Doporučení lyže a boty pro rekreační lyžařku - začátečníka - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Doporučení lyže a boty pro rekreační lyžařku - začátečníka

Nalezené položky: 139 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další > | Poslední »

28.03.2010 20:43:04 #1 

PavelKo

Ahoj, na příští sezónu chci zkusit přemluvit k lyžování moji ženu ze všech mých žen nejmilejší a chci se poradit o lyžích a botách pro ni. Vstupní informace jsou tyto:

Dosud absolutní nelyžařka (kromě pár dní na běžkách), lyžování se téměř bojí, 182 cm, 90–100 kg, 41 let. Cílem je naučit lyžovat rekreačně, aby dokázala sjíždět svahy mírnějšího charakteru tak, aby to pro ni nebylo utrpení, ale potěšení. Alespoň zpočátku neřeším žádné sportovní cíle ani jestli bude carvovat nebo smýkat, bude-li pro ni smýkání přijatelnější. Lyžování se bude odehrávat na upravených nebo mírně rozježděných sjezdovkách, jiný terén zpočátku neřeším.

U lyží předpokládám, že by mělo jít o allround kolem R15 s délkou tak 160 (nebo víc?), možností je spousta, konkrétní tipy uvítám. Nejdůležitější je asi „uživatelská přívětivost“ a nezáludnost. Kromě případných doporučení lyží uvítám i názory na to, nakolik by pro ni byly/nebyly vhodné Sporten Daemon 160cm R14,5 (střed mají 66mm), jejichž kouzlo tkví v tom, že je máme doma :-) Bavím se teď o vhodnosti lyže na první sezónu, po roce není problém podle vývoje pořídit lyže jiné.

Také uvítám tipy na boty – žena má nohu poměrně velkou (na ženy – MP275), zároveň úzkou, vyšší nárt a široké lýtko. Různá vlákna k výběru lyžáků jsem četl, k širokému lýtku vím o doporučeních na Technicu nebo Lowa, kdybyste měl někdo nějaký další poznatek k uvedené kombinaci vlastností nohy, budu moc rád. Podotázka k botám – jakou flexi mám orientačně hledat? Na jedné straně naprostá začátečnice, na druhé straně žádná muší váha, mohlo by být 90–100 dobré vodítko (i s vědomím obtížného srovnání u různých výrobců – samozřejmě je třeba zkoušet…)?

28.03.2010 21:00:52 #2 

TomáS muž

>> #1, PavelKo, 28. 03. 2010 20:43:04

Pokud se jedná o první sezónu, tak lyže vůbec neřeš a použij ty, co máš doma. Mají-li vhodný rádius a délku, což tyhle na učení pro tvou ženu mají, tak jsou ok. Přechod na lepší lyže bych řešil po jedné nebo dvou sezónách , dle počtu naježděných dnů a pokroků. Boty s FI 90 a 100 mi připadají příliš pro úplného začátečníka. První boty bych bral spíše 70–80 ve správně zvolené velikosti. T

28.03.2010 23:40:09 #3 

ivan

Souhlas S TomáSem, jako obvykle. What he said, as usual.

U bot bych se zaměřil na to, jak sedí, pro začátek bych flexi nijak moc neřešil. Ber to tak, že ji potřebuješ pro lyžování získat, nadchnout. Důležitější budou jiné věci než flexindex bot. Dobře, že to řešíš, ale hezká koupelna bude možná důležitější, podobně počasí, sníh, možná i apres-ski.

Daemony byly na svou cenu a cílovou skupinu velice vydařené lyže.

Hlavně aby se jí na horách s tebou líbilo. Když tohle klapne, jsou lyže a boty vedlejší.

29.03.2010 13:33:54 #4 

Krabice žena

Ahoj, něco vlastních postřehů.
Mám dost podobné míry (kromě výšky) i věk, jen už jezdím šestou sezónu (pořád nic moc). Daemony jsou v pohodě, také jsem na nich začínala. Až je zničí, koupíš lepší. Začátečníkům se výborně jezdí i na Lusti FCT (hodily by se 150).

