Doporučení lyží a zkušenosti - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Doporučení lyží a zkušenosti

19.03.2010 16:02:36 #1 

hustotles

Zdravím,

prvně bych rád podotkl, že vím že k tomuto tématu je již hodně příspěvků, hodně jsem jich i četl, nicméně si dovolím se zeptat s přidáním mých zkušeností. A zároveň se omlouvám za delší příspěvek.

Můj dotaz zní, jaké lyže by jste mohli doporučit?

Měřím cca 175cm, vážím 75–80Kg. Boty mám letos nové Head Raptor Supershape RS s flexí 110 – naprostá spokojenost,pro mojí úzkou a nízkou nohu skvělá bota kterou nemusím celý den rozepnout a padne jak ulitá(překvapilo mě jak může být pohodlná i přes naprostý pocit pevného obepnutí nohy- zpočátku jsem se jí trochu bál, je dost úzká, ale po zkoušení ostatních jsem ji nakonec koupil), chce to do ní sice trochu šlapat(náročné na kondici), ale drží perfektně.

Na svazích netrávím mnoho času (bohužel), max. týden v kuse v Alpách + sem tam jeden, dva dny lyžování u nás, jak vyjde čas.

Můj styl: považuji se za poměrně akčního lyžaře, který se „nevozí“ – lyžuji cca 25 let a myslím že se řadím k těm lepším. Zkušenosti s různými typy lyží ale 0. Lyžuji po sjezdovkách, ale čím dál víc mě to táhne do „terénu“, se kterým mám ale jen mizivé zkušenosti. Tam nikdy nebudu lyžovat často, ale chtěl bych lyži která mi tam aspoň trochu pomůže, resp. mi to nebude ztěžovat. Chtěl bych lyže, na kterých lze dělat jak kratší „vykrajované“ oblouky tak občas i delší, někdy to střídám s hodně rychlými krájenými přehazovanými oblouky a i si rád po staru „smýknu“ lyží. Zároveň bych se rád zdokonalil v jízdě špatným terénem (boule) když člověk musí nepravidelně střídat oblouky a přizpůsobovat se povrchu (boule s nahrnutým sněhem vs led mezi nimi apod.). Rád lyžím „šlapu na krk“, tzn. když jedu v oblouku (nevydržím dlouhý – nerad „křižuji“ sjezdovku, navíc se začnu nudit), rád se do lyží opřu abych oblouk utáhl a nechal se přehodit na druhou stranu. Prostě vyznávám spíš agresivní styl vykrajování oblouků nežli rychlost (i se bojím, jak o sebe tak o ostatní lyžaře, kdyby něco nevyšlo).

teď moje zkušenosti – o technice lyží a jejich kategoriích toho moc nevím, proto potřebuji poradit. Když jsem prvně zkoušel carving, půjčil jsem si Völkl P50 a byl jsem nadšený – nevím v jaké kategorii tyto lyže byly, ale v tu dobu to bylo skvělé. Díky nim jsem přechod z rovných lyží na carv zvládl lehce (zvykl jsem si na to že lyže nemám tolik ukecávat co chci já, ale mám je taky trochu nechat pracovat). Letos jsem zkoušel – Head iSupershape 160cm – R10.7m – super lyže, i v pomalých rychlostech na mírném svahu šlo jít do náklonu jak blázen a střihat jeden oblouk za druhým, lyže držely jak přibité, i na mírném svahu jsem se pomalu válel tělem po sněhu jak šly klopit a neměl jsem tendenci přepadávat dovnitř :-) Jediný problém s nimi byl s těmi smýkanými oblouky (samozřejmě ne úplně postaru ale tak půl napůl práce lyže/práce lyžaře) – široká patka mi to vzadu pořád kazila. Potom jsem měl Elan Speedwave 14 White Fusion (160cm, radius 10–16m? -to nevím co znamená) – prý mnohem tvrdší než ty Supershapy, skvělý krátký oblouky, smýkaný i dlouhý rychlý, zároveň mi to na nich šlo i v boulích(což mohl být ale důsledek toho že jsem konečně zjistil jak na to) – naopak trochu nestabilnější při pomalých rychlostech. Asi bych spíš se svým stylem inklinoval k něčemu jako byly ty Elanky, jen s větší stabilitou v pomalých rychlostech, teď bych tedy uvítal nějaké další zkušenosti či rady, případně doporučení s přihlédnutím k tomu co jsem psal. Díky moc předem

19.03.2010 16:20:32 #2 

adam 1

>> #1, hustotles, 19. 03. 2010 16:02:36 Ahoj Husto..,já mám zkušenost s elanem spedwave12-jeden titan(měkší)oproti tvým 14 které mají 2 titany jsou tudiž tvrdší ,agresivnější.Na mých 90kg mi osobně stačí 12 a jsem s nima hodně spokojen -taková univerzálka i do jarního sněhu -krojí a drží skvěle.Ostatní lyže ti určitě popíšou ostatní .Zatím

20.03.2010 11:07:58 #3 

hustotles

>> #2, adam 1, 19. 03. 2010 16:20:32

ahoj,

díky moc. pro mě užitečná informace, nevěděl jsem v čem je v nich rozdíl.

22.03.2010 10:31:25 #4 

LIKA

ahoj, právě řeším podobný rozhodovací problém jako hustotles, jen už jsem pevně rozhodnutý pro Elan speedwave, řeším zda 12 nebo 14, mám 94kg, 182cm, dokonce jsem 14 vyzkoušel, byly skvělé, ale někdy jsem opravdu v kratších obloucích musel tlačit a tak řeším zda mi nestačí 12. o co bych se mohl 12ckou připravit??

