadarilo na slalome.Po nešťastnom výjazde s kvalitným prisadnutím som tak elegantne vošiel do trojbrány,že som dostal špicar na obe lyže súčastne.Všetko OK,postaral som sa o pozdvihnutie nálady do konca tréningu.Ešte teraz sa na mne uchechtávajú.

„Pán je štýlový“:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

16.03.2010 23:33:18 #4 

ivan

Lze pochopit, že tvoje lyže, obohacená o těžkou desku, projede snáz vzniklý bordel než komerční slalomka, dnes u snad všech firem hojně odlehčená a zblbuvzdorněná. IMO je dost těžké odlišit roli lyže jako takové, osazené desky a (ne)zvyku na lyži.

Osobně bych na lyži ve výšce 100 mm v takových podmínkách jezdit nechtěl. Tím spíš, když by lyže měla 69 mm. V „rozježděném těžším prašanu“ by bezvadně jezdila i lyže širší, a to bez podložky. Zkoušel jsi taky něco širšího?

Sama o sobě taková výška pro náklon nutná není. Stačí podívat se na závodníky, kteří při pouhých 50 mm v některých obloucích dokážou lízat zadkem o zem i na superobřačce. Jenže oni 1. to umějí, 2. jedou na hladkém povrchu a 3. mají úzké boty.

Jestliže fun vybízí ke koupi bot co nejlevnějších rekreačních (Kuchler) nebo nanejvýš sportovních Kryptonů, tedy i širších, a jestliže při jízdě primárně po vnitřní jde ke sněhu bachratější vnější část boty, holt se něco výšky hodí. Stejně jako malý radius a větší výška oblouk usnadní.

Osobně jsem rád, že už si nemusím, jako někdy 1996–98, lámat hlavu, jak se dostat co nejvýš. Bylo to fascinující období, ale nezůstal jsem u něj a nechybí mi. Ale každému, jak je libo.

Krabův argument s koleny podporuju. Nějakých 70 mm ještě při obvyklé jízdě nic neudělá, ale 100 mm už je nápor a už se s tím nedá jezdit vždycky a všude.

Tomu s tím „nadlehčením“ taky nerozumím.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

06.12.2016

Představujeme značku Völkl

Völkl je tradiční německá značka, vyráběná v soused...
05.12.2016

Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…

Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měs...
03.12.2016

Adelboden: oáza klidu ve švýcarských Alpách

Při příjezdu do Adelbodenu vás přivítá pohled na do...
02.12.2016

Světový pohár: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže se Skier.cz!

Už známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a e-sh...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 15:42:25 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo

včera 23:25:27 od Boryš

Úplně nový typ lyží

včera 23:01:39 od HonzA_

Ester Ledecká

včera 22:21:35 od m3

Co v lyžárně přebývá