Souhlasím s ivanem, u bot neřešit flexi, klidně tvrdší, ale aby seděly. Po dlouhém hledání mám oranžové Techniky (jako správná ženská ani nevím přesný název), mají kratší komín a zapínám je pod nejtlustší částí lýtka.

Pokud ještě nelyžovala a nemá zažité smýkání, je lepší začínat po hranách. Není pravda, že na lyžích nezáleží, já se dva roky trápila na tvrdých a nevhodných. Hlavně žádné násilí a neznechutit lyžování přílišnými požadavky :-).

29.03.2010 16:09:11 #5 

Jenos

>> #4, Krabice, 29. 03. 2010 13:33:54

No je vidět, že tomu moc nerozumíš. Normálně by mi to asi bylo jedno, ale tvé nesmyslné a nezodpovědné rady ohledně začínání jízdou po hranách mě fakt nenechaly v klidu. Myslím, že tyto hlouposti patří na zcela jiné forum a ne na toto seriozní. Naopak: Naučit se nejdříve smýkat je naprostý základ!

29.03.2010 16:26:17 #6 

˘Ö˘Krab muž

>> #5, Jenos, 29. 03. 2010 16:09:11 Bacha, abys nenarazil, Krabice bývá poslední dobou v ráži :-x . Na to s tím smýkáním jsi přišel kde? Je to asi stejné dogma, jaké prezentuje onen nejmenovaný web. Jsem (zářným) příkladem toho, že to začátečník k životu nepotřebuje.

Ne, vážně: je určitě potřeba se naučit zastavovat, ale na cvičné loučce bude nepochybně pokus o jízdu po hranách (při jejích parametrech) méně fyzicky náročný a povede pro začátek k větším pokrokům, o riziku zranění nemluvě. IMO je naprosto jedno, v jakém pořadí bude dovednosti zvládat, když ji to bude těšit.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

29.03.2010 16:35:38 #7 

Jenos

>> #6, Krab, 29. 03. 2010 16:26:17

Nevím jestli to mám rozpitvávat. Ale aspoň zkráceně. Odpovím ti otázkou. Jak bude pouze řezáním odchovaný lyžař sjíždět prudké svahy, ledovaté strmé svahy, úzké místa? A jak bude tento odchovanec jezdit v boulích a ve volném terénu?

29.03.2010 16:43:10 #8 

˘Ö˘Krab muž

>> #7, Jenos, 29. 03. 2010 16:35:38

Předně: jako úplný začátečník na taková místa ještě několik let nepoleze. Aspoň zkráceně. Neříkám, že se to nemá učit, ale nemusí tím rozhodně začínat. Na první 2 roky si může hýčkat zelenou cvičnou, pak klidně 5–6 let modrou, nebo až do konce života, jestli nemá větší ambice. Pak jsou možná na řadě ty další. Když to půjde dobře, tak i dřív. Nemusí ze sebe každý dělat rychlokvašku, do důchodu času dost, zdraví jedno.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

29.03.2010 16:45:27 #9 

Danny muž

No je fakt ze po hranach v tebou popisovanych situacich neuspeje, ale puvodni prani tazatele je aby pohodove sjela modrou, upravenou sjezdovku, bez velkych sportovnich cilu a byla to pro ni zabava. Takze tady nepredpokladam ze by se vydavala do bouli nebo volneho terenu :-)

29.03.2010 16:55:55 #10 

Jenos

>> #8, Krab, 29. 03. 2010 16:43:10

Promiň, ale já učím lidi lyžovat. A dobrý lyžař by měl sjet všechno a všude. A talentovaný lyžařský začátečník je schopen po 5ti denním lyžařském kurzu jezdit i po červených sjezdovkách za všech podmínek a to bezpečně a dá se na něho i koukat, protože má zažité základní postoje na lyžích. Lyžaři po dejme tomu třech týdnech lyžařského kurzu nemají nejmenší problém sjet všechno a všude a naučit se carvovat je pro ně otázka pár jízd. Naproti tomu odchovanci podobných pochybných carvingových metod vypadají po mnoha letech carvování na lyžích často legračně…No a tvé mnohaleté časové údaje mi připadají docela brutální. To snad se radši učit hrát kuželky…

29.03.2010 16:56:53 #11 

Krabice žena

Přečti si původní příspěvek, na který reaguji. Úplná začátečnice, mírný a upravený svah, naučit se lyžovat pro radost. Připočítej věk a rozměry. Mám pocit, že mezi vás chytrolíny, aby se nikdo nepletl, co?