>> #2, adam 1, 19. 03. 2010 16:20:32

22.03.2010 10:39:45 #5 

˘Ö˘Krab muž

Přijdeš právě o možnost do nich zatlačit s odpovídající odezvou, při té hmotnosti asi i trochu nižší trvanlivost, trochu horší jízda po méně upraveném povrchu, odhadoval bych.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

22.03.2010 16:24:49 #6 

Jenos

>> #1, hustotles, 19. 03. 2010 16:02:36

Podobné téma už se tu řešilo opravdu mockrát. dle tvých údajů bych a toho, že chceš lyži universálnější i do volného terénu a boulí bych ti rozhodně rozmlouval samotočky typu 160cm a r10m. Doporučil bych ti jakýkoliv top nebo podtopmodel renomované značky se sendvičovou konstrukcí a rozhodně bych nešel pod 170–175cm a r pod 15m…

22.03.2010 16:51:40 #7 

fricino

jestli chceš lyži co ti pomůže offpist tak se budeš muset poohlížet po něčem delšim (min 170cm) a širšim (min 80mm pod patou) než si zvyklej.. vůbec se takových lyží neboj, bude to oproti tomu co si měl posun dopředu…

27.03.2010 07:55:54 #8 

adam 1

>> #4, LIKA, 22. 03. 2010 10:31:25 Ahoj Liko ,včera jseme se vrátili „bohužel“z val di fiemme,kde jsem jezdil na těch mých 12(168cm) ,mám asi podobné proporce jako ty a ikdyž sníh byl po 11h už dost rozbředlý „hlavně díky tkz.smýkačům“tak jsem si to zase užil nejen díky těm 12 ale hlavně jsem šel do bot dalbello axion 10 -které ti dovolí náklek a na ten pocit z jízdy (v oblouku)budu vzpomínat min.do srpna! ps:mít dobré lyže ,dobré boty-nestačí je to hlavně o jezdci !a technice -jet po hranách a využít krojení R lyží !měj se

27.03.2010 10:10:46 #9 

HonzA_ muž

>> #4, LIKA, 22. 03. 2010 10:31:25

A o co bys mohl přijít? Krab to popisuje celkem správně, já ti k tomu přidám vlastní zkušenost. Jako slalomku mám Sporten 05, narozdíl od Sporten 06 má jen jeden titanal a je o něco měkčí. Vše ostatní je přesně stejné. Takže podobný rozdíl jako mezi Elan 12 a 14. Vážím o malinko míň než ty.

Zkušenost – Sporten 05 je fajn lyže, celkem tolerantní, ale umí dát i nějakou odezvu a má slušný rebound. Jede hezky a drží i na hladkém ledě. Ale – na hodně tvrdém a nerovném se jí nelíbí, stejně tak kombinace tvrdého a drobných hrudek, a nechce držet, ztrácím jistotu oproti Sporten 06 a třeba Lusti RT. Takže moje další slalomka už bude buď Lusti RT a nebo něco podobného – rozhodně podělně tvrdší lyže se dvěma titanaly.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

27.03.2010 10:14:17 #10 

HonzA_ muž

>> #8, adam 1, 27. 03. 2010 07:55:54

Ahoj Adame, koukám že už jsi zase zpátky :-).

Naprosto s tebou souhlasím – je to hlavně o jezdci a technice. Jak říkají v angličtině „it's the Indian not the arrow“.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

27.03.2010 23:58:04 #11 

ivan

>> #10, HonzA_, 27. 03. 2010 10:14:17

Zčásti nesouhlasím. Lyžím by muselo odpovídat „It´s the Indian not the bow“, a to je něco jiného. Lyže, stejně jako luk, jsou příslušný základní NÁSTROJ na trochu jiné úrovni než šíp. A sebelepší Indián sice s dobrým šípem, nicméně s blbým lukem netrefí.

Podobně jako po placce sjedeš na čemkoliv, ale pořádný ledový kopec na blbých lyžích nanejvýš sešoupeš. Taky se říká, že „a true master kills with any sword“, ale ani Janka nebo Svindal nedají WC kopec na šunkách („any ski“) z hypermarketu.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

02.12.2016

SP v alpském lyžování: co napověděla premiéra

Poslední listopadový víkend se stal již tradičně př...
02.12.2016

Vložky do lyžařských bot – proč a pro koho?

Při sjezdovém lyžování je noha v botě zatěžována ve...
02.12.2016

Známe vítěze souteže se Skier.cz!

Známe vítěze soutěže s lyžařským obchodem a eshopen...
01.12.2016

Vyhlášení vítěze soutěže o celosezónní Czech Skipass 2016/17

Czech Skipass – unikátní lyžařská celosezónní perma...
30.11.2016

Lyžařská sezona je tady! Nejezděte na hory bez servisu, radí odborníci

Venku první vločky a někteří z nás už plni očekáván...
30.11.2016

SP v alpském lyžování: kde bere ta holka energii?

O víkendu se jely další závody světového poháru alp...

Diskuze o lyžování

Výber vhodných lyží pre muža

dnes 20:46:24 od fischerbl

vosky Skivo

dnes 20:26:55 od Marek Bednář

Klínovec: [Středisko]

dnes 20:09:59 od BigBang

Alpine Ski World Cup 16/17

dnes 19:37:35 od Marek Bednář

Čím nahradit Dynastar Omecarve 10?

dnes 18:59:53 od Marek Bednář

Saalbach vs. Zell am See - prosím o radu!

dnes 16:18:08 od Martin_B

Bootfitting

dnes 14:26:12 od orim

Krátký nebo dlouhý oblouk

dnes 09:32:46 od Vvladimir

Testování Sporten Stupava

včera 20:43:35 od BoB

Slalomky

včera 16:54:56 od johnycek