Jsem podobně postižená nešťastnice, manžel maniak, děti dobří lyžaři, nechci sedět doma a nedělat nic, a tak hledám způsob, jak si lyžování taky užít, i když nikdy nebudu nadšeně sjíždět černou nebo skákat v boulích. Těším se z klidné jízdy na mírném svahu po hranách na točivých lyžích. Trvalo mi asi tři roky, než se pro mě lyžování změnilo z utrpení (někdo svačinu a nejmladší dítě pohlídat musí) na zábavu.

Přeji PavelKově drahé polovici, aby ji lyžování bavilo od začátku.

29.03.2010 16:59:06 #12 

Jenos

>> #9, Danny, 29. 03. 2010 16:45:27

Ono je problém třeba i v tom, že odpolední modrá sjezdovka docela často vypadá jako brutální Buckelpiste. Co pak na ní takto vyškolený „carver“?

29.03.2010 17:04:13 #13 

Jenos

>> #11, Krabice, 29. 03. 2010 16:56:53

Přečti si co jsem už napsal, nemá cenu to opakovat. Jinak problém je pořád v tom českém amatérismu. kdybys investovala pár Kč resp. Eur do dobré lyžařské školy nebylo by pro tebe lyžování nikdy utrpením a užívala by sis ho od samého začátku. Bohužel u nás se šetří všude a na všem a pak je to opravdu utrpení…

29.03.2010 17:10:37 #14 

˘Ö˘Krab muž

>> #10, Jenos, 29. 03. 2010 16:55:55 Přichází mi na mysl ivanovo „netřeba chrtit kilometry“. Oprosti se na chvíli od Alpských rozměrů, netřeba od paní očekávat celodenní fyzický výkon za všech podmínek, ale spíše mírný a pokud možno radostný pokrok v mezích možností. A troufám si tvrdit, že ani Ty za pár dní/týdnů z nikoho neuděláš vyježděného lyžaře.
Nejde o to sjet, ale zajezdit si, byť dočasně třeba v minimálním pojetí dětské loučky. Sjedu skoro cokoliv, zajezdím si jen občas, někde a na něčem. Dovolím si to brát tak, že vzhledem ke (ne)zkušenostem a (ne)vzdělání jsem pro paní bližší metou já, než Ty. Navzdory rčení o malosti cílů.
Obávám se, že tady pšenka profiučitelům nejvyšší ligy asi nepokvete, zkus přesvědčit jejího manžela, mně je to koneckonců celkem jedno.

29.03.2010 17:22:14 #15 

Jenos

>> #14, Krab, 29. 03. 2010 17:10:37

Víš já nikoho nepotřebuji přesvědčovat, už jsem naučil dost začátečníků lyžovat a na mnohé z nich byla radost se dívat když sjížděli už třeba po týdnu radostně a spokojeně červenou alpskou sjezdovku. No a ty pomalejší lítali rovněž všude po kopcích všude i když třeba jen po modrých. Hlavně si užívali to, že umí jezdit všude a získávat zkušenosti na reálné sjezdovce. A hlavně s radostí a nadšením, že se to tak snadno a rychle naučili. Samozřejmě existuje řada cest jak někoho naučit lyžovat resp. carvovat, ale já dávám přednost té nejjednodušší a nejspolehlivější a zároveň nejkratší. Vyježděného lyžaře za pár dní neudělá nikdo, ale udělá lyžaře schopného najíždět ty km, které dodávají každému zkušenosti…

29.03.2010 17:29:31 #16 

˘Ö˘Krab muž

>> #15, Jenos, 29. 03. 2010 17:22:14 Tak nevím, ale:
„A talentovaný lyžařský začátečník je schopen po 5ti denním lyžařském kurzu jezdit i po červených sjezdovkách za všech podmínek a to bezpečně a dá se na něho i koukat, protože má zažité základní postoje na lyžích.“
mi přijde přehnané. Mám pocit, že s tím bojují všichni až po nejvyšší úroveň dnes a denně, ti nejlepší nejcíleněji a nejlépe. Asi jsi kouzelník a někdy si u Tebe 5 denní kurz se zažitím správného postoje zaplatím.

29.03.2010 17:33:57 #17 

medvěd muž

>> #13, Jenos, 29. 03. 2010 17:04:13

Neblázni. Dospělá ženská, která začíná v určitém věku lyžovat, z té už asi nebude závodník a její hlavní cíl je si to užít, nejlépe na široké modré, kde je nejšťastnější a má ze svého umu dobrý pocit, užívá si to a má pravdu. Dělá to totiž pro zábavu a nechrtí jako skoro všichni tady. Věř mi, že vím, o čem mluvím. Že jezdí podle nás odsud úplně blbě je jí úplně fuk a já to úplně chápu. Jestli začne smýkat nebo na hraně … . Pokud jí to bude bavit, naučí se oboje v libovolném pořadí. Vím, že učíš, já sám to bohužel vůbec neumím, ale dospělá ženská je velice specifický materiál, který není radno si rozházet … . Dámám se za terminologii omlouvám, není to myšleno nějak zle … . M.

29.03.2010 18:55:16 #18 

Jenos

>> #17, medvěd, 29. 03. 2010 17:33:57

>> #16, Krab, 29. 03. 2010 17:29:31

Neblázním, ale děkuji ti za poučení. Jen bych ti chtěl sdělit, že ty dospělé ženské jsou v podstatě mými nejčastějšími hosty, takže věř tomu, že vím o čem mluvím. Bouhužel host z Česka je naprostá vyjímka. Asi všichni Češi jsou prostě talenti a stačí jim když si o lyžování jen něco přečtou, popř. někde zaslechnou a pak už to jde samo…Jinak ale souhlasím s tebou že dospělá ženská v určitém věku si užívá nejraději pohodovou jízdu v přiměřeném terénu. Ale právě proto se budu opakovat, že nejjednodušší, nejrychleší a nejspolehlivější a hlavně nejosvědčenější cesta je přes pluh-přívrat-smýkaný oblouk a pak teprve carving. Takže znovu: Smýkání je prostě základ, vše ostatní pak jde naprosto snadno a rychle…Jinak měř tomu, že po 5ti denní kurzu začátečník který jezdí spolehlivě po modrých sjezdovkách v Alpách není vůbec žádná vyjímka. Ale je to bohužel touto lepší a spolehlivějčí metodou…

29.03.2010 19:12:23 #19 

medvěd muž

>> #18, Jenos, 29. 03. 2010 18:55:16

Nemám tendenci nikoho poučovat, učitele lyžování už vůbec ne, sám to neumím a skutečně obdivuju, pokud někdo tohle dělat dokáže. Ohne sranda. Nemám vůbec nic proti Tebou prezentované metodické řadě, jsem už bohužel ale už tak stár, že o hraně se v mých začátecnikých dobách fakt nemluvilo. Pak s tím přišli, ale zase na to nebyly lyže … . Nenapadám Tě, jen konstatuju, co vidím. Toť vše. Tak nebuď, prosím, pan uraženej, když Tě v Saalbachu vysloveně ženský z Čech nehledaj a někdo s Tebou tady úplně na sto procent nesouhlasí. Das ist das Leben. M.

29.03.2010 19:53:31 #20 

Krabice žena

>> #5, Jenos, 29. 03. 2010 16:09:11 Milý hochu, kromě mě, máš nepopiratelně navíc ještě dvě věci: ego a to jedno tam …, já jsem totiž žena, čehož Ty nikdy nedosáhneš. Ani se vší svou kvalifikací. Jsem v podstatě ve stejné situaci jako paní PavelKová, jen o 6 let dál. Proto se cítím být oprávněna radit jejímu manželovi, který vznesl dotaz. Svoje rady si šetři klientům do Alp, já si budu dál vozit svačinu v batůžku výhradně na české hory a učitelé lyžování všeho druhu mi můžou být ukradení.

No je vidět, že tomu moc nerozumíš. Normálně by mi to asi bylo jedno, ale tvé nesmyslné a nezodpovědné rady ohledně začínání jízdou po hranách mě fakt nenechaly v klidu. Myslím, že tyto hlouposti patří na zcela jiné forum a ne na toto seriozní. Naopak: Naučit se nejdříve smýkat je naprostý základ!

A není vám, pánové, divné, že je tady málo žen, i když mezi lyžařkami na svahu je jich spousta? Jaký je asi důvod? Že by neomalené chování v seriózním fóru? Budu sem psát kdy se mi zachce. Tvůj první příspěvek se mě dotkl, očekávám omluvu, pokud jsi chlap. Na jiné fórum si můžeš jít klidně sám, jsem tady stejně doma, jako Ty, jakým právem si dovoluješ mě vykazovat? Tobě neradím, radím PavelKovi. Pokud se Ti mé rady nepozdávají, poraď PavelKovi lépe. Třeba se vypraví se ženou do Alp a zaplatí jí výuku tam.

29.03.2010 20:16:53 #21 

medvěd muž

>> #18, Jenos, 29. 03. 2010 18:55:16

Jenos, Jenos, já Tě nepřímo varoval … . Už je to tady. Pokud jseš slušňák, neuděláš nic, gar nichts … .

29.03.2010 20:17:51 #22 

Jenos

>> #20, Krabice, 29. 03. 2010 19:53:31

Víš nejhorší je na tom, že rozzlobit mě může jen někdo kvalifikovaný, resp. se zkušenostmi a ten který ví o čem mluví. Bohužel v tvém případě mě tvé invektivy nechávají naprosto chladným… Chtěl jsem jen a jen pouze upozornit tazatele na nesmysly, které jsi mu tady vážená ženo doporučila. To že jsme národ baťůžkářů, paštikářů, Bédu Trávníčků a Ptáků Loskutáků, a že v ČR každý ví a umí vše lépe než profesionál je známo. Naštěstí na podobných klientech nikde nic nestojí a v pohodě se to bez takových obejde se spokojenými Iry, Brity, Holanďany, Dány, Němci a Rakušáky, kteří po pár lekcích lyžují lépe než „vyježdění“ Češi. O své kvalifikaci tě přesvědčovat rozhodně nechci a věř tomu, že mě ani nezajímá tvůj názor. Myslím, jen že by ses měla nad sebou zamyslet… Jinak pokud to bude v mých silách rád poradím nejen PavelKovi…

29.03.2010 20:20:10 #23 

Pavlos muž

a je tady první flejmík – že by jaro ?

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

29.03.2010 20:23:43 #24 

VlastaR

Ahoj, Tak poprvé za celou dobu co čtu diskuze na SNOW.cz. jsem pocítil jakousi nevraživost. Kohosi ego zde utrpělo ??? Neznám Krabici ani tebe Jenosi, ale vzhledem k tomu, že Krabice je od Kraba, tak tomu asi trochu rozumět bude…A tvůj názor „A dobrý lyžař by měl sjet všechno a všude“ A neměl by dobrý lyžař vědět, že ho může vždy něco překvapit ? Já myslím, že dobrý lyžař právě naopak nemusí sjet všechno a všude. Dobrý lyžař zbytečně nerizkuje. Dobrý lyžař krotí svoje ego a je na sjezdovce opatrný, sleduje ostatní, správně volí cestu a nikam nepospíchá, užije si lyžování a potom jede spokojený domů s vědomím, že si to příště zase ve zdraví užije. Souhlasím s Krabem. Vůbec není kam pospíchat!!! Jelikož paní již stála na běžkách, nepředpokládám, že je sportovní antitalent. Je potřeba začít na úplně mírném a bezpečném kopci, vybrat si krásné slunečné dopoledne bez lidí :-) Pohodička, děti u babičky a jsem přesvědčený, že pod dozorem svého manžela postaví lyže na hrany bez nutnosti smýkání. Proč plužit, když to není nutné ? Výběr vhodného kopce je pro zvádnutí postavení lyží na hrany podstatným.

29.03.2010 20:26:11 #25 

adam 1

>> #20, Krabice, 29. 03. 2010 19:53:31 Ahoj Krabice konečně normální člověk-lyžař(myšleno Ty)na tomto foru ,ale jak jsi pochopila tvé názory jsou „špatné,nepro­fesionální,směš­né ,mimo,…“ a asi si vůbec „nestála“ na lyžích!Tady vládne ivan,jenos,krab,hon­za,a několik dalších vlčáků ,kteří jen číhají na příležitost někoho poučovat a prosazovat jen jejich „svatý“ názor a my normálni ať jsi deme na jiné forum.Jsou to „výše jmenování“ mistři světa i vesmíru !!!Nic si z toho nedělej jsou to UBOŽÁCI!!! měj se!

29.03.2010 20:31:50 #26 

Jenos

>> #21, medvěd, 29. 03. 2010 20:16:53

Ďekuji, měl jsi pravdu, ale už je bohužel pozdě. Už je to tady:) Já ale i chápu proč se zastáváš včasné výuky řezání. Taky už něco pamatuji, dokonce i dřevěné lyže a po příchodu carvingových lyží jsem nadšeně zkoušel kde co a tvrdil, že lyže nad 160cm a r11m mi nesmí do bytu. Hodně jsem o tom četl a učil se i sposutu nesmyslů, i když tvrdím, že všechno co se člověk na lyžích naučí je k něčemu dobré a rozvíjí lyžařovu všestrannost vč. např, funcarvingové jízdy na vnitřní. Teď ovšem naopak nerad lezu na lyži pod 180cm a r19m a lyžuji všechno a všude… Jinak ti můžu říct, že učit lyžovat alespon pro mě je úžasná práce a pokroky, které jsou u žáků vidět a spokojené výrazy a úsměv na tváři z radosti z lyžování mě moc uspokojují…

29.03.2010 20:31:52 #27 

VlastaR

>> #25, adam 1, 29. 03. 2010 20:26:11 Aho Adame1, tys tomu zase dal…Řadíš se do špatného pytle :-). Já osobně si myslím, že s názorem Jenose nebudou všichni tebou zmínění souhlasit. Vsadil bych na vítězství Krabice. Krabice bojuj !!! :-)

29.03.2010 20:32:14 #28 

adam 1

>> #22, Jenos, 29. 03. 2010 20:17:51 Kluci neškodilo by trochu změny do té retoriky my jsme mistři světa v lyžování a ostatní jsou ...... Už jste trapní a škodíte lyžování!

29.03.2010 20:36:57 #29 

Danny muž

>> #12, Jenos, 29. 03. 2010 16:59:06

jasne ze sjezdovky predevsim u nas nejsou po obede nic extra ale jsou i vyjimky. treba zrovna takovy kopec maji po ruce a plne jim bude vyhovovat. ja taky ucim, priznavam ze urcite nemam tak vysokou kvalifikaci jak ty a taky ucim predevsim stylem pluh-přívrat-smýkaný oblouk, ale zazil jsem i to ze dotycny daleko snadneji vyjel oblouk po hrane. proc jim to brat kdyz se jim to libi a staci jim to.sam to vidim na pritelkyni, pojezdi si hodku, sedne na kafe, pak zas chvili pokracuje. chce si uzit na cerstvym vzduchu a ne podavat zavodni vykony. clovek to dela hlavne pro zabavu a kazdeho bavi neco jineho…

29.03.2010 20:39:39 #30 

HOnza muž

Krabice, 29. 03. 2010 19:53:31*

Výborně Krabice – mám tě rád jednak proto, že jsem přesvědčenej, že máš hodně lyžařský pravdy a zcela úplnou „ženskoui“ pravdu a pak mě těší i tvá ráznost, kterou jsi tímto prokázala.

Jenos Vím, že lyžovat umíš a lyžování opravdu rozumíš a ani v nejmenším nepochybuju o tom, že jsi i výtečnej učitel. Taky rozumím tvejm výukovejm postupům jako obecně jistě velmi správnejm. Rád bych ti ale ve vztahu k týhle konkrétní diskusi řekl:

1. Znám velmi dobře lyžařsky i lidsky Kraba i jeho Krabátka a z jejich vyprávění a chování v podstatě i matku Krabici :-)
  2. Znám dost dobře PavlaK, jeho kluky a viděl jsem se i s jeho senzační manželkou, kterou účast (asi naposledy nelyžařská) na VL3 natolik nadchla, že se rozhodla pro začátek lyžování…

Mohu tě ubezpečit, že všichni jmenovaní dost dobře vědí o co při začátcích dospělý ženský v podmínkách který mají, obnáší. Rád bych ti v této souvislosti, Jenosi, připoměl jednu a snad i nejpodstatnější věc – kvýuce je třeba přistupovat velmi individuálně. Vím, opravdu velmi dobře vím, že oba popisovaný způsoby vedou STEJNĚ RYCHLE A STEJNĚ KVALITNĚ K CÍLI. Já jsem například jednoznačně zastáncem metody naučit nejprve na mírném svahu jízdu na hraně carvingové lyže, protože ze zkušenosti vím, že připlužit si se takto začínající lyžaři naučí přirozeně velmi rychle a většinou v podstatě „sami“ (na prudším svahu je pluhové postavení vnější lyže v podstatě reflexním pohybem, který použijí v nejistotě automaticky všichni, kteří slušně zvládají jízdu na hraně…). Velmi rychle se prostřednictvím „usmýknuté girlandy“ naučí i smýkat oblouky i brzdit brakáží!!! Mohu tu prohlásit, že jsme dokonce oba výukové postupy ověřovali na vzorku vždy deseti dětí dvou školek, na vzorku vždy deseti žáků základních (středních) škol a vzorku daleko více dospělých. Opravdu rychleji, lépe a kvalitně se naučili ti, kteří začínali na hraně… (je pravda, že to byli většinou ti pohybově talentovanější, protože ty, kteří měli zábrany z rychlosti nad 20km/h jsme přeřazovali automaticky k plužičům…). S několika desítkami mých žáků se pravidelně na lyžích vídám a všichni, bez výjimky, patří k těm cca 5% nejlepším na svahu… Tohle je jen tvrzení… :-) – jsem připravenej spolu s tebou=„proti tobě“ učit vzorek několika náhodně vybranejch začátečníků pro ověření…:-).

www.vl-snow.cz
Nalezené položky: 139 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2016

Soutěž Poznej a vyhraj: nejbližší Alpy, kde děti do 10 let lyžují téměř zdarma

Jedna z nejbližších a dopravně nejdostupnějších alp...
08.12.2016

SNOW 100 - jubilejní vydání s 8 skipasy zdarma!

Prosincové vydání SNOW – historicky rekordní – je t...
08.12.2016

Paseky nad Jizerou - top lyžování pro děti i ambiciózní lyžaře

Lyžařský areál v Pasekách nad Jizerou může nabídnou...
08.12.2016

Vyhrajte 4 luxusní lyžařské dny v Dolním Rakousku!

V Dolním Rakousku najdete rodinné sjezdovky i trať ...
08.12.2016

SP v alpském lyžování: ach ten materiál. Hudcovi premiéra nevyšla

Jan Hudec, šumperský rodák, který ještě před pár mě...
07.12.2016

Hodinky na lyže

Moderní, sportovní GPS hodinky umí často měřit širo...

Diskuze o lyžování

Klínovec: [Středisko]

dnes 08:07:56 od Vvladimir

Co v lyžárně přebývá

včera 18:20:00 od CzechSkier

Oprava lyžiarok

včera 18:15:19 od CzechSkier

Lyzovani Prosinec 2016

včera 17:20:29 od Honza_S

Alpine Ski World Cup 16/17

07.12.2016 13:32:36 od Martin47

vosky Skivo